Skandinávská firma Audio Pro patří dnes mezi nejsnaživější výrobce bezdrátových reproduktorů, ale přesto se snaží masový koncept vyrábět i pro ty, kteří mají vyšší zvukové nároky. Možná za tím stojí i více než čtyři desetiletí historie a fakt, že společnost začínala jako výrobce klasické hi-fi techniky, byť už od začátku se snahou integrovat do reprosoustav zesilovače. Po roce 2000 pak značka stále více a více akcentovala design a všeobecně formu svých produktů a dnes jsou kompaktní bezdrátové reproduktory Audio Pro jedněmi z nejoriginálnějších a nejzajímavějších na trhu.
Portfolio firmy, budeme-li se tedy bavit o oněch typicky pojatých reproduktorech, se dělí na čistě bezdrátová zařízení (to jsou ta označená písmenem T) a na první pohled identické reproduktory, které mají ale i připojení do sítě a umí vytvořit ve vašem obydlí multiroom ozvučení (to jsou ty s písmenem C).
Audio Pro C5
Střední model Audio Pro C5 má tvar lehce nepravidelného kvádru, který je vpředu podložen dvěma vyššími nožičkami, aby všechny tři měniče na přední stěně hrály "do vzduchu". Reproduktory jsou rozmístěny v "Mickey Mouse" designu, kdy centrálně uložený středobas a dva tweetery po stranách a nahoře skutečně připomínají ušatého hrdinu komiksů.
Na horní straně je praktické kožené poutko, které přístroj vizuálně odlišuje od konkurence a poslouží i pro přenos cvalíka s šířkou 25 cm, hloubkou 15 cm a výškou 13 cm. Ještě před ním je hliníková ploška s ovládacími tlačítky (mimo jiné třeba s těmi, skrze něž vyvoláte předvolbu signálu - třeba oblíbené internetové rádio, adresář na serveru apod.), stavovými diodami a malým jackem pro připojení periferií jako je telefon nebo přenosný přehrávač.
Na zadní straně se nachází ovládný bassreflexový otvor a veškerá zbylá konektivita - krom Wi-Fi a Bluetooth totiž připojíte k C5 zdroj signálu i ethernetovým kabelem (takže si užijete Spotify Connect nebo přes Apple AirPlay prakticky libovolný síťový obsah) nebo klasickým párem analogových cinchů. K dispozici je i subwooferový výstup, pokud byste chtěli zvuk trochu přikořenit.
C5 má specifikovaný frekvenční rozsah 50 - 20 000 Hz s tím, že středobas o průměru čtyř palců pracující do 3 800 Hz i obě textilní kaloty tweeterů s průměrem tří čtvrtí palce živí stejný zesilovač - modul o výkonu 40 Wattů, který pracuje ve třídě D.
Audio Pro T5
V identickém boxu a s identickým designem si můžete pořídit také levnější model T5 - nejen, že stejně vypadá, ale je osazen také stejnými reproduktory a definován stejným frekvenčním pracovním rozsahem. Pak už ale začnete vidět rozdíly.
Máme-li věřit specifikacím, rozdílný je i zesilovací modul. Sice také pracuje ve třídě D, ale dedikuje 25 Wattů pro středobas a 8 Wattů pro každý tweeter. Podstatnější rozdíl je vzadu - tady je totiž jen USB konektor pro napájení připojených zařízení a 3,5 mm AUX vstup.
Další rozdíl je pak logicky na horním panelu - tam zmizela tlačítka pro ovládání síťových zdrojů, protože T5 si vystačí jen s několika tlačítky pro regulaci hlasitosti, spárování a přepnutí mezi bezdrátem v podobě Bluetooth a AUX vstupem.
Oba modely Audio Pro jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde jsme srovnávali s prakticky všemi modely, které firma dnes nabízí - C3, T3, C10, T10, A10 nebo třeba Drumfire.
Dobré je říct, že v praktickém životě je zvuk obou modelů skutečně identický a že snad jen fakt, že přes Bluetooth působí o maličko čistěji a energičtěji než po síti, stojí za zmínku.
Mocná basová linka v Cohenově "Nu Nu" z desky "Continuo" už dávala i fyzický pocit objemnosti a hutnosti, výrazně, výrazně větší, než by napovídal rozdíl velikostí proti menším trojkovým modelům. Reproduktory zní snaživě, energicky a přitom v nich není cítit takový ten tvrdý přídech mocného digitálního zpracování signálu, kterým výrobci dostávají hodně basu z maličkých objemů. Tady hluboké tóny plynou s překvapivě férovou uvolněností.
Podobně i překrývající se vokály zpěváků z The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" z desky "Masterpieces" nezní na poměry malých bezdrátových reproduktorů nijak nuceně, netlačí dramaticky na pilu a nesnaží se prosadit za každou cenu - ani tady jinými slovy nevládne digitální zpracování, ale pocit překvapivě příjemné "normálnosti". Není tu ani taková ta "dutost", která se občas u malých reproduktorů vyskytuje, když je tlačíte až příliš na hranu. Zpěv prostě plyne, hladký, fajnově čistý a nekomplikovaný - samozřejmě prostý nějakých analytický nuancí, ale prostě a jednoduše zábavný.
Také cinkot vibrafonu v "Children´s Song" z alba "Crystal Silence" Garyho Burtona a Chicka Corey zněl kultivovaně - ani zapadle a zjemněle, ale ani nějak dominantně ve snaze osvěžit reprodukci. Výšky mají rozumný objem, jsou slyšet a přitom jich není moc a netahají z uši. Opět - není to žádný analytický zázrak, ale dobře navazují na rozumně čistý a rozumně čitelný charakter zbytku frekvenčního rozsahu a neunavují.
Pokud se Audio Pro T5 a C5 něčím liší od většinového ladění podobných bezdrátových reproduktorů, je to celková snaha hrát klidně a uvolněně, spíše než našlápnutě a "na tělo". Neznamená to ztrátu organizovanosti, koneckonců i tady na ni dbá signálový procesor - Audio Pro se nicméně nedere tolik dopředu, je to dynamika dospělejší, méně efektní a přesto umí v "Eden" Stéphane Pompaugnaca nabídnout pocit spousty energie a důrazu, takže se zase a znovu podivujete nad tím, kolik šťávy se dá s moderními technologiemi vtěsnat do malého prostoru. Nečekejte zběsilost, ale mohutnost a robustnost ano.
Nejzásadnější je ale to, jak nevtíravě a na jak rozumné úrovni zvládají jak T5, tak C5 hrát, aniž by na sebe jednak nějak poutaly pozornost, ale aniž by zároveň hrály jen tak jako nějaký šum v pozadí - drží vlastně výjimečně dobře nastavený balanc. I místy divokou "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory zvládají skromně vyhlížející reproduktory udržet fajnově čitelnou při nízké poslechové úrovni a fajnově pohromadě, když hlasitosti poněkud přidáte. Ani tehdy totiž nemáte pocit, že by repráčky měly každou chvíli zafungovat jako mezikontinentální střely, ony dokonce nepůsobí ani jako nějak dramaticky zatížené.
Audio Pro odvedlo při návrhu a ladění svých bezdrátových reproduktorů dobrou práci - ať už po designové stránce nebo hlavně po stránce zvukové. I modely C5 a T5 jsou v praxi opozicí takových těch efektních, nadupaných a tím poněkud uměle znějících reproduktorů. Je až neuvěřitelné, že za jednotky tisíc Korun (navíc v ČR ještě k tomu s dlouhodobými slevami) dostanete něco, co si můžete beze strachu postavit třeba do kuchyně, do pracovny nebo jednoduše všude tam, kde je obtížné z prostorového nebo uživatelského hlediska provozovat klasické hi-fi a můžete oba modely skutečně poslouchat. Jistě, stále je to bezdrátový reproduktor, ale v tomto segmentu přístrojů pro reprodukci zvuku patří svou autenticitou a celkovou kvalitou zvukového zážitku na špičku.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓]] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 5 590,- - T5
Kč 6 990,- - C5
Kč 8 390,- - C5a (s ovládáním Amazon Alexa)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/2164-audio-pro-c5-a-t5#sigProId9b48139a0c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ podpora formátů
+ pěkný design
+ příjemný, kulatý a bohatý zvuk
+ snadné ovládání
+ více než férová cena
ZÁPORY
- v praxi nic - patří na zvukovou špičku bezdrátových reproduktorů této kategorie
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz | www.audio-pro.cz