Možná, že existují i rozměrnější zesilovače, než jsou vrcholné modely tradičního amerického výrobce McIntosh z malého městečka Binghamton pár hodin jízdy na západ od New Yorku, ale zase tolik jich nebude. Nejmocnějším z těch hovících ještě v jednom jediném šasi je jednokanálový silák s názvem MC1.2KW, mající vše, co pravý McIntosh má mít - obrovský displej, obrovská madla, obrovské rozměry i obrovský výkon.
Že je koncový zesilovač MC1.2KW dílem dam a pánů z McIntosh, to pozná dost možná i ten, kdo má o kvalitní audio zájem jen velmi povrchní. Ten obrovský obdélník "budíku" v čelní stěně z půlpalcového skla, zářící do daleka tyrkysovým světlem LEDek, ty zelené popisky a logo vyvedené v gotickém písmu a ta obrovská madla, která jsou sama o sobě těžší, než lecjaký obyčejný integráček, to je podpis, který si není možné s ničím splést. Stejně tak i dva kulaté ovladače, z nichž tím vlevo řídíte co ukazuje displej a tím vpravo zesilovač zapínáte.
Jak obrovské tyhle monobloky jsou, to si uvědomíte pořádně až při osobním setkání - na papíře totiž šířka 45 cm, výška 31,3 cm a hloubka 55,9 cm nepůsobí jako kdovíjak dramatická čísla. Na druhou stranu váha bezmála 67 kg už je úctyhodná.
Elegantní a svébytný čelní panel skrývá robustní stavbu těla; hned v přední části jsou zapouzdřené obrovské transformátory, zbytek skříně pak tvoří víceméně chladiče. Kousek před koncem robustní základny přístroje kryty končí a otevírají tak prostor pro atypicky směrem vzhůru trčící šestici reproterminálů - jeden pár je pro zátěž 2 ohmy, druhý pro 4 ohmy a třetí pro 8 ohm. Na svislé části zadní strany najdete dvojici symetrických XLR a jeden nesymetrický cinch. Plus maličký přepínač, jímž volíte, který ze vstupů je aktivní a nahoře pak 5 V spoušť, která slouží k současnému sepnutí vícerop přístrojů v sestavě.
Dvojice symetrických XLR je tu proto, aby MC1.2KW mohl být zároveň třeba ve stereo a zároveň v A/V sestavě, navíc spodní z konektorů může sloužit i jako výstup, čímž lze signál v top-end sestavách dovést k dalšímu monobloku třeba pro bi-amping, tri-amping apod.
Vnitřní obvodová řešení jsou koncipována v Quad Balanced uspořádání, které slouží k maximálnímu možnému potlačení šumu a zkreslení. Díky technologii Autoformer je plný výkon tranzistorů převádět do reprosoustav do libovolné zátěže. A že výkonu je dost - plných 1 200 Wattů a neméně brutálních 200 Ampér.
Ani ostatní psané parametry ale rozhodně nejsou špatné - celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,005% (bez udání podmínek), odstup signálu a šumu pak 124 dB, což je opravdu velmi dobré. Zesilovač pracuje v rozsahu 20 - 20 000 Hz (+0, -0,25 dB), respektive umí jít až na 10 a 100 000 Hz (+0, -3 dB). Jediné, co je poměrně nízké, to je tlumící faktor, který činí pouhých 40.
V obvodových řešeních se nalézá také firemní ochranná technologie Power Guard, omezující limitaci, nebo Sentry Monitor, který odpojuje výstupní část v případě přetížení. Je tady tedy docela dobrá šance, že zesilovač vám dlouho vydrží.
Zesilovač je postaven na zapojení Push-Pull, využívá v signálové cestě metalické svitkové odpory a svitkové kondenzátory. Symetrické signálové cesty se pak spojují v transformátorech (již zmíněných Autoformerech).
Tyto výjimečně muskulaturní monobloky jsme měli možnost poslouchat v nádherném dealerském centru dovozce v bohaté kombinaci sestav - zdrojem byl povětšinou SACD přehrávač McIntosh MCD550, regulaci hlasitosti zajišťoval (povětšinou) lampový McIntosh C2600. Pro srovnání tu byly k dispozici třeba McIntosh MC601, McIntosh MC452 a mnoho další elektroniky. Čisté napájení řešil filtr McIntosh MCP1500. Kabely byly z nejvyšších pater McIntosh a InAkustik. Poslouchalo se pak přes Sonus faber Homage sérii - Guarneri Tradition, Serafino Tradition i Amati Tradition, ale také přes Bowers&Wilkins 702 S2, 703 S2 a 705 S2 nebo Bowers&Wilkins 802 D3.
Ať už vnímáte značku McIntosh a její zvuk jakkoliv chcete, dva tři top modely jejich koncových stupňů patří k tomu nejlepšímu, co si jde koupit - MC1.2KW je mohutný fyzicky, stejně jako je neuvěřitelně robustní i zvukově. Lhostejno s jakými reprosoustavami, zesilovač si prostě jen tak "odkládal" libovolně složitou hudbu a ani v jedné chvíli nebyl limitujícím prvkem sestavy - třeba hřmot basové sekce ve "Wheel of Fortune" Hanse Zimmera ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) byl suverénně kontrolovaný, řízený autoritativně, tvrdě a s famózní energickou výbušností. Je úplně jedno jak nahlas hrajete, brouknutí basové sekce je skálopevné, neuvěřitelně razantní a je to hotový příval basové energie, která svou silou dokáže rozvibrovat dům až do základů. Navíc se toho děje v této části spektra spoustu a MC1.2KW v klidu stíhá veškeré dění uřídit a utřídit.
Hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl naprosto čistý, výjimečně pevný a konkrétní, překypující energií, byť podaný trochu s technickou precizností, spíše než s emocionální šťavnatostí - v tom se tak trochu promítá nevyčerpatelná studnice Wattů. Ta pevnost a vlastně dokonalá bezprostřednost, nezkreslenost a přímost působí až hypnoticky. S první slabikou se před vámi otevře velký hlas v až nadživotní velikosti, zaostřený, perfektně srozumitelný a famózně prokreslený. Nejzajímavější je, jak bez příkras a bez váhání tam zesilovač sází jedno slovo za druhým, Jonesův vokál má váhu, cítíte jak mu rezonuje v hrudníku a ani na okamžik neztrácí svou nadřazenou autoritu.
Pokud byste se díky opravdu obrovskému výkonu a jisté přímosti báli možné říznosti a útočnosti, není třeba - ač v některých kombinacích vyzněly nejvyšší tóny činelů v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) trochu tvrději, nikdy nebyl zvuk nepříjemně ostrý ani při vysoké hlasitosti. Zesilovač s nadhledem a neochvějnou jistotou perfektně vyřezal jeden každý úder paličky do činelu, načrtl s fantastickou přesvědčivostí texturu a udržel tón plynule a dlouho doznívající i ve veškerém okolním hudebním dění.
Zcela samostatnou kapitolou je pak dynamika - obrovské bubny v "Earth Drums" (He Xun-Tian | "Paramita" | 2002 | Wind Music) odprezentoval zesilovač s o kategorii vyšší jistotou a důrazem, než cokoliv dalšího. Tolik síly, tolik důrazu, taková výbušnost a taková autorita a kontrola, to vše tvoří velmi návykový koktejl. Ten pocit, když při velké hlasitosti ručička na displeji lízne kilowatt a máte pocit, že jste spolu s úderem tak nějak poskočili i se sedačkou dozadu, ten je fascinující. Obrovská rezerva v dynamice a obrovská jistota nicméně fungují i na opačném pólu hlasitosti - i potichoučku cítíte, jak bubny dýchají, jak zvuk umí "kopnout" a zůstává naprosto konkrétní.
MC1.2KW má rychlý, konkrétní přednes, díky čemuž výjimečně dobře rozlišuje i jemňoučké detaily a vše má své řádné místo v čase a prostoru, zesilovač už prostě vytáhne z nahrávky vše co v ní zvukař uložil. Zdánlivě jednoduchá "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) přímo rozkvetla a krom hlavní vokální linky a syntetických zvuků se objevilo mnoho jemných elektronických zvuků v pozadí, vše nádherně a jistě rozvrstvené, naprosto přehledné, naprosto přirozené a snadno srozumitelné. Hudba v celé své komplexnosti je prezentována s klidem a nadhledem.
Prostor - už díky monofonní koncepci - v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-all" | 1992 | BMG Music) byl excelentní. Zesilovače doslova "vytlačí" hudbu mimo ozvučnice, lokalizace je perfektní, pevná, konkrétní a proporce nástrojů jsou až lehce nadživotní. Pravolevý i předozadní prostor jsou jisté, je tu plno vzduchu, každý nástroj má jasně definované kontury i prostor kolem sebe, přitom je vše prostě a jednoduše propojené - tak jak má být.
McIntosh MC1.2KW neztrácí svou jistotu napříč nejen hlasitostmi, ale i hudebními žánry - navíc i tvrdá elektronika "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records) zněla akčně, dramaticky, úderně a skvěle rytmicky a přitom ani tvrdé elektronické zvuky neotravují a netahají za uši. Naopak, hudba plyne snadno a energicky a je to čistá zábava.
Veliké monobloky McIntosh MC1.2KW jsou právě tím jedním důvodem, který byste si měli vybrat ze všech možných k tomu, abyste tuhle americkou značku měli rádi. V zásadě totiž už mají úplně všechno - fantastickou dynamiku, precizní rytmus, schopnost dodat své Watty kdykoliv a kamkoliv, robustní prvotřídní stavbu šasi, které se kupodivu ani příliš nepřehřívá. A estetika? Tu budete buď zbožňovat, nebo chtít zakrýt černou plachtou, nic mezi. Na druhou stranu i naše úvodní skepse k produktům McIntosh před lety doslova roztála právě za pomoci MC1.2KW - a za celá ta léta se na vtahujícím, hypnotizujícím a naprosto univerzálně zábavném přednesu vůbec nic nezměnilo. Tohle je prostě fenomenální zesilovač.
Kč 799 980,- / pár
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/1485-mcintosh-mc1-2kw#sigProIde9a36d011f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výrazná vizuální stránka (kterou budete zbožňovat nebo nesnášet)
+ skvělé výrobní provedení
+ mohutná rezerva výkonu, dynamiky,....
+ zcela dospělé s jakýmikoliv reprosoustavami
+ oproti mnoha "ultimativním" řešením vlastně ještě nikoliv nesmyslná cena
+ stabilní dostupnost výkonu bez ohledu na reprosoustavy
ZÁPORY
- v některých kombinacích může být zvuk tvrdší
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz