Rotel

Představte si automobil, do kterého můžete tankovat, co se vám chce. Benzín... LPG... Naftu... CNG... Etanol E10, 15 i 85... Vodík... Prostě cokoli a on jezdí stejně dobře na všechno. Nehovořím o kompromisu, obvyklého u produktů typu „více v jednom", ale o voze, který jezdí dokonce lépe, než ostatní běžná produkce kterou znáte. Tak takové to bude až OPPO začne dělat automobily. Stejně jako v minulé generaci nabízí zatím bohužel jen 2 modely univerzálního diskového přehrávače (nově vlastně i N1, prý nejinovativnější smartphone za poslední roky), zato skvělé. Ten horší, cenově dostupnější (19 990,- Kč) s označením OPPO BDP-103EU získal jako nejlepší univerzální přehrávač letošní cenu EISA. My si řekneme něco o tom lepším...

Ona ta všudypřítomná chvála na OPPO není žádná náhoda. Přístroj ještě nedávno zcela neznámé kalifornské Oppo Digital Inc. (jež je dceřinou společností teprve v roce 2004 založené, v čínském Dongguanu sídlící firmy Oppo Electronic) ležící přede mnou je skvěle pojat, vymyšlen, navržen, zkonstruován i vyroben (mj. velkým toroidním napájecím zdrojem s nízkým vnějším magnetickým polem osazen). Display není (jak to překvapivě často bývá) to malé titěrné cosi k čemu se musíme na krok přiblížit, aby z něj bylo možné číst, ale jasný, přehledný, i z dálky čitelný zdroj informací. Podsvícené dálkové ovládání je stejné jako přístroj sám = velké, masivní, těžké, pro mne málem na držení „obouruč". To bylo míněno jako pochvala, aby nebylo pochyb. Chvála musí putovat i k zabalení celého přístroje (bonus v podobě látkové tašky s vysokou nosností, do níž je přístroj vložen, v dobách kdy se igelitové tašky musí cítit jak dinosauři na konci druhohor, potěší jistě každého) jakožto k přiložené výbavě. Síťový kabel jak od koncového zesilovače, či nepřehlédnutelný HDMI kabel stvrzují, že na high-end si tu (jen) nehrajeme...

Rozbaleno, zapojeno, v stojanu pod TV umístěno (což bylo něco jako zaparkovat Range Rover v parkovišti Národního divadla – kdo tam někdy byl s čímkoli větším, než Fabia, nepochybně ví o čem mluvím). Vpředu ve středu masivního těla přístroje umístěná mechanika je tichá a rychlá, tak jak od špičkového přehrávače očekáváte. To masivní tělo stojí za komentář, chcete-li si ho představit vůči běžným přehrávátkům, vizualizujte si jak proti sobě stojí (třeba) VW Up a Mercedes S-Klasse (a jejich 3válcový motůrek 1.0 vs 6ti litrové V12 monstrum v MERCEDESu asi tak odpovídají vnitřnostem přehrávačů). Pokud nejste na představy, můžete udělat to co já. Nějakým řízením osudu jsem měla doma 2x v ještě neotevřené pošetce (39,- Kč POPRON) filmový skvost 80 dní kolem světa (tu verzi s Jackie CHANem v roli Passepartou-ua). Současné puštění stejného filmu a jen přepínání mezi vstupy je pro nevlastníky Oppo nadevše zdrcující zážitek. Takové je (přes pořizovací cenu 39 990,- Kč vlastně levné) OPPO BDP-105EU. Přestože prý prodejům vládne drtivě černé provedení, sem přistálo to druhé, stříbrné, lehčí, veselejší, neméně elegantní a ve své techničnosti přitažlivé.

Zastávám názor, že sebelepším „zbytkem" systému signál už moc nespravíte/nevylepšíte, pokud začnete špatně. Kvalitní zdroj signálu je základ a ZÁKLAD (v podstatě) jakéhokoli systému by mělo být (alespoň) OPPO BDP-105EU. Existuje pár dražších blu-ray přehrávačů (to doslova, z hlavy vím o 2). Jsou dražší speciální (SA)CD přehrávače, (velmi) překvapivě ale ani ty nejsou již o moc lepší (dá se s trochou nadsázky říct). OPPO je ale asi hlavně DVD/BD přehrávač a tam jsem se (proto) v testu také trochu „zasekla". Bylo to dlouhé, ale objevné, (časově) namáhavé, ale zábavné a určitě to stálo za to.

OPPO vás díky fenomenálnímu obrazu vtáhne do děje víc, než jste zvyklí a to není jen klišé, to je prostě fakt. Srovnání s běžným (značkovým) přehrávačem (cenové kategorie do 30 t. Kč) je až kruté, rozdíl OPPO vs běžný přehrávač je (tak trochu) jako mít zapnuté 3D nebo ne. Dívala jsem se na známé filmy a hudební záznamy a jen díky OPPO jsem vikingským předkům ve famózním 3D Jak vycvičit draka najednou sama na hřbetu Noční fůrie létala; fantaskní krajinou Pandory (nejen s AVATARy) putovala; při (HORORové) pohádce Sněhurka a lovec stejně originálně krásnou říši víl v záři Philips AMBILIGHTu si naplno vychutnala a na její druhý díl se těšila (a v podstatě totéž platí i o Hungry Games); s Pí (a jeho život) luminiscentní záběry (nejen) na člunu ale i na souši (ten ostrov tisíců surikat existuje, já ho viděla!) prožívala; vyškubaná strachem s BRADem PITTem se děsivě rychlých nakažených zombíků ve Světové válce Z opravdu lekala; BRUCE WILLISe jako sexy a šarmantního, když v 1čce RED ve starém New Orleans z rotujícího auta současně vystupuje a přitom střelbou obouruč že není důchodce jako důchodce svému nástupci u firmy ukazuje ocenila.

Že Benedict Cumberbatch je opravdu nadčlověk ať hraje HOLMESe nebo V temnotě Star Treku Khana se ujistila; nadšeně se s TOMem CRUISEm tím fantastickým domem v oblacích v Nevědomí procházela; stejně jako on byla ráda že na očích brýle mám, když se po jeho ekvilibristických kouscích na plášti nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa (829,8 m – postaveno za 6 let, aneb Dubaj zdraví Prahu) přihnala ta šílená písečná bouře, při níž díky OPPO můžete jednotlivá zrnka počítat (bylo jich asi tak 2 miliardy 27 milionů 342 tisíc 836-7 nejsem si úplně jistá, snad v příští OPPO generaci...).

Ocenila mnohé záběry a přesto trochu zklamaná ze „zrození" Vetřelce rsp. 1 dílu posledního opusu Ridley Scott(a) Prometheus zůstala; v Atlasu mraků Neo Soul obdivovala a budoucí stěhování zvažovala; barevné podání jakožto superprecizní ztvárnění každičkého detailu v Na vlásku jakožto pohádce desetiletí si užívala; sluchem i zrakem si poslední verzi Bídníků ve zhudebněné variantě (ten Oscar pro Anne Hathaway byl asi zasloužený) užívala; ujistila se, že poslední představitel BONDa mi moc nesedí, ale Skyfall není špatný film si potvrdila; že Země bez zákona je dobrý film i když představitel Jacka je na tom u mne jako ten Bond(ův) si ověřila a že při Sousedské hlídce a Princ a pruďas se i při opakovaném sledování místy lze zasmát zjistila.

Pak hned na hudební DVD/BD od 60tek po současné koncertní záznamy se vrhla. Konečně po letech zase americké (region 1 – u nás jinak na běžných přístrojích „nehratelné" – kdo a proč asi tenhle snad jen obchodní „smysl" vymyslel?) DVD Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band (kde jinde uvidíte pospolu hrát, zpívat /a prát se!/ Aerosmith s Bee Gees že? :)) viděla.

Domácí sbírku hudebních filmů od „historických" Někdo to rád horké či Zpívání v dešti, přes Fantoma Opery (s GERARDem BUTLERem kterého jinak nemusím ale tady...) po současný koncert (mého „miláška") Lindsay BUCKINGHAMa (s hostem Stevie Nicks) nebo jeden z nej- koncertů klasické hudby jaký znám (a moc ráda mám) Cecilii Bartolli Live in Italy znovu v jednoznačně lepší (tedy OPPO) verzi shlédla.

