Jméno MartinLogan, složenina jmen dvou zakladatelů G. Martina Sanderse a R. Logana Sutherlanda, se poprvé na veřejnosti objevilo začátkem 80. let, kdy se zmínění pánové rozhodli pustit do výroby elektrostatických reprosoustav, něčeho, co snad krom značky QUAD nikdo další nedokázal do té doby úspěšně realizovat. Ikonický model Monolith s hybridním konceptem předznamenal další cestu, po níž tato společnost kráčí dodnes. Jenže krom hybridních elektrostatů má v nabídce i řadu Motion XT (a nižší Motion), stavící na v zásadě klasických ozvučnicích a měničích.
Největší regálovkou z této série je model Motion XT B100, dvoupásmové řešení střední velikosti, stejně jako střední cenové relace. Na první pohled krom stylizovaného loga nepřipomíná tato stojanová reprosoustava nic z toho, s čím si běžně MartinLogan spojujeme. Ale to neznamená, že nevypadá dobře.
Jednolitá čelní deska (mimochodem přesahující svou výškou a šířkou trochu zvláštně zbytek těla) je tvořená matným materiálem, který je v horní části prohnutý, aby vytvořil zvukovod pro páskový vysokotónový měnič. Středobas běžného kónického typu je také vnořen kousek „pod úroveň“ a jeho koš kryje kontrastní kroužek.
Zbytek MDFkové skříně je pak buď dýhovaný, nebo provedený v lesklém černém laku či matné bílé. Ten nejběžnější pravoúhlý tvar rozbíjí směrem dolů se svažující horní plocha.
Zadní strana je je poměrně výrazná. Najdete tu čtyři až téměř neproporčně velké, ale moc pěkné reproduktorové terminály, nad nimiž se otevírá skutečně mocný výdech plastového bassreflexového nátrubku. Koncepce je to tedy v zásadě docela standardní. Za zmínku stojí ještě to, že k případným příplatkovým stojanům můžete Motion XT B100 připevnit pomocí šroubů.
O nejvyšší tóny pečuje firemní řešení Obsidian Folded Motion Tweeter XT v druhé generaci. Obdélníček 3,2 x 6,1 cm v srdci zvukovodu má sedm otvorů, kterými proudí vzduch stlačovaný ultra tenkou membránou s celkovou plochou 79,8 cm2 díky energii ze silného magnetického motoru. Již zmíněný zvukovod zajišťuje disperzi 45 stupňů vertikálně a 90 stupňů horizontálně, což by mělo pomoci s umisťováním v běžné místnosti, kde to zabrání mnoha odrazům.
Středním a nejnižším kmitočtům zase kraluje celistvý kónus bez středové prachovky, zato s pevným invertovaným závěsem. Jde v základu o tkaný kevlar, vyztužený materiálem Nomex (což je meta-aramidové vlákno). Firma říká, že právě v této kombinaci našla ideální poměr lehkosti, pevnosti a tlumení. Pracovní komora má prý asymetrické tvary, aby došlo k potlačení nežádoucího vlnění.
MartinLogan Motion XT B100 disponují deklarovanou frekvenční odezvou 45 – 25 000 Hz (+/- 3 dB), čtyřohmovou impedanci a překvapivě vysokou citlivost 93 dB (jakkoliv není řečeno, za jakých podmínek). Dělící frekvence výhybky je 2 600 Hz.
Kabinety mají výšku až 36,8 cm, šířku 20,3 cm a hloubku 31,8 cm včetně reproterminálů. Jeden kus váží ne úplně zanedbatelných 9,8 kg.
Motion XT B100 hrály v jedné z poslechových místností dovozce a to ve společnosti zejména Linn Majik DSM a Ayre EX-8 2.0. Propojeno bylo kabeláží AudioEgo a Chord EpicXL. Ke srovnání jsme měli řádku reproduktorů, hlavně pak EgglestonWorks Emma Evolution.
Ačkoliv stály regálovky nějaké tři metry od zadní stěny a přes dva metry od bočních ploch, basa v „Defiant, Tender Warrior“ Charlese Lloyda („The Sky Will Be There Tomorrow“ | 2023 | UMG Recordings | 00602458167757) byla měkce hluboká. Měla též takovou příjemnou kulatou jemnost, ale přitom solidní čitelnost. Pevnější zesilovač typu Ayre projevu dosti prospívá – definice je pak pěkně nenucená, byť se nesnaží o dosažení perfektního ohraničení a tvrdé kontury. Zvuk zůstává hlavně trochu brnkavý a vřele nenásilný. Motion XT B100 mají lehoučký přídech na vyšší basu a v rytmické části těsně pod 100 Hz, což velmi účinně maskuje absenci nejhlubších oktáv. Ačkoliv do charakteru basu připojený systém promlouval, reprosoustavy si za každé hlasitosti i konfigurace zachovávaly líbivost a to ne nějakou okázalou, ale uvolněně vyzrálou.
Nejvýraznější a nejpřitažlivější na Motion XT B100 byly nicméně jednoznačně středy. Hlas Christel Alsos v „Two More Days“ („At That Time of the Night“ | 2016 | SONY | 886445956252) byl veliký – rozhodně větší, než jak byste čekali i od velkých regálovek. Zároveň ale oproti měkkosti a jemnosti basů cítíte snad až přímější a odhalující charakter, velmi solidně čistý a zřetelný. Vokál stál zasazený pevně v prostředku scény, ne prezentní, avšak konkrétní. Prezentní jsou tak možná sykavky, ani ty ale jedovatě nebo únavně. Jsou prostě v nahrávce i v poslechovém prostoru. I tak panuje v reprodukci hlavně elegance a velmi harmonický pocit. Jde o realistické podání, jen lehounce políbené vřelou sametovostí.
Dle očekávání se ukázal páskový výškáč jako velmi svižný a vzdušný, nejvyšší frekvence v „Bad Self Portraits“ (Lake Street Dive | „Bad Self Portraits“ | 2014 | Signature Sound) nejsou nijak nacinkané nebo dominantní. Naopak je cítit, že integrace obou pásem je velice dobrá, nebýt právě toho pocitu vysoké rychlosti reakcí, nepoznali byste, kde který měnič začíná a končí. Je tu spousta živých detailů, slušná energie, přesto je vše ukázáno tak nějak v klidu. Užijete si spoustu zašustění, dlouhé dozvuky, prostě skvělé rozlišení v pláštíku decentnosti, souznějící s charakterem středobasu.
„Cha Cha Chai“ Paola Fresu a Omara Sosy („Food“ | 2023 | Tuk Music | 3617053706017) je plná energie, údernosti, prostě dynamická – hudebně i z pohledu kvality záznamu. Motion XT B100 hrají snadno, ochotně, s velkým (nebo správněji s výraznějším, nežli by středně velké dvoupásmo běžně mohlo mít) zvukem a se zavřenýma očima jejich dynamiku a objem od nějakých běžných podobně drahých sloupků dělí jen masitost nejspodnějších oktáv. Důraz je to celkově takový trošičku měkčí, plovoucí, ale tělo nástrojů je rozhodně už solidně naznačené. Co se nám líbilo, to byla schopnost reprosoustav udržet tento pocit až do docela nízkých akustických tlaků, takže při večerním poslechu nebudete ošizeni o živost a plnost. Otočíte-li hlasitost dosti na opačnou stranu, nemají reprosoustavy stále žádný citelný problém – neztrácí svůj komfortní charakter a pohodovost, navíc se objeví i trochu hlubšího basu v takové té fyzické důraznosti.
Nenucenost dále pokračuje, i když se soustředíte na rozlišení reprosoustav. „Bolo Na“ Arooj Aftab („Night Reign“ | 2024 | Verve | 0602458980295) zněla s již opakovaně zmíněnou jemností, ale přesto hezky čitelně, zcela v intencích vyšší třídy, kam Motion XT B100 svou cenou směřují. Lehce sladší a vřelejší projev zejména díky výškáči nabízí dobrou přehlednost a ponejvíce kolem hlasového rozsahu skutečně solidní jasnost a srozumitelnost. Možná je to i díky oněm větším rozměrům hudební prezentace. Žádná výrazná verva či analytičnost, prostě organický projev s akcentem celkové hudebnosti v prémiovém standardu.
Ačkoliv se v „Reincarnation Blues“ (Tyshawn Sorey Trio | „Continuing“ | 2023 | Pi Recordings | 0808713009828) zdály být reprosoustavy přeci jen lehce směrové (respektive víc, než by deklarované devadesátistupňové horizontální vyzařování napovídalo), po jen jemném usazení a natočení se scéna bezproblémově spojila a držela jak měla. Navíc se prostor dokázal rozvinout mimo ozvučnice, koherentní, pocitově zavěšený lehce za a maličko nad hmotu ozvučnic. Dokonce i pocit hloubky (jakkoliv spíše v lehkém náznaku) tu byl, věc, která není ani v této sféře tak úplně samozřejmá.
Romantická klasika „Fade into you“ od Mazzy Star („So Tonight That I Might See“ | 1993 | Capitol Records | 00077779825356) se linula harmonicky naplněná, s dotekem vřelosti a sladkosti, přitom celkově přirozená a uvolněná, fakticky až muzikální. Všechno to prostě plyne, hudba hladí a je vlastně jedno, jestli hrajete tak nějak docela potichu nebo máte chuť na hlasitější zážitek, zvukové pohodlí a laskavost zůstávají.
Jméno MartinLogan je možná synonymem pro elektrostaty, ale pohled do jejich vstupní „dynamické“ série reprosoustav se rozhodně osvědčil. Minimálně regálovky Motion XT B100 ze střední kategorie totiž působí dobře zpracované, ale hlavně nadané muzikálním charakterem, který není striktně neutrální, přesto však (nebo možná právě proto) umí nabídnout velmi pěkné hudební zážitky. Nejzajímavější je informativní vysokotónový reproduktor, velké proporce zvuku (na regálovku) a harmonická, barevná plnost, která ale není v žádném ohledu přehánějící, tudíž si můžete užít širokou škálu žánrů a vlastně i kvalit nahrávek, aniž by vás reprosoustavy nutily si vybírat jen podle audiofilské kvality. MartinLogan Motion XT B100 jsou možná na našem trhu trochu nenápadné, ale rozhodně si zaslouží pochvalu.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 40 metrů čtverečních, velkými akustickými panely vlastní konstrukce, velmi vysokým stropem s oblouky a překvapivě dobrými vlastnostmi.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je vidět, že křivka frekvenční odpovědi je víceméně vyrovnaná, byť základní úroveň energie vysokotónového měniče je o kus výraznější. Výškáč také o něco lépe funguje, je-li nasměrován na posluchače, i když daný rozdíl v ose a mimo ni znamená možnost jemného ladění podle akustiky prostoru a chuti. Ve volném prostoru se spouštěly Motion XT B100 zhruba k úrovni 60 Hz. Deklarovaných 45 Hz je tu pouze v podobě jemného záchvěvu s poklesem větším než 10 dB – to naznačuje, že jde o hodnotu platnou pro postavení u zdi. Vesměs to ale odpovídá velikosti ozvučnic a membrán.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Na 650 Hz je vidět silná rezonance bassreflexového nátrubku, vzhledem k tomu, že se však neprojevuje na křivce frekvenční odpovědi, zjevně s ní bylo při návrhu počítáno. Zbytek průběhu jednotlivých komponentů je ale minimálně v dané ceně vzorný.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Ačkoliv místy klesá impedance na úroveň zhruba 3,5 ohm, je to průběh relativně prostý nějakých rychlých změn a přechodů, nejsou tu také žádné náznaky rezonancí nebo jiné artefakty. Ladící kmitočet ozvučnic je podle prvního sedla na úrovni cca 62 Hz. Ačkoliv Motion XT B100 nejsou nějak enormně náročné, přeci jen je vhodné zvolit zesilovač alespoň střední hi-fi úrovně, aby kontrola a stabilita byla odpovídající.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 57 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5586-martinlogan-motion-xt-b100#sigProId8c0738895f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi příjemná, měkčí a až muzikální charakteristika
+ hrají stejně příjemně v zásadě bez ohledu na hlasitost
+ zajímavé, moderní provedení
+ nadstandardní proporce zvukové scény a nástrojů, prostě pěkný prostor
ZÁPORY
- celkově trochu jemnější, měkčí zvukové podání
- subjektivně lehká směrovost
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AudioEgo | www.audioego.com