Kanadská značka Moon patří do hrstky světových výrobců, kteří ve svém portfoliu nabízí (u Moon tedy s výjimkou kabeláže) kompletní audio systémy od zdroje signálu až po reprosoustavy – byť (prozatím?) je tento konečný prvek sestavy zastoupen jen poměrně obyčejnými regálovkami. Nejvíce pýchy cítí mateřská firma Simaudio ohledně D/A převodníků a zesilovačů, obě tyto sféry se spojují ve sluchátkovém zesilovači 430HAD.
Nejde ale jen o čistý sluchátkový zesilovač – D na konci značí osazení modulu D/A převodníku, konstrukce dovoluje použití i v roli předzesilovače, což by mohlo představovat zajímavý potenciál pro každého, kdo hledá všestranné centrum své hi-fi sestavy.
Esteticky se 430HAD nijak neliší od nižších modelů Moon, nemá tedy šasi na velkých nožkách v rozích, ale podobu klasického komponentu s třídílným čelním panelem. V levém dílu není nic, vpravo vyčnívá masivní ovladač hlasitosti. Veprostřed je pak soustředěno všechno, co očekáváte od komponentu této značky.
Znamená to centrálně posazené logo, pod ním displej s červenými znaky, ovšem poněkud odsazený do levé části dlouhého tmavého obdélníku. Vlevo i vpravo vedle loga je po čtyřech ovládacích tlačítkách, poblíž ovladače hlasitosti 3,5 mm analogový vstup a pod ním 6,3 mm výstup na sluchátka. To se může zdát na komponent, určený primárně do role zesilovače pro sluchátka, poněkud málo. Stačí však odstranit nenápadnou krytku v pravé straně obdélníku s displejem a objeví se tři XLR konektory – dva třípinové, jeden čtyřpinový. Chybí možná Pentaconn, ale kdo investuje do této třídy, patrně má sluchátka s velkými konektory.
Vzadu najdete sbírku konektorů, bohatě pokrývajících všechny úkoly, které můžete vyžadovat – jsou tu tři analogové linkové vstupy (2x cinch + 1x XLR), pevný i variabilní analogový výstup (ovšem jen cinchový) a také digitální sbírka vstupů – optika, dva koaxiály a USB pro počítače. Simaudio si dává záležet na pohodlí ovládání, proto je tu nejen RS232, ale i 3,5 mm vstup a výstup SimLink (předává informace mezi komponenty Moon, spíná je a nastavuje dle potřeby), klasický 12V napěťový výstup pro spínání dalších zařízení i 3,5 mm vstup externího čidla dálkového ovládání.
Odklopte horní kryt a uvidíte několik desek plošných spojů. Na jedné je napájecí zdroj s dvojicí zapouzdřených toroidních transformátorů, na další digitální blok, zbytek je věnován analogovým výstupům – těm sluchátkovým vpředu i „předzesilovacím“ vzadu.
Topologie zesilovače je plně symetrická, sestavený je z diskrétních součástek. Má dva režimy zisku, buď 14 nebo 20 dB, to nejdůležitější je zcela jistě jeho extrémní výkon – do 50 ohmových sluchátek napumpuje plných 5 Wattů, i do 600 ohm zvládá dodat robustních 667 mW, takže se nemusíte bát připojit naprosto cokoliv.
Z řady 600 přebírá 430HAD regulaci napájení M-LoVo (MOON Low Voltage – čtyřstupňovou DC regulaci pro snížení šumu) a řízení hlasitosti a M-eVOL2 s 530 kroky a sladěním kanálů s mimořádnou přesností na 0,1 dB, k nimž přidává funkci zařaditelnou crossfeed pro částečný překryv kanálů, simulující poslech přes reprosoustavy.
Vestavěný D/A převodník disponuje podporou rozlišení 32 bit / 384 kHz u PCM signálu a DSD256. Obvody DACu pracují v plně asynchronním režimu.
Pracovní frekvenční rozsah činí 5 – 100 000 Hz (0 / -3 dB), přičemž v audio pásmu se drží linearita v toleranci +/- 0,1 dB. Celkové harmonické zkreslení (0 dBFS / 1 kHz) nepřesahuje 0,005%, stejně jako intermodulační. Odstup signálu a šumu je skvělých 120 dB, přeslechy mezi kanály 110 dB. Technicky je tedy 430HAD skvělý.
Šasi má rozměry 42,9 x 8,9 x 35,1 cm (š x v x h) a váhu 9,5 kg, jeho zpracování je pěkné a bezproblémové, jak je ostatně zvykem.
Moon 430HAD jsme poslouchali v roli sluchátkového zesilovače, připojeného přímo na Roon, ale také jako předzesilovač s monobloky Norma Revo PA 160 MR, přičemž se srovnávalo s Norma Revo SC-2 LN. K porovnání u sluchátek Focal Clear jsme měli Teac NT-503, RME ADI-2 DAC FS a EverSolo DAC-Z8. Použito bylo napájení přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a kabely Nordost Valhalla 2. Více o sestavách se dozvíte v pravém sloupci -->.
Kontrabas Charlieho Hadena v „The Song is You“ Jeroma Kerna (Konitz / Haden / Mehldau | „Alone Together (at Jazz Bakery)“ | 1997 | Blue Note | 7423857150200) hned svými prvními tóny ukázal, že 430HAD patří do světa sluchátkové aristokracie. Z Focal Clear lezl bas jako víno, artikulovaný, kulatý a ohraničení jako asi ničím jiným předtím. Vychutnáte si střízlivě, ale přesto lákavě podanou bohatost a temnost tónů největšího strunového nástroje a co tam má být z pohledu barev, odstínů a poloh, to tam také je. Moon sluchátka drží v mimořádně ukázněném režimu a je až s podivem, kam se taková mohou dopracovat se zařízením jako je 430HAD. Brumlání je perfektně oddělené, má sílu i napětí, zároveň ovšem i šťavnaté tělo, tedy vlastně všechno, co si jen můžete přát.
Velký zpěv velké zpěvačky Mahalie Jackson v klasické koledě „Silent Night, Holy Night“ („The Christmas Songs“ | 2002 | nahráno 1962 | Universe | UN1114) byl skutečně rozměrný, ve své váze, plnosti a autoritě limitovaný jen schopnostmi sluchátek. I tak však jejich výkon překračoval naše dosavadní zkušenosti a Moon je roztančil s parádní transparentností, takže vokál byl konkrétní, čisťoučký a přitom excelentně nemechanický. Vnímáte jednoduše jen hlas, intimní v tichých pasážích a rozpřáhlý v těch hlasitých, vnímáte lidskost a plasticitu, prostě vše, co dokázala nahrávka zachytit. Také vokály v pozadí nahrávky už byly rozdělené na jednotlivé entity a Moon je pozvedl z jednolitosti pozadí díky výtečnému rozlišení.
Velký respekt si 430HAD zaslouží i za celkovou vyváženost, s níž žádná část spektra nedominuje na jinými. Snad i proto je čistota a informativnost nejvyšších tónů Legrandovy „Malagan Stew“ („Le Jazz Grand“ | 2005 | nahráno 1979 | FiveFour | Fivefour 1) skutečně působivá. I přes sluchátka pod úrovní zesilovače bylo cítit, že vhled do nahrávky je skvělý, že jde o velmi čistý, velmi pevný a velmi samozřejmý, až analytický pohled na věc. Clear opět zašly až za nám známé limity a cítíte nejen výjimečnou čistotu zesilovače, ale i jeho jiskru a rychlost, spousty nuancí, které dokáže díky své transparentnosti udržet v zaslechnutelném rozsahu a vůbec skvělou komplexnost. Kov je prostě kovový, různé činely zní skutečně přesvědčivě různě.
Obří výkon zesilovače je cítit na dynamice Dvořákovy „Novosvětské“ v podání Rafaela Kubelíka a Berliner Philharmoniker („9 Symphonien“ | 1999 | nahráno 1973 | Deutsche Grammophon | 423 120-2). Síla je v reálu nelimitovaná, navíc ji můžete dávkovat ultra precizním způsobem díky jemňoučké hlasitosti. Obří rezerva je jednoduše slyšet, žádná dynamická špička nesaturuje, je tu grácie, jistota, drajv a pocit vyzrálé, absolutní kontroly, vymačkávající ze sluchátek co ta umí dát. Orchestr i přes Clear zní skutečně velkolepě, má sílu, ševelí v tichých momentech a v těch nejvýraznějších zůstává stále samozřejmý, nestresovaný a důrazný jako rána gumovým kladivem.
Rozlišení zjevně limitovala jen sluchátka, případně nahrávka. Mezzosoprán Magdaleny Kožené v Myslivečkově oratoriu „Abramo ed Isacco“ („Le Belle Immagini“ | 2002 | Deutsche Grammophon | 471 334-2) byl jasný, trojdimenzionální a obklopený spoustou vzduchu, oddělujícím ho přesvědčivě od ostatních zachycených nástrojů. Energie, kontrola a harmonie jsou tu v parádním souladu, takže hudba plyne, je krásná, ale zároveň díky prakticky nijakému šumu v pozadí vyplynou na povrch i jemňoulinké detaily, dozvuky a ozvěny, z nichž se skloubí plastický a realistický zvuk. Ostatně, za takové peníze přesně tohle chcete – a dostanete to.
Podání prostoru závisí hodně na tom, zda jste přítelem crossfeedu nebo ne. Pokud ne, „El Condor Pasa“, inspirovaná peruánskými zarzuelami (Simon & Garfunkel | „Bridge Over Troubled Water“ | 2014 | nahráno 1970 | HDTracks | 24 bit / 192 kHz), zní přehledně, bezproblémově, už i trochu přesahuje ven z uší, ale nástroje jsou zřetelně oddělené a vůbec je tu pohodová čitelnost. Zapněte nicméně crossfeed a dostane se vám famózní změny – hudba ustoupí vzad, scéna se roztáhne v pravolevém směru a ještě k tomu se protáhne i dopředu. Je to jako kdybyste vzali pěknou fotografii a udělali z ní fotorealistický 3D model, zdá se to podobné, ale ten vjem hloubky a plastičnosti, který crossfeed přidá, ten je úžasný. Všechny tóny mají své místo.
„Frozen Lake“, lehce melancholický duet jazzových klavírů Boba Jamese a Keiko Matsui („Altair & Vega“ | 2011 | Tappan Zee | EOM-CD-2125), byl snadno poslouchatelný. Mnohem víc než na technickou kvalitu nutí Moon soustředit se na hudební podstatu, protože technická stránka je jednoduše tak dobrá, že mizí z pozornosti. 430HAD je opravdová sluchátková lahůdka, která vám sice s gustem a grácií zprostředkuje i ťukání kláves na klavírech, případně sešlápnutí pedálu, stejně jako vám ukáže mimořádné množství detailů strun, ale přesto dominuje pocit pospolitosti zvuku, přirozené harmonie a fluidnosti, prostě vtahující hudba s krásnou formou.
Moon obecně vyrábí nástroje pro poslech hudby pro náročnější, jeho sluchátkový top model 430HAD je ovšem vysloveným luxusem a třešničkou na dortu pro ty, kteří chtějí harmonický, bohatý, barevný a vzdušný poslech, bez ohledu na to, jaká sluchátka zrovna mají a jak se je rozhodnout připojit. Sluchátkový zesilovač lze také zakoupit bez D/A převodníku (ale to byste museli mít opravdu dobrý externí přístroj, protože vestavěný DAC je skutečně víc než dobrý). Slušně (i když ne špičkově) funguje i jako předzesilovač, v kteréžto roli je škoda, že mu výrobce nenadělil i symetrické výstupy. Všeobecně je to ale krásný přístroj, který roztančí a naplní jakákoliv sluchátka a dělá to tak dobře, že jen máloco na trhu (jmenujme třeba T+A HA 200) mu stačí. Moon nabízí přednes s grácií, jistotou a výkonem a máte-li chuť na mimořádně muzikální, velmi osobní hudební zážitky, přes 430HAD je zajisté dostanete.
Kč 142 500,- - verze HAD s D/A převodníkem
Kč 119 000,- - verze HA bez D/A převodníku
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/4273-moon-430had#sigProIdc54c420606
--- --- --- --- ---
KLADY
+ ultra kontrola sluchátek
+ slušný i jako předzesilovač (i když dedikované zařízení je plastičtější a bohatší)
+ skvostná regulace hlasitosti s vynikající jemností
+ vynikající crossfeed, který vysvobodí hudbu z hlavy
+ možnost volby zisku podle potřeby sluchátek
+ velmi dobrý D/A převodník (a vlastně i možnost koupit přístroj bez něj)
ZÁPORY
- škoda chybějících XLR výstupů
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz