Kanadský Anthem patří mezi výrobce prémiových A/V receiverů (a dělených zesilovačů / procesorů, respektive celkově mezi firmy, které se soustředí na „lepší kino“), nedávno inovoval svou řadu AVR techniky tak, aby nejen zlepšil technologickou výbavu a srovnal nároky s aktuálními trendy v kino reprodukci, ale také aby nadělil těmto přístrojům výrazně atraktivnější slupku, než u často dosti účelně pojatých strojů bývá zvykem.
Nejlevnějším přístrojem v dnešní nabídce Anthem je pětikanálový receiver MRX 540, který – stejně jako ostatní modernizované kinovybavení – sdílí estetiku s pěknými, čistými a moderními komponenty stereofonní řady STR.
To znamená, že levou polovinu čelního klenutého panelu zabírá akrylový panel, za nímž se ukrývá informativní displej s krásně jemnou kresbou a přístupem ke všem (poměrně spletitým a košatým) nastavením přístroje.
Pravou polovinu panelu pak nehyzdí téměř žádná tlačítka, nekonečné zástupy ovládacích prvků, nijak výjimečných u běžných A/V receiverů, tu nenajdete. Jen velký multifunkční ovladač (primárně pro hlasitost, ale také pro pohyb v menu) a šest malých tlačítek pro základní operace. Pak už čistotu předku narušuje jen velký výstup na sluchátka.
Vzadu zato šíře konektivity sekunduje jakémukoliv běžnému zařízení tohoto typu a záď je tak doslova obsypaná konektory. Logicky dominují HDMI (verze 2.1 s možností využití 8K průchodu) – je tu sedm vstupů a dva výstupy (z nich jeden podoruje eARC). Analogových vstupů je dost – celkem pět sad cinchů. Přidejte tři optické a dva koaxiální digitální vstupy a máte výbavu dostatečně bohatou pro každý běžný domácí systém.
Vedle vstupních jsou tu ovšem i výstupní konektory – dokonce digitální optika, ale samozřejmě hlavně dva sčítané výstupy pro subwoofer. Je tu též méně typický linkový neregulovaný stereofonní výstup. Nu a pak samozřejmě plný sedmikanálový pre-out (7.2 standard) a pět sad reproduktorových terminálů. Připojení do sítě je možné drátem i bez drátu. Mnohým ulpí jistě pohled také na přítomném větráčku – za celou dobu zkoušení se nicméně aktivně neroztočil, takže je tu spíše pro jistotu.
Video procesor v receiveru podporuje „letošní trendy“, není tedy problém se zpracováním Dolby Vision a příslušných HDR formátů, u zvuku si zase užijete Dolby Atmos, IMAX Enhanced nebo DTS:X, pochopitelně ovšem přepočítané do dostupného množství kanálů.
Receivery Anthem mají ambice posloužit také těm, kteří rádi poslouchají hudbu (ne jen jako doplněk) a proto není problém se streamováním přes AirPlay 2, Google Cast, Spotify Connect, pro snazší soužití je tu Bluetooth, pro náročnější naopak Roon Ready certifikace.
Zařízení Anthem se snaží být „trochu dál“ a myslí i na náročnější instalace (nakonec Anthem dokonce říká, že právě tak byste měli jejich produkt dostat, tedy včetně instalace a nastavení od profesionálů, nejsou to přístroje koncipované jako "Plug & Play" pro koncového spotřebitele) – receiver tak lze ovládat a nastavovat pomocí pěkně přehledného webového rozhraní, přes které lze měnit a přizpůsobovat nebývale širokou škálu parametrů. I když tak MRX 540 můžete použít prakticky hned po vybalení, právě pečlivou konfigurací získává svou hlavní hodnotu.
Její nedílnou součástí je také kalibrace pomocí výborného software ARC Genesis – kalibraci je možné provést „nahrubo“ třeba jen pomocí aplikace v telefonu, ale pokud chcete nejlepší výsledky, nainstalujete si program do počítače, připojíte dodávaný kalibrovaný USB mikrofon a uděláte pořádnou kalibraci. Můžete volit počet kalibračních bodů a spoustu dalších parametrů, kalibrace pak není nijak náročná ani v „profi režimu“. Do výsledné křivky pak dokonce můžete zasahovat a vůbec si výsledky přizpůsobit obrazu (tedy spíše zvuku, že?) svému.
MRX 540 nabízí deklarovaný výstupní výkon 100 W do 8 ohm (ovšem pouze při řízení předního páru, při plném prostorovém zvuku to bude tak polovina jako vždy a u všech receiverů) a odstup signálu a šumu 91 dB. Další parametry nejsou nikde snadno k vyčtení. Snad jen rozměry 43,2 x 36,4 x 15,3 cm a váha 12,8 kg.
Anthem MRX 540 jsme zkoušeli v hlavním redakčním systému, kde primárně byl napojen na OPPO UDP-205, ale třeba i na Métronome DSC1. Napájelo a propojovalo se přes Nordost Heimdall 2 a GMG Power Harmonic Hammer 3000P. K porovnání pak byla sestava Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR a poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione – více o sestavě se dozvíte v pravém sloupci -->.
Anthem má tendenci v základním zkalibrovaném nastavení hrát takovým trochu sušším, ale pevně sevřeným, energickým a úderným způsobem. Proto filmové efekty třeba ve „Star Trek: Do temnoty“ působí pěkně řízným a výbušným dojmem, jak se na sci-fi spektákl sluší a patří. Anthem má dobrou kontrolu, byť u hodně vysoké hlasitosti a hodně komplexních scénách cítíte, že stovka Wattů by možná mohla mít ještě špetku rezervy navrch. Na druhou stranu kalibrace zajišťuje to, že se zesilovač v žádné situaci pocitově „nepřehltí“, reprodukce stále zůstává pod kontrolou.
Kontrola je obecně důležité slovo v repertoáru MRX 540 – třeba hřmotné, hutné a do nejhlubších oktáv posazené kroky velkého ještěra v legendární scéně z „Jurského parku“ jsou spíše utažené, s pevnými, až tvrdými hranami, není to zvuk zaměřený na sytost a tučnost, je spíše „urovnaný“.
Zpracování obrazu je pak odpovídající nárokům vyšší třídy – UHD filmy jako „Prometheus“ nebo trilogie „Hobbit“ měly čistý detail a dobrý kontrast a i když pocitově OPPO zapojené přímo do TV má o kousek „živější“ obraz, Anthem by neměl být „brzdou“ ani pro lepší systémy.
Pokud byste chtěli používat MRX 540 jako plnohodnotné univerzální centrum domácí zábavy včetně poslechu hudby, vězte, že třeba taková „Never Felt Less Like Dancing“ od Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) šlapala pěkně díky řádně utaženému a konkrétnímu basu, který možná nebyl kdovíjak objemný nebo pocitově dramaticky hluboký, ale byl propracovaný a technicky precizní.
Díky tomuto stylu a zjevně výtečné kontrole (v kontextu vyšší třídy AVR přístrojů) panoval pocit uspořádanosti také v „Gloria“ od Thomase Tallise (Alistair Dixon / Chapelle du Roi | „The Complete Works“ | 2004 | Brilliant | 93612). Zpěv je maličko sušší (což lze trochu doladit prací s kalibrační křivkou), tenčí, zato ale dobře srozumitelný – jde spíše o analytičtější reprodukci.
Parádní je Anthem zejména na basech, úplně vnímáte to nízké zkreslení a dobrou pevnost a kontrolu, kde kalibrace zajišťuje, že MRX 540 „nevypadne z role“, zároveň ale DSP výsledný projev tak úplně nedusí, není to přespříliš stažený zvuk. Vezměte si orchestrální skicu Davida Cheskyho „Ben’s Farm in Vermont“ („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361), kde Anthem zvládl podat gradaci hudby bezmála tak dobře, jako klasické stereo zesilovače třídy mezi 30 a 40 tisíci, přičemž měl více detailu a lepší transparentnost, zato ale trochu méně těla a poněkud méně hudebnosti. Skvělé ovšem je, že můžete klidně hrát hodně nahlas a zvuk má stále dobrou disciplínu a konkrétnost.
Anthem je oblíbenou značkou v prémiové části A/V segmentu, nová generace receiverů, zdá se, z nastavených standardů neslevuje. Základní model MRX 540 není přístroj úplně za hubičku, ale nenechte se svést prvoplánovým porovnáním s levnějšími mainstream značkami, které mají výrazně lepší výbavu. Anthem jde tak trochu svou cestou – designově i výbavou. Jeho největší silou jsou nesmírně široké možnosti ovládání (což oceníte zejména tam, kde chcete mít audio součástí chytré domácnosti), ale také pěkná šíře možností nastavení a přizpůsobení v čele se špičkovým systémem kalibrace dle akustiky místnosti. Do jisté míry se může zdát, že tolik peněz za „pouze“ pětikanálový receiver je poměrně dost, faktem ale je, že zvuková kvalita není vůbec špatná a lze ji právě přes ARC ještě dále optimalizovat (ostatně to stojí za to, sám o sobě je zvuk po kalibraci přeci jen trošku sušší a techničtější); dokonce se chce říct, že výsledek je srovnatelný s kvalitou reprodukce čistě stereofonních strojů čtyřicetitisícové kategorie. Pokud tak pátráte po A/V receiveru vyšší třídy a jste ochotni věnovat čas vytěžení jeho širokých možností nastavení, jako alternativa k „profláknutým“ jménům je Anthem rozhodně ke zvážení.
Kč 62 970,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/av-receivery/3387-anthem-mrx-540#sigProId2de2992d91
--- --- --- --- ---
KLADY
+ nadstandardní design
+ výtečně flexibilní ARC kalibrace
+ slušný výkon a schopnost rozumně „podržet“ i nepoměrné reprosoustavy
+ dobrá porce výbavy i možností nastavení
+ „širokospektrální“ ovládání – fyzicky, aplikací, po IP,…
ZÁPORY
- základní zvukový styl je přeci jen trochu sušší
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz
PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz