Záběr firmy Pioneer je značný. Kromě nepřeberného množství A/V receiverů a v poslední době i velmi seriózně pojatých stereo produktů (včetně opravdu hodně high endové a nepříliš citované divize TAD) je to také řada lifestylových produktů – věže, věžičky, celá domácí kina a v neposlední řadě i dokovací zařízení pro telefony s logem nakousnutého jablka, protože tento segment je právě tím, co značky přináší do každé domácnosti.

My jsme měli možnost vyzkoušet i elegantní, maličký a v zásadě levný dok s reproduktorem XW-BTS7-T, určený primárně novým generacím zařízení Apple. Cílem elegantně a nenápadně tvarovaného zařízení je nenápadně postávat v elegantním bytě a zahrát – jednoduše, rychle a kultivovaně. Je to tak v zásadě ideální „manželkovský" produkt.

XW-BTS7-T vypadá moc hezky – předek kryje poměrně tlustý rámeček s černou průzvučnou látkou, kvádr samotného těla pak má výrazně zaoblené rohy a je pokryt opravdu pěknou „falešnou" dýhou, u které byste bez doteku jen stěží poznali, že není skutečně dřevěná. Estetika v dané cenové třídě rozhodně na jedničku.

Za mřížkou se skrývá dvojice širokopásmových reproduktorů a „oko" přijímače infračerveného signálu. I odkrytý je přístroj poměrně elegantní, ale svou vyváženou estetiku ztrácí. Přímo uprostřed nahoře je umístěn samotný dok, tedy lightning konektor pro Apple zařízení posledních tří generací, k němu „záda" pro opření přístroje (miniaturní datový konektor by se také mohl lehce vylomit) a sada ovládacích tlačítek, doplněná dvěma LEDkami – jedna ukazuje dokování přístroje, druhá bezdrátový přenos dat. Přímo na XW-BTS7-T můžete ovládat hlasitost, vše ztlumit, pustit navolenou skladbu a vybrat mezi vstupy. Je vidět, že ovládání bude probíhat výhradně přes samotný připojený přístroj. Kousek od doku je ještě ikona, která symbolizuje bod pro spojení pomocí NFC. Spárování mobilního zařízení s Pioneer XW-BTS7-T pomocí Bluetooth tak zvládne i vaše babička.

Zadní stěna je rovná, pojatá bez excesů, zjevně určená k otočení někam „pryč od publika". Najdete tu jen otvor bassreflexu s malým průměrem a zcela prostý nějakého nátrubku, je tu ještě destička s přípojnými místy – 3,5 mm analogový jack pro vstup dat z externích zdrojů a USB konektor, který je určen pro připojení iPod a iPhone přístrojů, které nemají konektor Lightning. Pak už jen vstup napájení pro pulzní zdroj.

Zhruba dvoukilový přístroj vám na stole zabere půdorys 29,3 x 14,3 cm a na výšku vystoupá opět do 14,3 cm. Není to tedy rozhodně žádný obr. Měniče o průměru 7,7 cm pocházejí z laboratoří Pioneer a mají papírovou membránu. To je také asi vše, co o nich potřebujete vědět. Mají maximální zatížitelnost 15 Wattů, což je víc, než byste si měli dovolit do takhle drobného zařízení pustit.

Kromě již zmíněných kabelových připojení můžete svůj přístroj k XW-BTS7-T připojit také pomocí Bluetooth. Standardům A2P a AVRCP by slušel ještě aptX.

Zkoušeli jsme přístroj primárně s Apple iPhone 5, jak přímým připojením, tak přes Bluetooth. Rozdíl mezi oběma připojeními je neznatelný.

„West Coast" Lany del Rey („Ultraviolence" | mp3 | 16 – 44,1) stojí na výrazné basové lince a budete nejspíše překvapeni, že na své rozměry umí sáhnout XW-BTS7-T poměrně hluboko. Podle měření je to nějakých 70 – 80 Hz, poslechově nelze než souhlasit. Subjektivně by snad mohlo být basu i o něco méně, ale jde rozhodně o „hezký" zvuk, který si získá vaši pozornost. Není těžký, je měkký a vřelejší, jak je u Pioneer zvykem. Z malého objemu pak zvládne XW-BTS7-T ozvučit i několikametrové okolí, aniž byste cítili nedostatek energie.

Edgova kytara a Bonův vokál ve „Where the streets have no name" („Joshua Tree" | mp3 | 16 – 44,1) jsou trochu upozaděné; malý Pioneer sice dělá co může, ale fyzika je fyzika. Trochu sem proniká rezonance tenké skříně, na daný typ zařízení ale hraje Pioneer čistě a nástroje jsou rozumně oddělené. Kytara ale umí být řízná a energická.

Činely v Brubeckově „Take Five" („Time Out" | mp3 | 16 – 44,1) byly až nečekaně čisté a přitom klidné. Inženýři u Pioneer vyladili zvuk tak, aby sice necinkal, ale zato se dal poslouchat velmi dlouho. Neohromí vás tak dokonalým rozlišením, ale víc si za své peníze asi přát nemůžete a neútočnost by měla být v nejzákladnějších třídách vyvažována zlatem.

Mozartova „Malá noční hudba" (mp3 | 16 – 44,1) ukazuje, že Pioneer se snaží, seč může, ale respektuje fyzikální zákony a nesnaží se mermomocí dynamiku prosadit i z malé skříně a menších měničů. Pokud udržíte hlasitost v rozumných mezích, pak subjektivně působí i živost skladby slušně, nástroje jsou menší, ale ne utopené a nějak dramaticky komprimované.

Za něco málo přes čtyři tisíce dostanete elegantní zařízení, které elegantně obslouží váš iPod nebo iPhone, stejně jako elegantně zapadne do interiéru. A o to jde. Zvuk je slušný, adekvátní cenové třídě a účelu zařízení, tedy zahrát kulisovou, pohodovou, nekonfliktní hudbu. Akustické i uživatelské pohodlí vám umožní v pohodě hrát cokoliv chcete a XW-BTS7-T vám může být dobrým společníkem třeba v kuchyni, ložnici, kanceláři nebo kdekoliv jinde.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na iPhone 5 přes Bluetooth s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 44 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Je naprosto nesmyslné měřit frekvenční charakteristiku zařízení tohoto typu, nicméně nedalo nám to – kultivovaný, neuječený zvuk se nám líbil. Jak vidno, podobná křivka by nebyla urážlivá ani u menších regálovek s cenou kolem 5 – 10 tisíc. Zhruba od 80 Hz, kdy se objevuje plnohodnotný signál, je průběh rozumně vyrovnaný – je tu znát touha po výraznějším basu a tedy plnějším zvuku, stejně jako určité potlačení středů, kterého kdyby nebylo, zvuk by působil transparentněji.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 4 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dokud se nedotknete, věříte, že povrch je opravdu dřevěný

+ velmi pohodlné řešení (nejen) pro majitele Apple zařízení

+ dálkové ovládání

+ na maličký objem jde docela hluboko (+ / - 70 Hz)

+ nevysaje vám peněženku

+ klidný zvuk, který může v pohodě hrát na pozadí

ZÁPORY

- nejde o poslední výkřik na poli transparentnosti...

- ... ani na poli údernosti (ozvučení večírku prostě nečekejte)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista