Kalifornská firma GoldenEar Technology byla poslední štací Sandyho Grosse, jednoho ze zakladatelů v USA mimořádně úspěšných značek Polk Audio a Definitive Technology a dnes patří pod křídla jiného giganta – značky AudioQuest. Soustředí se hlavně na výrobu poloaktivních reprosoustav netypického a „splývajícího“ designu, byť v nabídce má i čistě pasivní modely. Takové jsou i vrcholné firemní regálovky BRX, komplementy k top modelům Triton Reference a Reference One.R.
Tomuto zařazení odpovídá i design, který jako by z oka vypadl právě těmto modelům. Ozvučnice ve vysokém černém lesku jsou zakryté místo typické látky kovovými mřížkami (na bocích pevnými, vpředu mřížkou nasazovací, která je mimochodem posazená na sametovém proužku, aby nerezonovala).
Kabinety se směrem zepředu dozadu rozšiřují, horní stěna je klenutá a vůbec je vidět mnoho snahy o dosažení toho, aby v ozvučnici nebyly žádné souběžné stěny. Klenutá je totiž i stěna zadní, v níž je zasazený jediný pár reproterminálů.
Čelní stěn je osazená firemními aktivními reproduktory – pro výšky je tu Reference HVFR, neboli nevelký skládaný páskový měnič s integrovaným mělkým zvukovodem. Magnetický systém je neodymový.
Doplňuje ho klasický dynamický kónus s výrazným závěsem a středovou protiprachovou kopulkou, jehož koš kryje účelný rámeček. Průměr membrány je 15 cm a vychází z modelů Reference, což znamená mimo jiné jednopalcovou cívku na kaptonovém formeru. Pod mřížkami na obou bocích jsou pak umístěny planární pasivní zářiče. Mají průměr 16,5 cm. Ani u jednoho z reproduktorů se firma nezmiňuje o použitých materiálech.
BRX jsou poměrně malé – v bodě největší šířky mají jen 20,5 cm, největší výšky dosahují veprostřed horního panelu a to 30,8 cm, hloubka činí 31,1 cm. Při tom všem váží 5,4 kg.
GoldenEar udává frekvenční rozsah 40 – 35 000 Hz, jmenovitou impedanci „kompatibilní s 8 ohm“ a charakteristickou citlivost 90 dB.
Model BRX jsme poslouchali jak v ostravském Studiu Špalíček (na PS Audio Strata a dalších komponentech proti různým sloupkům a regálovkám Bowers&Wilkins), tak v běžných redakčních prostorách – zejména s běžnou sestavou OPPO UDP-205 / Métronome DSC1 / Norma Revo IPA-140, ale také s Kinki Studio EX-M1+. Vždy na kabelech Nordost Heimdall 2, filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P a proti Xavian Quarta. Hráli jsme ale také na „stolní“ sestavě RME ADI-2 DAC FS / Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2, kde BRX hrály namísto KEF LS50 Meta a za (velmi harmonické) podpory GoldenEar SuperSub X. Více o jednotlivých sestavách se dozvíte v pravém sloupci -->.
Kontrabas v „Upojenie“ ze stejnojmenné desky Anny Marie Jopek a Pata Methenyho (2008 | Nonesuch | 7559-79909-8) byl větší a hlubší, než by proporce BRX napovídaly. Pořád tu sice samozřejmě je patrný limit kompaktních reprosoustav, ale v dané ceně a dané velikosti mají rozhodně basový wow efekt. Čitelnost a rozmanitost hlubokých oktáv je pak velmi dobrá, tóny mají měkčí a vřelejší styl, pěkně houpavý charakter a působí nenuceným dojmem.
Vysloveně moc pěkné, otevřené, možná pocitově až trochu dominující jsou pak střední frekvence. Zpěv Caroly v „So Far So Good“ („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) byl maličko hladší, ale krásně srozumitelný, krásně plný, čistý – jednoduše zábavný a energický, neupejpavý, aniž by kdykoliv sklouzl do roviny nějaké techničnosti nebo vtíravosti.
To naopak výšky se zdají být trochu klidnější, jemnější – cinkot činelu v Ellingtonově „Caravan“ („Mone Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9) byl o něco menší v proporcích, o to lépe se ale zdál být prokreslený. Každý tón byl čistý, dobře ohraničený a nechávající vyniknout spoustu krásný, jemných dozvuků – určitě víc, než je i v této cenové úrovni zvykem. Páskový měnič má dobrou kontrolu, rychlost a transparentnost. Nejvyšší tóny zní lehce, rychle a nezabarveně, leč stále netechnicky a neagresivně.
Potěší pak dynamická nátura reprodukce, BRX hrají ochotně, snadno a živě, umí „pumpovat“, takže třeba syntetický basový základ „Glem ikkje“ od Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2) má pěkný rytmus a pěknou sílu. Samozřejmě, že i tady se projevuje lehký limit basového pásmu, ale na druhou stranu hudba šlape, možná o něco volněji, ale plně a sytě.
Díky opravdu pěknému a informativnímu střednímu pásmu dobře působila i zahlcená a zauzlovaná „Sabbath“ Brada Mehldaua („Largo“ | 2002 | Nonesuch | 9362-48114-2), kde komplikované nástrojové linky v ne úplně mistrovském masteringu už byly docela slušně čitelné – zvuk nemá tendenci k analytičnosti, sází spíše na organickou, uvolněnější prezentaci, ale je to už výtečné hi-fi se vším všudy. Pokud ale máte vysloveně rádi spoustu detailů, páskový výškách má v dané třídě vysoce nadprůměrné rozlišení, což k celkové přehlednosti také jistě pomáhá.
Na „Summertime“ v podání Briana Wilsona („Reimagining Gershwin“ | 2020 | Walt Disney | D000428902) se ukázalo, že BRX mají mírnou tendenci ke směrovosti, takže stojí za to si alespoň chvíli pohrát se správným umístěním v prostoru. Pokud se vám nicméně podaří všechno nastavit (což není nikterak složité), tak má prostor takový ten „regálovkový“ fokus a jednoduše fajnovou přehlednost s dobrou lokalizací v pravolevém směru i s lehkým náznakem hloubky prostoru.
Produkty GoldenEar nicméně kladou důraz na muzikálnost a lehkost poslouchání, spíše než na technickou dokonalost – proto třeba u lehce „tupější“ „The Blackest Lily“ od Corinne Bailey Rae („The Sea“ | 2010 | EMI | 5099960851123) zněla muzikálně, reprosoustavy hrály živě, sytě a s chutí. Možná, že BRX nemají nějaký jeden vynikající aspekt, který by zářil nad všemi ostatními, ale tak nějak jim ze zvukového pohledu chybí jakákoliv opravdová slabost a všechno do sebe tak nějak harmonicky, laskavě, bez přemýšlení a nenuceně zapadá, plyne a mimořádně snadno se poslouchá cokoliv a kdykoliv.
Kompaktní regálovky GoldenEar BRX mají všechno, co si od kompaktních reprosoustav střední třídy můžete přát – mají solidní frekvenční rozsah, mají víc než solidní detail (zejména na výškách), mají krásně otevřené a dobře propracované středy a nechybí jim pocit plnosti a také energie i v basovém základu. Snadno se používají, nejsou náročné na prostředí a vlastně ani na zesilovač, protože svůj charakter s lehkostí předávaly na čemkoliv, k čemu jsme je připojili. Pokud se tak chcete zabývat výhradně poslechem muziky, aniž byste se chtěli zároveň bavit nějakým laděním, párováním, hledáním kabelů a elektroniky, pokud tedy chcete univerzální, stále příjemně hrající a přitom hi-fi standardy s nadhledem splňující reprosoustavu, pak jsou GoldenEar BRX skutečně zábavnými společníky v malých a středních pokojích.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Nebýt viditelného módu místnosti na 180 Hz, byla by odezva regálovek BRX jednoduše famózně vyrovnaná. Je vidět nepatrně větší zastoupení energie mezi 100 a 300 Hz, ale není to nic nepatřičného. V ose jsou pak zejména středy parádně lineární. Nástup je na 50 Hz, což je hodnota solidní pro tak kompaktní regálovky. Celkově je frekvenční odezva velmi dobrá.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance ukazuje na naladění systému na úroveň kolem 50 Hz, hodnota impedance nicméně klesá ke 4 ohmům a měli byste tomu přizpůsobit výběr zesilovače. Na průběhu nejsou vidět žádné rezonance nebo jiné artefakty. Elektrická fáze je relativně klidná, kolem 100 Hz je běžné vybočení do negativních hodnot, stejně tak je patrný výkyv i kolem 3 kHz, kde už je ale energie zřetelně méně. Celkově jsou BRX průměrnou zátěží, ale přesto stojí za to mít po ruce pevný a dostatečně stabilní zesilovač.
CSD z výstupu akcelerometru uprostřed horního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 44 790,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/3043-goldenear-brx#sigProId0d16eec450
--- --- --- --- ---
KLADY
+ (poměrně) velký zvuk z malé ozvučnice
+ příjemný a muzikální „GoldenEar“ zvuk
+ velmi pěkné podání středního pásma
+ nechají si ochotně „naložit“
ZÁPORY
- estetika splňuje spíše volné americké než vysoké evropské standardy
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz
PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz