2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 1

Cenová třída do 10 000,- Kč za pár je oblast, v níž touží uspět téměř každý velký výrobce reprosoustav. Hlavně proto, že s výrazně se rozevírajícími cenovými nůžkami konkurence rapidně vzrůstá. Pro nás, konzumenty, to je nicméně rozhodně přínos, protože i do těch nejnižších tříd postupně míří lepší materiály a vůbec nově nabyté znalosti konstruktérů.

Wharfedale patří do skupiny IAG, která zastřešuje i Quad, Mission, Audiolab, Luxman, Castle, Ekco nebo Leak. V množství aktuálně produkovaných řad reprosoustav byste se klidně mohli ztratit, nejpopulárnější je bezpochyby série Diamond. Respektive tři série Diamond, reprezentující skutečně dostupná řešení. Nejnovějším přírůstkem je tu Diamond 200, nejlevnější, ale zároveň paradoxně nejmodernější konstrukce, kterou za dané peníze Wharfedale nabízí.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 2

Základní regálový model (ten s pořadovým číslem 210 působí trochu jako chudší příbuzný pro roli efektových reprosoustav, nebo ozvučení společenských prostor, proto si ho dovolíme tak trochu ignorovat) nese označení Diamond 220 a sbírá jedno ocenění za druhým. Jde vlastně o derivát staršího Diamond 122, ovšem za nižší cenu a působící celkově jednodušeji.

Ani zcela nejelementárnější tvar skříně, tedy čistě pravoúhlý, neubral Diamond 220 charakteristický designový rukopis značky. Jde zejména o měniče rámované tlustými proužky hliníku, stejně jako o provedení reproduktorů samotných.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 3

Model Diamond 220 jako kdyby získal západnější vizuální ladění, jednodušší tvary jsou rozhodně ku prospěchu věci. Lehkou mezerou oddělená čelní deska v černém laku je poměrně tenká, spolu se zbytkem ozvučnice navíc oddělená od základové desky tenkými nožkami. Tím vzniká tenký štěrbinový bassreflex po celém obvodu ozvučnice, samotný výdech bassreflexu je malý a umístěný uprostřed spodní desky.

Zepředu a ze stran působí Diamond 220 hodnotně, vinylový povrch již docela věrně imituje skutečné dřevo, zezadu pak adekvátně své cenové kategorii. Reproduktorové terminály jsou zdvojené, vertikálně uspořádané a rozevřené téměř v pravém úhlu.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 4

Ač svým celkem i detaily Diamond 220 evokují model 122, jsou znatelně menší. Téměř pět a půl kilogramu vážící reprosoustavy měří 31,5 x 17,4 x 22,7 cm (v x š x h), jsou tak ideální i do malých prostor, kde je klidně můžete postavit i docela blízko zdi.

Reprosoustavy jsou koncipovány jako dvoupásmové, osazené pak jsou vysokotónovým měničem s měkkou látkovou kopulkou o průměru 2,5 cm, doplněnou středobasovým reproduktorem s membránou o průměru 13 cm. Za materiál byl zvolen tkaný kevlar, který v téhle cenové třídě nepatří mezi obvyklé. Oba měniče si firma vyrábí sama.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 5

Wharfedale Diamond 220 pracují ve frekvenčním rozsahu 56 – 20 000 Hz s tolerancí +/- 3 dB. Přechodová frekvence výhybky je nastavena na úroveň 2 200 Hz, charakteristická citlivost na 86 dB (1W / 1m) a nominální impedance na 8 Ohm.

Wharfedale Diamond 220 jsme poslouchali na Naim Nait XS / Naim CD5si, kde občas alternoval Coctail Audio X40, zkoušeli jsme ale také dělený NAD C 510 / C 275BEE. Poslouchalo se přes Xavian Bonbonus, Jamo C 109 či Harbeth Monitor 30. Kompletní prokabelování včetně napájení zajistila značka KrautWire, alternovaly Eagle Cable, Monster Cable, TelluriumQ, Vincent či QUAD. Dominantním zdrojem signálu byl USB port digitálního předzesilovače NAD.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 6

Na to, že jsou Diamond 220 docela malé, zvládly elektrickou baskytaru docela solidně. „Countdown to extinction" ze stejnojmenné desky Megadeath zazněla s rozumnou definicí spodního pásma, baskytara tam skutečně je a má energii, rozhodně by jí ale slušelo jít ještě o pár Hz níže. Kontrole a důrazu rozhodně pomáhá velký výkon, čím více jim „nandáte", tím lépe zahrají. Zvuk působí na danou cenu příjemně organizovaně, kompaktně a vůbec – na malé reprosoustavy za nemnoho peněz je to fajn.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 7

Dvě stě dvacítky nehrají vysloveně transparentně a průzračně, vše je spíše integrované a měkce kultivované. Podobný charakter slušel například „Come Away with Me", titulní skladbě desky Norah Jones. Přednes je vysloveně hezký, tóny mají své místo a hlas je plný, hluboký a velice jemný. Přednes je uvolněný, takže se snad úplně nehodí spojení těchto reprosoustav s opravdu měkkou elektronikou, nemusíte se na druhou stranu bát ani trochu tvrdšího charakteru připojených přístrojů. Zaujalo nás, že na danou cenovou třídu umí vykreslit Diamond 220 slušné množství detailů.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 8

Činely v „Don´t look back in anger" od Oasis z desky „(What´s the story) Morning Glory" zazněly jistě a čistě, ovšem lehce v pozadí, s menší energií, než má střední a basové pásmo. Aby si vybojovaly své plnohodnotné místo na slunci, musíte otočit volume přeci jen alespoň na střední úroveň. Ale zase ne výš, tam se pomalu začíná vytrácet onen jemný klid, který je na Diamond 220 příjemný.

Suverénní podání mikrodynamiky byste asi od Diamond 220 ani nečekali, na to se musíte prokousat do vyšších cenových tříd bez ohledu na značku. Makrodynamika ve „Pharaoh´s Dance" z Davisovy „Bitches Brew" je však s ohledem na velikost a cenu naprosto bez připomínek. Nástroje nepůsobí „zaškrceně", reprodukce působí již docela nenuceně a živě, opět je ale trochu podmínkou mít dostatečně dimenzovanou elektroniku, ideálně s velkým zvukem.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 9

Spíše než na monitorové rozlišení a pídění se po mini-detailech se Wharfedale Diamond 220 hodí spíše pro pohodový poslech, ovšem na informace reprodukce také chudá není. Přirozeně ale v prvé řadě vnímáte zvuk jako celek, výjimečně dobrý je ovšem na cenu do 10 000,- timing a celková plynulost. Jakmile se zaposloucháte do „Crazy Little Thing Called Love" od Queen, osloví vás až nečekaně dobré oddělení nástrojových linek.

Vůbec organizace a přehled rozhodně ujdou – Sealova „Kiss from a Rose" ukázala také slušné prostorové podání. Jakmile trochu zvýšíte hlasitost, jako kdyby se zvuk s lehkostí vylil z ozvučnic, už máte téměř pocit, že hudby vystupuje z ozvučnic. Efekt je patrný tedy jen při poslechu v trojúhelníku o straně nepřesahující tak dva, dva a půl metru, ideálně ještě v místnosti do 20 m2. Tak to prostě těmto malým reprosoustavám sedí. Nejsou ani nijak dramaticky náročné na samotné umístění, snad je potřeba je jen vtočit směrem dovnitř k uším, jinak má prostor tendenci se trhat.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 10

Zvukové podání Wharfedale Diamond 220 je velmi hladké a příjemné, „House of the Rising Sun" od The Animals byla hezká. Je cítit, že Wharfedale nehrají na 110% přesně podle originálu, spíše muzikálně a lehce po svém, ale zato opravdu příjemně. I stará nahrávka je nekonfliktní a příjemná. Prostě víte, že Diamond 220 jsou velmi tolerantní a snad i trochu barevnější a laskavější, zato se poslouchají naprosto jednoduše.

Regálové reprosoustavy z dostupných sérií od Wharfedale měly vždy své kouzlo, nové Diamond 220 ho mají také a dokonce za méně peněz. Jejich jednodušší, čistší tvary a hezká vinylová folie působí nebývale hodnotně, jejich zvuk pak sice k plnému otevření potřebuje energickou elektroniku a ani tichou, ani hlasitou poslechovou úroveň, pak je ale můžete poslouchat dlouhé hodiny, aniž byste pocítili únavu. Hrají přeci jenom po svém, ovšem za dané peníze, s takovým provedením a takovou kultivovaností si ani není nač stěžovat.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 m1

Na malé reprosoustavy z té v podstatě nejnižší cenové kategorie mají Diamond 220 slušnou frekvenční odezvu. Nástup je skutečně na deklarované úrovni 56 Hz, ovšem spíše v toleranci +/- 6 dB, než slibované +/- 3 dB. Plně se do toho reprosoustavy opřou někde na hranici 70 Hz. Tweeter má méně energie, než středobasový měnič, ale zato lineárnější charakteristiku,pokračující suverénně až za 20 kHz, což pro textilní kopulky není úplně typické.

2015 02 24 TST wharfedale diamond 220 m2

Impedanční křivka padá v oblasti basů někam k hranici 4 Ohm, ne však níž. Wharfedale jsou dle celkového průběhu relativně kultivované čtyřohmové reprosoustavy, což nic nemění na tom, že by bylo vhodné dát si trochu pozor při vybírání elektroniky.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 7 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ levnější, ale o nic horší, než Diamond 122

+ poměrně lehký, nenásilný zvuk, přesto umí menší prostory dobře vyplnit

+ kompaktní

+ můžete je mít i docela dost blízko zadní zdi

+ i při relativně tichých hlasitostech jsou fajn (byť střední hlasitost je ideální)

ZÁPORY

- basu je tak akorát, navíc to platí pro prostory do max. 20 m2

- za dané peníze nic, co by bylo vysloveně problematické

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista