Jméno holandské značky PrimaLuna pochází z italštiny a znamená „první měsíc“, což vychází z rodinné historie zakladatele Hermana van den Dungena. Tento muž po 30 let pracoval jako distributor high-end elektroniky a v roce 2003 se rozhodl, že zkusí světu nabídnout svůj pohled a špičkový zvuk – PrimaLuna se možná nikdy nezařadila mezi značky skvoucí se na výsluní „těch velkých“, ale přesto vytrvala a vysloužila si nemalou přízeň, zejména poměrem kvality a ceny.
Právě na ten „útočí“ i nejnovější generace firemních přístrojů ze série EvoLution. V ní najdete i poměrně dosti originální výrobek, kterým je elektronkový D/A převodník EVO 100 Tube DAC, jeden z mála svého druhu na světě.
Na pohled je jasné, že EVO 100 Tube DAC patří do rodiny PrimaLuna – úzké a delší šasi, nízký přední panel se vším potřebným, za ním se klenoucí mřížka nad sadou elektronek a v zadní části monolit krytu transformátorů, to vše dává dohromady nezaměnitelný look přístrojů této značky.
Na čelním panelu jsou trochu netypicky dva úzké a široké displeje, kde horní ukazuje právě vybraný vstup a ten spodní parametry zpracovávnaného signálu. Mimo to se sem vedle log vměstnala už jen čtyři tlačítka, kterými volíte právě jeden z příslušných vstupů.
Podíváte-li se na převodník z profilu, objeví se u krajů šasi posazené měkké gumové nohy s výtečnou izolací od vibrujícího povrchu a také kolébkový vypínač s industriálně pevným chodem.
Na zadní straně není mnoho co k vidění – čtveřici vstupů (USB, optika, koax a AES/EBU) doplňuje pouze jediný pár cinchů. Tedy ještě napájecí zásuvka klasického typu, bez té by to také nešlo.
Tím hlavním, co převodník PrimaLuna odlišuje od běžných konstrukcí, je použití elektronek v rámci časovacího systému – výrobce své řešení jmenuje jako SuperTubeClock a říká, že jde o první podobné řešení na světě. V systému digitálních hodin je zapojena také malá trioda, což má mít za následek vše, co se tak říká – lepší rozlišení, lepší čistotu a detaily všeobecně.
Velmi důležitým prvkem je ale prý také napájecí toroidní transformátor, který si firma sama navíjí. Je doplněný technologií AC Offset Killer, sloužící do jisté míry k „vyprání“ přívodního napájení a ke snížení transformátorového šumu.
Napájení je obecně pro PrimaLunu celkem zásadním prvkem, používá tak elektronky v usměrňovacích obvodech – konkrétně je tu jedenáct oddělených napájecích zdrojů.
V konstrukci se pak dle dobrozdání výrobce uplatňují ještě polypropylenové vazební kondenzátory, poctivé napájecí filtry, oddělovací transformátory mezi analogovou a digitální částí. Všechny součástky jsou pak propojeny kabeláží s poctivým průřezem metodou point-to-point.
Každý kanál převodníku pak má svůj vlastní elektronkový buffer. Zajímavě řešené je USB – po získání signálu probíhá převod na SPDIF standard a filtrace, což má prý za následek výrazně menší úroveň jitteru.
Všechny vstupní signály jsou vůbec nejprve převedeny v čipu Texas Instruments SRC4192 na rozlišení 24 bit / 192 kHz a následně jsou odeslány ke zpracování do čipu Texas Instruments PCM1792A. Ten si poradí s PCM signály až do 24 / 192, ale také s DSD128 ve formě DoP.
Převodník je mimochodem velmi dobře zpracovaný a je to pěkný macek – leží na půdorysu 28 x 40,3 cm a zvedá se do výše 19 cm, přitom ale váží tučných 13 kg.
PrimaLuna EVO 100 Tube DAC jsme poslouchali v porovnání s Métronome DSc1 na Xavian Quarta Evoluzione, poháněných přes Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR, kabely Nordost Heimdall 2 a filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P. V téže době a téže sestavě hrál také systém Denafrips Venus II / Denafrips Gaia. Krátce pak také v porovnání s RME ADI-2 DAC FS na Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2, kabelech ZenSati Authentica a KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X. O detailech obou sestav se více dozvíte v pravém sloupci -->.
Stačilo pár brnknutí kontrabasu a první hluboké tóny klavíru v „Never Felt Less Like Dancing“ od Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DARMCD0095) a bylo jasno, že bas má PrimaLuna tedy skutečně krásný – bohatý, šťavnatý, rozhodně nejharmoničtější a nejelegantnější v dané cenové hladině. Možná má trochu svých vlastních způsobů, je přeci jen lehoulince „do tepla“ a snad ještě o kousek tučnější, než jak ho zachycuje nahrávka sama, ale je bez pozlátek a únavností jednoznačně líbivý a přitom v něm slyšíte různé polohy s pěkně konkrétním, netechnicky poddajným ohraničením.
Tak bohaté, hebké a muzikálně líbivé střední pásmo, jaké nabízí EVO 100 Tube DAC se hned tak neslyší. Zvláště vokály, třeba v „Gloria“ Thomase Tallise z výběru „The Complete Works“ (2004 | Brilliant | 93612) stojí na středně velkém sboru a PrimaLuna vás rozhodně nezklame. Přestože zvuk je tučný a mohutný, má tělo a je nesmírně sytý, zůstává pěkně čistý a konkrétní, takže rozkryje i onen vrstevnatý mnohohlas, už dobře ukáže i jednotlivé vokály a vůbec máte pocit, že hudba je příkladně propracovaná, že to není pouze o hezkém přednesu.
Výšky pak nezní nijak prominentně, jsou uhlazené, ale přesto přítomné, třeba cinkot všemožných kovových perkusí v „The Red One“ (Metheny / Scofield | „I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) byl znělý a opět PrimaLuna ukáže, že umí nabídnout výtečný pocit těla. Ale není to jen efekt mohutnosti, převodník drží krok i v rozlišení a předkládá zvuk velmi pěkně informativní a komplexnější, než by cenovka nabádala doufat. Není to zvuk dokonalý a technicky dotažený do maxima, přesto přesahuje standardy, platící u brány high-endu a to není málo, dokonce je to vynikající.
Plný a šťavnatý zvuk dokázal ve finále gradující „Ben’s Farm in Vermont“ (David Chesky | „The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361), že umí také nabídnout váhu a důraznost, je-li to třeba. Není to takový ten semknutý, super rychlý a průbojný zvuk, který by švihl bičem a bylo by, EVO 100 Tube DAC hraje s grácií a nadhledem, ale sytě a také s dávkou samozřejmosti, která jej řadí mezi dospělé převodníky. Přestože zvuk si plyne svým tempem, je v něm intenzita a síla.
Dominantním poslechovým dojmem je tu rozhodně harmonie - krása a barevnost provází každou chvilkou poslouchání, ovšem ani čistě technickým pohledem na věc PrimaLuna nezaostává. Pod slupkou vřelosti a příjemnosti se v Pucciniho „Fuori il danaro!“ („La Bohéma“ | 1988 | BMG | 74321 39496 2) ukrývalo pěkné rozvrstvení, hudba skrze vřelou náklonnost umí nabídnout čistě srozumitelné vokály, ohraničené nástrojové sekce i celkově pocit nadstandardní samozřejmosti a přítomnosti, jen jako kdyby „umělost“ nahrávky ustoupila a zůstala ve vzduchu hlavně muzikální esence, taková ta emocionální podstata, aniž by to ale znamenalo nějakou nekonkrétní formu.
Velikost zvuku souvisí s pocitově dobrým vnímáním prostoru nahrávek, jako kdyby hudba a nástroje měly jednoduše dost prostoru. To platilo též v Elgarově „Violin Concerto in B minor, op. 61“ v podání Hilary Hahn, Sira Colina Davise a LSO (2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326). Jakkoliv zvuk není úplně trojdimenzionálně expanzivní, jako to umí opravdu vysoký high-end, tak je tu šířka i hloubka, pocit bohatosti a vzdušnosti, přitom bez takového toho pocitu umělého přehánění a rozmáchlosti – tohle je stále zvuk s nohama na zemi, kontrolovaný, jen jasný, velký a zřetelný.
Líbezná tonalita EVO 100 Tube DAC dobře zprostředkovává prakticky libovolnou hudbu, proto přístroj výtečně zvládl i „Hymn“ od Ultravox („Dancing with the Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220). Hudba měla rytmus díky pevnému, pružícímu basovému základu v citelném objemu, měla drajv díky důraznosti a kontrola a měla také obklopující objem, zvuk byl plný a šťavnatý. Možná cítíte, že to není stroze přímočará informativnost, kde by stejnou měrou vynikly limity nahrávky jako hudební podstata, že PrimaLuna mnohem více nabízí tu zábavnost než dokonalost formy, ale přesto vyjma snad lehce citelné větší vřelosti nemůžete říct, že by tu něco bylo vymyšleno. Je to zvuk jasný jako zvon.
PrimaLuna EVO 100 Tube DAC je poměrně odvážný koncept, který ale souzní s tím, že se holandská značka prostě rozhodla jít svou vlastní cestou. Pokud vám ale nevadí špetka přiznaného lampového tepla (respektive ten lehce elektronkový charakter, ať už ho výrobce vyladil kde chtěl), pak EVO 100 Tube DAC přesahuje ve výsledku kvalitou a hloubkou poslechového zážitku běžné standardy své třídy a může se směle měřit s dražšími a zdánlivě technikou nabitějšími přístroji. Možná si na něm nemůžete nastavit nekonečně mnoho parametrů a možná je třeba i škoda, že nemá symetrické výstupy nebo bohatší škálu vstupů, ale v konečném důsledku za něj mluví opravdu krásná muzikálnost, bohatost a šťavnatost reprodukce, která z EVO 100 Tube DAC dělá ne úplně puristické, ale zato vrcholně zábavné řešení.
cca Kč 85 000,-
EUR 3200,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/3432-primaluna-evo-100-tube-dac#sigProId8dfa63daac
--- --- --- --- ---
KLADY
+ krásná muzikálnost daleko nad rámec třídy
+ dobrá cena v kontextu výkonu
+ plnost a bohatost
+ poctivá konstrukce
ZÁPORY
- chybí symetrické výstupy
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Kohut Audio | www.kohutaudio.sk
PRODÁVÁ: Audiofriend | www.audiofriend.cz , RDacoustic | www.rdacoustic.cz , Duban Audio | www.duban.sk , AV Integra SK | www.ketos.sk