Byla to prostě neskutečná jízda a bylo toho moc, protože poslouchat či dívat se na kvalitu je čisté potěšení a radost. Často (bohužel většinou) jsme omezeni kvalitami přístrojů a zařízení, na nichž se koukáme/posloucháme, občas „se zadaří" a jejich kvalitou omezeni nejsme a výjimečně OPPO. Chtěla jsem jen říct, že dívat se a poslouchat kvalitní věc na kvalitních přístrojích je opravdu (vše)smyslová radost a je radost, že vzniklo a existuje OPPO. To OPPO, které je ještě lepší než v minulé generaci která svět tak oslnila a konkurenci drtí takovým způsobem, že vlastně žádnou nemá. Tedy vlastně jednu ano, na modelu OPPO BDP-103 založený, ale jinými DAC (Wolfson) vybavený a i jinak vylepšený Cambridge Audio 752BD.

Univerzální BD-Video, 3D Blu-ray, DVD-Audio, CD, DVD-Video, SACD, Kodak Picture CD, HDCD, CD-R/RW, DVD+R, DVD-R, BD-R přehrávač zvládající zpracovat vše možné i z flash či hard-disků. OPPO BDP-105EU je tu v druhé generaci (test OPPO BDP-95 se závěrem „doporučujeme, ověřeno na vlastní uši" se v roce ´11 objevil i v Hi-Fi Voice) a vynikající základ z minulé generace posouvá dál pomocí nových rychlejších 2jádrových procesorů ESS Sabre32 Reference DAC.

Pochopitelně zvládá samozřejmosti typu konverze z 2D na 3D (myslím kvalitně – ne to co nabízí většina konkurence) a co všechno dalšího si dnes v době Google umí každý dohledat, takže nebudu opakovat snadno zjistitelné a jen dodám, že potěší, že nepatrně rušící větráček minulého modelu se zde již nekoná a (doslova) vše je jak má být.

Je skoro neuvěřitelné že existuje přístroj který splňuje vše to, co nám jinde chybí, řeší vše to, co konkurence u svých modelů roky není schopná odstranit. Prostě jeho tatínkové (tvůrci/inženýři sídlící v kalifornském Mountain View – aby byl cenově přijatelný, má čínské maminky, které jej vyrábějí) velmi pružně reagují na světový vývoj v oboru. Vlastně „jen" dělají věci správně. Navíc neustále aktualizují a nespí na vavřínech, proto nepřekvapí nejmodernější „vymoženosti" jako schopnost up-scalingu až na 4K („plnohodnotné" spolupráce s 4K televizory s rozlišením 3840x2160) nebo jako vůbec první BD přehrávač na světě použití DARBEE Visual Presence technology (ve zkratce řečeno upravuje světelnost pixelů a stereoskopickou hloubku obrazu).

Přiloženým wifi adaptérem připojena na síť vám 105ka „sežene" (např.) obaly desek které posloucháte včetně dalších info a zajímavostí o interpretovi, čímž (skoro) plnohodnotně nahrazuje ty krásné „staré" obřady při pouštění LP/CD a prohlížení a pročítání obalů či (alespoň) přiložených bookletů. Že se takovýto špičkový produkt dá ovládat tabletem nebo smartphonem zdůrazňovat netřeba, že se i z nich dá pomocí 105EU s vynikající kvalitou OPPO přehrávat možná trochu ano. Dívám se (a můj respekt má) prostě luxusní multimediální centrum, nic „dál" nic lepšího v této části vesmíru aktuálně k dispozici není, „nikam dál" to v tuto chvíli nejde...

Je jedno jestli do něj dáte CD nebo SACD, jestli staré (dobré) Genesis (ještě s Gabrielem) nebo třeba (kvalitní) popík Barbry Streisand (já konkrétně Guilty a Guilty Pleasures) poslouchat ho je příjemné, zábavné a hodno své ceny – což poslední dobou, kdy se (opravdová) kvalita výrobků snad ve všech oborech hroutí jak domeček z karet vskutku výjimečné ocenění. OPPO 105 EU si ho ale zaslouží.

Na zadní straně je konektorů víc než prázdného místa, takže nepřekvapí že OPPO umí a na jedničku zvládá vše a nepotěší jen kvantitou ale i kvalitou.

Dohledat přesná technická data či výbavu je otázkou sekund (například na http://www.wdq.cz/produkty-oppo/item/bdp-105eu-silver ), nebudu tedy opravdové zájemce zatěžovat tím, co stejně sami dobře vědí a znají, jen zopakuji to důležité: Můj dojem z přístroje opřený o názor a zkušenosti 2 profesionálů vyznívá v extrémně pochvalný závěr „ANO OPPO ANO". Tahle zázračná „všechnokrabička" dokonce zvládne nadstandardně krmit i kvalitní sluchátka (separátní sluchátkový zesilovač je totiž přímo napojen na jeden z výše zmíněných referenčních D/A převodníků), což mi připomnělo, že příští ohlášený výrobek v nabídce OPPO mají být (vzhledově elegantní a dle již zveřejněných foto velmi dobře působící) právě sluchátka. Jestli budou taková jako jejich přehrávače a smartphone...

Být to (jen) na mě tak OPPO BDP-105EU (maximálně) Doporučujeme a je TIPem redakce na Platinovou notu. Prý to bude jen jedno z těchto ocenění; jaké, to je na zkušenějších. To ale nic nemění na tom, že přes svou (na české poměry) vyšší cenu 39.990 Kč je to můj výrobek roku.

MALÁ POZNÁMKA POD ČAROU

I já jsem měl možnost strávit s OPPO BDP-105EU nějakou chvilku (no vlastně to bylo jedno odpoledne, ale dobrého pomálu, že?). Protože autorka textu dává přednost spíš „plackám" a jiným konzervativnějším zdrojům hudby a obrazu, na mě bylo vyzkoušet práci s hudebními soubory.

Líbí se mi maximální jednoduchost práce s digitálními daty, srovnatelná s libovolným „komerčním" streamerem, zaměřeným na komfort a jednoduchost. Jako bonus ale OPPO umí po síti i přes USB předvést víceméně totožný výsledek, jako nadupaný ASUS Xonar Essence One MUSES. A to rozhodně není špatné... Vlastně přesně naopak, to je skvělé, protože si tím pádem v OPPO BDP-105EU kupujete skutečně univerzální a budoucnosti otevřený přehrávač, plnohodnotné přehrávací centrum z hranice high-endu.

Video procesor Marvell Qdeo Kyoto-G2H patří jednoduše na špičku a třeba MKV Frankenweenie ve vysokém rozlišení je boží. Nádherné kontury animovaných postaviček, téměř „4k čistota" a barevná dynamika, to je prostě na jedničku.

OPPO vám ale otevře i dveře k hudebním souborům s vysokým rozlišením. WAV, FLAC či jakýkoliv jiný formát se prostě přečte (včetně netradičních a vysokou kvalitu přehrávání umožňujících souborů s DSD obsahem), což je v době současného mírného digitálního chaosu velmi příjemné. Vyzkoušel jsem si celou paletu testovacích souborů s ultravysokým rozlišením od severského vydavatelství 2L. BDP-105EU vás přesvědčí, že se tímhle oborem vyplatí zaobírat... krása, lehkost, detail, dynamika, prostě hudba uvolněná z okovů fyzického světa.

Pro mne z absolutního hlediska odpovídá OPPO BDP-105EU digitálním přehrávačům cenové kategorie do 50ti tisíc. Vlastně jako kdyby k diskovému přehrávači v Kalifornii přibalili ještě streamer minimálně stejné úrovně. Jednoduše řečeno, mít k Vánocům připravených na vlastní potěšení 40 tisíc, pak by OPPO už dávno hnízdilo i v mé sestavě...

Daniel Březina

Kč 39 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ obraz

+ zvuk

+ výbava

+ ovládání

+ cena

ZÁPORY

- dokud neuvidíte a neuslyšíte, může se cena zdát vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista