Co je malé, to je hezké, jen co je pravda. Jenže může být malý i subwoofer? Přeci jen základní poučkou, která je i v souladu s fyzikálními principy, je to, že čím nižší frekvence, tím větší ozvučnice a průměr membrány. Není-li tomu tak, je třeba to „obcházet“ a tlačit se přes fyzikální zákony. Jenže co když i jeden z nejslovutnějších výrobců sub-basových jednotek na světě – anglický REL – říká, že dobrý bas můžete mít i ze skutečně miniaturních ozvučnic a měničů?
Právě tím směrem totiž kráčí základní model firemního katalogu, velmi kompaktní REL Tzero MKIII. Drobounká kostička váží jen 6,8 kg, má půdorys 21,6 x 26 cm a na čtyřech elegantních nožičkách se tyčí do pyšné výše 24,1 cm. To jsou mnohem spíše proporce, které očekáváte u kostky másla než u subwooferu. Faktem ale je, že i díky tomu, že drží firemní designovou linii, tak je Tzero MKIII okouzlující drobeček.
Zpracování je pěkné, bílý i černý klavírní lak vypadá dobře, naprostá jednoduchost dovoluje snadnou integraci v jakémkoliv prostoru. Měnič míří dolů, takže nepřitahuje zbytečně pohledy, nemusíte řešit ani mřížku. Jediným estetickým prvkem je tak destička s logem na horní desce.
Zadní panel v modrém odstínu je typický pro všechny modely REL – je tu samozřejmě napájecí zásuvka s kolébkovým spínačem, je tu ale i překvapivě široká konektivita.
Pro běžné systémy je tu dvojice cinchů, jeden označený jako „low level“ (pro stereo) a druhý jako „.1 / LFE“, který patří do systémů domácího kina. Tam je primárně určený i SpeakOn, sloužící pro vysokonapěťové připojení, tedy pro snímání signálu ze svorek zesilovače, alternativně ale třeba i z reprosoustav (což bude složitější, protože potřebujete připojit oba kanály).
Samozřejmostí jsou tři otočné prvky – dva nastavují hlasitost pro cinchové vstupy, třetí upravuje přechodovou frekvenci. Pak už je tu jen páčka pro nastavení napájecího režimu – buď je subwoofer neustále aktivní nebo se spíná automaticky s příchozím signálem, respektive asi vteřinu až dvě poté, co signál dorazí na vstup.
Na spodní straně najdete černou vypouklou membránu dynamického měniče s firemním logem. Membrána je vyrobená z hliníku a má pevný, ale poddajný velký gumový závěs. Průměr wooferu je slušných 6,5 palce. O „pohon“ se stará zesilovač NextGen, který dodává ve třídě D poctivých 100 Wattů.
REL říká, že na metě -6 dB dokáže maličký Tzero MKIII dodat do prostoru 37 Hz. Na subwoofer se to nemusí zdá nějak moc, ale na druhou stranu většina hudebního materiálu takové frekvence ani neobsahuje a rozšíření rozsahu reprosoustav třeba z 50 Hz právě o dalších zhruba 15 Hz v malých prostorách reálně stačí.
Malé REL Tzero MKIII jsme dostali dva, takže fungovaly jako stereofonní pár. Chvíli jsme je zkoušeli i ve velké místnosti, ale už kvůli její velikosti nebo přítomnosti Quarta Evoluzione prostě nebylo jejich vliv slyšet ani při maximální hlasitosti. Zato v malém prostoru, tam šlo o jinou pohádku – spojili jsme se s Fischer&Fischer SN-70, Cambridge CXA81, Cambridge CXC a Teac NT-503, vše na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Porovnávat jsme mohli případně také s GoldenEar SuperSub X.
Hluboké tóny v „Ptáci jsou hloupí“ od Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) získaly s dvojicí subwooferů podstatně lepší definici i pocit přítomnosti. Narostl zejména důraz kopáku, který byl dominantnější, aniž by bas jakkoliv dominoval – i nejmenší REL je stále ten nenápadný a snadno integrovatelný REL jak má být.
V „Subcity“ od Tracy Chapman („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) vyplnila dvojice subwooferů tělo kytary, ale také podpořila velmi zřetelně (i když sále nenápadně a nedominantně) rytmus a timing celé skladby. Hudba s nimi byla důraznější, zejména díky přítomnějším basovým strunám, které jsou plnější a lépe definované.
U „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) jsme docenili, jak subwoofery dokreslily s lehkostí a solidní jistotou tělo klavíru vůbec jsou hluboké tóny podstatnější. Zejména ve vypjatých momentech je cítit, že kontury drží pevněji a bas je soustředěnější.
Rázné údery a všeobecně dynamika „Sea Nature“ od Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) byla párem subwooferů mile podpořená, hudba zněla rozhodně šťavnatěji, zároveň ale byly jednotlivé tóny také lépe ukotvené.
Snad až trochu překvapující bylo, že maličké subwoofery „stíhaly“ také hlasitější reprodukci „Sly“ od Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) – i v takové situaci (byť tu subwoofery už byly relativně blízko svým možnostem) bylo cítit, že basová linka je čitelnější a barevnější, zvuk Tzero MKIII i tak stále zůstává spojený s charakterem reprosoustav, není to odtžené basové dunění.
Tzero MKIII má evidentně slušně rychlý bas, slušně pevný, takže i pro Hollandovu „Ario“ („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) nosný kontrabas subwoofery „utáhly“ – jednotlivá brnknutí měla větší soustředěnost a lepší ohraničení.
I pro rockovou hudbu, jako je „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63), představovalo zapojení subwooferů benefit – cítíte, že hudba lépe šlape, je to sytější a důraznější zážitek.
Jak se zdá, tak skutečně i malý subwoofer může plnit svůj účel – v malé, estetické ozvučnici se ukrývá spousta možností nastavení a připojení, takže Tzero MKIII snadno spojit s prakticky libovolným systémem. Subwoofer pak má ale i dost síly a rychlosti, aby doplnil menší regálovky v menších místnostech, byť ve větších prostorách a nebo s reprosoustavami s plnějším rozsahem už mu mohou dojít síly. Dvojice subwooferů pak nejen, že má synergický efekt co do síly, ale může také pomoci lépe vykompenzovat případné akustické nedostatky místnosti. Tak či tak, za rozumnou cenu nabízí REL velmi dobře fungující základní subwoofer, které jsou tak dobré, že od teď budou doplňovat redakční Fischer&Fischer SN-70 trvale.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, sedačka, mnoho nábytku, nepravidelný tvar místnosti).
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva
Základní frekvenční odezva (v poslechovém nastavení) ukazuje dosti „subwooferový“ bas, relativně „úzký“ tvar křivky ukazuje na relativně limitované možnosti malé ozvučnice a malého měniče. Tvar je nicméně čistý, nejsou tu patrné nějaké problémy.
Detail basového spektra – 2x subwoofer (červená) a samotné Fischer&Fischer SN-70 (zelená)
Toto je v podstatě nejdůležitější graf – ukazuje, nakolik i maličké subwoofery umí doplnit už samostatně plnohodnotné SN-70. V pásmu pod 100 Hz a hlavně v úvodních oktávách dodává dvojice subwooferů hudbě náležitou plnost, vyrovnává se také mód místnosti v oblasti kolem 100 Hz.
Detail přechodových frekvenční – minimum / poslechové nastavení / maximum
Je vidět, že čím výše budete malý REL tlačit, tím víc „subwooferový“ bas bude mít, stojí tak za to ho nechat „bublat“ spíše někde v oblasti do 70 Hz.
Rozdíl vstupu Low Level (červená) a LFE (černá)
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 12 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/3195-rel-tzero-mkiii#sigProId7f8e6bc3ba
--- --- --- --- ---
KLADY
+ mimořádná skladnost
+ fajnová cena
+ možnosti nastavení / připojení
+ dobře a s klidem zapadají k reprosoustavám
ZÁPORY
- vhodnost jen pro malé prostory
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz