"Digitální audio dekodér", tak zní přesné označení modelu di122 od Wadie. Jde o kompaktní krabičku, v níž se skládají dohromady funkce D/A převodníku, předzesilovače a sluchátkového zesilovače. di122 staví na dlouhé tradici digitálních komponentů firmy, která stále u zrodu dospělého digitálu a právě digitální dekodéry patří mezi nejoblíbenější produkty této americké společnosti z Binghamtonu ve státě New York.
Wadia di122 stojí na půdorysu přesného čtverce o straně 25,4 cm a s výškou pouhých osm a čtvrt centimetru tvoří velice kompaktní jednotku, vhodnou třeba i na pracovní stůl. Šasi je zpracováno podle estetických a materiálových standardů Wadie - tedy velice pěkně. Malá kostička D/A převodníku váží lehce přes 3 kg, boky jsou výrazně zaoblené a tyto zakulacené díly slouží zároveň jako nožičky. Horní stěnu kryje sklo s logem výrobce v prostředku.
Na čelní stěně najdeme centrálně umístěný displej s jemně vykreslenými znaky na dvou řádcích, čitelnost je perfektní a na ne úplně velký displej se přesto vejde mnoho informací. Vpravo od displeje je dvojice gumových tlačítek s měkkým chodem, každé má dvě funkce. Při kratším stisku to levé přepíná vstupy, při delším podržení snižuje hlasitost, to druhé zapíná a vypíná celý přístroj, respektive hlasitosti zvyšuje. Na druhé straně displeje se nachází 6,3 mm sluchátkový výstup a kousek vedle něj pak do hloubky vyřezané logo výrobce, které při provozu svítí.
Zadní strana je konektory zaplněná opravdu důsledně, celá deska je zapuštěna kousek dovnitř, ale konektory jsou naštěstí tak daleko od hran, že ani při použití masivnějších koncovek kabelů nebudete mít potíže s připojením. Je tu vstup externího 5V napájení (to zabírá docela dost místa), je tu dvojice 3,5 mm jacků pro externí spouštění (di122 umí spouštět i být spouštěn), je tu i docela slušná porce signálových konektorů.
Vstupů je celkem pět, dva koaxiální, dva optické a jedno USB - vše je digitální, analogový vstup tu není ani jeden. Signálové výstupy jsou tu dva, paralelně funguje jak pár nesymetrických RCA, tak pár symetrických XLR konektorů.
Všechny vnitřní obvody spočívají na jediné desce plošných spojů. Středobodem dění je čip ES9016S od ESS, který jednak nabízí velmi širokou podporu rozlišení a formátů, ale také umožňuje řídit hlasitost. To probíhá za pomoci upsamplingu signálu a následného odstraňování přebytečných informací. Nastavení plné hlasitosti tak vlastně jen propouští signál v linkové úrovni.
Zmíněná podpora formátů a rozlišení je skutečně vyčerpávající - přes optiku a koax zvládá di122 pojmout rozlišení až 24 bit / 192 kHz, USB pak zvládne v podstatě vše. Jednak PCM signál s rozlišením 32 bitů / 384 kHz, jednak DSD64 a DSD128 a DXD signály.
Díky použití dobrého čipu nabízí Wadia di122 odstup signálu a šumu 105 dB (váženo křivkou A), což už je rozhodně slušné. V toleranci +/- 0,5 dB pracuje zařízení v pásmu 20 - 20 000 Hz a celkové harmonické zkreslení nepřekračuje hranici 0,005%.
Wadii di122 jsme poslouchali jak v roli předzesilovače, tak D/A převodníku, tak sluchátkového zesilovače. Zejména v posledních dvou rolích exceluje nejvíce, regulace hlasitosti i pro koncové stupně je spíše příjemný bonus. Nicméně z připojených zařízení šlo o sluchátka Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo qJAYS a Audio Technica ATH-MSR7, z připojených koncových stupňů pak Rogue Audio M-180 nebo Wadia a315. D/A převod probíhal zejména po USB, ale též z Cambridge CXC nebo Pioneer BDP-LX71. Zesilovali Naim Nait XS a Cambridge CXA80, případně též Rogue Audio RP-5 v kombinaci s M-180 či Wadií a315. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver a Black.
Začali jsem s mohutně, až trochu přehnaně nahraným kontrabasem v úvodu "The Beat Goes On" od Pat Barber. Jeho hutné, dominantní vyznění Wadia di122 trochu zklidní, bas byl příjemně měkký a uvolněný, přitom ho bylo proporčně akorát, bez pocitu přehánění. Wadia zvuk velmi dobře kontroluje, ale ne třeba tak tvrdě jako OPPO HA-1 a nehraje tak měkce a nadýchaně jako Chord Hugo. Kontrabas už má působivou hloubku a váhu, tóny jsou velice dobře definované, ohraničené a je znát velká různorodost nejnižších kmitočtů. Nástroj má naprosto zřetelná jednotlivá brnknutí s dozváním rozkmitaných strun.
Moc se nám projev di122 líbil zejména ve středním pásmu kolem lidských hlasů. Cara Dillon v "The Parting Glass" z živáku "Live at the Grand Opera House" byl nádherně detailní, jemný a témbr jejího hlasu byl velice přirozený, nepřibarvený, ani jakkoliv strohý či neosobní. Wadia vystihla tu křehkou, intimní atmosféru koncertní produkce, až se vám zježí chlupy na rukou. Je tu cítit velké množství vzduchu, zvuk je celkově spíše lehčí a velice, velice transparentní díky rychlému a přesnému přednesu.
Až nás překvapilo, jak důstojně a dospěle Wadia di122 zahrála nejvyšší pásmo v "Question and Answer" z desky "Like Minds" Garyho Burtona. Přednes byl krásně komplexní, činely prokreslené a velice detailní a konkrétní, byť spíše poklidné, uvolněné. Rozlišení je na danou kategorii vskutku perfektní, ševel činelu je úžasně rozmanitý a skvěle čitelný, plný odstínů a nuancí, kov zní čistě a s vnitřní jiskrou, podání kovu je jasné a přirozené, nástroj má konkrétní váhu a objem, úplně cítíte tu rezonující kovovou hmotu.
Malá Wadia je v dané třídě jedním z jasných leadrů v oblasti sluchátkového poslechu. Svou dynamikou a energií dokáže probudit i malá in-ear sluchátka k velkým výkonům a uřídí pohodlně i ta větší. Dynamika orchestru v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ze sampleru "Crystal Cable Arabesque" byla v kontextu přístrojů se zaplatitelnou cenovkou prostě skvělá. Nástroje měly důraz, celek působivě dýchal a hudba měla důraz a šťávu. di122 hraje důsledně a organizace zvuku už začíná být opravdu suverénní, dění v jednotlivých nástrojových sekcí je snadno dostupné a přehledné, vše je dospěle samozřejmé. di122 má také spoustu, spoustu energie v zásobě a neváhá se o ní podělit.
Wadia di122 také snadno vystihuje i drobné rozdíly v kvalitě nahrávek - třeba "počítačová" verze nahrávky "Vision of Her" Davida Eliase v podobě PCM vzorku ve formátu FLAC 24 bit / 88,2 kHz a v podobě DSD64 ukazuje velmi dobře přednosti a limity toho kterého formátu. Wadia i v PCM jde hluboko, hraje velmi čistě a jasně, přitom však nijak netlačí na pilu, dění je přirozené, nepřehnané. Kytara je velice pevná, je tu patrný i "dřevený" charakter kytary. Jakmile sáhnete po DSD verzi, přibude notná porce vzduchu, celek se ještě zjemní a hudba si přilepší zejména v ohledu celkové plasticity a ještě větší relaxovanosti. Hlas jako kdyby tu už byl přímo u vás, tak čistě a konkrétně zní.
Přesné a autoritativní zpracování signálu vede i k dobrému, přehlednému podání prostoru. Do sluchátek přenesla Wadia di122 v pravolevém směru širokou scénu v "Dancehall" od Jienat, precizně oddělila jednotlivé nástroje a zvládla i celkový pocit vzdušnosti a lehkosti, teprve ve velkém systému s reprosoustavami se však otevřel i předozadní směr a nástroje se rozestoupily směrem dozadu.
Trochu ukřičenou a trochu plochou "Start Me Up!" z "GRRR!" od Rolling Stones Wadia di122 vlastně docela zkultivovala, ostré tóny jsou trochu zjemněné, což je určitě ku prospěchu celkového dojmu a je to příjemnější, než syrově "nic moc" předaný zvuk. Wadia také dokázala ukázat jemnou linku chřestítka, která na drtivé většině přístrojů zůstává neslyšená a zapadlá do pozadí. Velice dobře se di122 vypořádala i s rytmem - netlačí na pilu, ale plyne, v poklidu a pohodě, jednotlivé tóny na sebe navazují, propojují se a protékají vám ušima.
Malá krabička Wadia di122 je velice talentovaná a to zejména jako čistý, dynamický D/A převodník s velmi transparentním a precizně kontrolovaným zvukem, kterým krmí autoritativní, velmi energický sluchátkový zesilovač, který umí nabídnout náhled i k velmi jemným detailům. di122 bez problémů uřídí i větší sluchátka a naopak z malých dostane jejich maximum. Byť může fungovat i jako předzesilovač, ne úplně dokonalá jemnost regulace hlasitosti od vás bude vyžadovat trošičku se přizpůsobit jejím způsobům. Ale to nevadí, zejména v kombinaci s firemními produkty to může být velice dobře fungující sestava. Pokud tak hledáte cestu, jak si užít svou hudbu precizně, čistě, dynamicky a s hlubokým prokreslením a pokud nechcete řešit jak vysoké rozlišení nebo jaký formát zrovna přehráváte, pak je di122 jedním z top řešení v pětimístné cenové kategorii.
Kč 49 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvostná kontrola sluchátek
+ energie, čistota a detail
+ pevný, přímý přednes
+ celková transparentnost
+ podpora kodeků a formátů
ZÁPORY
- ovládání je trochu nepohodlné
- analogový výstup je o krůček slabší, než sluchátková reprodukce
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz