Marantz umí vyrábět levnou elektroniku, ne že ne. Sice se říká, že jediné opravdu pozoruhodné přístroje s jejich logem patří do high-endových řad Premium či Legendary a o tomto se není třeba dohadovat – investujete-li své peníze tímto směrem, zklamání s největší pravděpodobností nebudete. Jenže co když nemáte desítky či dokonce stovky tisíc na cd přehrávač? Pak se jistě budete muset poohlédnout v entry-level produktových řadách nějaké té velké značky – Denon, Cambridge Audio, NAD nebo právě Marantz. A obzvláště u poslední dvou jmenovaných jsou i levné výrobky uživateli hodnoceny více než slušně. I proto jsem se chtěl podívat na novou, s nadšením přijatou řadu 6000, jíž prý „samotný Ken Ishiwata věnoval svou intenzivní pozornost“.

Když jsem rozbalil CD6003, poměrně příjemně mě překvapila kvalita výroby. Ne snad, že byste se s otevřenými ústy posadili na zadek, ale viděl jsem i hůře zpracované zboží s trojnásobnou cenovkou. Dle mé zkušenosti je nejdůležitější si u těchto přístrojů opakovat pořizovací cenu, pak posluchač bude mít velkou šanci na čistě pozitivní dojmy.

Není to tak dlouho, co jsem testoval NAD C535BEE, vlastně přímého konkurenta dnes testovaného CD6003 a byl jsem v zásadě naprosto spokojen, přistupoval jsem tedy s podobnými očekáváními i k tomuto modelu. Opravňuje k tomu jednak stejně jako u NADu očekávané spojení s firemním integrovaným zesilovačem, opravňuje k tomu velmi blízká cenovka a opravňuje k tomu také podobné vybavení – schopnost přehrát CD standardu Red Book, CD nosič plný skladeb v mp3 nebo wma formátu, analogový výstup dvěma zlacenými cinchy nebo digitální výstupy koaxem či optikou, k čemuž se u Marantzu navíc přidává i schopnost přes integrovaný USB vstup z modelu SA8003 spolupracovat s iPody. Příjemným bonusem je také variabilní sluchátkový výstup s „audiofilským“ velkým jackem.

Když jsem poprvé vkládal disk do sice rychlé, ale jinak poměrně subtilně působící plastové mechaniky, neměl jsem úplně nejlepší náladu. Rammstein, kteří mi ten večer hráli k práci, jsem původně neměl nijak v plánu vnímat, chtěl jsem prostě CD6003 nechat rozehrát. Ale už za pět minut jsem se přistihnul, že si poklepávám nohou do rytmu a čím dál tím víc se nořím do hudby. Neobtěžoval jsem se tehdy psaním poznámek nebo soustředěným posloucháním, v paměti mi ale zůstal neobyčejně (a proč bych to nepřiznal, i neočekávaně) muzikální zážitek. Na tyto body k dobru jsem si vzpomněl o dva týdny později, když měl za sebou CD6003 mnoho desítek „zahořovacích“ hodin.

Přehrávač měl po celou dobu testu v zásadě jediného partnera a sice integrovaný zesilovač Marantz PM6003, který nejenže vzhledem, rozměry i zařazením prostě k tomuto cédéčku patří, ale hlavně se mi ani přes všechnu snahu nepodařilo najít zesilovací prvek, se kterým by celý systém hrál tak „správně“. Nefungoval tak dobře s Yamahou A-S700, nezněl tak dynamicky s PrimaLunou ProLogue One, bylo cítit, jak příliš neodpovídá úrovni KR Audio Antares VA320 / P-150 či Denonu PMA2010AE a prostě tak nějak nezáživně hrál s Harman Kardon HK990. Shrňme to, pokud už se rozhodnete pro nákup CD6003, nelze jinak než doporučit do role ideálního partnerského zesilovače PM6003.

Zbytek reprodukčního řetězce sestával z kabeláže KrautWire Awakening jakožto reprokabelů a interconnectů Monster Cable M1000i či Profigold stereo. Elektřinu na hudbu pak měnily buď Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 nebo Canton Vento 880 DC. Co do kabeláže bylo tomuto cédéčku naprosto ukradené, čím je váš systém prokabelován, rozdíl v kvalitě reprodukce s propojovacími kabely Profigold a high-endovými Monstery byl zanedbatelný, respektive naprosto neadekvátní rozdílu cenovek.

Jestliže před časem NAD C545 BEE překvapil a prohlásil jsem jej za krále třídy se schopností přenést detail a potěšit ucho, Marantz CD6003 ukazuje na rychlý vývoj v oblasti kvality spotřební elektroniky. Prostě a jednoduše zní slyšitelně lépe než zmiňovaný NAD. A co je také hezké je možnost vypnout displej a digitální výstupy ve prospěch kvality reprodukce – není to sice tak jasný efekt jako třeba zapnutí zvukových korekcí na zesilovači, ale je uchem snadno postřehnutelný, pustíte-li si jednu pasáž ve standardním a v tomto „audiofilském“ módu.

Ve fázi testování tohoto přístroje jsem vybral vzorky z celé své hudební sbírky, vyštrachal jsem dokonce již léty zaprášenou nahrávku best of country písní Johnnyho Cashe, abych vyzkoušel všestrannost CD6003. Mou nejoblíbenější kombinací se pak staly jazzové nahrávky, reprodukované tandemem Marantzů a Harbeth Monitor 30, kde zvuk zněl nesmírně přesně a dynamicky.

V rámci dané kategorie (dejme tomu do 20ti tisíc) patrně nelze získat o moc víc. Dianna Krall na svém koncertu v Paříži zní dostatečně přesvědčivě a živě, aby si bylo možno tuto nahrávku užít, jednotlivé nástroje sice neoplývají kvalitami, na jejichž popis bych toužil spotřebovat všechna superlativa všech jazyků známého vesmíru, ale množství detailů je dostatečné pro příjemný poslech. Celé frekvenční pásmo je dostatečně kompaktní a zvuk prostě „stíhá“.

Ani němečtí drsňáci Rammstein Marantz nerozhodí a ačkoliv jejich „Mutter“ rozhodně není nahrávkou, v níž se budete chtít pídit po jednotlivých cinknutích, dostane se vám všeho, co si můžete přát. Hudba na poslech odsýpá lépe než třeba z Denonu DCD-710 AE nebo z již zmiňovaného NADu, měl jsem dojem větší zvukové masy a s tím i lepšího hudebně-metalového prožitku.

Muzikální nátura tohoto přehrávače se nejlépe projevuje u popových nahrávek, ať už u výběru toho nejlepšího od Fleetwood Mac, kdy hlas Stevie Nicks přebírá vládu nad zvukovou scénou s klidem a neagresivní pohodou, ať už je to rozkošně ujeté vánoční „Christmas in the Heart“ Boba Dylana s téměř, ale ne zcela Dylanovsky „nezvládnutým“ zpěvem nebo výběrové dvoj-CD „HIStory“ Michaela Jacksona, které je mimochodem famózně masterované. Ve všech se spojuje dojem plnohodnotně kvalitní reprodukce, kdy není problém hudbu bez připomínek poslouchat.

Zřejmě není třeba příliš hluboce probírat, zda Marantz CD6003 zvládne toto nebo má rezervy v tamtom, protože pro běžného posluchače se jednoduše stává tím, s čím lze v klidu žít a poslouchat a s rozpočtem lehce přes 10 000,- by měl tvořit špičku mezi kandidáty na nákupním seznamu. Dobře vypadá a dobře hraje, není tedy v zásadě co řešit. Že audiofil a hifista osloven tímto přístrojem nebude, že nedokonalé podání textur akustických nástrojů, že omezený prostor hudební scény a že kontrola nad zvukem velkého orchestru v reprodukci monumentálních klasických kusů není prvotřídní, to je v dané kategorii poměrně jasné. A prominutelné... Jak jsem před časem napsal u C545BEE a jak si zaslouží být napsáno u nového leadra opravdu levných přehrávačů – CD6003 může sloužit jako ideální vstup do světa hi-fi, ale také jako plnohodnotný přehrávač, s nímž budete dlouho bez problémů žít.

Kč 13 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ cena

+ provedení

+ design

+ obzvláště dobře zní v kombinaci s PM6003

ZÁPORY

- v zásadě nic, pokud očekáváte výkon v rámci pořizovací ceny

- těžko se hledá jiný vhodný partner než PM6003

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Media Control CZ, s.r.o.

www.mediacontrol.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 660 281

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista