Americká značka SVS z ohijského města Youngstown je relativně mladou firmou – založena byla roku 1998 a hlavně je mladá složením týmu, plného třicátníků a čtyřicátníků, což není v hi-fi tak úplně obvyklé. Přestože nabídka SVS obsahuje i klasické reprosoustavy, největší část slávy si značky vydobyla díky produkci v zásadě dostupných subwooferů – celé portfolio pak cílí zhruba stejnou měrou na hi-fi jako na domácí kino.
K dispozici je u subwooferů pět produktových řad, druhou nejdostupnější je 2000 Pro, kde tak jako ve většině ostatních najdete tři modely. Dá se říct, že každá řada znamená společnou technologii a jednotlivé modely se liší zejména provedením – konkrétně u série 2000 Pro jeden model představuje formu uzavřeného subwooferu (SB-2000 Pro – „S“ jako „sealed“), jeden model má ozvučnici s bassreflexy (PB-2000 Pro – „P“ jako „ported“) a jeden model má netypickou, ale do moderních interiérů atraktivní podobu vertikálního válce (PC-2000 Pro – „P“ jako ported a „C“ jako „cylinder“).
My jsme měli k dispozici nejdostupnější z verzí, uzavřený „krabicovitý“ (to je to „B“ v názvu, neboli „box“) model SB-2000 Pro.
Subwoofer není v kontextu obdobných zařízení designově nijak překvapující – šířku i výšku běžně vypadajících ozvučnic definuje vepředu osazený mocný reproduktor. Obyčejné tvary lehce zkrášlují zakulacené horizontální hrany. Celý subwoofer stojí na špičatých nožkách, SVS nabízí také příplatkové nožky SoundPath, což jsou mohutné gumové podložky pro lepší oddělení od země.
Povrchové provedení ozvučnic je v umělém tmavém jasanovém dekoru, ten působí poněkud „americky“ jednoduše, nicméně pokud byste zatoužili mít povrch ve „více evropském“ standardu, nabízí se možnost za nevelký příplatek mít lesklý povrch v bílé nebo černé.
Pokud byste chtěli také co nejméně vizuálně výrazný vzhled, k subwooferu je přiložena velmi mohutná mřížka s masivní konstrukcí, která by měla zajistit provoz bez nepříjemných rezonancí.
Do zadní panelu je vložena obdélníková deska s veškerou elektronikou. Na vnější straně najdete jeden pár vstupních cinchů (z toho pravý může posloužit jako čistý LFE vstup) a jeden pár cinchů výstupních, takže můžete kupříkladu subwoofery řetězit. Signál lze do SB-2000 Pro dovést také pomocí bezdrátového příplatkového modulu.
Kromě napájecí zásuvky s velkým kolébkovým vypínačem zde najdete ještě šest tlačítek a řadu indikačních diod – to pokud preferujete nastavení subwooferu manuálně, bez využití praktické aplikace, která spojí váš telefon nebo tablet se subwooferem přes bluetooth. Aplikace sama je docela šikovná a rychlá, i když někdy povely musíte zadat dvakrát (třeba přepnutí uloženého profilu několikrát neproběhlo apod.) – to může být způsobeno bluetooth rozhraním, ale v reálu to není problém.
Uvnitř tlumené ozvučnice z MDF profilů již poměrně výrazné tloušťky najdete součástky vyrobené v SVS – to platí pro samotný 12ti palcový měnič, tak pro modul zesilovače.
Reproduktor využívá velmi dobře dimenzovaný dvojitý kruhový ferritový magnet pro plnou kontrolu nad měničem i při vysokém akustickém tlaku. Membrána je připojená na obrovském gumovém závěsu parabolické geometrie, který umožňuje velmi výrazný výkmit. Membrána samotná je hliníková, centrální protiprachová kopulka je kompozitní. Kmitací cívka má dvě vrstvy pro zlepšení přesnosti reakcí.
Modul zesilovače nese jméno Sledge STA-550D a číslo v názvu odkazuje na nominální výkon, tedy 550 Wattů. SVS říkají, že špičkový výkon ale dosahuje až k trojnásobku této hodnoty. Konstrukce je plně diskrétní, staví na MOS-FETech (se specifikací 25 A / 600 V) a dodává díky spínanému zdroji výkon ve třídě D.
Co si SVS nevyrábí (nicméně programuje), to je osazený DSP modul – pracuje na taktu 50 MHz a čip pochází od Analog Audio Devices. Díky svému výkonu umí zpracovat signál v 56 bitové hloubce. SVS udává u SB-2000 Pro frekvenční rozsah 19 – 240 Hz (+/- 3 dB).
Subwoofer sám je pak poměrně slušným kouskem techniky – jde téměř o kostku s výškou 37,2 cm, šířkou 36 cm a hloubkou 39,5 cm. Váží pocitvých 17,5 kg.
SB-2000 Pro jsme poslouchali v rámci hlavní redakční sestavy, kde doplňoval Quarta Evoluzione od Xavian – napájen byl stejně jako zbytek sestavy přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P, poslouchalo se z Métronome DSC1 a Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR. Kompletně na kabelech Nordost Heimdall 2, vyjma napájení předzesilovače a streameru přes Valhalla 2.
V obou sestavách jsme se snažili pomocí aplikace vyladit křivku odpovědi do tvaru jakéhosi optima (v kombinaci s měřením z poslechové pozice – je škoda, že aplikace nemá nějakou alespoň základní formu měření hrubé odezvy v době, kdy to umí třeba i Sonos) a nutno říci, že to je skvělé, jelikož to samozřejmě snižuje nároky na dokonale přesné umístění subwooferu.
Už tak výrazná a šlapající baskytara v „Rock with You“ Michaela Jacksona („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) získala s nedominantě „zapuštěným“ subwooferem (tj. nastaveným tak, aby byl co nejméně rozeznatelný) na přímočarosti, bas ztvrdl a i když nešlo nutně o extenzi pocitu hloubky (na baskytaru stačí oboje zmíněné reprosoustavy), rozhodně přibylo fyzično a to způsobem ne úplně okatým a přesto citelným.
V „River“ od Renée Fleming („Haunted Heart“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) SVS lehce přifoukl tělo klavíru, nástroj působil plnější a přitom nedošlo k žádným velkým efektům, zvuk SVS je ono audiofilsky optimální přibroukávání, integrace je i díky aplikaci (a tedy snadnému nastavování) prostě dobrá, subwoofer neční, není samostatnou entitou v prostoru a v nahrávce, naopak dobře se „schová“ do reprosoustav. Hrajete-li však nahlas, všimnete si občas určitého „pufnutí“, kterým na sebe SVS přeci jen přitáhne pozornost.
Přestože při správném nastavení o SB-2000 Pro v místnosti sotva víte, dokázal i tak v jazzové klasice „Use Me“ od Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028) zvuk kontrabasu vytvrdit, zpřítomnit a dodat mu ještě fyzičtější průraznost. Je to hezký efekt, jako když se bas utáhne a hraje s výraznějším odhodláním.
V čem lze vliv subwooferu pozorovat nezpochybnitelně, to je dynamika a autorita velmi hlubokých kmitočtů, které jsou normálně mimo „komfortní“ meze obou reprosoustav v Zimmerově „Wheel of Fortune“ („The Dali CD Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) – subwoofer nabídl pocit větší hloubky, velmi nízko posazené tóny najednou byly fyzicky citelné a zvuk „plnorozsahovější“, to lze více či méně ale čekat od téměř libovolného subwooferu, který si zaslouží zařazení mezi hi-fi. V čem je SB-2000 Pro nad svou třídou a v čem šlo o příjemné překvapení, to byl pocit nejen podsaditosti zvuku, ale také zlepšené čitelnosti, tóny v basovém spektru byly nejen velké a hutné, ale hlavně velmi dobře ohraničené, za své peníze tu získáte podstatně důraznější a překvapivě dobře artikulovaný zvuk – opět nicméně ne úplně v „kinové“ hlasitosti, kdy se začíná ozývat jisté „ducání“ vhodnější spíše skutečně pro podporu kinofilmových efektů.
SVS nabízí – jak už bylo naznačeno – decentní ladění a při dobré seřízení nevtíravý vlastní charakter. Třeba „Mercy Street“ od Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) ukázala při zapojení subwooferu podstatně pocitově blíže postavený kontrabas, ale jinak nic – nešlo o nástroj nějak „přepůlený“, subwoofer dobře zapluje do základní charakteristiky reprosoustav jako takových, neukazuje se nijak dominantně a velmi dobře podtrhuje čitelnost spodní poloviny frekvenčního rozsahu, máte pocit, že všechno je tak nějak pevnější.
„Northern Star“ od Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) má velmi, ale velmi výraznou basovou linku, která je schopná na správné aparatuře pěkně rozklepat podlahu – přidávat ji tak energie se může zdát až kontraproduktivní či kontraintuitivní. A přesto – pusťte do hry dobře nastavený SB-2000 Pro a mocné hučení a bručení basy se semkne, je ho částečně samozřejmě i víc, ale hlavně je podstatně konkrétnější, napjatější, už to není „hmmmm“, ale „drrrrnk“, jako kdyby subwoofer sevřel kolem basových tónů pevnou ruku a donutil je k disciplíně. Ale i tady se ukázalo, že s nárůstem hlasitosti někam na rozmezí hlasitého a velmi hlasitého poslechu (tj. takového, který si určitě neužijete ani zase tak často, ani moc dlouho) na sebe začne SVS poutat pozornost, díky změně v charakteru (kdo ví, zda se blíží limit výkonu nebo něco jiného) už dokážete rozdělit zvuk reprosoustav a subwooferu – možná by pomohlo lépe a déle ladit právě i pro vysoké hlasitosti nebo pečlivěji subwoofer umístit.
Subwoofer SVS SB-2000 Pro je na pohled vcelku standardním zařízením svého typu, ani v kontextu cenové hladiny na první dobrou ničím nepřekvapuje. Zpracování působí výrazně lépe v příplatkovém hlubokém laku a 10% navrch za něj je docela přijatelná investice. SB-2000 Pro vás nezaskočí ani konektivitou, ani technickými parametry, co ale musíme ocenit je příjemná aplikace, díky které lze subwoofer dobře nastavit i z poslechového místa, zejména ve fázi finálního jemného dolaďování parametrů. Právě možnost dobrého a snadného seřízení je velkým benefitem i pro ty s menší trpělivostí. A zvukově? Nehrajete-li úplně hodně nahlas, kdy začíná mít subwoofer trochu „kino efekt“, dokáže SB-2000 Pro svůj zvuk dobře rozpustit v hlavním charakter reprosoustav, kde utuží a disciplinuje spodní tóny, dá jim nejen pocit hloubky, ale také napětí a řádu. Tedy SVS SB-2000 Pro nejen že umí podpořit bas co do síly, ale také co do čitelnosti a strukturovanosti. V dané cenové třídě výtečná volba.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená)
Je vidět, že SB-2000 Pro zvládá hrát v plné energii mezi 18 a 100 Hz, nicméně horní frekvence je omezená nastavením, nikoliv měničem jako takovým. V kontextu dané třídy, ale nejen v ní jde o příkladnou basovou odpověď.
Frekvenční odezva – vliv rychlého doladění přes ekvalizér v aplikaci
Jak vidno, stačí pár drobných zásahů v aplikaci a můžete bas doladit „narovno“.
Frekvenční odezva – poslechové nastavení vs. odstraněný filtr dolní propusti
Černá křivka představuje plný rozsah možností subwooferu, je vidět, že takto bez omezení je plná energie spíše kolem 50 Hz a výše. SB-2000 Pro tak stojí za to skutečně doladit za pomoci aplikace.
Frekvenční odezva – různá nastavení strmosti přechodové frekvence
Frekvenční odezva – vliv funkce „room gain“ s nastavením na 25 Hz
Frekvenční odezva – vliv funkce „room gain“ s nastavením na 40 Hz
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 27 990,- - černý jasan
Kč 30 490,- - černý nebo bílý hluboký lak
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/3756-svs-sb-2000-pro#sigProIda4ccc248c5
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/3756-svs-sb-2000-pro#sigProId63a09004ac
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobrá cena za dobrý bas
+ praktická aplikace s možností snadného nastavování
+ neefektní bas, který dobře doplňuje
+ díky možnosti nastavení snadné začlenění do místnosti
+ možnost osazení bezdrátového přenosu signálu
ZÁPORY
- škoda, že aplikace nepodporuje nějakou formu měření frekvenční odpovědi pro snazší kalibraci
- pojetí povrchového provedení je poněkud „neevropsky“ jednoduché
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz