Andrew Jones jakožto prominentní vývojář reprosoustav, mající nesmírně snadno čitelný rukopis, nepotřebuje pravděpodobně představovat. Pracoval pro firmy jako KEF, Pioneer, TAD nebo ELAC, momentálně zakotvil u MoFi – a všude kam vstoupil vsadil primárně na koaxiální měniče a konstrukce, které mají vysoké ambice, ale přitom racionální cenovky. V současnosti pro MoFi vyrobil už troje reprosoustavy – největší podlahovky SourcePoint 888, velké regálovky SourcePoint 10 a pro ty, kdo mají menší prostory SourcePoint 8, variaci na dané téma s (relativně) menším měničem.
Když jsme mluvili o nepřehlédnutelném designérském rukopisu pana Jonese, je jasně vidět právě i u SourcePoint 8, aniž by se ovšem prvoplánově opakoval. Základ tvoří zdánlivě nejklasičtější možný kvádr, ovšem vpředu je deska výrazně lomená, aby se minimalizovaly odrazné plochy a ještě k tomu se centrální osmipalcový koncentrický měnič, po němž je model pojmenován, dostal do popředí. Vlastně tak trochu SourcePoint 8 připomínají nějaké studiové odposlechy, než běžné domácí reprosoustavy – nicméně ne ke své škodě, to vůbec ne. Bližší pohled pak odhalí, že lom najdete i v bočních stěnách, stejně jako v horní desce, jde ale o úhly tak malé, že je snadno přehlédnete.
Tak jak jde zepředu o reprosoustavy nezaměnitelné, tak jsou zezadu vlastně úhledně nenápadné. Doprostřed výšky výrobce zasadil obdélníkovou destičku s popisem a jedním párem reproduktorových terminálů. Symetricky pod ní a nad ní se otevírá nevelký výdech bassreflexu.
Dvojitý reproduktor pochází přímo od Andrew Jonese a je vyroben na míru. Kónická osmipalcová membrána z papíru na trojjediném nízkém závěsu obepíná do středu zasazenou měkkou kalotu o průměru jednoho a čtvrt palce. Toto uspořádání automaticky pracuje jako zvukovod a usměrňuje také vyzařovací charakteristiku. Každý z reproduktorů má neodymový magnetický systém, u silnějšího středobasového řešení jsou použity navíc měděné zkratovací kroužky.
MoFi Electronics říkají, že SourcePoint 8 hrají dle propozic v rozsahu 47 – 30 000 Hz, mají osmiohmovou deklarovanou impedanci s propadem na minimum 6,7 ohm a citlivost je v zásadě standardních 87 dB / 2,83 V / m. Dělící frekvence dvoupásmového systému leží na 1 600 Hz.
Ačkoliv jde ve firemní hierarchii o nejmenší dostupné řešení, stále to nejsou úplně malé reprosoustavy. Mají na šířku 29 cm, do výšky 45,6 cm a hloubka dosahuje 32 cm (plus případně 1,5 cm v případě nasazené magnetické krycí mřížky). Váha jednoho kusu je 12,7 kg.
Poslouchali jsme v showroomu dovozce ve společnosti EMM Labs PRE, EMM Labs NS1 a EMM Labs DA2, dále pak koncových stupňů AW 300 M a AW 800 M od Electrocompaniet či reprosoustav Gauder Akustik Berlina RC7 Diamond a Estelon X Diamond. Propojeno bylo kabely Acrolink a Shunyata Research, kterážto značka dodala i napájecí filtr.
Ačkoliv jsou SourcePoint poměrně veliké, jdou ve svém basovém rozsahu spíše „přirozeně“ nežli „subwooferově“ dolů, elegance a kvalita jsou tu důležitější, než nejhlubší dosah. Infrasonické frekvence v „I Am No One“ (Gemini Killer | „The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2012 | Army of Darkness) tu jsou naznačené co do ohraničení, ale ne přítomné tělem – což je plně v souladu s celou koncepcí a v pořádku. Přesto jsme měli pocit, že reprosoustavám rozhodně pocit dostatečnosti v basu nechybí, navíc jsou hloubky v duchu díla Andrew Jonese příjemně samozřejmě, uvolněné a obsažné, přiměřené a kultivované ze všech úhlů pohledu. Zvukopis autora poznáte naprosto jednoduše. SourcePoint 8 budou ideální do menší místnosti a poblíž stěny, tedy v očekávaném „normálním“ ustavení.
Střední rozsah v „Pigeon“ (Cloth | „Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records) vykazoval zjevné monitorové kvality – soustředěnost, konkrétnost, jasné a prokreslené podání, ne přímo dominantně orientované právě na středy, ale nechávající je vyznít takříkajíc v hlavní roli. Hlas s kytarou jsou tu jako na dlani, ne analytické, avšak organicky propojené a moc pěkně plné. Je to takový uhlazený, nenucený zvukový projev, reflektuje připojené komponenty, nicméně za každých okolností zůstává přednes kultivovaný a snadný, bezmála tekutý.
Také výšky v „The Look of Love“ (Ronald Isley & Burt Bacharach | „Here I Am“ | 2003 | SKG Records | 00600445050075) zněly čisťoučce, ne tak významně jako středy, ale přesto jasně a s výborným pocitem jednotnosti s nimi – ostatně, to je nakonec účel koaxiálního uspořádání. Nečekejte akcent na mikrodetail nebo jednotlivosti, prim hraje přirozené uspořádání a pocit celistvosti. Zdá se to být klidná pohoda s hezkými detaily, které však vyplývají nestrojeně.
Notně energické a dynamické momenty v moderním mixu skladby „Lamp Lady“ (Sevdaliza | „Shabrang“ | 2010) ustály reprosoustavy s nadhledem. Koaxiální reproduktory mají občas tendenci k jisté jemnosti, ale ne tak SourcePoint 8, které se umí do důrazu docela položit, přitom na druhou stranu zůstávají stále bez efektů a zdůraznění. Je to vyrovnaný, jistý zvuk – opět vychází na povrch hlavně vyšší bas se středy, rytmická úroveň nízkých tónů je sebejistá a hudba tak „šlape“.
Nosné středo-výškové pásmo ve skladbě „Hello“ (Hania Rani | „Ghosts“ | 2023) má skutečně až monitorové náznaky z pohledu množství detailů a čistoty, na rozdíl od studiových věcí tu ale není vůbec tvrdost nebo suchost, naopak přesně v duchu konstrukcí páně Andrew Jonese zažíváte uhlazený, nekonfliktní, neagresivní projev při jakékoliv úrovni hlasitosti. Dalo by se říct, že jde o již vlastně dospěle uspořádaný zvuk v poměrně velkém formátu – hi-fi klasického střihu s prémiovou kvalitou.
Koaxiální konstrukce a dobře promyšlená čelní stěna vedou k velice solidnímu, plastickému podání prostoru. „Solkverv: I. Skrida“ (Henning Sommerro | „BORDERS“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) byla skvěle soudržná, přehledně poskládaná v pravolevé i předozadní ose, s přirozenými proporcemi a taková všeobecně hladce čistá, nekomplikovaně čitelná. Mezi reprosoustavami je svým způsobem trochu nenápadná scéna, která má ale dost prostoru pro jednotlivé nástroje i pro vjem zcela civilizované lokalizace. Ani stopa po technice v duchu studiových monitorů, ale ne nějak menší zřetelnost toho, co se kde nachází.
Rocková „Number 149“ (Rosalie Cunningham | „Two Pieces Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) tepala moc hezky díky subjektivně vnímanému mírnému akcentu na rytmické basové pásmo kolem 80 Hz, vnímáte takový nonšalantní, příjemně měkký a maličko možná i vřelejší zvukový charakter, ovšem v oblastech, kde je naše ucho nejcitlivější velmi konkrétní a přehledný. Tedy nejen, ale zejména tam. Není to zvuk, kterým byste se měli chtít nechat ohromit v první vteřině, ale jenž si lze užívat i po pár hodinách bez únavy nebo jiné nectnosti.
Andrew Jones je mimořádný konstruktér a jeho dílo má zřetelný typický charakter, ať už je na těch kterých reprosoustavách libovolný štítek výrobce. Nejinak tomu je i u MoFi SourcePoint 8, které jsou jistou variací na studiový monitor z pohledu prostorovosti, čistoty a „lidské“ prezentnosti hlasů a akustických nástrojů, ovšem na rozdíl od profi nástrojů jsou MoFi zcela nenáročné na poslech, uhlazené a kultivované. Do menších místností představují výtečné řešení s darem organičnosti a pohodovosti.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením pomocí závěsů, koberců a hlavně různorodých panelů a basových pastí od Artnovion.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Odezva ve většině pásma je velmi pěkně vyrovnaná, pouze výšky od cca 12 kHz jsou velmi citlivé na natočení – v přímém směru je jich až příliš, pod úhlem maličko méně. Je nicméně pravděpodobné, že v běžném interiéru bude nejlepší natočit SourcePoint 8 rovnoběžně se zadní zdí. Ale možnost natočení a získání vyšší energie může být zajímavá pro hodně tlumené místnosti. Je tu také vidět lehoučký důraz na rytmickém basu. Ve volném prostoru začínaly hrát reprosoustavy od cca 50 Hz, blízko zdí to bude o něco níže. Celkově jde o solidně vyrovnanou charakteristiku se záměrem přinášet jen málo vlastního charakteru.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedanční charakteristika je poměrně náročná, zejména velmi vysoký vrchol v oblasti přechodové frekvence, spojený s relativně prudkým výkmitem elektrické fáze. Ale vše probíhá v úrovni osmi ohm s minimem jen těsně pod touto hranicí, MoFi tak nebudou náročné na stabilitu elektroniky. Ladící frekvence ozvučnic leží v oblasti kolem 55 Hz. Okolo 380 Hz je vidět náznak nějaké rezonance, nijak se však neprojevuje ve frekvenční charakteristice.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 74 990,-
Kč 8 990,- - 1 pár stojanů
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5601-mofi-sourcepoint-8#sigProId65763bb66f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělý prostor přesně v souladu s očekáváním koaxiální koncepce
+ uhlazený, kultivovaný projev á la Andrew Jones
+ férová cenovka s ohledem na výkony
+ organičnost projevu
ZÁPORY
- SourcePoint 8 jsou spíše větším monitorem, než generátorem ultra hlubokých oktáv
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz