Když je vám více než 110 let, nemáte tak úplně potřebu přizpůsobovat se moderním trendům nějak rychle nebo výrazně. Právě takový je i japonský Denon, v jehož portfoliu poměrně dlouho scházel řekněme prémiový streamer – minimálně mimo uzavřený a specifický domácí trh. Letos to firma vyřešila uvedením modelu střední třídy DNP-2000NE.
Vizuálně jde o štíhlý klasický komponent této značky. Vypovídá o tom jemnou vlnkou tvarovaný čelní panel, ale i jeho celkový designový nádech, způsobený rozložením ovládacích prvků. Uprostřed se skví nevelký, ale solidně čitelný monochromatický OLED displej s třemi řádky, po jeho pravé straně do kolečka uspořádané ovládání přehrávání a dvě tlačítka pro návrat v menu a přepínání vstupů. Levá část čela je vyhrazena krom loga ještě spínacímu tlačítku, USB vstupu pro rychlé připojení datových disků a sluchátkové sekci – 6,3 mm výstupu s možností třístupňové regulace zisku a regulátoru hlasitosti.
Zadní panel nese na streamer vlastně poměrně širokou konektivitu. Po stranách jsou šroubovací rozhraní pro Bluetooth / Wi-Fi anténky, mezi nimi seřadil Denon dva optické, jeden koaxiální a jeden galvanicky izolovaný USB vstup (ve formě pro asynchronní spojení s počítači), dále ethernetovou zásuvku a koaxiální i optický výstup, budete-li chtít využít služeb externího D/A převodníku. Moderní standard představuje HDMI ARC, usnadňující spojení s televizory. 3,5 mm jack umí předávat IR příkazy do kompatibilních firemních zesilovačů. Zpracovaný signál vychází analogově paralelně jak přes pár cinchů s fixní úrovní, tak přes druhou sadu s variabilní hlasitostí, čímž se z DNP-2000NE efektivně stává digitální předzesilovač.
Co se týká softwarové části přístroje, spoléhá primárně na koncernovou platformu HEOS, skrze níž lze dobře ovládat jak samotný přístroj, tak získat přístup k lokálním i internetovým zdrojům hudby od rádií po hudební služby, přičemž skrze aplikaci lze různé komponenty spojit i do multiroom řešení.
Pokud chcete HEOS obejít, můžete se spolehnout také na AirPlay 2 nebo certifikaci Roon Tested či Spotify Connect. Obecně si pak užijete Deezer, SoundCloud, TIDAL, Amazon Music, Napster a vlastně cokoliv alespoň trochu všeobecně rozšířeného včetně internetových rádií TuneIn.
Z pohledu audiofila oceníte podporu PCM signálů až do rozlišení 32 bit / 384 kHz nebo DSD 11,2 MHz, na druhou stranu někoho může zamrzet absentující podpora MQA, ač reálně není zase tak proč. U WAV, FLAC, ALAC a DSD souborů nabízí DNP-2000NE možnost přehrávání bez mezer.
Digitální data zpracovává v srdci DNP-2000NE čtveřice čipů ES9018K2M a dále firemní řešení Ultra AL32 Processing, vyhlazující digitální „zuby“. Výrobce z dostupných digitálních filtrů v čipu napevno vybral jeden, ovšem blíže nespecifikovaný. Zato zakomponoval také technologii redukce jitteru.
Analogové a digitální obvody jsou oddělené na nezávislých deskách plošných spojů, do každé vede i separátní vinutí EI transformátoru, aby byla vzájemná „kontaminace“ jednoduše co nejnižší.
Denon udává pracovní frekvenční odpověď 2 až 50 000 Hz (-3 dB), harmonické zkreslení pod 0,0006%, odstup signálu a šumu lepší než 118 dB, což je i hodnota maximálního dynamického rozsahu. Na fixním výstupu najdete napětí 2,2 Vrms, na variabilním až 4,5 Vrms. U sluchátkového konektoru je to pak při nastavení maximálního zisku 150 mW do 32 ohm.
DNP-2000NE je klasický komponent s šířkou 43,4 cm, hloubkou 42,1 cm a výškou 10,7 cm, přičemž váží 9,7 kg, částečně i díky zdvojenému dnu, zpevňujícímu šasi a potlačujícímu vibrace.
Streamer jsme měli možnost vyzkoušet v showroomu dovozce v porovnání s McIntosh MCD600, ale hlavně HiFi ROSE RS250A s podobnou konfigurací. Hrálo se na systému s předzesilovačem McIntosh C2700 a monobloky MC3500 Mk II, poslouchali jsme primárně přes Bowers & Wilkins 801 D4 Signature, chvíli i přes 801 D4. Propojeno bylo kabeláží InAkustik v čele s reprokabely řady AIR SILVER.
Energická „Midnight Thunder“ od Spyro Gyra („Wrapped in a Dream“ | 2006 | HeadsUp | HUSA 9107) měla pevný, spíše mírně utaženější basový základ, vlastně šlo o úplný protipól barevného a vřelého zvuku HiFi ROSE. Objem je přiměřený, bez snahy o prvoplánové ohromení nebo zavalení posluchače. Denon je laděný pro uši těch, kteří chtějí poslouchat dlouho a ne v pětiminutovém přívalu bombastičnosti. Důraz a váha basových tónů působí slušně, stejně jako jejich oddělení, je to hlavně poklidně a vyrovnaně, řekněme možná konzervativně laděný zvuk a v podstatě odpovídá tradičnímu stylu vyšších modelů značky Denon s jejich důstojnou a ne vysušenou neutralitou.
„Concierto de Aranjuez“ Joaquína Rodriga pro kytaru Pepe Romera a orchestr Academy of St. Martin in the Fields (1994 | Philips | 438 016-2) ukázala, že DNP-2000NE hraje spíše s nekonfliktním klidem, než prvoplánovou expresivitou, třeba struny kytary byly dobře čitelné, ale přesto jemnější – drnkání nemá takový ten jadrně kovový nádech, je trošku zjemněné, ale přesto rozumně znělé. Rozlišení je odpovídající třídě, je to decentně uspořádaný, příjemně nenuceně vyznívající přednes s tonalitou, která sluší akustickým nástrojům a jejich barvám.
„Lazy Afternoon“ a vůbec celé album „Plays Well With Others“ (2023 | Decca | 0602448399649) Jeffa Goldbluma a The Mildred Snitzer Orchestra daleko přesahuje kvality, které byste očekávali od „hrajícího herce“, tohle je skvělý a dospělý jazz, navíc parádně nahraný. Činely je radost poslouchat, DNP-2000NE jim pak navzdory své delikátnější povaze dává dostatek prostoru k vyniknutí, právě oblast výšek je možná lehoulince, ale opravdu jen o dýchnutí prominentnější než pomyslný neutrál. Ladění je v zásadě nepřikrášlené, cinkání není přebujelé, ale přesto zní živě.
Popová, nicméně umně zprodukovaná a namixovaná „Revolution“ Robbieho Williamse („Escapology“ | 2002 | Chrysalis | 724358057928) má spoustu energie, důrazu a napětí, které Denon vtělil do spíše poklidnějšího celku, ale přesto když dopadne palička, zazní bas nebo se rozezpívá Robbieho velmi dobrý hlas, působí to dobře a zábavně. Reprodukce nemá ten typ unylého klidu, spíše jde o nadhled a zralou disciplínu. Dynamika tak vůbec není špatná, ač neuspěchaná. Nečekejte dramatický ohňostroj, spíše pečlivou úpravnost a v dané ceně solidní samozřejmost.
Pendereckého „Metamorphosen“ v nahrávce Anne-Sophie Mutter a tělesa LSO pod taktovkou samotného skladatele („Violin Concerto No.2“ | 1998 | Deutsche Grammophon | 453 507-2) je komplexním moderním dílem, napsaným autorem právě pro tuto houslistku a je to slyšet, neb zde využívá plný potenciál svého umu, zkušeností a Stradivárek. Složitá skladba byla přes DNP-2000NE už solidně čitelná, s lehkým přídechem elegance a pocitu, že čistota a pořádek nemusí jít ruku v ruce s technickým fokusem. Trylky houslí a složité instrumentální pasáže v podání filharmoniků mají svůj řád a formu, je to vlastně důstojně čisté „lepší hi-fi“ se vším všudy.
„Sott’er Celo de Roma“ má v sobě ducha pozitivní euforie poválečných 50. let a je jednou z nejznámějších písní Deana Martina („The Very Best of“ | 2000 | nahráno 1959 | EMI | 724352777129). Na to, jak starý je to záznam, je vlastně excelentní – velký, vzdušný, samozřejmý a harmonický. Denon vkusně odprezentoval prostor nahrávky, je tu už i vzduch a náznak hloubky, rozměry scény jsou velké a její propojenost se nese v duchu oné poklidné harmoničnosti. Obraz drží pohromadě, ale ani tady to není o technické preciznosti jako spíše o všeobecné, civilizované a nenucené organizovanosti.
Atmosféra pohlednicové Paříže v „J’y Suis Jamais Allé“ Yana Tiersena (soundtrack „Amélie“ | 2001 | Virgin | 0724381079027) nebyla prvoplánově strhující a omalovánková, jako třeba na HiFi ROSE, ale vše je poskládáno tak nějak samozřejmě, kultivovaně a laskavě, s decentním pocitem kvality a neokázalé jistoty. Nečekejte husí kůži koncentrovaného poslechového zážitku, ale spíše laskavou hudebnost, s níž uplývá hodina za hodinou, skladba za skladbou, nota za notou a vše je v pořádku.
Denon je konzervativní značkou s mimořádně dlouhou tradicí, která zajišťuje kvalitativní úroveň bezmála z třídy „nemůžete udělat chybu“. Nový streamer střední třídy DNP-2000NE je velmi dobře vybaveným přístrojem, stojícím na dnes již pěkně stabilní a vyladěné platformě HEOS pro streaming a multiroom, ale který obstojí i sám o sobě díky digitálním vstupům včetně HDMI nebo variabilním výstupům, díky nimž vám svým způsobem pro moderní minimalistickou sestavu stačí pár aktivních reprosoustav. Přes toto modernější ladění celkového konceptu zůstává ale v jádru Denon Denonem – nabízí uměřenou, kultivovanou, dobře zvládnutou, nijak přehnanou a civilizovaně přirozenou reprodukci, která nemá nic navíc, ani nic neschovává, prostě plyne a hraje. DNP-2000NE má cenu o kousíček vyšší, ale zase na druhou stranu, jde prostě o solidní výrobek Made in Japan s tradicí Denonu tak, jak má být…
Kč 37 990,- - černá, stříbrná
Kč 41 990,- - grafit
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/4559-denon-dnp-2000ne#sigProId1cac4b931b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ důstojné provedení Made in Japan
+ vcelku pohodlná ovládací / streamovací platforma HEOS v češtině
+ kultivovaný zvukový projev, typický pro Denon
+ možnost použití digitálních vstupů vč. HDMI
+ sluchátkový výstup rozumné kvality pro dostupnější sluchátka
+ variabilní zvukový výstup
ZÁPORY
- cena je oproti konkurenci mírně prémiová (ale zase jde o japonský výrobek)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.denon-shop.cz