Víte co je HINT? Anglicky mluvící čtenář tuší, že jde o nápovědu, nebo též tip, náznak. Jde ale také o zkratku Halo INTegrated, kterážto se snaží naznačit, že přístroj s tímto jménem je jediným integrovaným zesilovačem v řadě Halo sanfranciské společnosti Parasound, známé svými přístroji, směřujícími tak trochu do profi sféry svými širokými možnostmi nastavení a přizpůsobení. Kolem Halo Integrated je také poměrně velký rozruch (tedy haló), protože integrovaných zesilovačů na hranici 100 000,- je jako šafránu.
Jako šafránu je ale také integrovaných zesilovačů vybavených i digitálními vstupy, jakkoliv zrovna tohle je moderní trend a takto vybavených přístrojů je čím dál tím více. Parasound Halo Integrated je mimo jiné i pěkně zpracovaný a protože drží firemní designovou linii (míněno linii vyšších řad, ty nižší jsou spíše užitně, než hezky tvarované), vypadá k světu.
Přístroj sám o sobě je rozumně velký - 43,7 x 41,3 x 15 cm (š x h x v) při hmotnosti 15 kg. Na mírně vypouklém čelním panelu je vše zapracováno s minimalistickou jednoduchostí a přehledností hodnou profesionálního světa. Nahoře je logo výrobce, v prohlubni úplně dole zase spínací tlačítko, tlačítko Mute (obě modře podsvícená) a řada výrazně modrých diod, označujících aktivní vstup. V jedné linii uprostřed jsou pak hlavní ovládací prvky. Vlevo najdete dvojici 3,5 mm jacků, jeden pro připojení sluchátek, druhý naopak pro přívod signálu z externího zařízení (ten má dokonce chytrou automatiku, která v případě slabého signálu zesílí vstupní signál ještě o dodatečných 12 dB). Dvojice malých potenciometrů ovládá míru korekcí v oblasti basů a výšek, hned vedle je pak tlačítko, které korekce vypíná. V pravé části je další sekvenční přepínač vstupů, regulátor úrovně výstupu pro subwoofer a ovladač vyvážení kanálů. Dominantním prvkem pak je ovladač hlasitosti - pěkný, velký knoflík s plynulým chodem. Podsvícení většiny prvků je vyvedeno v neagresivní, byť výrazné modři.
Tak jak je z rozložení prvků na přední straně zřejmé, že cílem je maximálně uživateli usnadnit soužití s přístrojem (a dovolit mu nastavit provozní parametry dle potřeby tak jako u profi přístrojů), ještě výraznější je to při pohledu zezadu. Jsou tu dva páry pěkných, bytelných reproterminálů a hlavně skutečně neuvěřitelná konektorová výbava. Jednak je tu dnes už ne úplně obvyklý vstup pro MM / MC přenosky (a ještě si můžete přizpůsobit zátěž pro přenosku, nejen její typ), jednak je tu pět párů RCA linkových konektorů, jednak nahrávací výstup s linkovou úrovní a čtyři cinche určené přímému vstupu do koncového stupně (určené zejména v aplikaci domácího kina).
Doposud jsme hovořili jen o běžných analogových vstupech a výstupech. Přidejme ještě konektory symetrické - jeden vstup (alternuje pátý cinchový vstup), jeden linkový výstup a dokonce jeden konektor určený pro symetrické připojení subwooferu. Pro subwoofer jsou tu ještě dva další výstupy, opět cinchové, doplněné ale úžasnými možnostmi, dovolujícími přizpůsobit výstup i méně sofistikovaným subbasovým jednotkám. Můžete pustit do konektorů buď plný signál, nebo zapnout filtr dolní propusti a potenciometrem ho nastavit v úrovních od 20 do 140 Hz. Totéž platí i pro vedlejší výstup, tentokrát stereofonní cinche pre-out výstupu.
Široké možnosti nabízí i taková drobnost, jako je možnost zapnutí - buď přepínačem nastavíte použití tlačítka na čelním panelu, nebo využití klasického 12V jacku. Ten má i výstupní podobu, takže můžete povel propustit i dalším zařízením. IR signál lze přivést do přístroje také 3,5 mm jackem a opět ho nechat i vyvést dál.
Posledními konektory z ultimativní výbavy (chybí snad jen RS232 pro sofistikované propojení se systémy domácí automatizace) jsou digitální vstupy - jeden optický, jeden koaxiální a jeden USB.
Vnitřní uspořádání je podobně čisté, přehledné a dotažené, jako je to vnější. Centrem je masivní toroid v červeném pouzdru, výkonová část je usazena na robustních chladičích. Obvody koncového stupně navrhl sám John Curl a to jako dual mono. O výkon se stará celkem šest párů bipolárních tranzistorů, v řídící části jsou MOS-FET a ve vstupní sekci vybírané JFET. Filtrační kondenzátory mají celkovou kapacitu 40 000 uF. Výkon 160 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm (a 240 Wattů do 4 Ohm) dodává zesilovač ve smíšené třídě A/B s velkým otevřením směrem do třídy A. Zesilovač umí do jednoho kanálu také špičkově poslat až 45 A, což by mohlo nakrmit i dosti hladové reprosoustavy. Jak regulace hlasitosti, tak korekce probíhají v analogové doméně.
Srdcem digitální sekce je moderní čip ESS Sabre32 Reference ES9018K2M, díky kterému asynchronní USB (ke kterému výrobce naprogramoval i ASIO ovladače) zvládá jak PCM signál až 32 / 384, tak nativní DSD (DSD64 / DSD128 / DSD256 i DSDoverPCM). Optika a koax jsou pak omezeny na 24 / 192 a PCM signál.
V Parasoundu věnovali hodně pozornosti i sluchátkovému zesilovači (jako vlastně každému jednomu detailu), čip TI TPA6120 zvládne uřídit i větší sluchátka i díky 700 mA výstupního proudu.
Parasound HINT pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 100 000 Hz v toleranci -3 dB při zkreslení pod hranicí 0,01%. Odstup signálu a šumu nad hranicí 103 dB vůbec není špatný, u digitálních vstupů je ještě o 3 dB vyšší. Tlumící faktor 800 také rozhodně není zlý.
Halo Integrated jsme poslouchali buď jako samostatný zdroj signálu, případně s Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Cambridge CXC. Jako zdroj pro analog hrál VPI Scout s přenoskou Dynavector 10x5 a Pro-Ject Elemental. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale též Klipsch RP-280F. Srovnávali jsme s Naim Nait XS, Cambridge CXA80 nebo Rogue Audio RP-5 / M-180. Propojeno bylo kabely Tellurium Q Silver a Black, stejně jako napájecími kabely KrautWire Omega III a kompletem kabeláže ZenSati Authentica.
Jak se ukázalo, Halo Integrated zvládá udržet velmi slušnou kontrolu nad basovými měniči, pokud se nesnažíte jít až k hlasitostem, u nichž by se daly basem zatloukat hřebíky. Basa v "Bright Size Life" z nahrávky "Live" Pat Metheny Trio (2000 | Warner Bros. | 9362-47907-2) je pevná, spíše trošku utaženější, ale jistá a neefektní. Žádné bublání a brumlání, jen rychlá, důrazná brouknutí s dostatečnou plasticitou a objemem a solidním impulsem, který zesilovač protlačí v podstatě kamkoliv.
V "Never Felt Less Like Dancing" Katie Melua ("Ketevan" | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) zněl hlas velice čistě a konkrétně, byl už hezky plasticky vystouplý před nástrojovými linkami. Vokál je pevný a jasný, podaný až pedantně přesně a s parádním, technicky brilantním rozlišením. Jsou chvíle a kombinace sestav, kdy je Parasound možná až trochu moc technický, dalo by se říct naprosto neutrální. Pokud si ale jen maličko pohrajete se systémem a jeho charakterem, zůstane jen to skvělé rozlišení, lehkost a rychlost a přesnost, s jakou HINT kreslí iluzi zpěvačky a na stotisícovou kategorii si vede naprosto skvostně.
Přes svou výsostnou linearitu a kontrolu nenastává v reprodukci pocit nějaké ostrosti či říznosti, která by nebyla již v nahrávce (což mimo jiné znamená, že mizerná nahrávka zní skutečně mizerně). Nejvyšší frekvence v "Barcelona" Marka Ishama ("Blue Sun" | 1995 | SONY | 074646722725), například činely, nepůsobily ani utopeně, ani přehnaně vytaženě, prostě se zdály být přesně v ten správný čas na správném místě ve správném objemu. Bez násilí, bez stresu, ale ani nijak líně. Zesilovač je velmi rychlý, cinkot činelu je pevný a velice dobře rozlišený, opět ale drží Parasound spíše pevnou ruku a třeba dozvuk je spíš (na danou cenovou třídu) standardně dlouhý, žádné audiofilské jemnůstky, jen konkrétnost a autorita. Tóny jsou velmi dobře zvládnuté, vlastně k nim nelze říct skoro nic, tak věcně a přesně Parasound hraje.
Orchestr v Beethovenově "9. symfonii" v podání Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam v čele s Eugenem Jochumem (1993 | Belart | 450 041-2) zvládl zesilovač reprodukovat jako velký, plný a dokonce i v dynamických špičkách se kontrola téměř nezachvěla, což je na v zásadě ještě docela dostupný integráč výkon nebývale dobrý. Možná jsou v ceně kolem 100 až 150 tisíc stroje, které mají ještě trochu větší zátah, trochu větší důraz, ale Parasound HINT už vám dá pocit, že dynamika není ochuzená a že jí neschází jistota. Kontrola je opět vesměs neefektní, zesilovač jako kdyby dělal svou práci jednoduše, jako studiový rutinér. Ale to je jenom dobře...
Výborně nahraná "Puer Natus Est Nobis" v podání benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) dokázal přenést spoustu detailů, byť maličko scházel pocit vzduchu v chrámové lodi. Zesilovač přesvědčivě oddělil jednotlivé vokalisty, dal také jasně najevo odrazy od stěn a ambient celkově. Reprodukce je však natolik čistá, že máte pocit, že stojíte přímo u sboru. Bez příkras, bez závojů.
Oddělení levého a pravého kanálu je důsledné, takže Parasound Halo Integrated velmi pěkně udržuj
e v hudbě dojem prostorovosti. V "Don´t Know Why" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 7243 5 82067 2 2) tak stáli hudebníci pěkně rozestavění v pravolevém směru, s nástroji s jasně definovanými konturami, byť mírně menším objemem a menším dojmem váhy. Lokalizace nástrojů je ovšem prvotřídní, mezi nástroji je dost prostoru a nesplývají. Zesilovač sice nedává vysloveně 3D dojem, přesto je tu i rozumně naznačená hloubka celku a také plasticita jednotlivých nástrojů.
V čem ovšem Parasound HINT exceluje, to je rytmika, přesnost a drajv, zesilovač má spoustu energie a na danou třídu požehnanou míru kontroly, takže třeba Led Zeppelin a jejich "Gallows Pole" ("III" | 1994 | Atlantic | 7567-82678-2) dokázal odpálit pěkně od podlahy a rytmus byl úžasně podmanivý. strhující a nakažlivý. V každé chvíli udrží HINT ne snad dokonalý, komplexní nadhled, ale autoritu a samozřejmost spolu s čistotou. Opět se vkrádá (trochu hanlivě znějící) pojmenování "neutrální".
Parasound Halo Integrated je v zásadě "jen normální". Patří do třídy, kde se mnoho konkurentů nenachází a navíc přináší to nejlepší vychování ze světa zvukových profesionálů - dělá svou práci trochu bez emocí, ale zato excelentně, s kontrolou, čistotou, schopností vhledu do nahrávky a vlastně naprosto adekvátního zvládnutí jednoho každého aspektu reprodukce. Navíc HINT nabízí tolik možností připojení a úpravy parametrů těchto připojení, že snad ani nemůže nastat žádný problém. A co víc, zesilovač je vlastně i docela hezký a pěkně zpracovaný, na rozdíl od nižších řad mu z šasi nekouká profesionální původ. Dá se to shrnout patrně velmi jednoduše - Parasound HINT je HIT stotisícové třídy a jeden z nejdostupnějších strojů, které "už stačí".
Kč 94 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá kombinace funkcí a možností
+ impuls
+ velmi dobrý sluchátkový zesilovač
+ autorita a kontrola
+ velmi slušná a odolná stavba
ZÁPORY
- zvuk je možná chvílemi trochu moc "technický"
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz