Kdo dnes v oblasti spotřebního segmentu audio zařízení nevyrábí TWS (True Wireless Stereo) sluchátka, jako kdyby nebyl. Proto samozřejmě jeden z velkých výrobců, značka Philips, nemohl na této lodi chybět. Nejnovějším přírůstkem do řady Fidelio, určené pro náročnější publikum, je model T1 pojatý právě jako „opravdu bezdrátová stereo sluchátka“.
V prvním okamžiku vás jistě zaujme velikost modelu Fidelio T1 a ještě víc jejich pouzdra. Robustní krabička je na jednu stranu nutná, aby pojala fyzicky na poměry TWS přeci jen rozměrnější sluchátka, jednak je potřeba, aby poskytla dostatek dobíjecí kapacity – samotná sluchátka vydrží 13 hodin a krabička prodlouží celkovou výdrž na 48 hodin. Jakkoliv je to krásná hodnota, platí bez aktivního potlačení hluku, které čas zkrátí. I tak je to ale nadstandard. Pouzdro samotné podporuje bezdrátové nabíjení.
Základní tělo sluchátek tvoří obdélníkový kovová plocha s oblými rohy, na ní je nahoře přisazen kroužek s logem Fidelio, sloužící jako ovládací dotyková plocha. Z druhé strany z tohoto těla ční nástavec do ucha a to pod zdánlivě zvláštním úhlem – dejte si ale sluchátka do ucha a jejich ne úplně malá hmotnost se snadno rozloží a za chvíli o nich nevíte. To je vlastně super, protože jinak jsou nádherně vyrobená, kovová a bytelná, s čímž se pojí nadstandardní hmotnost. Na výběr máte až překvapivě širokou škálu nástavců, pokud by vám náhodou sluchátka v uších neseděla optimálně. Díky odolné konstrukci a standardu krytí IPX4 je můžete nosit v běžném i vlhčím počasí.
Poctivá je ale nejen vnější konstrukce – Fidelio T1 jsou pojatá jako dvoupásmová a kombinují klasickou armaturu tlakového reproduktoru s dynamickým reproduktorem průměru 10 mm. Ten menší reprodukuje středy a výšky, dynamický je čistý woofer.
Bezdrátová konektivita podporuje pochopitelně protokol Bluetooth 5.2 a to s kodeky AAC, SBC i LDAC, takže kvalita by měla být velmi dobrá. Udávaný frekvenční rozsah činí 7 – 50 000 Hz.
Přítomnost mikrofonu naznačuje také přítomnost aktivního potlačení hluku. To funguje dobře a má celkem praktické možnosti nastavení – několik stupňů účinnosti nebo naopak propouštění okolního světa, aby vás třeba nesrazilo auto. V ovládací aplikaci (které se asi úplně nevyhnete, některé funkce jsou právě jen v ní) můžete nastavit třeba i redukci hluku větru nebo klasické korekce (basovější zvuk, energický zvuk, vytažení hlasů a podobně).
Fidelio T1 jsme mohli porovnávat třeba s redakční sestavou RME ADI-2 DAC FS / Focal Clear nebo s našimi cestovními Bowers & Wilkins PI7.
V čem Fidelio T1 konkurují i dražším in-ear řešení, to je basová složka – kontrabas v „Cantata Con Mina“ Miny De André („La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 7432153879-2) byl nádherně vláčný, vřelý a hluboký, měl váhu, ale také i strukturu. Máte skvělý vjem plnosti a sytosti každého tónu, i když je fakt, že není audiofilsky konkrétní, spíše takový rozkročený, byť solidně čitelný.
To střední pásmo včetně hlasu Madeleine Peyroux v „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) je podstatně konkrétnější a soustředěnější (však ho také hraje jiný reproduktor). Srozumitelnost je díky tomu dobrá, přestože i tady bas maličko dominuje svou celkovou energií. Pokud chcete, můžete pomocí přepnutí profilu hlas vytáhnout do popředí, v neutrálním nastavení je spíše organickou součástí celé plochy.
Výškám v „Deceptively Yours“ od Norah Jones a Peter Malick Group („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) nechyběla říznost, byly i poměrně objemově výrazné a přidávají tak trochu tvrdosti do výsledného celkově spíše měkčího podání. Není to nepříjemné, minimálně ne na této nahrávce – pokud byste nicméně vzali nahrávku podprůměrnou až „nařvanou“, mohla by sluchátka sklouznout i k troše tvrdosti. Přehlednost je díky tomu ale pěkná a snadná.
Rozdělení produkce energie na dvě pásma má blahodárné účinky na subjektivní vnímání dynamičnosti reprodukce. Ravelovo „Boléro“, respektive Boston Symphony Orchestra pod taktovkou Seiji Ozawy (1974 | Deutsche Grammophon | 415 854-2) zní odvážně – je to zvuk plný, mohutný, má údernost a drajv, závěrečná gradace je pěkně intenzivní a pokud byste náhodou neměli dost, můžete přes některý z dostupných profilů šťávu ještě přidat. Není to ale potřeba, sluchátka jsou rozhodně „nesešrkcená“.
Zvuk Fidelio T1 je přeci jen cílený víc na „většinovou populaci“ nežli na náročného audiofila, přesto (asi i díky lehce exponovanějším výškám) umí zprostředkovat velmi pěkné detaily. I komplexní orchestrální „Serenade for wind and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“ v podání Nevilla Marrinera a Academy of St. Martin in the Fields (1981 | Philips | 400 020-2) zůstávala čitelná v tichých polohách i dosti nahlas, zvuk se line stále stejně bez stresu a s prostě a jednoduše dobrou přehledností, bez přebujelých akustických efektů, cingrlátek a jiskřiček.
Projekce prostoru „My Old Flame“ Boba Jamese a Davida Sanborna („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) byla bezproblémová, zcela adekvátní standardům in-ear sluchátek. Na rozdíl od některých nemá Philips „umělou prostorovost“, kterou pocitově vytáhne zvuk z hlavy. Tady zůstává přeci jen „uvnitř“, ale není to žádný chumel, je to organizovaný a dobrý, byť ne výjimečný zvukový vjem.
V čem jsou Fidelio T1 vynikající, to je příjemný, nekonfliktní a přitom dostatečně živý způsob, jak si s hudbou poradí. Techniky nevýjimečná „Many a Little“ ze stejnojmenné desky severských September (1995 | Tripple | TRIPPCD1004) byla zábavná, měla díky výškám pěkný říz a díky basům pěkný rytmus. Sluchátka drží pohromadě a mají moc pěkný objem a plnost.
Philips má ve světě zvuku zvuk, prominete-li ten výraz. Ale je to prostě tak, málokterá společnost má za sebou tak zajímavý mix technologických inovací, špičkových nahrávek a výrobků pro jejich reprodukci. I „moderní Philips“, přestože zaměřený citelně víc na „všeobecný lid“, drží solidní a někdy vysloveně dobrý standard kvality zvuku. Fidelio T1, poctivě pojatá bezdrátová sluchátka pro náročnější, se tomu nevymykají. Jsou příjemná fyzicky i zvukově, jsou dobře nastavitelná a mají i funkční (i když ne zázračný) systém potlačení okolního hluku. Celkově si zaslouží doporučení pro každého, kdo se nebojí jejich velikosti a chce mít dlouhé, předlouhé hodiny dospělého a příjemného společníka pro svou oblíbenou hudbu.
Kč 7 699,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/3705-philips-fidelio-t1#sigProId25d41cfab0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ komfortně drží v uších (i když někde píší, že naopak ne)
+ jsou plnotučné a příjemné
+ příjemně dlouhá doba fungování
+ vcelku jednoduchá a rozumná aplikace
+ výtečné množství a prokreslení basu
ZÁPORY
- jsou poměrně velká a výrazná
- potlačení hluku funguje spíš průměrně
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Philips | www.philips.cz