Kanadský NAD si svou pověst vybudoval na výrobě vzhledově skromný, nicméně zvukově zábavných zesilovačů (a posléze samozřejmě i dalších komponentů), přesto v posledních letech otočil o prakticky 180 stupňů a svůj katalog staví hlavně kolem moderních přístrojů, ať už jde o streamovací zázraky Bluesound nebo „chytré“ komponenty hlavní značky NAD, typicky modely jako M33 nebo M10. Právě k poslednímu jmenovanému se chce přiblížit nový model C 700, který ovšem spadá do série Classic, mezi ony komponenty jednoduchého, leč zábavného střihu.
Že se C 700 inspiroval u M10 je jasné – jde o prakticky identickou „kostku“, jejímuž zasklenému přednímu panelu dominuje velký barevný displej s konfigurovatelným zobrazením, multifunkční kruhový ovládací prvek a dvě maličká tlačítka pro pohyb tam, kde kroucení ovladačem nestačí. I tady jsou zaoblené hrany a šasi bez viditelných šroubů, prostě veskrze moderní styl – přesto C 700 vypadá jednodušeji a techničtěji, než M10, v reálu pak je hezčí než na fotkách.
Zadní strana není také nijak složitá, nevymýšlí vymyšlené. Ve spodní části najdete dva páry reproterminálů a napájecí zásuvku, v horní řadě vysázené konektory v lehce skromnějším, ale dostačujícím počtu. Jsou tu dva analogové cinchové vstupy a paleta digitálních – koax a optiku doplňuje praktický eARC HDMI vstup, je tu ale i USB pro datové paměti a ethernetový konektor pro připojení do sítě (je tu ale i Wi-Fi pro ty, kteří chtějí minimalizovat počet kabelů). Jsou tu i výstupní rozhraní – jeden plnohodnotný cinchový pre-out (pro koncové zesilovače, aktivní reprosoustavy nebo dvojici subwooferů) a jeden sloučený subwooferový výstup. To vše doplňuje čtveřice „praktických“ rozhraní – jsou tu USB port a 3,5 mm jack pro servisní účely a další dva 3,5 mm jacky, kdy jedním můžete spouštět externí zařízení a druhým přijímat signály z externího čidla dálkového ovládání.
Základem C 700 je streamovací firemní platforma BluOS, jejíž univerzálnost je úžasná – česká aplikace vám snadno a stabilně otevírá lokální (síťové i Bluetooth) i internetové streamování a poradí si s rozlišením až do 24 bit / 192 kHz a formátem včetně MQA. Vynikající je také možnost ovládat 63 nezávislých zón s BluOS kompatibilními zařízeními. Výhodou BluOS je také česká lokalizace, která je mimo jiné také v ovládacím menu přístroje (tak jako u M10 a M33).
Výkon pak dodává řešení HybridDigital UcD - jde o moduly holandské firmy Hypex, konkrétně o spínaný analogový zesilovač. Nemůžete si ho ale koupit sami pro sebe, na rozdíl od jiných modulů Hypex, tento konkrétní je navržený a vyladěný právě a jen pro NAD. Bez ohledu na zátěž umí dodat 80 Wattů, ve špičkách až 120 Wattů na kanál. NAD uvádí u C 700 hodnotu THD+N v celém audio pásmu pod 0,04%, odstup signálu a šumu přes 84 dB a tlumící faktor přes 90 při 8 ohmech.
Zbývá definovat velikost přístroje – základna má rozměry 21,8 x 26,6 cm a na výšku dorostl NAD na 9,6 cm, přičemž hmotnost zůstává díky spínaným zesilovačům kousek pod 5 kg.
NAD C 700 jsme poslouchali ve dvou redakčních sestavách – jak v té hlavní s Xavian Quarta Evoluzione (přes kabely Nordost Heimdall 2 a filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P) proti Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR, tak v systému s Fischer&Fischer SN-70, kde se srovnávalo proti Teac NT-503 / Cambridge CXA81 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. O detailech jednotlivých sestav se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Krásně medovou, houpavou podobu klasických kousků NAD měl hustý basový základ Ellingtonovy „The Mooche“ v podání John Harle Band („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2). Basu je o něco víc co do poměru, tvoří výrazný, ale ne nepřiměřeně přebujelý základ, navíc má poměrně dobré kontury a pevnost, jakkoliv váha a hutnost jsou tu základními atributy. Tóny bublají s ladností a pohodovostí a je to na danou cenovou úroveň solidní bas, zejména v kontextu typu zesilovače.
Zpěv pětice vokalistů z King’s Singers v „Now is the month of maying“ Thomase Morleyho („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byl velmi organický, opět v duchu klasického zvuku kanadské značky. C 700 nepřekypuje křehkými detaily a nějakým analytickým vhledem do nahrávky, hraje si trochu po své, ale velmi příjemně, laskavě a přitom se slušnou srozumitelností, díky čemuž vzniká kombinace jaksi „normálního a příjemného“ přednesu.
I cinkot činelů v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) byl naprosto neagresivní, hladký, ale přitom tak nějak plný života a šťavnatosti. Objemu je tak akorát, aby výšek bylo citelně dost, ale přitom ne tolik, aby byly příliš dominantní. Opět je třeba říct, že analytičnost je v rámci dané kategorie spíše standardní a audiofilských nuancí se tak úplně nedočkáte, čitelnost ale není špatná, ba naopak – celkovým pojetím odpovídají výšky dobrému standardu kategorie 30 – 40 tisíc.
Díky až maličko efektně tučnému přednesu působí dynamika v Loussierově verzi Handelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437, Variation No.2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) vlastně úžasně – je to silný zvuk s důrazem, má váhu a pořádnou „naducanost“, rázné basové tóny jsou sice trochu vypolstrované a měkké, ale mají tak líbezně pojaté barvy, že je radost je poslouchat. Bas je přeci jen trošku dominantní, ale nezdá se, že by se dalo takového zvuku rychle přejíst – v tom je koneckonců kouzlo NADu už desítky let.
Pokud ovšem jste spíše na detaily, jiskřičky a jemnůstky, ze stejného důvodu možná nebude C 700 tak úplně pro vás. Nicméně v kontextu cenové relace se zesilovač neztratí ani v komplexním materiálu, jako je „Finaletto: Di si felice innesto“ z Rossiniho „Il barbiere di Siviglia“ (Neville Marriner / Academia of St. Martin in the Fields“ | 1995 | Philips | 446 448 2). Je to ale samozřejmě stále zvuk v kontextu relativně dostupného hi-fi, NAD umí zahrát přehledně, ale přitom ne extrémně do detailu, takže hlasy kupříkladu vyvstávají do popředí samozřejmě a přirozeně, přitom ale srozumitelnost odpovídá dobrému standardu, ale třeba na CXA81 vyniknou jemné odstíny práce s vokály trochu lépe. C 700 ale hraje tak hezky, že na to skoro nemyslíte.
Rozprostření hráčů z Moscow Radio & TV Symphony Orchestra v Mussorgského „Noci na Lysé hoře“ („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) bylo dobré, scéna sama nebyla obří do šířky, měla nicméně už náznak hloubky a jakousi nenucenou přehlednost. Lokalizace jednotlivých elementů je slušná, celkově ale zvuk spíše než hologram plný syrově realistických jednotlivostí připomíná elegantní barevné plátno s propojenými barvami – nakonec i při živém vystoupení to není zase tak jiné.
V čem se ovšem NAD C 700 s klidem pohybuje na vrcholu své třídy, to je muzikálnost a schopnost zahrát ne nutně s puristickou autenticitou, ale rozhodně s notnou porcí hudební podstaty. „Christmas Day“ z nádherně nahraného „Titanic Requiem“ Robina Gibba (2012 | Rhino | 2564661065) zněla prostá jakékoliv nepříjemnosti, ostrosti nebo jiného prvku, který by odváděl pozornost od pohody. Hudba je sytá, barevná, na jednu stranu poklidně bublající, na druhou stranu pevná a silná. Možná to není zvuk stoprocentně realistický, ale v zábavnosti se ale minimálně vyrovná premiantům třídy jako je Marantz PM7000N nebo Cambridge CXA81, přitom ale nabízí zvuk sytější a tučnější.
Že NAD umí vyrobit kvalitní klasické zesilovače, to prověřily uplynulé dekády víc než dobře, že se firma zorientovala i v moderních trendech a technologiích, to zase potvrzují zařízení jako jsou „krabičky“ Bluesound nebo NAD M10 a NAD M33. Teprve s C 700 se ale prolnuly obě tváře NADu a vznikl tak přístroj s poctivou výbavou moderního střihu (i když je velká škoda, že tu nefiguruje Dirac, i kdyby jen jako příplatek), ovšem se zvukem velmi blízkým tomu oblíbenému klasickému NADu s tučným basovým základem, celkovou sytostí a harmonickou barevností. Pokud tak hledáte síťový dvoukanálový zesilovač s trochu jiným, jednoznačně na zábavu laděným zvukem a přijmete jednoduché křivky šasi modelu C 700, pak za dané peníze nabízí víc než poctivou porci muziky.
Kč 39 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/3491-nad-c-700#sigProIdf0b20f6257
--- --- --- --- ---
KLADY
+ muzikální projev v duchu klasického NADu
+ šasi nakonec vypadá lépe než na fotkách
+ solidní konektivita pro běžného uživatele
+ možnost ovládání přes Roon i aplikaci
+ pěkný bas
ZÁPORY
- je škoda, že tu není možnost zakomponovat Dirac
- přísným okem hodnoceno tu bas přeci jen poměrně dominuje
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz