Značka Cornered Audio pochází z Dánska a zaměřuje na produkci atypických reprosoustav, které, jak už tak nějak název napovídá, patří do rohu. Respektive jinak – tvar a konstrukce podporují myšlenku, že ozvučnice vetknete tam, kde se spojují dvě zdi, lhostejno, zda budou ve vertikální nebo horizontální poloze, což je praktické jak u komerčních prostorů, tak ale třeba u domácího kina, kde už nechcete zapouštět zvuk do zdi, ale ani nechcete mít klasické reprosoustavy na nábytku / stojanech / podlaze.
V aktuální chvíli nabízí firma tři různé série, které jsou si velmi blízkém oním výše zmíněným konceptem, ale používají jiné osazení a mírně odlišné technologické principy. Série Ci patří do náročných místo (uvnitř i venku), kde se vyžaduje především odolnost proti počasí, vlhkosti (třeba u bázenu…) apod., série LS1 přesně naopak používá prémiové komponenty a snaží se oslovit náročnější posluchače nebo ty, kteří potřebují vysoké hlasitosti pro velké prostory a podobně.
Původní koncept dnes tvoří prostřední řadu C, i v ní jsou ale modely rozsortovány podle technických schopností a použitých měničů, byť tak jako všude koncept zůstává totožný. Trojúhelníkový půdorys ozvučnice z hliníkových profilů je signifikantním rysem, stejně jako klenutá mřížka, která zejména v bílém provedení umožňuje reprosoustavám „zapadnout“.
Měli jsme možnost osahat si pár modelu C5. Zadní strana (nebo jak ji správně nazvat) tvoří vlastně jen kanál pro vedení reproduktorového kabelu, v prostředku výšky ozvučnice (44,1 cm na výšku, 21,3 na šířku v nejvzdálenějších bodech a 15,4 cm do hloubky v taktéž největším rozpětí) je otvor, jímž kabely protáhnete k přední straně, protože pérové terminály jsou právě tam. C5 totiž počítá se zavěšením na zeď přes otvory v bočních stěnách (s váhou 4,1 kg to není problém) a víceméně i se skrytým vedením kabeláže.
Osazením jsou C5 vlastně klasické regálovky. Měkkou kopulku tweeteru (2,5 cm) doplňuje aktivní středobas (13,3 cm) a k němu pasivní membrána stejné podoby.
U tohoto typu a ceny reprosoustav výrobce vcelku logicky neudává moc technických parametrů, ambiciózní je ale frekvenční odpověď v rozsahu 59 – 25 000 Hz s tím, že díky pasivní membráně se má v běžném prostoru dostat až pod 50 Hz. Díky citlivosti 88 dB / 2,83 V / m a jmenovité impedanci 8 ohm by neměl být problém použít C5 i s jakýmkoliv běžným A/V receiverem nebo základními zesilovači.
Velkou výhodou je – minimálně udávaná – šířka vyzařování, která činí 120 stupňů a to jak vertikálně, tak horizontálně.
Cornered Audio C5 jsme poslouchali atypicky na pozici běžných reprosoustav spolu s Cambridge CXC a Cambridge CXA81, ale také v rozích hlavní velké poslechové místnosti, kde zdrojem signálu bylo OPPO UDP-205 a zesiloval Norma Revo IPA-140, napájení čistil Harmonic Hammer 3000P od GMG Power. V obou sestavách byl použitý velmi obyčejný reproduktorový kabel Hama s běžným průřezem 1,5 mm2.
Pravděpodobně byste od takhle velkých reprosoustav tak úplně neočekávali hluboké basy, C5 jsou ale poměrně slušně obdařené, nezadají si s běžnými regálovkami obdobné kategorie, byť ve „Twist in my Sobriety“ od Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) byla působivější slušná pevnost, než pocit opravdové hloubky tónů. Pro běžné účely a s ohledem na kategorii nicméně C5 basují rozumně, podmínkou je nicméně skutečně pozice přímo v rohu.
To vokál Franka Sinatry v „Somethin’ Stupid“ („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) zněl také vcelku pevně a s čitelností v kategorii běžného dostupného hi-fi. Hlas působí slušně zřetelný i díky tomu, že středy nejsou nijak zapadlé, výrobce odolal pokušení nastavit efektní „véčkovou“ charakteristiku s přebytkem výšek a basů.
Výšek je nicméně „tak akorát“, aby při běžném poslechu byly slyšitelné, ale ne úplně příliš okaté, což je fajn v případném spojení s kompromisnější elektronikou, která může mít tendenci trochu v tomto pásmu zvuk přiostřit. Činely v „On her way“ od Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) nicméně zněly civilizovaně, opět v bezproblémových sférách základního, dobře navrženého hi-fi, žádný pocit agrese tu nebyl ani při vyšší hlasitosti.
Limitovaný objem ozvučnice a vůbec dané koncepce se projevuje na pocitu dynamičnosti a energičnosti. Zvuk bubínků a perkusí v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) byl docela příjemně pevný, nicméně kdyby byl objemnější a hlavně důraznější, bylo by to příjemnější. Takový ten švih rány do blány bubínku je tu měkčí a jaksi uvolněnější. Přesto to není zvuk „nijaký“ a snese srovnání s běžnými regálovkami kategorie 15 – 20 tisíc.
V „My Ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) samozřejmě nečekejte studiovou přesnost a konkrétnost, nicméně jak už bylo naznačeno výše, čitelnost je srovnatelná s běžným dostupným hi-fi a rozhodně vás poslech a organizace zvuku nemohou nijak urazit. Pro běžné, univerzální ozvučení je to velmi slušné.
Snad i díky tomu, že jsme C5 primárně poslouchali v poměrně velikém rozestupu v rozích místnosti, byla scéna v „My Romance“ od Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) velmi slušné, byť trochu záleží na vertikální pozici posluchače (a překvapivě málo na horizontální pozici, takže se nemusíte bát, že byste si neužili filmy ve dvou či třech vedle sebe). Dáte-li si pozor, aby osa mezi středobasem a tweeterem byla plus mínus ve výšce vašich uší, fungují C5 prostě dobře a to včetně slušné lokalizace jednotlivých nástrojů.
Divokou „Heathen Child“ („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) Cornered Audio C5 trochu „profiltrovaly“, takže ztratila tu hraniční jadrnost, ale byla vlastně díky tomu dobře přehledná a naprosto poslouchatelná i při mírně vyšších hlasitostech. Nemá ten punkový říz a zběsilou porci energie (čemuž by mohl nicméně pomoci dobře naladěný subwoofer), ale rozhodně už to není zvuk chudý nebo prázdný, jak často u reprosoustav pro primárně komerční účely bývá.
Dánští Cornered Audio skutečně našli doposud „nevytěžený“ kousek hi-fi scény a přestože svými rohovými reprosoustavami s nenápadnou vizáží určitě míří spíše do komerčních prostor, ani domácí uživatel z nich nemusí mít strach. Pokud nemáte doma místo na běžné hi-fi a přesto zvuk televize, mikrosystému nebo nějakého soundbaru už nestačí, lze s C5 (a potažmo i dalšími modely) pěkně čarovat. Díky kompaktním ozvučnicím a pohodlným, promyšleným řešení pro zapojení i uchycení totiž mohou zapadnou třeba i do rohu za dveřmi, na rozhraní stěny a stropu nebo třeba poslouží jako efektové kanály s možností diskrétní instalace i tam, kde klasické bedny fyzicky nemohou být. Nejsou úplně nejlevnější a obdobně drahé klasicky koncipované audiofilské regálové reprosoustavy vám nabídnou zvuk lepší, nicméně jako univerzální řešení s dobrou čitelností a kvalitou srovnatelnou s běžným dostupným hi-fi jsou C5 zajímavým řešením, co víc, s celkově příjemným zvukem bez nepříjemných charakteristik.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 23 990,- / pár
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/2781-cornered-audio-c5#sigProId4ae351bbd7
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zajímavé řešení pro ty, kteří nechtějí ani vestavbu, ani klasické ozvučení
+ prakticky vyřešené připojení a montážní řešení
+ na tak malou ozvučnici docela pevný bas
+ nemají žádný nepříjemný rys
ZÁPORY
- obdobně drahé klasické hi-fi je běžně detailnější a čistší
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz