Pověst, která provází komponenty americké značky Emotiva, by se patrně dala dobře shrnout do věty "hodně muziky za málo peněz" a třeba jen z naší zkušenosti to není u většiny produktů jen pověst, ale příjemný fakt. Krom klasicky koncipovaných přístrojů má ale tato značka - která mimochodem šla skvělým příkladem a výrobu svých věcí stáhla z Východní Asie zpět do USA, aniž by to znamenalo nárůst cenovek - v nabídce i trochu jinou elektroniku řady Stealth, která na první pohled vypadá vhodnější do studia než do domácnosti. Ale podle PA-1 se zdá, že by byla chyba ji opomínat, jakkoliv je to model, který je v současné nabídce jediným, který zároveň je i není Emotivou.
Pod jednoduchým názvem PA-1 se ukrývá mimořádně kompaktní koncový jednokanálový zesilovač z kategorie "za pár Korun". Rozhodně to není přístroj, který byste chtěli mít doma na první pohled - šasi je pojaté hodně spartánsky a účelně, čelní stěna jako kdyby se černou průsvitnou plochou s jedinou v prostředku svítící modrou diodou mračila a nakonec ani stříbřitě našedlá barva nesedí ke zbytku nabídky. Je to ale skutečně tím, že PA-1 není komponent na výstavku, ale na práci - existuje k němu řešení na připevnění na zadní stranu ozvučnic nebo třeba do racku. Tam se hodí nejvíce, protože díky šířce 21,6 cm, hloubce 22,9 cm a výšce jen něco pod 5 cm vměstnáte stereo pár těchto monobloků do jednoho rackového patra. A s váhou jen 1,4 kg se nemusíte bát připevnit monobloky kamkoliv.
Na zadní ploše je pak také patrný mimořádně jednoduchý a účelný styl - malou plochu nicméně téměř úplně okupuje velká napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, vprostřed je analogový symetrický XLR konektor kombinovaný se zásuvkou pro velký jack (tady je nejvíc patrný vliv profi světa) a napravo je pár naopak reproduktorových terminálů naopak hodných lepšího hi-fi světa. Zajímavý je dvoupolohový přepínač, jímž nastavíte chování spínání - zesilovač se může automaticky sepnout při detekci signálu, nebo zůstává trvale zapnutý.
Co je na PA-1 nicméně pro katalog Emotivy atypické, to je vnitřní konstrukce. Celé řešení totiž nemá s Emotivou nic společného - je tu použit modul ICEpower ASC300 od Bang & Olufsen, jeden z nejlepších dostupných. Ten kombinuje na jedné kompaktní desce plošných spojů jak spínaný napájecí zdroj, tak výkonový zesilovač, dodávající výkon ve třídě D. Konkrétně jde o 135 Wattů do 8 ohm, respektive 270 Wattů do 4 ohm a stabilní zesilovač zůstává až do 2,7 ohm, kde dodává úctyhodných 450 Wattů - to vše při celkovém harmonickém zkreslení pod úrovní 0,1%. Výstupní výkon jde ještě o pár Wattů dál, nicméně tam už razantně stoupá zkreslení (byť i tak prý zůstává pod 1%).
Nejen výkon je ale na PA-1 zajímavý a to nejen v kontextu velmi přátelské cenovky - odstup signálu a šumu při plném výkonu je 112 dB, frekvenční odezva 20 - 20 000 Hz se vejde do tolerance +/- 1 dB a tlumící faktor je vyšší než 500. Seriózně udaná hodnota THD+N při 1 Wattu do 4 ohm na 1 kHz nepřesahuje 0,005%.
PA-1 jsme poslouchali jako stereo pár v rámci všech tří základních redakčních sestav - hrál pak primárně s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII jakožto zdrojem signálu i ovladačem hlasitosti; kvůli komfortu i cenové přiměřenosti. Nicméně jsme zkoušeli i spojení s regulovaným výstupem OPPO UDP-205 v kombinaci s Harbeth Monitor 30, zkoušeli jsme kombinaci s Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70 nebo třeba zapojení s Teac NT-503 a KEF LS50. Více detailů o jednotlivých sestavách najdete v pravém sloupci -->
Velký a šťavnatý basový základ "By the Rivers Dark" Leonarda Cohena ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) zesilovače dokázaly "udržet" mnohem lépe, pevněji a konkrétněji, než je tomu běžné v kategorii integrovaných strojů kolem 20 - 30 000,- Kč. I přesto je nicméně bas spíše bujarý, velký a trochu vřelý, měkčí a hebčí - nemusíte se tak bát, že by třída D a zjevně účelné provedení znamenaly suchost a strohost. Mrouknutí basu je pak velmi pěkné, má váhu a sílu, má sytost a bohatost, vše v míře velmi nadstandardní pro tuto cenovou třídu. A není to jen o poměrně efektním objemu, ale i o solidní kontrole, kdy jsou jednotlivé tóny dobře konturované a velmi dobře oddělené - opět rozhodně dospěleji, než je běžné v kategorii pod 30 000,- Kč.
Podobně i transparentnost ve "Full Moon in Paris" od Amber Rubarth ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804) byla působivá díky celkové pevnosti a konkrétnosti zvuku v této oblasti. Díky nim mimo jiné ještě dobře vyniknou i detaily a kombinace těchto faktorů posouvá zvuk výrazně nad svět standardního hi-fi, kam by ho měla pasovat cenovka. Zejména jasný vokál s důstojnou čitelností a energií zní velmi atraktivně - jinak to popsat nelze, protože od malých a v zásadě levných strojů toho zase tolik nečekáte a dostanete plnokrevné dospělé hi-fi.
Cvakání a cinkání činelu v "Shiny Stockings" od Boba Larka a DePaul University Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) bylo cítit, že výšky mají maličko menší zastoupení, jsou trošku tenčí, ale o to zase nabízí v rámci kategorie lepší rozlišení a čistotu. Zvuk je rychlý, dobře zaostřený a možná na kraji pásma vnímáte trochu cinkavější, zvonivější charakter, které ale dobře svou výrazností kompenzují onu menší objemnost. V kombinaci s tvrdšími reprosoustavami by se nicméně mohlo stát, že by zvuk mohl být ostřejší - je to ale spíše znamení toho, že PA-1 se nesnaží být za každou cenu příjemné.
Velký výkon a rychlost vlastní dobrým spínaným zesilovačům třídy D sluší také dynamice všemožných bubínků v "Percussion Du Africa" ("AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10). Cítíte sílu a rychlost, vedle nichž působí většina elektroniky v obdobné cenové třídě trošku opatrně. V tak kompaktním balení je množství energie nevídané, navíc to není laciná silová exhibice, ale vkusně vyladěná kombinace dravosti, síly a důraznosti, oproštěná od surovosti. Je to prostě živý a velmi solidně dynamický zvuk, který rozhodně v dané třídě není standardem.
Variaci na slovanský sborový zpěv v podání holandských Cantus ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) jsme si užili s opět nečekanou dávkou transparentnosti, která jako kdyby nebránila hlasům v rozletu. Už je znát, že sbor tvoří množství jednotlivců a i když to není hyper analytická reprodukce, vládne pevnou rukou a je to natolik detailní a plastický přednes, že vám dokáže vyloudit husí kůži.
Mimořádně vysoký hi-fi standard nabízí monobloky také z pohledu podání prostoru hudební scény - v "The Dance" Edwarda a Alice Elgarových ("Räumlichkeit und Transparentz" | 2015 | stereoplay) se projevuje oddělení obvodů obou kanálů a nulové přeslechy, takže scéna je široká, dobře definovaná a nástroje pak výtečně lokalizované. Celé dění je pevné a organizované a nenese stopy oné jisté ostýchavosti, která je často patrná v podobně vstřícných cenových třídách.
Na notoricky známém úvodu "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) je pak naprosto zřetelné, že PA-1 má výkonu na rozdávání a "podržet" i velké údery zjevně není problém. Navíc je zvuk rychlý, rytmický a přes jistou měkkost pevný. S rostoucí frekvencí tónu se zdá být tím pevnější. Celkově je ale v podání PA-1 v místnosti mnohem více hudby, než byste od zařízení za dvacet tisíc mohli očekávat.
Monobloky PA-1 od americké Emotivy nejsou mainstreamovou záležitostí - primárně proto jak vypadají a jak úzkou konektivitu (navíc netypickou pro takhle nízkou cenovou třídu) nabízí. Ale je to škoda, protože v poměru cena / výkon, v tom, kolik muziky, jak plně, dynamicky a šťavnatě umí nabídnout, v tom nemají v mainstreamovém světě dostupné elektroniky mnoho konkurence. Paradoxně je tak nejslabším článkem absence adekvátního předzesilovače v portfoliu Emotiva. Pokud vám tak jde čistě o zvuk a ne o pozlátko pěkného šasi a jste schopni najít vhodný předzesilovač nebo D/A převodník s regulovaným výstupem (a že PA-1 sednou i k mírně neproporčně dražším přístrojům), pak jsou Emotiva PA-1 tajný tip pro ty, kteří se nebojí předsudků spojených se zesilovači třídy D. Protože zvuk PA-1 je prostě zábava se vším všudy.
Kč 10 490,- / kus
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2236-emotiva-stealth-pa-1#sigProIdfdc0bbcd27
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2236-emotiva-stealth-pa-1#sigProIdcd2f255e06
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kontrola a autorita
+ energie
+ cena
ZÁPORY
- limitovaná konektivita
- příliš jednoduchý vzhled
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz