Švédští Primare staví na mottu „The Sound and Vision of Scandinavia“ a už téměř 40 let skutečně nabízí elektroniku v designu a zvukovém ladění, které je typicky severské. Aktuální portfolio sestává z řad 15, 25 a 35, největším tahákem je pak v současnosti platforma Prisma, otevírající většině komponentů Primare svět streamování. Momentálním vrcholem nabídky je dělený zesilovač PRE35 / A35.2.
Primare PRE35
Předzesilovač PRE35 má vizuálně nezaměnitelné rysy, které značce vetkl Bo Christensen. Minimalistický čelní panel má zakulacené rohy, dominují mu dva výrazné otáčivé ovladače pro výběr zdroje signálu a úpravu hlasitosti, spojuje je černý obdélník s několika základními tlačítky a výtečně čitelným displejem.
Otočíte-li robustní šasi na třech velkých nožkách čelem vzad, spatříte velmi širokou plejádu konektorů a dva sloty pro příplatkové moduly – PRE35 můžete mít s D/A převodníkem a/nebo modulem Prisma.
Analogové vstupy sestávají z dvou symetrických XLR a tří nesymetrických RCA, vše je vyrovnáno úhledně v jedné linii podél spodní hrany předzesilovače. Výstupy mají obdobné složení, regulovanou dvojici XLR a jeden pár cinchů doplňuje jeden linkový pár RCA výstupů. Jsou tu pak samozřejmě nezbytné „řídící“ konektory – RS232 pro trochu sofistikovanější řízení, 3,5 mm jacky (celkem tři) pro signál externího čidla dálkového ovládání a distribuci spínacího napětí.
Vnitřní konstrukce je provedená na jedné velké desce plošných spojů, čistá a přehledná. Obvody jsou kompletně symetrické.
PRE35 je poměrně velký přístroj – má sice standardní šířku 43 cm, ale přidává k ní nadstandardní hloubku 42 cm a naopak kompaktní výšku 10,6 cm, z čehož nemalou část tvoří zmíněné nožičky. Celý komponent váží poctivých 11,3 kg.
Primare A35.2
Ve stejném designovém duchu se v řadě 35 nachází i koncový stupeň – i tady je čelní panel naprosto minimalistický, i spínací tlačítko je elegantně ukryté do vygravírovaného loga přímo uprostřed. Ani na zadním panelu vlastně není nic moc k obdivování, snad jen ta celková čistota, jednoduchost a přehlednost, s jakou dokážou v Primare zpracovat čistě technický objekt.
Protože jde o stereofonní koncový stupeň, je tu logicky jeden pár cinchových analogových vstupů, jeden pár XLR vstupů a dva páry dostatečně robustních reproduktorových terminálů. Tenké načrtnuté linky naznačují, jak se které konektory mají propojit.
Ono naznačení se hodí, protože jsou tady čtyři maličké, červeně orámované přepínací páčky. Ta s nápisem Sense umožňuje aktivovat automatické spínání při detekci signálu na vstupech. Ta s nápisem Input logicky vybírá používaný vstup, ta s označením Output pak přepíná mezi stereofonním a můstkovým zapojením. Poslední je označená Gain a je-li zesilovač v můstkovém zapojení, lze přidat 6 dB zisku. I A35.2 lze ovládat přes RS232 rozhraní a nebo pomocí 3,5 mm napěťových spouští.
A35.2 staví na firemní platformě UFPD 2, kterou Primare označují jako „analogový zesilovač třídy D“. Je tu vysokofrekvenční spínaný napájecí zdroj se stíněným, na míru navíjeným transformátorem. Výrobce udává ve stereofonním zapojení výkon 200 Wattů na kanál, v můstku pak mohutných 800 Wattů.
Protože Primare prakticky neudává žádné technické podrobnosti, zbývá jen citovat rozměry 43 x 40 x 4,5 cm (š x h x v) nebo váhu 11,7 kg (která je nízká kvůli absenci velkých transformátorů).
Dělený zesilovač jsme zkoušeli v pražském studiu Lepší Zvuk, v novém velikém showroomu s doboru akustikou (díky vysokým stropům i panelům Sonitus Acoustics). Hrálo se na reprosoustavách Cabasse Murano Alto a Monitor Audio Platinum PL200 II ve společnosti kabeláže Nordost Blue Heaven a Chord epic. Ke srovnání byl Marantz MODEL 30 a SACD 30n, ale i některé další zesilovače a přehrávače.
PRE35 a A35.2 mají jeden opravdu výrazný rys, kterým upoutají už od první chvíle skladby „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) – je to super tuhý, super pevný, super úderný bas, který je rychlý jako prásknutí bičem a příkladně zařezávající. Ani na konkrétnost a autoritu si absolutně nelze stěžovat, je to příkladně konturovaný bas, ne přetékající objemem, ale přesto naprosto dostatečně plný. Není to vysloveně dominantní bas, nevyčnívá proporcemi, přesto na sebe lehce poutá pozornost právě svou precizností a pronikavostí.
Do středního pásma, reprezentovaného vokálem Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE), se kupodivu ta razance a ta intenzita basové reprodukce nepromítá – vlastně zní oproti nejhlubším tónům podstatně klidněji. Čistota je vkusná, srozumitelnost vyšší hi-fi třídy už sahá po té správné míře samozřejmosti a srozumitelnosti. Je tu ale zároveň cítit o něco menší soustředěnost a o něco menší konkrétnost, než by bylo ideální. Ale detailů se vám dostane v ideálním množství, budou ovšem prezentovány klidněji, v takovém hebce nekonfliktním balení.
Na výškách pak Primare jako kdyby kombinovalo charakter obou nižších pásem – cinkot činelů v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) měl dobrý objem, ani tady není technicistně tvrdý fokus, je to spíše kultivovaně jemný ševel, ale s dobrým rozlišením a pěknou strukturou. Výšky nepřekročí ani při vysoké hlasitosti mez agresivity, jsou přitom už hezky otevřené, dobře čitelné – zvuk „nekouše“, ale ani neskrývá informace pod líbivými vrstvami, takže výsledek je příjemný a přirozený zároveň.
Zejména díky síle spodního pásma a klidu vrchní části spektra vyzněla dynamika „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) skutečně dobrá. Zvuk je kontrolovaný, má intenzitu, hravě a snadno se prosadí přes každé reprosoustavy, i když pocit dynamičnosti se kupodivu poměrně mění v závislosti na připojených reprosoustavách. S Cabasse je síla patrná, ale přesto je celký dojem relativně usedlý a naopak s Monitor Audio se zvuk ochotně napumpuje, téměř až se utrhne ze řetězu. V žádném kontextu pak ale nejde o dramatické zemětřesení, Primare celkově má tendenci vyznít lehce klidněji.
Komplexní „Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) ukázala, že Primare nabízí dobrou celkovou čistotu reprodukce a solidní transparentnost, snadno slyšíte vliv připojeného jiného zdroje signálu, než je streaming Prisma. Tonalita je víceméně neutrální, přístroje se nesnaží hrát s akcentem na nějakou mikroanalytičnost nebo prezentaci jednotlivostí, hudba zní spíše organicky, byť tu a tam probleskuje i technicistní preciznost a autoritativnost – zdánlivě nesourodé charaktery ale společně dobře fungují, nepůsobí odtrženě.
Prostor hudebních nahrávek je definovaný více vlastnostmi reprosoustav, než samotnou elektronikou – Primare nemá problém udržet v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) pořádek i bez opulentních efektů, přehánění nebo čehokoliv jiného. Definice je dobrá, zvukové efekty cestují zprava doleva a zepředu dozadu v konkrétních drahách, reprodukce je vrstevnatá a dobře čitelná.
A ve „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) se linula ve svém optimisticky houpavém rytmu vlastně příjemně klidným stylem. Možná vás Primare nedonutí k automatickému podupávání do taktu, ale hudba má hlavu a patu, zní laskavě, nic vás neruší od prožitku, který se mile převaluje a neunavuje, ať už si jen tak potichoučku ševelíte při nočním poslechu nebo máte zrovna náladu zvýšit hlasitost – zesilovače mají zvuk pod kontrolou za každých podmínek.
Severský design (vizuální i zvukový) od Primare je jednoduchý a přesto ve své jednoduchosti nezaměnitelný – platí to i pro předzesilovač PRE35 (který lze doplnit o dobrý DAC a streamer za ne malý, ale ne šílený příplatek) a koncový zesilovač A35.2. Tento dělený zesilovač má zajímavě naladěný charakter, v němž se (kupodivu) snoubí celkem bezproblémově razantní a intenzivní bas s klidnými středy a jemnými výškami. Výsledkem je pocitově vlastně neutrální reprodukce, která neunaví a dovolí vám hrát přes libovolné reprosoustavy, vlastně libovolnou hudbu při libovolné hlasitosti – jinými slovy dělat si právě to, co vám dělá radost a to je pro Primare rozhodně dobrá vizitka.
Kč 74 990,- - PRE35
Kč 89 990,- - PRE35 DAC
Kč 104 990 ,- - PRE35 Prisma
Kč 89 990,- - A35.2
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/3104-primare-pre35-a35-2#sigProIdc0b0855b1a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ variabilita vstupů předzesilovače
+ možnost osazení dobrého D/A převodníku a streameru
+ tuhý, intenzivní a razantní bas
+ dobrá dynamika
+ pevnost a kontrola
ZÁPORY
- trochu méně soustředěnosti na střední pásmo
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz