Jméno „varro“, které použil ELAC pro své nové portfolio prémiových subwooferů, odkazuje na latinský původ a značí něco jako „silný“ nebo „odolný“. Což je zhruba to, co od sub-basové jednotky očekáváte přesně v duchu krásného staročeského přísloví „basa tvrdí muziku“. Modely Varro jsou rozděleny mezi tři „podsérie“, nejvýše postavenou DS s dvěma měniči, nejmenší PS s jednodušším provedením s cílem nabídnout co nejatraktivnější cenu a subwoofery „RS“ čili Reference Series kdesi uprostřed. Větším z obou takto označených je RS700.
Jen málo subwooferů na trhu se vnějším pojetím liší od zažitého vzoru, tedy zhruba krychlovitého tvaru na čtyřech nožkách s velikým měničem. Jistě tu a tam najdete mírné variace, leč základní téma je stále stejné. Je takové i u Varro Reference RS700 – nenápadná krychle z MDF profilů podstatné tloušťky s matně černým povrchem má zaoblené čtyři předozadní hrany, takže nevypadá úplně stroze, sedí to celé na antivibračních pucích a vpředu vidíte běžně působící membránu na naopak velmi originálně působícím „zmuchlaném“ závěsu. Koš je krytý elegantním kroužkem, nikde tedy žádné šrouby – vyjma rohů skříně, kam zasunete případně krycí mřížku a kdy ani sebesilnější magnet prostě na rozdíl od těchto klasických mechanických „trnů“ neudrží mřížku na místě bez poskakování.
Na zadní straně se otevírá pohled na obdélník v podstatě ordinérně vypadajícího modulu zesilovače a další elektroniky. Hodně prostoru zabírá velký chladič, výbava z pohledu různých možností nastavení a konektivity není nijak široká. Jeden pár cinchů, ovladač hlavní úrovně hlasitosti, pro alternativní připojení dvě sady reproterminálů pro „odečítání“ vysokonapěťového signálu. Dále 12 V trigger v podobě 3,5 mm jacku a pochopitelně napájecí zásuvka a vypínací kolébka.
Možná si říkáte, jak nastavit vhodnou přechodovou frekvenci, fázi a další parametry – od toho je tu ethernetový konektor a bezdrátové připojení, protože všechno probíhá na dálku přes aplikaci pro chytrá zařízení. Díky ní je nastavení opravdu bezproblémové a rychlé. Navíc je tu funkce Auto EQ, která subwoofer – vlastně dobře – sladí k vaší místnosti a stačí na to asi tak pět minut s telefonem. Pokud by to nestačilo, jsou tu ještě základní profily, parametrický ekvalizér – prostě si můžete na dálku přímo z poslechového místa bas pohodlně přizpůsobit, což je skvělé.
Použitý měnič má v tomto modelu průměr 12 palců, membrána je klasický sendvič papíru a hliníku. Pro odlehčení jsou v papírové části velké výřezy. Použitý gumový závěs HEX (High EXcursion) je navržený pro poddajnost a dlouhý výkmit, jeho tvar má snižovat zkreslení.
Energii dodává zesilovač s technologií BASH, dodávající zde solidních 700 Wattů. Co je BASH? V podstatě použití zesilovače třídy D, navazujícího na zesilovač třídy A/B. Tímto postupem se obchází použití běžného napájecího zdroje. „Déčkový“ modul tedy rychle reaguje na potřeby zesilovače třídy A/B, což by mělo spojit rychlost a efektivitu třídy D se zvukovými benefity A/B a tím, že tím pádem není nutno používat výstupní filtr jako u klasických modulů třídy D.
ELAC udává frekvenční rozsah 17 – 150 Hz (ve volném poli, v místnosti prý až 14 Hz) a možnost nastavit výhybku kdekoliv mezi 40 a 150 Hz.
Fyzicky je Varro Reference RS700 solidní kousek – váží 25,3 kg při šířce 41,6 cm, výšce 43,7 cm a hloubce 41,8 cm.
Varro Reference RS700 jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR s filtrem IsoTek V5 Sigmas a kabeláží Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a KrautWire Super Symetric Gold. Subwoofer doplňoval buď redakční KEF Blade One Meta nebo firemní ELAC Vela FS 407.2, u nichž byl vliv znát výrazně více (protože nejdou tak hluboko). Zkoušeli jsme různé pozice, ale provedení kalibrace nakonec pomohlo vyladit zvuk vpravo, vlevo i uprostřed, více vepředu i více vzadu do poměrně dosti podobného výsledku, což je velmi dobrá zpráva – umisťování nebude tak náročné, ač svůj prostor a něco péče při posouvání si RS700 rozhodně zaslouží.
Byli jsme až překvapení, jak dobře stíhal Varro Reference RS700 rockový bas v „Gentlemen“ (The Afghan Whigs | „Gentlemen“ | 1993 | Elektra | 0075596150125). Druhou zajímavostí bylo to, že ELAC nijak neduní, fakticky na sebe nijak zvlášť neupozorňuje, máte mnohem spíš pocit, že bas a kopák se značně zpevní a bas získá klid, přesnost a až tvrdé kontury. Hloubka je samozřejmě bez problémů, v prvních minutách si ale dost možná budete myslet, že tu subwoofer vlastně není a budete chtít zvyšovat jeho hlasitost – tak nenápadně se do systému zvládl integrovat.
To samé jsme zjistili v „Love is Love“ Grace Potter („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396), kde bas jako kdyby najednou byl v lepší akustice, prostě konkrétnější, lépe frázovaný, mnohem pevněji ohraničený (tedy „mnohem“ u sloupků ELAC, lehké utažení však bylo znát i u KEF) a přesto vlastně neprominentní. Prostě máte pocit, že subwoofer – zcela v souladu s teoretickým ideálem – jakoby „protáhne“ frekvenční charakteristiku samotných reprosoustav, ale nevnáší tam sám sebe. Tady konkrétně získal kopák robustnější tělo a „hrudí důraz“, přesnost a jistota jsou výtečné.
Když jsme poslouchali kontrabas v „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) na Vela FS 407.2, měl slušné tělo, ale ne plné - Varro Reference RS700 mu dodal realistické proporce i váhu, prostě doplnil vše, co už samotné reprosoustavy fyzikálně nezvládnou a přitom snad ještě i přidal tuhost, napětí a až hmatatelnou konkrétnost. Na danou cenu odvádí subwoofer excelentní práci.
Protože nejnižší kmitočty jsou civilní a realistické, ne opulentně bublavé, znělo těleso Bayreuth Festival Orchestra pod taktovkou Karla Böhma ve Wagnerově „Die Walküre“ (1997 | Classic CD | 81) ne větší, ne mohutnější, ale pevnější, jistější a s energickými vrcholy podstatě zřetelněji podanými. Prosadí se však sama hudba, ne pouze subwoofer. Nikde žádné efekty nebo subjektivně vnímaná dominance, pouze dobře a čistě napojený bas.
Přítomnost Varro Reference RS700 v systému měla přínos i z pohledu zřetelnosti a čitelnosti „Eclipse“ Katie a Marielle Labéqueových („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329). Zejména kontury klavírů jsou jednoduše sebevědoměji načrtnuté a přestože pokud se budete snažit zaslechnout samotný subwoofer, tak se vám to téměř nepovede, jakmile jej vypnete či ztlumíte, tak hudba jako kdyby splaskla. Je to prostě „bledší“ reprodukce.
Hodně bylo doplnění Varro Reference RS700 znát na Collinsově „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going“ | 1982 | WEA | 299263). Subwoofer výrazně utáhl rytmiku, dodal drajv a opětovné vypnutí jako by mezi vás a poslech postavilo jakousi jen poloprůzvučnou překážku – vliv dobře zahraných hloubek je eminentní.
Semi-taneční „Help Yourself Out“ jihofrancouzských Hyphen Hyphen („C`est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) má basu i tak dost, respektive mix je nastavený právě tak, že i na menších reprosoustavách jej cítíte. Varro Reference RS700 ho objemově nezdůrazní, díky větší přesnosti spíše naopak máte pocit „srovnání“. Skvělé až taktilní napětí nechá hudbu dosednout a máte pocit celkově razantnější reprodukce. Přitom subwoofer sám jako kdyby prostě jen postával opodál, napojení na reprosoustavy bylo výtečné, určitě lepší, než byste za dané peníze očekávali.
Středně velký a středně drahý subwoofer ELAC Varro Reference RS700 je příjemným překvapením. Zvenku je na pohled originální zejména netypickým gumovým závěsem měniče, jinak vypadá čistě, moderně a vlastně nenápadně – a tak svým způsobem i zní. Nejen díky snadno a účinně fungující kalibraci se velmi hezky napojí na reprosoustavy a nenápadně, leč účinně rozšíří jejich zvuk hluboko do základních oktáv. Můžete si ho dokonce přes aplikaci lehce přizpůsobovat, ale upřímně řečeno, největším rozdílem se zdála být úroveň hlasitosti a pokud si tu nastavíte decentně, dost možná žádné další přepínání potřeba nebude. Každopádně za dané peníze představuje Varro Reference RS700 překvapivě suverénního hráče a jeho zvuk je nenápadný, avšak účinný. Výtečný subwoofer!
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva – po automatické ekvalizaci
Frekvenční odezva – standardní režim (červená) vs. LFE (zelená)
Frekvenční odezva – ekvalizovaná (červená) vs. nekalibrovaná (černá) – profil Music
Frekvenční odezva – chování jednotlivých profilů – bez ekvalizace
Frekvenční odezva – chování jednotlivých profilů – po ekvalizaci
Frekvenční odezva – hlasitost na úrovních 30 / 60 / 95
Frekvenční odezva – vliv doplnění basu s ELAC Vela FS 407.2
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 38 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/5062-elac-varro-reference-rs700#sigProId64519e0b66
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/5062-elac-varro-reference-rs700#sigProIdf77f54bcff
--- --- --- --- ---
KLADY
+ praktické i účinné nastavení pomocí aplikace
+ smysluplná velikost a přitom hluboký bas
+ utažený, rychlý bas
+ fér cena za pevný basový základ
ZÁPORY
- pokud chcete hřmící objem (třeba pro kino), tak na to asi budou vhodnější jiné modely a značky
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz