Když se před více než 40 lety zrodila v Kanadě značka Sima Electronics, jejím cílem bylo nabídnout alternativu k masově vyráběným komponentům. Victor Sima v městečku St. Hubert (dnes čtvrť města Longueuil) v Quebecu zvolil strategii racionálního audia a během prvních deseti let výroby našel cestu, jak se prosadit i v podstatně prémiovějších segmentech audio elektroniky – a také přetransformoval jméno na Sim Audio, aby záhy vešlo do všeobecného povědomí jako Moon, což byla původně jen jedna z firemních výrobních řad.
Dnes je Moon etablovaným high-endovým producentem s mimořádně širokým záběrem. V roce 2016 nabídl výrobce all-in-one systém ACE, aby reflektoval poptávku po malých, ale dobře hrajících řešeních. A v roce 2022 primárně k tomuto systému nabídl kompaktní regálovky Voice 22 – tato dvojice vytváří jakousi první vstupenku do světa Moon by Simaudio.
Na první pohled nejsou Voice 22 nijak extravagantní. Jejich ozvučnice je vyrobená z MDF profilů, dostupná v černém nebo bílém lesku a je klasicky „hranatá“, což usnadňuje umístění v běžných obývácích.
Vpředu jsou dva reproduktory s překrývajícími se koši, vzadu pak nahoře nevelký bassreflexový průduch s jednoduchým zaoblením vnější strany, vertikálně orientovaný obdélník se zakulacenými konci jej spojuje s jediným párem reproduktorových terminálů.
Je zajímavé, že se Moon nijak zvlášť (s ohledem na cenu a očekávané umístění) nesnažil třeba zakrýt šrouby košů apod. Neznamená to ovšem, že by do konstrukce nebyla vložena invence – uvnitř je jedna horizontální vzpěra a panely boků mají z vnitřní strany vyfrézovaný jakýsi hadovitý ornament, tvořící technologii CGD (Curved Groove Damping). Díky tomuto zdánlivě jednoduchému řešení mají panely lépe odbourávat nežádoucí rezonance.
Co ovšem rozhodně je zajímavé, to je odnímatelná magneticky přichycená základna s tlumící gumou na spodní části. Moon tomuto řešení říká Hover Base, neboli „vznášecí základna“. Už podle toho je jasné, že cílem je utlumit vibrace a vyčistit přednes tam, kde nebudou Voice 22 na dedikovaném stojanu – který mimochodem krásně zapadne do výřezu ve spodní straně ozvučnice, jakmile odloupnete základovou desku. A nutno říci, že řešení je to funkční – je tu jak měřitelný, tak poslechový rozdíl.
Výšky vyzařuje 2,9 cm široká měkká látková kopulka, která je zapuštěná do vcelku výrazného zvukovodu. Tímto řešením zvýšená účinnost prý umožnila hlavně snížení přechodové frekvence dvoupásmového systému.
Středy a basy zpracovává membrána s velmi výraznou vlnkou závěsu. 15,5 cm kónus je vyroben z mineralizovaného polymeru.
Frekvenční výhybka je připevněna k zadní straně a osazena solidními, byť ne luxusními součástkami na dvouvrstvé desce plošných spojů. Dělící kmitočet systému leží na úrovni 1 500 Hz.
Ve standardním tolerančním pásmu +/- 3 dB hrají Voice 22 od 55 do 24 000 Hz, s tolerancí -6 dB si sáhnou na 45 Hz a 30 000 Hz. Jejich citlivost je lehounce nadstandardních 89 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance činí 6 ohm.
Voice 22 jsme poslouchali ve dvou standardních redakčních sestavách – primárně na Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR, kde se srovnávalo s Xavian Quarta Evoluzione a propojeno bylo mixem kabelů Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2, VYDA Laboratories ORION a KrautWire Super Symetric Gold. V přiměřenější sestavě se hrálo s Cambridge CXC / Teac NT-503 / Cambridge CXA81 a to zejména na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Zde jsme měli ke srovnání Fischer & Fischer SN-70 z obdobné cenové třídy. Podrobnosti o podložkách, napájení a dalších doplňcích najdete v pravém sloupci -->.
Zvuk basy ve „Fine and Mellow“ od Billie Holiday v interpretaci Luboš Andršt Acoustic Set a Evy Svobodové („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byl prezentovaný v rozumném množství a síle s ohledem na regálovou podobu reprosoustav. Bylo zároveň cítit ladění pro širší veřejnost s takovým tím efektnějším „ducnutím“ každého tónu, které produkuje bassreflex. Je to příjemný, kulatý a v zásadě klidný bas, ale pokud chcete větší hutnost a objem, stojí za to mít ozvučnice u zdi. Jednotlivé tóny působí slušně oddělené i artikulované, už mezi nimi rozeznáte rozdíly a není to stejnobas, nicméně třeba rána kopáku má zjevný přídech v síle, což je ono výše zmiňované efektnější ladění.
Velmi příjemné pak jsou i střední frekvence, třeba zpěv Štefana Margity v „Dalla sua pace“ z Mozartovy opery „Don Giovanni“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022). Pronikavost hlasu je zjevně záměrně trochu potlačená a zakulacená, jako kdyby celý vokální rozsah měl i lehounce sladší a vřelejší styl, takže i případné průměrné a horší nahrávky nebudou otravné, i když za to platíte daň v podobě méně analytického přednesu. Vyznění je spíše jemnější, zato takové syté a podle pocitu z Moon ACE vyladěné právě k suššímu charakteru tohoto komponentu.
I na vyšších částech spektra je znát nekonfliktnost a výšky jsou dobré, slušně čitelné, ale ničím výjimečné v kontextu dané třídy – cinkavá „Morgan“ v koncertním záznamu od Laca Decziho („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) má nádherně řízné a jasné činely, Voice 22 je přeci jen trochu změkčí, zároveň ale jako kdyby nástroje získaly tělo a výraznější rozměr. Na jednu stranu může jít o skutečnost, že Voice 22 mají velmi nízké zkreslení a hrají tak neutrálně, že se zdají až lehce „nudné“, nebo jde skutečně o záměrné vyklidnění přednesu, aby Moon ACE se svým jadrnějším zvukem na výškách vytvořil optimálně vyváženou kombinaci.
Dynamicky vyzývavou „Agnus Dei“ z „Reqiuem in C minor“ od V.J. Tomáška v podání Pražské filharmonie a Kühnova sboru a sólistů („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) přednesly Voice 22 se lehkým efektem, způsobeným oním bassreflexovým rytmickým zdůrazněním, ale zato dokázaly nabídnout mírně nadstandardní pocit váhy a hmotnosti, takže cítíte, že orchestr je velký a má dost energie. Reprosoustavy také vydrží slušnou hlasitost, takže pokud máte rádi silný zvuk, Moon ho umí, i když i tam zůstávají klidnější. Respektive ten pohodový charakter mají od tichých až po vysoké hlasitosti.
Kytara Ivana Koreného v „Ellias“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) je pěkně sejmutá a reprosoustavy dokázaly hrát tak, abyste si čistotu nahrávky užili – nicméně i tak je cítit, že tóny jsou jakoby lehce zakulacené, takže ani naopak méně povedený záznam nebude nepříjemný. Voice 22 mají dostatečnou zřetelnost, ale zdá se, že pro optimální vyniknutí a takový ten modernější přednes s vyšším drajvem by vyžadoval spojení s tvrdší a jiskrnější elektronikou. Samy o sobě hrají reprosoustavy s pocitem celkové spojitosti, nesnaží se nijak vypichovat detaily, je to „neaudiofilské“, což však není míněno jako negativum. Jasná snaha nabídnout příjemný celek spíše než jednotlivé detaily pak znamená, že si můžete pustit libovolnou hudbu ráno a večer bude poslech pořád ještě komfortní.
Velmi dobré pak bylo podání prostoru, jakkoliv bylo maličko cítit rozdíly mezi natočením přímo na uši a kolmo ke zdi (v takříkajíc lifestyle ustavení); celkově jsou ale Voice 22 v zásadě nesměrové a nekomplikované na umisťování. „Concerto No. 2 in G minor“ z cyklu Vivaldiho „Čtyř ročních období“ v podání Oldřicha Vlčka a jeho Virtuosi di Praga („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) ukázalo, že malilinko difúzní zvuková charakteristika pokryje vlastně dobře čitelným obrazem velkou část vašeho pokoje, takže se můžete příjemně rozložit tam, kde je vám doma dobře a poslouchat. Lokalizace jednotlivých nástrojů a struktura skladby jsou pak dobře čitelné, Voice 22 určitě patří do světa prémiového hi-fi.
Moon Voice 22 jsou super ve chvíli, kdy chcete, aby vaše hudba jen tak hrála – jemné a veselé rytmy klavíru Jana Hřivnáče a rytmiky Karla Turnovského v „Romantic Piano – Foxtrot“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) zněly prostě mile. Reprodukce měla možná trochu menší intenzitu, tak nějak si plavala, ale rytmus samotný byl dobrý, takže to není úplně taková ta anonymní nenápadnost, ale v zásadě kultivovaný a komfortní přednes s hezkým basovým akcentem.
Kanadský Moon je specialistou na elektroniku, ale zdá se, že i první výlet do světa reprosoustav jim vyšel velmi dobře – pokud se na Voice 22 budeme dívat optikou člověka, který primárně není audiofil a neočekává high-endové finesy, ale prostě jen dobrý zvuk v hezkém moderním balení, které se prakticky a snadno zakomponuje do běžné domácnosti. Reprosoustavy se nekomplikovaně rozehrávají a udržují si příjemný, řekněme tolerantní charakter za prakticky všech okolností. Je cítit, že jsou šité na míru zejména pro Moon ACE (soudě podle opravdu zábavné zkušenosti z výstavy v Mnichově), s jinou elektronikou mohou nicméně vyznít trochu obyčejně. Pokud ale chcete vstoupit do světa prémiového zvuku s dobře technicky navrženou a univerzálně fungující reprosoustavou, představují Voice 22 sice neaudiofilský, ale zato příjemný a komfortní způsob.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na frekvenční odpovědi je vidět, že reprosoustavy začínají hrát kolem 50 Hz, ale také to, že jejich středobas poměrně jednoznačně hraje o pár dB hlasitěji, než jejich tweeter. Přesto jsou oba měniče relativně rovně vyladěné. Tweeter v přímé ose na konci pásma nabízí až trochu moc energie, zatímco pod úhlem přeci jen trochu málo a tak bude natočení relativně důležité. Pomineme-li však propad na 180 Hz, způsobený souhrou postavení reprosoustav a pozice v místnosti, tak jsou Voice 22 relativně „na rovinu“ nastavené.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V – se základnou
Důvod, proč se tento graf instinktivně zdá „horší“ (barevnější) je to, že tu výrazně více vystupuje šumové dno akcelerometru, tedy naměřené hodnoty jsou v abosolutních hodnotách výrazně nižší, než bez antivibrační základny. Základna také výrazně sníží rezonanční peaky mezi 500 a 2 000 Hz a posune hlavní rezonanční kmitočet níže, takže bude méně zaznamenatelný.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V – bez základny
Srovnání frekvenční odezvy v kritickém pásmu – se základnou (červená) a bez základny (zelená)
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 87 400,- - reprosoustavy Voice 22
Kč 12 500,- - stojany Stand 22
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/4152-moon-voice-22#sigProId51a8de9b04
--- --- --- --- ---
KLADY
+ objektivně velmi dobré technické provedení a parametry
+ praktická a fungující antivibrační základna
+ čistý vzhled
+ skvěle fungují k elektronice Moon
+ zdálo se, že solidně zvládají tichou reprodukci
ZÁPORY
- trochu postrádají univerzální zábavnou jiskru a chtějí vyladit sestavu
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz