Pokud dnes hledáte sluchátka na cesty, patrně sáhnete z důvodů skladnosti (a možná i ceny) po nějakých in-ear modelech. Na výběr jsou v dnešní době skutečně kvanta, kvanta a kvanta modelů, v ceně od dvou do dejme tomu pěti tisíc jsou to zajisté minimálně vyšší desítky kandidátů, protože sluchátka dnes prostě vyrábí téměř každá firma včetně těch, které dříve o audio obor sotva zavadily.
Svůj kousek koláče (zejména toho mainstreamového) si chce ukousnout i Samsung - aby svou snahu o proniknutí do světa alespoň trochu vážněji míněné reprodukce zvuku podtrhl, koupil v největší transakci historie světa elektroniky skupinu Harman (i když zejména kvůli ozvučení automobilů). Toto partnerství (dá-li se to tak nazvat) nyní začíná nést první plody.
Dostala se k nám dvoje in-ear sluchátka Samsung ze současného katalogu, v němž již můžeme najít vliv Harman Group. Šlo o dostupnější model s všeříkajícím názvem "Tuned by AKG" a vyšší model s modulem aktivního potlačení okolního ruchu "Advanced ANC".
Samsung Tuned by AKG
Model od AKG jsou klasické "špunty" - stavba je kompaktní, zvukovod z malé ozvučnice vychází trochu pod úhlem, stejně jako signálový kabel. Organické tvary a kompaktní velikost pomáhají zapadnout sluchátku do ucha, nízká váha i přes kovovou konstrukci vám zase dá pocit, že toho v uchu moc nenesete.
Žel bohu, Samsung je trochu skoupý na specifikace, takže se dozvíte hlavně to, že jde o dvoupásmová sluchátka s měničem o průměru 8 mm pro středy a výšky a druhým 11 mm pro basy. Díky tomu mají 32 ohmová sluchátka udávaný frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz. Citlivost 93,2 dB / W bnepatří k nejvyšším.
Na 1,2 m dlouhém kabelu najdete modul s dálkovým ovládáním a mikrofonem.
Samsung Advanced ANC
To sluchátka s aktivním potlačením hluku jsou podstatně robustnější - také mají kovové tělo, ale můžete na ně navléknout ještě zajišťovací gumové prvky za ucho. Zajímavý je i plochý signálový kabel, opět na něm najdete modul s mikrofonem i dálkovým ovládáním. Najdete tu ještě jednu jednotku, velkou tak zhruba jako zapalovač. V ní se skrývá systém potlačení hluku a baterie (vydrží cca 16 hodin provozu), který sbírá signál z dvou mikrofonů.
Uvnitř poměrně velkých ozvučnic a zvukovodů (však sluchátka váží 42,1 gramu) z kovu najdete dokonce třípásmovou koncepci. Sluchátka mají hrát od 20 do 20 000 Hz, mají impedanci 42 ohm a citlivost 94 dB / W.
Oboje sluchátka od Samsungu jsme poslouchali přes Chord Mojo / Chord Poly, Apogee Groove a také přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Porovnávali jsme se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 a Koss Porta Pro CZ.
Když nastoupila basová linka v "Knowledge of good and evil" Esperanzy Spalding ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96), říkali jsme si, že by asi bylo dobré úvodní skepsi hodit za hlavu. Model ANC je totiž za dané peníze výtečný - kolik hutných spodních tónů tak malé měniče pošlou do vašich zvukovodů, to je parádní. Není tu úplně dotažená kontrola, ale díky odrušení externích vlivů máte více klidu na poslech a snad i proto je artikulace solidní.
Model odladěný u AKG nabízí podstatně menší váhu, basy působí limitovaným dojmem a hloubka nástroje prostě chybí. Zase na druhou stranu je to bas vláčný a měkký, nepřehnaný. Kontury pak působí pevněji než u dražšího souputníka.
Zdá se, že slušná elektronika (tedy ne telefon) rozhýbe model ANC velmi slušně a ani k čistotě středního pásma není za dané peníze moc co říct - není to audiofilsky jemné, ale hlasy Sabiny Sciubba v "Night Train" ("Meet me in London" | FLAC | 24 - 192) byl férově podaný a neefektně civilní. Samsung nanabízí analytickou pitvu nahrávky, ale nemáte ani pocit nedostatečnosti. Ze špuntů? V pohodě...
To model AKG má audiofilštější pojetí, o něco jemnější a hladší, přirozeněji vyznívající, ale snad až příliš uvolněné a schází mu trošku energie a entuziasmu.
