Mohou být levné reprosoustavy dobré? Ale ano, mohou. Dobrý příkladem budiž třeba opravdu velmi dostupné a přitom hezky vypadající a zajímavě znějící TEAC LS-H265. Se stejnou ultra nízkou cenovkou se k nám dostaly ještě jiné regálové reprosoustavy, které minimálně opticky jen stěží rozeznáte od těch za deset či možná i víc tisíc. Německé Heco, zdá se, ví, jak ideálně optimalizovat své náklady i kde udělat kompromisy, aby to posluchače ještě „nebolelo" a pozitivně se to projevilo ve výsledné ceně. Za pět tisíc tak podobně hodnotné konkurenty spočítáte na prstech jedné ruky.

Na první pohled jsou Victa Prime 302 v porovnání s jinými reprosoustavami podobné třídy přeci jen o něco větší, což evokuje dojem jakési větší hodnoty. Jednoduše řečeno, máte pocit, že si za své peníze kupujete pořádný kus hmoty. Tam, kde ostatní tvoří malé, velmi kompaktní modely, nabízí Heco regál s rozměry 34,7 x 20,3 x 31,5 cm (v x š x h) a hmotností 7 kg, což napovídá o použití bytelné MDF skříně.

Ozvučnice opakuje tvar, typický pro celou řadu. Rovná čelní stěna se směrem vzad zužuje v mírně vypouklé křivce až k dosti úzké zadní straně. Tam najdete bytelný bassreflexový otvor a stejně bytelné reproterminály.

Dva reproduktory s bohatým kovovým orámováním naznačují dvoupásmovou bassreflexovou koncepci. O výšky se stará látková kopulka s průměrem 2,5 cm, zbytek pásma má na starosti poměrně velká papírová membrána na mohutném závěsu; její průměr je 17 cm. I díky tomu i malé regálovky mají psanou zatížitelnost až 85 Wattů se špičkovou zátěží až 150 Watt. Nominální impedance je v „německém" standardním rozsahu 4 – 8 Ohm. Pracovní frekvenční rozsah činí dle dokumentace 33 – 40 000 Hz, ovšem bez uvedení hodnoty tolerance; soudě dle měření, ta bude dost vysoká. To ale nevadí, i tak jde o slušný výkon na poměry podobných regálovek. Přechodová frekvence je položena do relativně citlivého pásma 3 250 Hz, ovšem není nijak zvlášť patrná. Potěšující je nadprůměrná citlivost 90 dB.

Tyto levné kousky jsme poslouchali hlavně s adekvátním TEAC A-H01, ke slovu ale přišel i NAD C370, Rotel RCX-1500 nebo Denon PMA-2020AE. Zdrojem signálu byl kromě Pioneer BDP-LX71 i ASUS Xonar Essence One MUSES či KingRex UD384 nebo Harman/Kardon BDT30. Ke srovnání hrály Xavian Bonbonus, Harbeth Monitor 30 i firemní Victa Prime 502 a Music Style 500. Kabely nesly značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a KrautWire, reproduktorové kabely pocházely od ProAc. Kvalitu napájení u jednotlivých komponent hlídal filtr Xindak XF-2000B.

Že i tyto ultra levné reprosoustavy nesou typické znaky projevu reprosoustav značky Heco, to ukázla dynamická skladba „Dancehall" (Jienat | Mira | 2009 | Jienat | JNCD002). Zvuk je německy svižný a kontrolovaný, má však také tendenci, poněkud typickou pro levné reprosoustavy od našich západních sousedů bez ohledu na značku, být maličko strohý, přísný. Kladem tohoto přístupu je určitě dobrá konturace jednotlivých tónů, čisté vykreslení jednotlivých bubínků a na danou cenu také rozumné rozvrstvení; jakkoliv nemáte pocit výjimečné prostorovosti a plasticity, i stereo obraz je pevný a přehledný, byť nikterak hluboký. Je třeba nezapomínat, že pár těchto reprosoustavale přijde na pouhých pět tisícovek.

Co je naopak bez diskuse imponující, to je v dané cenové třídě schopnost hrát potichu. „Red Right Hand" Nicka Cavea („The Best Of" | 1998 | Mute | 5016025682072) ukazuje už při nízké hlasitosti důrazný kovový zvuk v úvodu, stejně jako překvapivě plnou reprodukci basové kytary. Zvuk je poměrně netypicky velký a tonálně nasycený, důvodem bude pravděpodobně na danou třídu netypicky rozměrná ozvučnice. Potěšující je hlavně razance, s jakou se Victa Prime 302 pouští do reprodukce, zvuk zkrátka má svou váhu tam, kde je jí potřeba. Občas se však vyskytnou i poměrně výrazné sykavky, ale přesto nejsou vysloveně nepříjemné – spíše výrazné.

Jakkoliv se to s výše řečeným může zdát paradoxní, Victa Prime 302 by občas mohly zahrát i trochu naléhavěji. Typickým příkladem budiž „Dark Side of the Moon" od Pink Floyd (rip FLAC z MFSL CD | 16 / 44,1). Úvodní pasáž šíleného hodinářství umí být potěšujícím způsobem přesvědčivá, kov je tu kovem, bryskním a tvrdým, přestože celkové vyznění jaksi trošku postrádá onu naléhavost a svižnost – tu zvuk zjevně dodává hlavně středobasový měnič, který se tu zrovna moc neuplatní. Jakmile se totiž do muziky zapojí i další nástroje, jako kdyby se vše ustálilo.

Hlavním limitem takto nebývale dostupných reprosoustav bývá hloubka, do níž jsou schopny zvukovou scénu vykreslit. To se potvrzuje i u Haydnova „Smyčcového kvarteta 4, opus 76, číslo 5" (Engegardkvartetten | 2L | FLAC 24 / 192). Rozhodně pozitivně nás překvapilo rozlišení samotných strun a po nich tančících smyčců. Přirozená barevnost, talent pro kontrolu a oddělení jednotlivých tónů, to vše tu je a pomáhá vytvořit iluzi reálného nástroje. K dokonalosti jí schází jen pocit, že nástroj má skutečné, vibrující tělo. Toto bohužel (i když naprosto pochopitelně – stejně jako žádné jiné reprosoustavy v podobné ani jakékoliv blízké cenové kategorii) Heco Victa Prime 302 zprostředkovat neumí. I tak je ale dojem překvapivě živý a dobře srozumitelný.

Bez diskuse se Victa Prime 302 na danou třídu zaskvěly v reprodukci „The Mummars' Dance" Loreeny McKennit. Čisté středy nechávají vyniknout jejímu éterickému hlasu, zatímco harfa je mírně v pozadí, přesto naprosto jasná. Tři sta dvojky vykreslily nástroj v nebývalé velikosti a objemu, pásmo od vyšších středů až po nejvyšší tóny tu dominuje a uvolněnější tempo skladby regálovkám Heco sluší. Kritický přednes ženského vokálu doopravdy potěší svým rozlišením a uhlazeností.

Středně velké a velice dostupné regálovky Heco Victa Prime 302 nelze nepochválit. Ukazují, že nejzákladnější principy věrné reprodukce lze nabídnout i ve velice levném balení, ukazuji i to, že v této cenové třídě nemusíte dostat jen levný vinyl na povrchu a plochý, nijaký zvuk uvnitř. Přestože nejsou dokonalé, potřebujete-li z jakéhokoliv důvodu levné a kompaktní reprosoustavy, Heco Victa Prime 302 jsou velmi zajímavou alternativou, která už od pohledu působí hodnotněji, než o kolik ulehčí vaší peněžence...

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Naměřená křivka frekvenční odezvy je kupodivu téměř identická jak ta, kterou jsme změřili u sloupového modelu 502, byť je paradoxně dokonce o něco vyrovnanější. Menší objem ozvučnice zajišťuje i menší peak na basech, takže ty jsou lépe integrovány docelku. Reálný nástup reprodukce bychom viděli někde v rozmezí 50 – 55 Hz.

Impedanční křivka je rozumná v mezích cenové třídy. Kolem 1 800 Hz šplhá peak na hranici rozumných 35 Ohm, stejně tak je tu cítit peak na úrovni 90 Hz, který by u vyšších modelů už „neprošel", byť ani jeden není fatální. Impedance padá nejhůře na úroveň 4 Ohmy, tedy se jedná o spořádanou charakteristiku, která vašemu zesilovači nepřivodí přemrštěné potíže.

Kč 4 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na danou třídu velmi pěkné provedení

+ rozumně kultivovaný zvuk

+ cena / výkon

ZÁPORY

- občas by zvuk zasloužil víc živosti

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.heco-audio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista