Feliks Audio jsou lampoví specialisté, kteří se ještě ke všemu soustředí hlavně na sluchátkový svět. Nabízí fakticky jen několik málo modelů s relativně obdobnou koncepcí, jak kráčíte portfoliem výš, tím jsou samozřejmě výkonnější a propracovanější. Kompaktní model Euforia Evo je přesně v centru nabídky, mezi dvěma vyššími a dvěma nižšími modely.
Jde o klasický lampový přístroj, kdy vpředu najdete elektronky a za nimi vzadu pod velkým krytem nutné transformátory. Zpracování šasi v zemitém barevném odstínu je příkladné, celkově je vlastně radost na Euforia Evo pohledět. Nízké čelo se rozevírá kolem velkého, popiskami cejchovaného regulátoru hlasitosti, v navazující proláklině najdete na opačné straně panelu dva sluchátkové výstupy – klasický 6,3 mm a méně obvyklý XLR.
VIDEO
V zadní části základny pak krom napájecí zásuvky s vypínací kolébkou najdete linkové cinchové vstupy a linkové RCA výstupy. Linkové jsou však pouze podle označení, z manuálu vyplývá, že mají regulovanou úroveň a přístroj tak lze použít i jako předzesilovač. Euforia Evo má vzadu také maličký přepínač funkce crossfeed – ten je nicméně nebezpečně blízko spínacímu přepínači, takže pozor. Jinak ovšem funguje dle očekávání, promíchání kanálů subjektivně rozšíří vnímanou scénu.
Řídící část je osazena elektronkami PsVane CV-181 Mk2 Gold (poznáte je podle zlatavého odstínu patic), výkonová modely 6N12S (New Old Stock), vždy v páru. Zmínili jsme, že vzadu pod krytem jsou transformátory, jde však o ty vstupní – jinak je konstrukce bez výstupních traf. Vnitřní kabeláž z mědi a s dlouhými krystaly propojuje součástky zapojené systémem point-to-point.
Na výstupu nabízí Euforia Evo slušný, ale ne úplně obří výkon 280 mW, zisk zesilovače činí 20 dB. Výrobce udává frekvenční rozsah 7 – 80 000 Hz (+/- 3 dB při 300 ohm). Za stejných podmínek dosahuje celkové harmonické zkreslení hodnoty 0,4%. Připojit můžete sluchátka s impedancí od 32 do 600 ohm.
Zesilovač je vcelku skladný – s šířkou 16,5 cm, výškou 20,3 cm a hloubkou 29,5 cm nicméně váží poměrně podstatných 7 kg, zejména díky transformátoru v napájecím zdroji.
Poslouchali jsme v redakčních sestavách, primárně s EverSolo DMP-A6, ale také s OPPO UPD-203, Métronome DSC nebo EverSolo DAC-Z8 a to na redakčních sluchátkách Focal Clear, chviličku však i ZMF Caldera nebo Yamaha YH-5000SE.
Euforia Evo patří mezi zesilovače, které dokázaly za celou dobu, co je máme, dotlačit Focal Clear nejhlouběji, co to jde. Gauckova baskytara v „Little Wing“ („Ultimate Tunes 2“ | 2013 | stereoplay) byla hutná, prezentovaná s hezkým hebce vřelým tónem, bezmála jako kdyby se kolem vznášela i vůně jejího dřevěného těla (pokud to nebylo teplo elektronek, působící na dřevěný rack, samozřejmě). Poznáte, že zesilovač má tak trochu svůj charakter, spíše než napjatou hrubost tvrdých kovových strun je vykresluje s jistou houpavou buclatostí, ale přesto krásně přehledné, snadno oddělené – je to taková sametová samozřejmost a autorita. Snadnost, s jakou rozhýbává membrány sluchátek působí vlastně pozoruhodně.
„Triad“ od Jefferson Airplane („Crown of Creation“ | nahráno 1968 | Culture Factory | 0819514010265) je obsahově podstatně divočejší než po formální hudební stránce a vokál Grace Slick i kytara zde zní plně, tučně, opravdu velmi bohatě, s houpavou něhou a hladivou hladkostí, přitom tak jako u basů ale zároveň s naprosto samozřejmou čitelností. Je to v zásadě nesmírně čisťoučké a snadno srozumitelné, zejména hlas je díky danému charakteru přenádherný a zesilovač dokázal sluchátka vytěžit tedy jako máloco. Každopádně i třeba takové vcelku realisticky zaznamenané sykavky mají kultivovanou formu – jsou tu, nikdy však ani na příkřejších sluchátkách neříznou.
V souladu s celkovým zvukovým pojetím umí Euforia Evo nabídnout krásné výšky – cinkání ve „Feeling Alive“ od Agathe Jazz Quartet („Räumlichkeit & Transparenz Vol. 1“ | 2015 | stereoplay) nebylo rozhodně objemově nijak uťápnuté, ale ani rozkřičené nebo nacinkané, zvonivé. Rozlišení je víc než dobré, pod měkčím zevnějškem tónů je už parádní konkrétnost a jistota, jemnější styl vás neochudí o dozvuk nebo ohraničení, prostě se tak děje jen bez agrese a násilnosti. Jsou to velice dobré výšky.
Famózní je pak to, s jakým klidem servíruje zesilovač svou autoritu. „La Primavera“ Antonia Vivaldiho (I Musici / Roberto Michelucci | „Čtyři roční období“ | 1993 | Belart | 450 051-2) měla bublavý, uvolněný přednes a přesto cítíte spoustu síly a velkou rezervu v pozadí, zvuk je poddajný, bezpochyby měkčí a přesto ne rozpitý nebo nekonkrétní. Feliks Audio nikam nespěchá, není to třeskutá výbušnost, ale mohutná, poctivá dávka objemu, sytosti, barev a to vše prezentované se skvělým pocitem plynulosti a návaznosti.
Jak už bylo řečeno, vnější slupka zvuku Euforia Evo je rozhodně měkčí, hebčí, teplejší a taková „velice lampová“, ale přesto zesilovač tak nějak naprosto v klidu, s přehledem a bez stresu udržel pořádek i v natolik vyzývavé a chaotické skladbě, jako je Xenakisův „Keqrops“ („Synephaï“ | 1986 | Decca | 476 5430), přenášející do hudební formy neúprosnost matematiky a architektury. Divoký příval energie a not byl prostě organizovaný, ani špetka nejistoty, pořád snadno vnímáte jednotlivé nástrojové sekce, jejich důležitost, zastoupení a snad i díky tomu, že zesilovač se nesnaží být dravý, ale naopak uvolněný, tak zvládne výtečně rozvinout zašmodrchaná vlákna a utkat z nich jemnější, měkčí hudební předivo, v němž však můžete sledovat cokoliv si zamanete – sluchátka jsou pod plnou kontrolou a je to sebejistý, byť laděný přednes.
Šířkou i hloubkou „That Old Feeling“ Paula Desmonda („Easy Living“ | 2000 | nahráno 1965 | rcaVictor | 74321747962) již pocitově trochu vytékala z uší, je to poměrně velké, hlavně ovšem opět zcela samozřejmé, takže každý kousek skládačky má své místo, je to krásně provázané, vzdušné a zejména pak spojitost celé prezentace zaslouží vyzdvihnutí. Zapněte si crossfeed a nenápadně, ač účinně se roztáhne zejména pravolevá osa, byť to není úplně puristicky čisté, je cítit, že mix je upravený. Ale bez diskuse je to pak větší prostor, než bez této funkce – právě jak to má být.
„All In“, titulní skladba skupiny Pieces of Dreams (2015 | Shanachie | 0016351543721), má požehnané množství energie už jako vstupní hudební mix, Euforia Evo se svou nonšalancí a nadhledem jim naprosto nestojí v cestě a to množství síly, údernosti a hlavně plnokrevnosti je vysloveně super. Rytmus tu šlape – ne intenzivní, ale sebevědomý a jasný. Je znát, že Feliks Audio má takový renesanční zvuk – prakticky na něm nejde pustit nic, co byste si neužili. Možná tu je víc vřelosti a ne úplně pravdivý přednes, na to je tu trochu moc sametu a vřelosti, ale co to vadí – je to vrcholně zábavné.
Feliks Audio Euforia Evo je další z kousků této polské značky, který stojí za to – je to ten nejtypičtější možný „lampáč“, jaký si můžete představit a vašim sluchátkům dá takovou bohatost, takovou sílu, takovou plnost a takovou šťavnatost, že se můžete doslova koupat v hudebním přívalu dle svých preferencí. Hezky zpracovaný kompaktní přístroj udělá rozhodně i parádu na stolku, zdálo se, že pak v pohodě rozehraje jakákoliv sluchátka, která mu svěříte – a hraje s úctyhodnou dávkou pohody, vřelosti a příjemnosti, takže snadno zapomenete na podivnost vnějšího světa a budete chtít jen tak poslouchat….a poslouchat….a poslouchat….a….poslouchat.
Kč 69 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/4876-feliks-audio-euforia-evo#sigProId10689f2bf1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bytelné provedení
+ šarmantně plný zvukový projev
+ bohatost, barevnost
+ dobrá regulace hlasitosti
ZÁPORY
- možná prémiová cena u ne tak známé značky, ale vlastně stojí za to
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HiFi Styl | www.hifistyl.cz