Ačkoliv se může zdát, že klasické FM rádio nemá v dnešní době už zrovna zářnou budoucnost, stále jsou firmy, které na něj nezapomínají, stejně jako (a v ČR by se dalo říct kvalitě navzdory) existuje až překvapivě hodně lidí, kteří právě na rozhlas nedají dopustit. Britští Cambridge Audio pak dokázali v jediném balení spojit tradiční FM s moderní funkcionalitou, konkrétně s přenosným bluetooth reproduktorem, což je v tomto segmentu v podstatě unikátní počin bez přímých konkurentů.
Model Go Radio je jedním z celkem sedmi bezdrátových přenosných reproduktorů, které firma nabízí a má tvary typické pro celou řadu. Tělo je směrem kupředu mírně vypouklé, zaoblené rohy ho vizuálně ještě trochu zmenšují (byť i tak má jen 23,7 (š) x 12,3 (v) x 6 (h) cm s váhou jen lehce přes 1 kg). Celé čelo je překryté kovovou mřížkou, skrz kterou jen lehce v horní části prosvítají modré znaky maličkého displeje (ukazuje aktivní vstup nebo naladěnou frekvenci).
Na horní hraně je pět základních ovládacích tlačítek a NFC plocha pro snadné párování, na straně zadní pak uvidíte dlouhou výsuvnou anténu, pasivní zářič, pět tlačítek pro ovládání předvoleb a dalších funkcí, stejně jako dobíjecí konektor nebo audio vstup v podobě 3,5 mm jacku.
Cambridge Go Radio v kompaktním těle skrývá dvojici aktivních wooferů o průměru 5 cm, dvě titanem zpevněné kopulky tweeterů o průměru 1,9 cm a již zmíněný obdélníkový pasivní zářič na zadní straně. Uvnitř přístroje je lithium-iontová baterie o výdrži až 18 hodin (a ano, rádio dokázalo bez problémů hrát dva dny). Zatížení měničů koriguje digitální signálový procesor.
Na malém přístroji vlastně není co řešit - přesně a snadno plní to, co plnit má. Ladění tuneru je až překvapivě rychlé, hmaty pro uložení do předvoleb se snadno naučíte a snad je jen škoda, že nemá nějakou dedikovanou aplikaci, přes kterou by třeba při bluetooth připojení šlo ovládat i FM rádio a podobně.
Půdorys samotného reproduktoru ani velikost jeho měničů nijak nenapovídají, že byste měli očekávat mohutný zvuk, nicméně zkušenost s přenosnými zařízeními posledních generací potvrzuje, že šikovné DSP dokáže efektní zázraky. U Cambridge Audio ale zůstali nohama na zemi a rozhodli se, že zvuk by měl zůstat rozumně přirozený. Go Radio tak z malého objemu sice nějaký ten bas vykouzlí, takže zejména při položení na stůl zní i cello Alisy Weilerstein v Kodályho "Sonátě pro sólové cello op. 8" ("Solo" | FLAC | 24 - 96) poměrně solidně plně a přes jistou efektnost se drží celkové vyváženosti - zvuk tak není chudý, ale neotravuje přehnanou hutností.
Zejména střední pásmo lze označit na poměry obdobných přenosných zařízení za velmi čisté, naprosto pohodě podané, Go Radio na něj klade největší důraz a podsouvá ho maličko kupředu. Proto třeba i kytary de Lucii a Di Meoly v "Mediterranean Sundance" ("Friday Night in San Francisco" | FLAC | 24 - 176,4) zní poměrně dopředu, velké a jasné, struny pak zase hezky cinkají a na středech nenajdete žádnou nekonkrétní "deku".
Tóny nejvyšší, tedy konkrétně zvuk vibrafonu a činelů v Burtonově "Question and Answer" ("Like Minds" | FLAC | 24 - 88,2), jsou tu podané spíše zřetelně do hladka, do jemnosti, maličko méně energické, ale stále ne slité - DSP je sice jemné, ale stejně zasahuje a drží signál pod kontrolou tak, aby nepřetížil měniče a zvuk tak neztratil čitelnost.
Z malého objemu umí Go Radio každopádně díky DSP nabídnout zvuk, který není plochý a prázdný, byť není tak hutný a sytý, jak ho ladí konkurence - což je ale třeba pro dlouhodobý poslech, není-li vám sedmnáct, spíše příjemné. I taková "St. Thomas" Sonnyho Rollinse ("HD Tracks 2014 sampler" | FLAC | 24 - 96) působila rozumně, už celkem vzdušně a rozhodně přirozeněji, než z jiných podobných zařízení.
Cambridge Go Radio (samozřejmě) nenabízí audiofilskou úroveň rozlišení a jemných detailů, může také kvůli celkově klidnějšímu, jemnějšímu ladění působit méně detailním dojmem, než konkurenti, ovšem v nejlépe použitelném rozsahu hlasitosti (tedy ideálně ani ne úplně potichu, ani úplně nahlas) je přehlednost zvuku garantovaná DSP, navíc Go Radio patří rozhodně k těm čistším z kategorie. Ty základní linky z Händelova "Mesiáše" v podání Dunedin Consort jsou až překvapivě v pohodě.
Podání prostoru v pravolevém a předozadním směru asi od podobné kategorie přístrojů nikdo nečeká a tak nebude ani zklamán - třeba ale v Eliasově "Vision of Her" ("The Window" | FLAC | 24 - 88,2) bylo pěkně znát, že se dá poslouchat i pod úhlem a ať tak Go Radio umístíte kam chcete, v zásadě dokáže zaplnit menší a střední místnosti svým zvukem v míře dostatečné pro kulisové, běžné poslouchání.
Cambridge Go Radio je malý, jednoduchý přístroj, cílený na dospělejší publikum, než je u Bluetooth zařízení běžné - jednak tím, že nabízí krom bezdrátové konektivity také již jen málokdy vídané FM rádio (které vlastně vůbec není zlé), jednak i svým zvukovým laděním, které je výrazně poklidnější, jemnější a vyrovnanější, než u obdobných malých přenosných reproduktorů. Takže ano - pokud hledáte něco jednoduchého na běžné ozvučení a neočekáváte ani duc-duc-bum-bum výbušný zvuk, ani schopnost hrát diskotékově nahlas, ale skutečně chcete něco poslouchat, pak za velmi férové peníze nabízí Go Radio možnost poslouchat bez starostí od letního rozbřesku až po setmění a bez únavy. Mít tak ještě vlastní obslužnou aplikaci, ideálně s podporou vysokých rozlišení, dal by se s trochou nadsázky označit za audiofilský bluetooth reproduktor...
Kč 4 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/1041-cambridge-go-radio#sigProIdc2ad29f55c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová cena za zvuk / funkce
+ kompaktní design a skvělá výdrž
+ příjemně čistý příjem FM
+ na podobný koncept reproduktoru příjemně čistý, nepřehnaný zvuk bez výrazného vlivu DSP
ZÁPORY
- nemá vlastní obslužnou aplikaci třeba s podporou hi-res
- ladění FM by mohlo být ještě o kousek rychleší
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz