Britská legenda KEF slaví úctyhodné 50. narozeniny a rozhodla se dát si dárek hodný tohoto jubilea. Rozhodla se pro to, co ostrovní výrobci reprosoustav umí snad nejlépe – postavit malý, ale schopný monitor za rozumnou cenu. Že se jí to povedlo lze vydedukovat nejen z ohromujícího množství cen a pozitivních hodnocení od odborné veřejnosti, ale také z téměř libovolně krátkého osobního setkání s těmito tak trošku zvláštními reprosoustavami, sdílejícími pozici v katalogu s vlajkovými loděmi Muon a Blade.

Proč zvláštními? Třeba protože jejich vizuální pojetí vůbec neodpovídá cenové kategorii, hádali byste jim o pořádný kus náročnější cenovku. Jde o celkový dojem i jednotlivé detaily. Podívejte se třeba na reproterminály WBT standardu, které často nenajdete ani na dvojnásob drahých soustavách. Nebo klavírní lak na celém povrchu kromě přední stěny. Nebo masivní plastik bassreflexového nátrubku. Nebo drobnost jako je barva Uni-Q měniče, projasňující a oživující celkově jednoduše střižený kabátek. Vlastě jakýkoliv prvek i celek působí atraktivně a hodnotně.

Nejvíce vás asi překvapí, jak malé LS50 jsou. Cca 30 x 30 x 20 cm (v x h x š) spolu s váhou 7,2 kg na kus je řadí ke skutečně kompaktním regálovkám. Prohnutá čelní stěna s centrálně umístěným reproduktorem pak dojem malých rozměrů ještě umocňuje. Není ale jen samoúčelná, díky zakřivení se zmenšuje množství parazitních odrazů, které dorazí k vašim uším a budí dojem zkreslení. Navíc je vyrobena z porézního „pěnového“ materiálu DMC – jde v podstatě o polyester kombinovaný se skleněnými vlákny a vápenec, protože absorbuje velké množství vibrací. I vnitřní konstrukci skříně byla věnována náležitá pozornost. Nejen, že celý prostor rozdělují dvě masivní příčky, ale ještě zde najdeme dvojitý systém tlumení – kromě klasické „obložení“ ještě panely, pohlcující nežádoucí rezonance. Je pravdou, že kombinace všech faktorů zanechává ozvučnici LS50 téměř netečnou i při vysokých hlasitostech.

I zcela rovný zadní panel pak hostí netradiční prvek – bassreflex je výrazně eliptický, svým provedením tak trochu připomíná výborné flowporty od Bowers&Wilkins. Vnitřní zúžení má za úkol minimalizovat nežádoucí sykot a šum unikajícího vzduchu, pravdou je, že i s natěsno přiloženým uchem jsme žádné problémy neslyšeli.

Srdcem KEF LS50 je tradiční Uni-Q měnič, tentokrát v poslední inkarnaci, jejíž technologie byla zrozena pro vrcholný model Blade. Je pravdou, že oproti prvním generacím tohoto měniče poskočil KEF o světelné roky kupředu a jeho idea je teď skutečně skvěle fungující. Středobasovou sekci má na starosti membrána o průměru 13 cm ze slitiny hořčíku a hliníku, v jejím centru je pak za „mandarinkovou“ rozptylkou uložen vrchlík tweeteru o průměru 2,5 cm z čistého hliníku. Měnič Uni-Q tedy pracuje ve dvou pásmech s dělící frekvencí na úrovni 2 200 Hz. A nakonec je tu barva měničů, jíž KEF nazývá Rose Gold, my bychom jí snad spíše nazvali narůžovělý pomeranč, ale každopádně oceňujeme odvahu a originalitu návrhářů.

Tito bassreflexoví drobečci umí dle specifikací výrobce dosáhnout na poměrně úctyhodné hodnoty frekvenčního rozsahu 47 – 45 000 Hz v tolerančním pásmu -6 dB. Zúžíme-li toleranci na běžných + / - 3 dB, dostaneme se ke stále adekvátním hodnotám 79 – 28 000 Hz. Na maličké monitory zcela akceptovatelná čísla. Citlivost se pohybuje na hranici poměrně dosti nízkých 85 dB, nominální impedance je označena číslem 8 s přiznaným propadem na vcelku nízkou, i když stále ne kritickou hodnotu 3,2 Ohmu.

Protože KEF LS50 dostala velmi významná ocenění, rozhodli jsme se pro poslech zvolit partnery napříč všemi úrovněmi. Z té referenční se jednalo o duo integrovaného zesilovače Burmester 082 a CD přehrávače Burmester 061, propojené a napájené firemními kabely. Aby signál dorazil do KEF zcela bez poskvrny, to měl na starosti Neyton Berlin LS. Dále jsme měli k dispozici integrovaný zesilovač NAD C370 a Pioneer BDP-LX71, propojené kabeláží Eagle Cable a střídající Neyton s ProAc Response Black Signature. A posledními dvěma modely byly Denon New CEOL a CEOL Piccolo, připojené buď přes Neyton, ProAc, ale také přes obyčjenou dvojlinku HAMA. O kvalitu napájení se staral Xindak XF-2000B (kromě energie pro dvojici Burmesterů).

KEF LS50 jsou označovány jakožto monitory a jejich zvuk nelze skutečně popsat jinak než jako monitorový. Přesnost podání akustické kytary i vokálu v „100 suns“ od 30 Seconds to Mars („This is War“) je uchvacující, zvuk je naprosto čistý. Hlavním dojmem je lehkost přednesu a jakási samozřejmost, která vzrůstá tím víc, čím kvalitnější vybavení ke KEFům připojíte. Naprosto skvělý zážitek tato píseň poskytla v kombinaci s duem značky Burmester, jakkoliv předimenzované toto spojení je. Naopak s levným Denonem CEOL Piccolo bylo hodně cítit limity přístroje. Ze zkoušení vyplývá, že LS50 si zaslouží výrazně dražší elektroniku, čím méně kompromisů, tím lepší výsledky. Monitorový charakter totiž bezpečně odhalí charakter připojených komponentů, což nemusí být vždy příjemné.

LS50 mají deklarovaný nástup zhruba na hranici 50 Hz a pod tímto limitem už údernost a objem basu skutečně rapidně klesá, takže pro plnohodnotnou reprodukci spodního pásma bude třeba adekvátního subwooferu. Velké kotle v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské“ jsou tak podány sice přesně, ale vesměs informativně, bez hloubky a tlaku, takže vás skladba samotná v této pasáži vlastně ani nestrhne. Přesto se KEF drží statečně a při reprodukci nevznikají nežádoucí artefakty a vibrace z přetížení membrány, LS50 jen naráží na fyzikální limity.

Na druhou stranu elektrická basa v „Another one bites the dust“ od Queen („Greatest Hits“) má rytmickou a tonální preciznost, tepe v plné síle a nutí vás pokyvovat si hlavou do taktu. LS50 jsou profesionálové každým coulem, každý tón je pod plnou kontrolou. Rozlišení nástrojů a jejich separace je také perfektní. Na danou cenovou třídu jde o úžasné výsledky, které ještě ne tak dávno poskytovaly monitory cenové třídy 40 tisíc plus. KEF navíc nezapomíná na muzikantu, nejedná se o suchou reprodukci, ale o barevnou hudbu.

Pocitově maličko výraznější podíl výšek je hlavně subjektivní – LS50 se nesnaží reprodukovat frekvence, na které „nemá“ a proto se snad mohou zdát trochu světlejší. Je pravdou, že nejvyšší pásmo je bohaté, najdeme v něm množství informací. Třeba činely v úvodní části „Where or when“ od Diany Krall („Quiet Nights“) jsou skvěle prokreslené, živě podané. Můžeme libovolně zkoumat jednotlivé údery a detaily vzniku a zániku tónů, LS50 rozprostírá zvuk v množství dobře oddělených a snadno čitelných vrstev.

Dynamické schopnosti KEF LS50 jsou díky lehoučkým membránám také na velmi dobré úrovni – housle ve Vivaldiho „La Stravaganza“ („Crystal Cable Arabesque“) vybuchují myriádami barevných tónů, slyšíme jejich s lehkostí vykreslovaný průběh až do drobných detailů, aniž by se reprodukce zvrhávala v přílišnou analytiku bez vztahu k hudebnímu celku. Navíc je vše velmi přirozené a uvěřitelné.

KEF si modelem LS50 udělal radost k oslavě svých 50. narozenin a jedná se o dárek vpravdě úžasný. Na to, že se jedná o malé reprosoustavy za sedmadvacet tisícovek, nabízí bytelnou a luxusně působící konstrukci. A hlavně zvuk, který svým charakterem jasně odkazuje na náročné zvukařské použití, aniž by opomínal emociální podstatu hudby. Přesnost, lehkost a prokreslenost reprodukce vynikne hlavně se skutečně povedenou elektronikou, jakkoliv nejsou LS50 náročné na spolupráci se zesilovači. Pouze odhalují charakter připojeného řetězce, přesně podle hesla „věrná reprodukce“. Vzhledem k fyzikálním limitům a příčetnosti konstruktérů se také ani nesnaží zahrát pod 50 Hz, byť nad tuto hranici již mají tóny slušnou razanci a objem; přesto možná budete cítit potřebu je doplnit o kvalitní subwoofer. Celkově jde ale o skvostnou koupi; tyto monitory vás nadchnou svou samozřejmostí, upřímností a tím, co všechno objeví ve vaší diskotéce. Za dané peníze jde o skutečnou láci a v tomto případě nemůžeme než souhlasit, že si ocenění EISA za evropské reprosoustavy roku skutečně zaslouží.

Kč 26 580,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ muzikální a transparentní zvuk

+ skutečně monitorová přesnost, ale bez suchosti a nepříjemné analytiky

+ skvostná kvalita zpracování

+ vzhledem k fyzikálním limitům a ceně skvělý bas

ZÁPORY

- lakovaný povrch je dosti kluzký a LS50 ideálně drží na gumovém povrchu

- za danou cenu není co kritizovat

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista