Zahořování reproduktorů a vlastně celých systémů je doslova ožehavou záležitostí. Někteří věří, jiní nevěří, faktem ale je, že drtivá většina výrobců zahořování doporučuje a výjimkou není ani požadavek na stovky hodin zahořovacího procesu. My se dnes v krátkosti podíváme na to, jak se správně postarat o reproduktory, abyste v nich zažehli tu správnou jiskru.
PRVOTNÍ MĚŘENÍ REPRODUKTORŮ
Bude třeba jen minima nástrojů - postačí pravítko či běžný krejčovský metr. Změřte průměr membrány, výšku závěsu, obvod magnetického systému a také vzdálenost od vrchlíku membrány k podlaze. Dostanete mnoho zajímavých, bohužel však zcela neužitečných čísel.
PŘÍPRAVA NA ZAHOŘENÍ
Dvakrát měř, jednou řež, jak se říká - proto znovu proveďte všechna příslušná měření a čísla uschovejte, případně vsaďte v některé z národních loterií. Povětšinou se hodí mít po ruce CD se speciálním signálem, který si budete přehrávat stále dokola na vyšší než vysokou hlasitost, což vás dovede ke stavu mysli nutnému pro dokonalé zahoření.
PROCES ZAHOŘENÍ
Protože proces zahoření vyžaduje maximální koncentraci, přesnost a smysl pro detail, proto jsme si připravili krátké instruktážní video.
JEMNÉ DOTAŽENÍ ROZHÝBÁNÍ MEMBRÁN
Ty poslední delikátní detaily pro správné rozhýbání membrán musíme popsat zvlášť pro majitele bassreflexových a zvlášť pro majitele uzavřených ozvučnic. Ti s bassreflexy mají práci snazší, ale ani vlastníci uzavřenek nemusí strádat!
Máte-li v ozvučnici bassreflexový otvor, stačí už jen mít doma vysavač s odnímatelným nástavcem a možností regulace intenzity sání. Hubici hadice vsuňte do bassreflexového otvoru, vysavač spusťte na maximální výkon a rytmickým otevíráním a zavíráním klapky rozhýbávejte membrány. Po 24 - 48 hodinách by závěsy membrán měly získat optimální měkkost.
Máte-li ozvučnici uzavřenou, situace je komplikovanější, avšak rozhodně ne beznadějná. Budeme opět potřebovat vysavač s možností regulace, jako doplněk ale budeme muset vyrobit kornout, ideálně z kartonu či čtvrtky. Musí být právě tak velký, aby přilnul k ozvučnici v bezprostředním okolí reproduktoru. Opět vysavač zapněte a rozhýbávejte membrány. Tento méně efektivní způsob zabere naneštěstí delší dobu - ideálně 72 hodin.
OTEVŘENÍ PLNÉHO POTENCIÁLU MAGNETICKÉHO SYSTÉMU
Nedostatečně homogenní magnetické pole "pohonného" systému v měničích je často jednou z hlavních příčin jejich nepřesného chodu a tedy i nepřesné, zkreslené reprodukce. A protože nedostatečně dimenzované magnety jsou, jak z řečeného vyplývá, hlavní překážkou v hladkém chodu membrán, doporučujeme jejich důkladné posílení. Paradoxně stačí velice málo.
Audiofilsky populární neodymové magnety lze dnes pořídit za směšné peníze - v příhodném tvaru půlkruhového segmentu stojí od zhruba 30,- do zhruba 300,- Kč za kus, pochopitelně dle velikosti. Nelitujte vložených peněz a nakupte jich tolik, aby dokonale obalily celý "motor" každého vašeho reproduktoru. Po správné aplikaci bude magnetické pole kolem reproduktoru tak silné, že se nebudete stačit divit.
SPECIÁLNÍ MOŽNOSTI PRO NÁROČNÉ
Těm nejnáročnějším a nejoddanějším doporučujeme během procesu zahořování obětovat mladé kuře, v případě dražších sloupových reprosoustav pak klidně i mladou pannu. Budete-li celý proces uskutečňovat uprostřed pentagramu nakresleného solí za úplňku, získáte si náklonnost elektromagnetických sil a přízeň frekvenčních bůžků.
CO OČEKÁVAT
Po řádném zahoření budou membrány reproduktorů díky křupavé vrstvě spečeného materiálu odolné i vůči velkému zatížení a buďte si jisti, že jejich prostřednictvím neuslyšíte vůbec žádné zkreslení produkované elektronikou! Buďte si také jisti, že po takto důkladně provedeném zahoření budete mít při sezení před reprosoustavami dokonalou atmosféru pro ponoření se do vlastních myšlenek, do sebe samých a zaplaví vás zvuk dosud netušených kvalit.
Nyní, drazí čtenáři, tedy již víte, jak správně přistoupit k zahoření svých reproduktorů a jak maximálně rozhýbat tuhé gumové závěsy membrán. Nebojte se experimentů a dejte i ostatním vědět v komentářích, jaký způsob zahoření volíte vy a jaké má výsledky!