Neobvyklý, ale působivý design našla francouzská značka Cabasse pro své reprosoustavy – ať už u konvenčnějších pasivních modelů nebo u aktivních řešení používají nezaměnitelnou formu „koulí“ s nejčastěji koncentrickým sesazením měničů. Líbivá forma se tak snoubí s technologicky nápaditými řešeními, tím více u aktivní podoby. Tu reprezentují zejména nejnovější modely The Pearl a The Pearl Akoya. Právě primárně k nim (ale nejen k nim) je určený nejnovější aktivní subwoofer The Pearl Sub.
The Pearl Sub ctí filozofii „koulí“, působí tak velmi originálně a díky absenci hran působí v místnosti mnohem přijatelněji, než klasické „kostky“. O moc menší ale není – váží plných 20 kg, i když je poměrně kompaktní (33,8 x 32 x 36,8 cm).
Velkou kouli drží nad podlahou kruhová základna, vzhled definuje řada horizontálních „rýh“ v prostředku výšky a „čepička“ ozvučnice imituje vzhled koncentrických měničů značky Cabasse.
Zajímavostí je čtveřice reproterminálů na zadní straně – pokud totiž The Pearl Sub nebude spojen s nějakými z aktivních firemních modelů, tak můžete využít vestavěnou elektroniku pro napájení pasivního páru reprosoustav. A k dispozici je z vestavěného zesilovače 300 Wattů pro každý kanál, takže nejde o žádné doplňkové řešení. Sám pro sebe si The Pearl Sub nechává dalších 1 000 Wattů výkonu – vše je udáváno ve třídě D a u obou hodnot je krátkodobá špička ještě 2x taková. Chytrý a dobře vymyšlený koncept, podpořený i elegantním a přesto praktickým dálkovým ovládáním spolu s aplikací Cabasse StreamCONTROL.
Očím trochu ukryté v rámci stylovosti jsou vstupy – je tu Wi-Fi, je tu ethernet (protože platforma The Pearl je primárně bezdrátová), je tu ale i Bluetooth, USB, optický digitální vstup nebo analogový RCA vstup, takže připojíte prakticky cokoliv.
O basy se v The Pearl Sub stará jediný reproduktor, jde o 25 cm membránu typu HELD. Jde o zkratku anglických slov High Excursion, Low Deformation. To naznačuje velký výkmit na měkkém závěsu až o 3 cm a pevnou membránu.
Zajímavostí je použití technologie DEAP, která když připojíte některé z firemních modelů Baltic, Riga nebo Io optimalizuje výstup zesilovače právě pro ně. Využít ale můžete také CRCS, což je proces automatizované kalibrace dle akustických vlastností poslechového prostoru (což mimochodem funguje poměrně dobře a hlavně velice snadno). Vše je řešeno lifestyle způsobem, který nevyžaduje od uživatele žádné zásadní úkony.
The Pearl Sub jsme poslouchali ve dvou sestavách ve dvou pražských studiích – poprvé v BSS Praha ve společnosti velkých The Pearl ve stereofonní konfiguraci, poté ve studiu Rodel Audio, kde subwoofer hrál ve společnosti Dali Opticon 6 MK2 nebo třeba KEF R5, přičemž se porovnávalo se setem Cambridge EDGE NQ / EDGE W. V obou sestavách bylo propojení provedeno jen základními kabely.
Přestože ani jedna ze sestav neměla sama o sobě v daných místnostech nedostatek basů (zejména pak „velké koule“ The Pearl), The Pearl Sub vložil do basového základu „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) další vrstvu důrazu a další váhu. Nejspodnější basové frekvence byly dominantnější (i přes kalibraci někdy přeci jen až trochu výrazné, ale pro běžného posluchače bez audiofilských ambic ve správném atraktivním poměru), ale také pocitově pevnější a lépe čitelné, než u reprosoustav samotných. The Pearl Sub nicméně sází spíše na měkčí objem, než na vyslovenou napjatou a dokonale konturovanou prezentaci.
„Mother of Love“ Robina Gibba („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) se po připojení subwooferu výrazně vyplnila ve spodních oktávách, což na jednu stranu trochu odtáhlo pozornost od středního rozsahu, na stranu druhou to nicméně přidalo na působivosti celé skladbě. I tady je cítit snaha přidat spíše energii než delikátnost, třeba takový kopák si ale „mlasknul“ výrazně ochotněji a průbojněji.
Vliv subwooferu byl také dobře znát na bicích a base v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469), kde hluboké tóny získají rozhodně na působivosti a konkrétnosti, díky čemuž se oba nástroje vyloupnou z pozadí – v této skladbě jich kupodivu bylo díky tomu úplně akorát a nepůsobily přebujele.
The Perl Sub se pak ukázal i jako docela dobrý zesilovač, který vkusně rozhoupal membrány jakýchkoliv připojených reprosoustav – třeba i moc pěkně nahraný živák „Live at Funkhaus“ Alice Phoebe Lou (2020 | AWAL | APL010) hrál se šťavnatou energií, stále, pravda, trochu dominantním basovým základem (protože se sešla charakteristika The Pearl Sub a nahrávky samotné), ale s hezkou dynamikou a schopností zaplnit ochotně prostor hudební energií, sytostí, měkkou, vřelou a tekoucí hudbou, která je prostě příjemná, byť spíše velká a mocná, než ultra dokonale kontrolovaná.
Přesto to neznamená, že by The Pearl Sub byl pouze generátor subsonické hutnosti – v Davisově „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) byl zvuk po připojení subwooferu plastičtější a jakoby celkově lépe usazený – bas byl solidně čistý a přesný, aby si zasloužil zařazení do úrovně plnohodnotného hi-fi.
Zajímavý efekt nastal u „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20), kde přítomnost subwooferu subjektivně vytáhla celou scénu blíž směrem k posluchači (snad vlivem kalibrace a fázových posunů?). Pokud hrál The Pearl Sub jako celý systém, byl efekt ještě výraznější a hudba působí díky tomu skutečně „blíž“, intenzivněji.
Zapojení The Pearl Sub do řetězce pak každopádně ve všech kombinacích přineslo do „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) víc šťavnatosti, víc bohatosti a zároveň ale také vždy více efektu a výraznější vyvážení zvuku směrem do basů, k vřelé a měkké hutnosti.
Řada The Pearl od francouzských Cabasse možná není pravověrné hi-fi, ale přináší velmi zajímavý koncept ve velmi zajímavé podobě – pro ty, kteří se chtějí oddávat zábavným hudebním a filmovým zážitkům (protože právě to vzhledem k celkové charakteristice nebude vůbec nezajímavé) je nejnáročnější částí mít připraveno dost peněz na poměrně drahé řešení. Nejnovější The Pearl Sub je pak unikátní záležitost – nejen, že bezdrátová řešení toto řady doplní o spodní oktávu ve stejném duchu (což funguje bez problémů), ale umí také fungovat jako elegantní centrální prvek domácího ozvučení, který „utáhne“ běžné pasivní reprosoustavy a umožňuje tak skutečně zábavné (byť ne audiofilské) zážitky při každodenním soužití. Pokud tak chcete nějaké jednoduché, esteticky výrazné a přitom vkusné řešení, které se snadno používá a hraje „na první dobrou“, tak The Pearl Sub (potažmo tím více s aktivními či pasivními „koulemi“ Cabasse) je atraktivní prémiové řešení dobrého zvuku.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 84 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/3089-cabasse-the-pearl-sub#sigProId74c88a0073
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní rozměry
+ možnost provozu s pasivními i aktivními reprosoustavami
+ kalibrace podle místnosti i podle připojených reprosoustav
+ moderní vzhled
+ dobrá aplikace
+ sytost a zahuštěnost basového základu
ZÁPORY
- akcent na objem a hutnost basu místo čitelnosti a přesnosti (byť to je v souladu s lifestyle konceptem)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: BSS Praha | www.bsspraha.cz , Rodel Audio | www.rodel-audio.cz