U obou verzí in-ear sluchátek pak najdete jasnější, trochu nacinkaté výšky, patrně vyladěné za účelem oživení jinak lehce strohého dojmu z poslechu. Výrazné nejvyšší pásmo v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) vyšlo ale i tak podstatně klidněji a čistěji z dražšího z modelů. Snad i tady je to díky "tichému okolí", že výšky sice nacinkané jsou, ale netlačí se dopředu neproporčně intenzivně.
Zato u AKG je cítit, že výšky jsou hodně jasné a je jich opravdu až až. Jsou také podstatně důraznější a na činelech objevíte trochu písku. Nejsou ani zde ostré, ale větší důraz s sebou nese i zdůraznění limitů. V rámci ceny je to nicméně asi stále přijatelné.
Model s potlačením hluku pak funguje dobře i dynamicky (opět musíme brát v potaz pořizovací cenu). V "Klarinetovém koncertu v B moll, op. 115" Davida Aarona Carpentera a Berlínských filharmoniků ("HDTracks Sampler 2014" | FLAC | 24 - 44,1) sice nebylo velké orchestrální drama, ale přes měkčí a uvolněnější prezentaci bylo cítit jak objem, tak příjemnou energii.
Verze vyladěná u AKG byla také vcelku agilní, nicméně jaksi jí právě ona živost a energie poněkud schází. Snad je to snaha o onu audiofilštější uhlazenost, byť k plné spokojenosti tu prostě trochu (víc?) plnosti a výbušnosti schází.
Rozlišení obou modelů je pak poplatné dané cenové hladině - kdo jednou okusil sluchátka cenové hladiny alespoň kolem 10 000,-, asi bude ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) postrádat hlubší vrstvy prokreslení, ale za dané peníze odvádí model ANC slušnou práci a pěkný "stisk" odspodu se hezky poslouchá.
V podání verze AKG je skladba jaksi celistvá a musíte se snažit detaily lovit, sluchátka ničím v dané cenovce nepřekvapí a trochu větší transparentnost by jistě neuškodila.
Prostor hudební scény v "My Ship" od Dee Dee Bridgewater ("Midnight Sun" | FLAC | 16 - 44,1)
byl při poslechu přes ANC spojitý a dalo se mluvit o dobře fungujícím obrazu s čitelnou lokalizací nástrojů.
AKG verze nabídnou proporčně větší scénu, máte pocit, že je více "okolo", nicméně zase je méně konkrétně zafixovaná a spíše sází na to, že se ve zvuku nebudete příliš pitvat.
Asi pak nepřekvapí, že moderní poprock je to, v čem oba modely fungují nejlépe - dejte jim něco jako "Evil Eye" od Franz Ferdinand ("Right Thoughts, Right Words, Right Actions" | FLAC | 16 - 44,1) a zejména Samsung Advanced ANC vás zabaví. Je tu citelný bas, je tu klid na poslech, je to hladké a nekousavé a je to čitelné.
Samsung Tuned by AKG pak také zvládají přenést atmosféru skladby obstojně, nicméně jsou přeci jen dost uvolněná, rytmika není tak naléhavá (chybí tu prostě dostatečné "koule" u basu, který by tempo popoháněl) a vlastně to není nijak strhující.
Sluchátka od Samsungu nás překvapila. Po akvizici skupiny Harman, zdá se, začala značka využívat nějaké to know-how pro zlepšení na dnešní poměry již poměrně levných sluchátek. Zpracování obou modelů je s ohledem na cenu fajn, solidní materiály a zdá se i odolné provedení je bez připomínek. Od modelu vyladěného u AKG jsme nicméně očekávali poněkud víc - zvuk je jemný, měkký a lehký, chybí mu ale basy a tah na branku, takže pokud není vaším žánrem zásadně nějaká poklidná kytarová brnkačka nebo intimní ženský vokální jazz, asi to není ničím vysloveně zajímavý produkt. Naopak noise-cancellingová sluchátka Advanced ANC jsou super a zdaleka jsme nečekali takovou rytmiku, takový bas a takový klid na poslech, který z nich vytváří vlastně slušný nástroj, jak za nemnoho peněz v klidu poslouchat na rozumné úrovni.
Kč 2 390,- - Tuned by AKG
Kč 3 499,- - Advanced ANC
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/1559-samsung-advanced-anc-tuned-by-akg#sigProId8be8549968
--- --- --- --- ---
KLADY
+ model ANC je za danou cenu velmi univerzálně použitelný
+ oboje sluchátka jsou solidně zpracovaná
+ dobře fungující noise cancelling
+ pěkné zpracování
ZÁPORY
- model od AKG by snesl poněkud transparentnější reprodukci
- tentýž model by také mohl jít hlouběji
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz