Nejmenší high endová sluchátka na světě, to je nezaměnitelná definice. Dle všeho by měla sedět na nejvyšší model in-ear sluchátek značky Klipch, X11i. Již od pohledu nebude pochyb – ozvučnice s reproduktory jako kdyby byly jen mírným rozšířením signálových kabelů a nebýt silikonových náušníků, měli byste pocit, že vám někdo ozvučnice prostě ustřihl a vám zůstal jen drát. I přes svou miniaturnost si ale X11i kladou za cíl být plnoprávnými členy rodiny prémiových a stylových sluchátek.
Na vskutku miniaturních (stačí se podívat na obrázky a uvědomit si proporce) sluchátkách o váze pouhých 10g není vizuálně mnoho co popisovat – na tenoučkém kulatém signálovém kabelu, který se nezašmodrchá ani při opravdu hrubém zacházení (velké mobilní hurá!), najdeme klasické dálkové ovládání s trojicí tlačítek, díky nimž lze zvýšit a snížit hlasitost a ovládat hovory (primárně na Apple zařízeních). Na konci drátů je pak miniaturní ozvučnice, z části kovová, „koleno" přechodu drátu do ozvučnice je pak plastové. Vše je vyrobené s maximální precizností, hodnotně a elegantně.
Samozřejmostí je celá škála různě velikých a tvarovaných silikonových náušníků, díky kterým si sluchátka pevně vetkne do ucha majitel v podstatě jakéhokoliv zvukovodu. V kombinaci s nizoučkou hmotností malé Klipsche neucítíte ani po celodenním poslechu. Na to pozor zvláště v tichých pasážích v městském provozu – i přes mini rozměry umí X11i odhlučnit okolní svět měrou až -26 dB, čímž vás téměř perfektně odříznou, takže na ně rozhodně nezapomeňte.
Zvuk reprodukuje celopásmový měnič KG 926. Ten pracuje s citlivostí 110 dB a jeho jmenovitá impedance je 50 Ohm, což je na mobilní sluchátka poměrně dost, ale stále z kategorie rozumně snadného soužití. Bez udané tolerance umí Klipsch X11i vyzářit pásmo 5 – 19 000 Hz.
Klipsch X11i jsme poslouchali na sluchátkových zesilovačích ASUS Xonar Essence One MUSES a ASUS Xonar Essence III, ale také na Apple iPhone 5, NAD C370 a Philips GoGear VIBE. Srovnávali jsme se Sennheiser IE 8, Sennheiser HD26 Pro, Bowers&Wilkins C5, KEF M200, KEF M500, PSB M4U 1 a M4U 2 nebo Polk Audio ULTRAFocus 8000 a firemní Klipsch X4i.
Ač maličké, umí nabídnout X11i zvuk plných, realistických proporcí a měřítek. Hlas Jareda Leta v „Night of the hunter" z nejslavnějšího alba „This is War" jeho projektu 30 Seconds to Mars je na tuto kategorii in-ear sluchátek velmi pěkně prokreslený, zvuková transparentnost lehoučkých a bleskurychle se přizpůsobujících měničů nám umožňuje v poklidu rozkrývat i drobné detaily nahrávky. Přednes těchto maličkých sluchátek je nadprůměrně kompaktní a pro sugestivní intenzitu plně využívá blízkosti měničů u ucha a tedy pocit silný pocit přítomnosti zvuku.
Vysoká čistota zvuku a s ní spojený pocit rychlosti se velice pozitivně podepsal také na podání smyčců v Haydnově „Smyčcovém kvartetu op. 76, #5" v podání Engegardkvartetten. Nástroje jsou hodně autentické a hlavně skvěle konturované a oddělené vrstvami vzduchu, celá zvuková scéna je vůbec velmi vzdušná a pročištěná, přitom díky znatelné dynamické rezervě měničů zůstává reprodukce klidná a přirozená, nemáte pocit, že by se na vás sluchátka snažila tlačit. Nevýhodou transparentnosti a věrnosti X11i je na druhou stranu skutečnost, že posunou dále i zvukovou charakteristiku zdroje signálu, z čehož u většiny mobilních zařízení zrovna radost mít nebudete. Trochu paradoxně nejlépe vyniknout s pořádnou domácí elektronikou, nebo alespoň mobilním přístrojem typu HRT microStreamer.
Klipsch X11i se snaží vší silou držet stranou hudby a nijak její průběh a charakter neovlivňovat, což se jim na danou cenovou třídu dobře daří. Vzácně perfektně nahraný vokál Livingstona Taylora v „Grandma´s Hands" z „Chesky Ultimate Demonstration Disc" zní zcela autenticky, je bohatý na detaily a má velikou volnost. Přesto je cítit, že sluchátka trošičku zjemňují, jejich charakter není úplně dokonale nestranný a precizní jako třeba u IE 800 od Senneheiser (ze zcela jiné cenové třídy, samozřejmě), ale není to nepříjemné a už vůbec to nenarušuje pocit věrnosti. Vokál je tak podmanivý, že se jen ponoříte do hudby a nebudete řešit zvuk (což by dle našeho názoru měla být jedna z hlavních met na cestě za dobrým reprodukovaným hudebním zážitkem).
Až zarážející je schopnost titěrných sluchátek vygenerovat i plnohodnotné basové frekvence. Tito diblíci si nemají co vyčítat ani s výrazně většími sluchátky, která svého dosahují často ve velkých ozvučnicích i mimo zvukovod. „Boomerang" Marcuse Millera z desky „M Squared" budiž důkazem – masitá, velká a razantní basa spolu s bicími také odkazuje na věru famózní dynamický potenciál Klipsch X11i. Sytost a důraz subjektivně působí jako kdyby „valil" měnič nějakých circumaurálních sluchátek. Svůj podíl má určitě i precizní kontrola, kdy je švihnutí do blány bubnu jasné, čisté a konkrétní, aby posléze v klidu a pozvolna doznívalo, stejně jako má basa velmi přesné kontury a jasnou kontrolu. Autentický zážitek podtrhují i činely, jasně kovové a znělé, bez náznaků plechovosti či agresivity. Skvělou práci odvádí X11i také v oblasti vyrovnanosti – celé pásmo působí „rovně", bez boulí či propadů, každá část spektra má své místo a podíl na celkovém zvuku, nic nezůstává skryto či potlačeno, nic se nezdá scházet.
Audiofilské, trochu „neamerické" ladění těchto sluchátek je patrné i z Cohenova díla „Nu Nu" z desky „Continuo". Navzdory tomu, že kontrabas je tu velkým a objemným prvkem, není ho přehnaně mnoho a je velmi spořádaný, navíc je součástí organicky propojené, byť poměrně kompaktní zvukové scény, kterou sdílí s velmi živě působícím pianem. Čisté, jasné tóny piana mají také slušný objem a velmi dobře zvládnutý průběh – u obou nástrojů je cítit dostatečná dynamická rezerva. Stejně tak je u obou až překvapující, jak hluboko se umí X11i vydat a jak hluboké tóny zreprodukují. Nejspíše za to vděčí své pozici hluboko v nitru zvukovodu a lehoučkým měničům, s nimiž příchozí signál povlává přesně jak potřebuje a nebrzdí a nezkresluje jej žádná nadbytečná hmota. Přestože opět cítíme lehoučkou sametovost, ničemu nevadí a oba nástroje zní barevně věrně.
Klipsch X11i si bez dramatu a zjevné snahy poradily také s velkým čínským bubnem. Objem, síla i hloubka jsou jednoduše perfektní, od sluchátek těchto rozměrů, koncepce i ceny byste ani lepší vykreslení velkého, rezonujícího nástroje čekat nemohli. Autorita perkusí obecně si zaslouží čistou jedničku.
Je nesmírně zábavné poslouchat, jak Klipsch X11i proklouzávají běžnými klišé o malých in-ear sluchátkách. Je pravdou, že jako první ukázal možnost nekompromisní reprodukce na malém formátu nejspíše Sennheiser s již zmiňovanými IE 800, ale Klipch s jedenáctkami přináší v ještě zaplatitelné cenové třídě výsledky skutečně špičkové a ryze high-endové. Audiofilská vyrovnanost pásma, transparentnost a rychlost přednesu, nadstandardní rozlišení i rozhodně skvostný dynamický potenciál činí z maličkých sluchátek adepty na univerzální sluchátka. Už totiž víceméně nemusíte řešit, zda mít doma velká a plnorozsahová sluchátka a venku v nich budete buď vypadat jako zmatený tankista, nebo si pořídíte něco nenápadného a omezeného. Je pravdou, že transparentnost přednesu vám dá najevo jakýkoliv kaz charakteru vaše zdrojového komponentu, ale i s tím se dá žít. Na pořádné elektronice pak Klipsch rozkvetou. Pokud už se v něčem odchylují od precizní reality, pak je to troška sametovosti, kterou tu a tam zaslechnete, která ale není nijak nepříjemná a díky níž X11i nepřekračují hranice nekompromisní syrovosti – Klipsch X11i jsou tu stále pro reprodukci hudby a tu si díky skvělému zvuku rozhodně užijete.
Kč 6 290,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ lehké a komfortní
+ čistý, energický zvuk
+ rychlost a autorita přednesu
ZÁPORY
- občas se s nimi hůře manipuluje
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz