Německá značka Magnat věnovala rok 2019 vyladění svého výrobního katalogu reprosoustav a sjednotila své řady pod jméno Signature a tak základní nabízené modely spadají do Signature 500, střední hi-fi do Signature 700 a ambiciózní reprosoustavy nesou jméno řady Signature 900 (nad nimi je pak ještě již starší řada Signature 1100). Ve druhé nejvyšší řadě je pak k dispozici i kompaktní sloupek Signature 905.
Protože v rámci reorganizace modelů Magnat sjednotil nejen názvosloví, ale také používané technologie a estetickou stránku, vhled nevelkého sloupku nijak nepřekvapí. Kabinety z MDF panelů ve vysokém laku jsou prakticky pravoúhlé, vertikální hrany jsou nicméně lehce zkosené, což pomáhá jednak najít jednoznačnou estetiku, jednak pomáhá zmírnit vliv difrakcí v těchto místech.
Celá ozvučnice stojí na bytelné základně s vystupujícími ploškami, skrze které jsou v rozích prošroubovány poměrně mohutné nožičky, které umožní mimo jiné i nastavení vhodné vodorovné úrovně.
Vpředu jsou osazeny čtyři měniče v D´Appolito rozložení, pro tento systém typický jeden tweeter je tu nicméně zdvojený - i tento modul s dvěma rozdílně velkými kopulkami vysokotónových měničů je u nových generací jednotícím prvkem a díky nim mají mimo jiné Magnat certifikaci Hi-Res.
Na zadní stěně jsou dole dva pozvolna klenuté výdechy bassreflexů typu Airflex a pod nimi vanička s dvěma páry reproduktorových terminálů v běžné podobě.
Magnat koncipoval Signature 905 jako tří a půl pásmové - o nejvyšší výšky se stará super tweeter o průměru jen 1,9 cm, pod ním pracuje druhá vysokotónová měkká kopulka s průměrm 3 cm. Poté je tu dvojice identických měničů s průměrem 17 cm - jeden je čistě basový, druhý středobasový.
Měkké kopulky možná vypadají identicky jako u nižších modelů, jsou skutečně typu fmax, ale mají přídomek Signature, naznačující použití lepších komponentů včetně neodymových magnetických kroužků. Kónus velkých membrán jsou vyrobeny ze sendvičového keramicko-hliníkového materiálu. Magnetický systém používá dvojitý zkratovací kroužek a odvětrávanou cívku.
Frekvenční výhybka s úrovněmi nastavenými na 320, 2 400 a 17 500 Hz nabízí fázovou a amplitudovou kompenzaci a chlubí se použitím kvalitní kabeláže.
Signature 905 jsou sice poměrně skladné, pořád je to ale sloupek s výškou 101 cm, šířkou 22,5 cm a hloubkou 35,2 cm, přičemž ani váha 24 kg není úplně skromná.
Výrobce udává frekvenční rozsah 23 - 55 000 Hz, jmenovitou impedanci 4 - 8 ohm a charakteristickou citlivost 93 dB / 2,83 V / m.
Magnat Signature 905 jsme mohli poslouchat v pražském studiu HIFI CZ, kde jim společnost dělal jednak systém s Magnat RV-4 a MCD-850, ale i NAD M10. Vše se napájelo přes ISOL-8 Substation Integra a propojeno bylo kabeláží WireWorld. Srovnávat jsme mohli s celým portfoliem reprosoustav Magnat Signature – kompletní řadou Signature 500, Signature 900 i modelem Signature 1105.
Svižná baskytara Marcuse Millera v „Power“ („M2“ | 2001 | Telarc | CD-83534) byla mocná, rozhodně mocnější, objemnější a tučnější, než byste reprosoustavám daných proporcí běžně přiznali. Část frekvencí ale působí zdůrazněně, až lehce přifouknutě. Reprosoustavy se k basům staví spíše měkčeji, ale drnkání je zřetelné, bytelně kovové a měkčeji houpavé. Ke zkrocení a udržení pevných kontur potřebujete agilní zesilovač a přesto modeloví kolegové ze stejné řady jako kdyby nabízeli bas snazší, poddajnější a přitom nijak méně „basový“.
Zpěv Bobbyho McFerrina v „Hush Little Baby“ („Hush“ | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) byl oproti basům trochu utažený, ne snad nějak problematický, ale civilní, až nenápadný. Čistota středního pásma je dobrá a vokál se zdá mít dostatek prostoru, nicméně trochu mu chybí takové to samozřejmé prokrelsení, opět se od vyššího a paradoxně i nižšího sourozence dočkáte jaksi soustředěnější a ve finále i barevnější reprodukce. Signature 905 hrají trochu technicky.
Lehký cinkot činelu v „Take Five“ („Time Out“ | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl dobře separovaný, bohatý a výrazný na poslech, objemově bylo vysokých frekvencí dostatek, stejně tak netrpěla nedostatkem ani jejich energičnost. Dvojitý tweeter také zajistí velmi solidní množství detailů, dlouhý dozvuk a přesto nesklouzává ke strohé analytičnosti. Je to spořádaný, řádný přednes, snad lehce přímočarý a civilní, ale vlastně naprosto adekvátně přirozený.
Díky razantnímu zátahu zespodu působí Signature 905 docela pěkně dynamickým dojmem – nástroje v „Two Bass Hit“ Dizzy Gilespieho („Night in Tunisia“ | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) byly živé, úderné, rozeznívající se bez nějakého zřetelného napětí, ale snaživé, trochu dopředné. Signature 905 působí oproti svých devítistovkovým kolegům trochu sušším dojmem, ne tak plnokrevným a k živosti je třeba je trošku probudit, ale pak reagují dobře.
„Tribal Dance“ od Peter Green Splinter Group („Destiny Road“ | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) byla prezentována s férovou čitelností, objektivně vzato byl i mroukavý bas už slušně strukturovaný, ale přesto nepůsobí Signature 905 analytický dojmem. Nejlepší čitelnost najdete od vyšších středů výš, není to ale žádný audiofilský detail a soustředěnost na delikátní nuance – reprosoustavy nicméně nabízí solidní standard, to nejlepší z nich dostanete, když na ně alespoň lehce přitlačíte.
Orchest v „Allegro Moderato“ od Ralpha Vaughan Williamse („Symphony No. 9“ | 1994 | Everest | EVC 9001) byl roztažený pěkně do široka, proporčně pěkně veliký a zvuk celkově měl fajnový objem. Ani tady se navzdory možným očekáváním nedočkáte disciplinovaného hologramu, jako kdyby se Magnat snažily být hlavně poměrně velké a prostorné, než trojdimenzionálně dokonalé. Opět je to ale slušný hi-fi standard.
Schopnost pěkně zabrat navzdory realistickým proporcím vynikla u „Please Read the Letter“ Roberta Planta a Alison Krauss („Raising Sand“ | 2007 | Decca | 475 9382), kde rytmus udával masivní a robustní kopák, hudba byla celkově pěkně rytmická a plynulá, tady už byla i citelná šťavnatost (ačkoliv ne taková jako u vyššího sloupku), byť tu a tam až lehce efektní. Na druhou stranu, třeba i při nižší hlasitosti hrají čitelně a vkusně.
Magnat Signature 905 jsou velikostně umírněné sloupky, které navazují na základní charakteristické rys nové řady Signature 9xx, ale oproti mohutným, šťavnatým a bohatým sloupkům Signature 909 i regálovkám Signature 903 je to jaksi sušší, celkově mírnější a civilnější projev. Moc pěkné jsou vysoké frekvence, líbivá je i schopnost zatáhnout basy pěkně odspodu, nicméně vyšší i nižší model se zdají být jaksi organičtější i harmoničtější, celkově uvolněnější a nabízející zážitky jaksi snáze, než Signature 905. Pokud ale hledáte civilní a vyrovnaně hrající sloupky a nebojíte se jít jim naproti výběrem elektronika, která je „probudí“, tak mohou rozhodně být i Signature 905 zajímavým řešením.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, hodně polic s komponenty a několik akustických panelů), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Naměřená frekvenční odezva ukazuje solidní vyrovnanost s průběhem v toleranci +/- 3 dB od cca 35 do 20 000 Hz, kde je o něco silnější přítomnost basu kolem 40 Hz a pak poměrně překvapivý nárůst energie v pásmu 250 – 350 Hz. Od 3 000 Hz je také patrné narůstání energie zdvojeného vysokotónového systému, byť to platí hlavně pro poslech v přímé ose a mimo ni (tedy s nenatočenými nebo jen minimálně vtočenými reprosoustavami) zůstává frekvenční odezva v podstatě vyrovnaná, prostá nějakých výrazných propadů; nebýt zdůraznění v pásmu okolo 300 Hz, byla by frekvenční odpověď dokonce vynikajícně vyrovnaná.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Na naměřené křivce impedance je vidět ladění bassreflexu zhruba na 38 Hz, na 160 Hz je patrná přítomnost lehké rezonance, podobně tak i na 1 100 Hz. Ani jedna rezonance nicméně nemá potenciál nějak zkreslit poslech. Nejníže padá impedance na úroveň lehce pod 4 ohmy, ale slušný zesilovač odpovídající třídy by neměl být v ohrožení, byť se vyplatí vybrat co nejlepší elektroniku. Průběh elektrické fáze je v podstatě taktéž bezproblémový. Pro zesilovač tak nebudou Signature 905 nijak drastickou zátěží, ale jak už bylo řečeno, věnovat chvíli výběru co nejlepšího zesilovače se vyplatí.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 55 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2575-magnat-signature-905#sigProId4ac9b58a7e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování ozvučnic
+ plný zvuk
+ hluboký basový rozsah
+ celkově příjemný, nekonfliktní zvukový styl
ZÁPORY
- reprodukce působí lehce „na efekt“
- menší regálovka i větší sloupek ze stejné série jsou zřetelně harmoničtější
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz