Firma Gato Audio není na trhu úplně dlouho, ale za těch pár let své existence se tito Dánové z Kodaně stihli etablovat jako výrobci velmi designově orientovaných přístrojů a reprosoustav, které ovšem v sobě neskrývají žádná druhořadá řešení. Naopak, některé použité technologie jsou rozhodně zajímavé a netradiční, byť se to týká spíše technologií použitých v elektronice. My ale začneme spíše od základů, od druhých nejníže postavených reprosoustav v katalogu.
Sloupky PM-6 jsou v podstatě ve firemní hierarchii takový entry-level. Nebo chcete-li, jde o ztělesnění firemního vidění toho, jak lze postavit nejlevnější sloupky, aby ještě stále odpovídaly nárokům Gato Audio. Vše se vyrábí přímo v Dánsku a to za použití primárně dánských komponentů.
Design sloupku PM-6 je vcelku konzervativní, tvoří ho vlastně 28 kg MDFek, vytvarovaných do rovné čelní stěny a dozadu se oble zužujících a obloučkem spojených bočních stěn, tedy tvaru efektivně potlačujícího nežádoucí stojaté vlnění uvnitř skříně. Vpředu jsou tři měniče, vzadu dvojice bassreflexů (jeden nahoře a jeden dole), u paty reprosoustav pak ještě bi-wiringové / bi-ampingové terminály pro připojení všech typů kabelových zakončení. Reprosoustavy jako celek stojí na kovové základně s nožkami umístěnými mimo půdorys kabinetu.
Celá skříň je také mírně zakloněná. Povrchové provedení ve vysokém lesku je elegantní a poměrně decentní. Reprosoustavy patří svou velikostí do vod průměru, s výškou 102 cm, šířkou 20 cm (30 cm včetně nožiček) a hloubkou 37 cm to nejsou kdovíjací obři.
Gato Audio PM-6 (Performance Monitor 6) jsou koncipovány jako 2 a 1/2 pásmové bassreflexové reprosoustavy. Měniče jsou vyráběny dánskou firmou SB Acoustics. Tweeter je uložen ve vlastní komoře a jde o Ring Radiator s průměrem membrány 3,8 cm. Membránu rozkmitává ferritový motor. Dva spodní měniče jsou pak na pohled identické, každý je ale trochu jiný. Ten prostřední je naladěn jako středotónový, má 17 cm širokou papírovou membránu s velkým, měkkým závěsem a o něco menší cívku v pohonném ústrojí. Spodní měnič je pak určen výhradně basům, byť základní charakteristiky jako materiál a průměr membrány a zavěšení jsou identické.
Reprosoustavy mají na své rozměry odvážně definovanou frekvenční odezvu - v toleranci -6 dB pracují PM-6 v rozsahu 34 - 25 000 Hz, charakteristická citlivost činí 90 dB / 2,83V a jmenovitá impedance 4 Ohmy.
Gato Audio PM-6 jsme poslouchali zejména s firemní sestavou Gato Audio CDD-1 / Gato Audio AMP-150, ale též s Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Z digitálních zdrojů jsme používali ještě ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Apogee Groove. Ke slovu přišel ale i dělený zesilovač Viola Labs Crescendo / Concerto, ale i analogová cesta s VPI Scout Jr. a Naim Stageline. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale i Elac BS 73, Fischer&Fischer SN/SL 170 nebo OceanWay Sausalito. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black.
Na kontrabasu ve "First Song" Laurence Hobgooda ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) bylo znát nadýchané, temnější ladění reprosoustav. PM-6 se snaží sáhnout po maximálním objemu, zní ale přeci jen měkčeji. Basa je tak houpavá a měkká, zároveň ale na dané rozměry i působivě velká a energická. PM-6 bez problémů vyplní zvukem i velkou místnost, umí zabručet a zatlačit. Definice je slušná, byť ne v dané ceně špičková, ale ladění těchto reprosoustav směřuje jednoduše jinam. Nástroj má třeba opravdu značnou, působivou váhu a dynamiku.
Sladší, velký zvuk byl patrný i v oblasti vokálů, konkrétně ten Diany Krall v "Peel me a grape" ("Love Scenes" | 1997 | Impulse! | IMP12342) byl velký, sytý a velmi bohatý, barevný. Střední pásmo obecně je už příjemně otevřené a čisté, celková reprodukce se však nese v duchu pohody a klidu. Zvuk je živý, hlas má život a švih, ale neobětuje pro onu hezkost ani slušné rozlišení a dobrou artikulaci. Cítíte také lehký samet a i váhu basového pásma, určujícího celkovou nadstandardní plnost a hutnost reprodukce. PM-6 také vystihly intimní atmosféru nahrávky a její vřelost.
Vibrafon a činely v Burtonově "Like Minds" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) mají trochu méně prostoru k rozletu, výšek je poměrově o kousek méně, než by být mělo. Přes menší objem se nástroje neztrácí v pozadí. Důležité je ale to, že díky celkově měkčím přednesu zůstávají PM-6 pozoruhodně kultivované a klidné. Rozhodně se nemusíte bát, že by vás svým stylem PM-6 otrávily, či že by snad mohly být hrubé a útočné. V rámci stotisícové třídy je tu dobře zvládnutý dozvuk, byť PM-6 se nesnaží udržet tón do té úplně nejposlednější chvilky, nesnaží se být studiovým monitorem, ale atraktivně hrajícími reprosoustavami.
V čem jsou Gato Audio PM-6 rozhodně bezproblémové, to je dynamika - umí zahrát velký, hutný zvuk a ustát dynamické špičky bez větších starostí, takže i Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem (2006 | Octavia | OVCL-00259) vyzněla velmi působivě. Bohatý zvuk orchestru byl zároveň i trochu nadýchaný, takže docela lehký a vysloveně muzikální, až hezký. Ve špičkách, pravda, ještě velkému orchestru schází trochu důrazu, reprosoustavy udržují hlavně velký, zaplňující objem. Líbilo se nám, že není problém otočit volume hodně daleko doprava a hrát za hranicí realistických úrovní, aniž by PM-6 působily nějak zahlceně.
Sboristé v "Pie Jesu" z Rutterova "Requiem" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) je výborným nástrojem pro otestování hloubky rozlišení jakéhokoliv komponentu. Jen ty opravdu dobré totiž umí přenést dojem mnoha překrývajících se hlasů, většina zahraje spíše spojitý "jednohlas". PM-6 dokázaly odprezentovat pocit velikosti sboru, zpěvu bylo hodně a vcelku poctivě pod ním zahučely i varhany, což byste možná od poměrně štíhlých sloupků nečekali. Gato Audio PM-6 nicméně nejsou úplná pila na detaily, nehrají se studiovou přesností, spíše s muzikální hladkostí a poklidem, hrají vřele a sladce, přenášejí spíše harmonii hudby, než nekonečné, strohé myriády detailů. V hudebním celku se však neztratíte, hloubka rozlišení vás s ohledem na cenovou kategorii nezklame, pokud nevyžadujete vysloveně krystalicky čisté a důrazné i ty nejmenší detaily.
V ohledu umístění v místnosti a rekonstrukce prostoru nahrávky jsou Gato Audio PM-6 bezproblémové - i přes vzadu ústící bassreflexy nemají tendenci dunět ani nějaké tři desítky centimetrů od zadní zdi, díky Ring Radiatorům zase není nutné řešit každý stupeň natočení a v podstatě je stačí poměrně vágně natočit směrem na své uši. Rozložení nástrojů v Beethovenově "Smyčcovém kvartetu op. 95" v podání Artemis Quartet ("2005 | Virgin | 7243 5 4573828) bylo dobré, přehledné a dostatečně jisté, byť veškeré dění se odehrává mezi ozvučnicemi. Stejně tak hloubka scény v předozadním směru je dobrá, ale ne vysloveně oslňující. Scéna je však pevná a necestuje. Stejně tak nemáte pocit, že by zvuk vycházel přímo z ozvučnic, už se do velké míry osvobodil.
Gato Audio PM-6 jsou však v trochu americkém stylu nejlepší v zábavném přednesu - "Gone Gone Gone" z "Raising Sand" od Alyson Krauss a Roberta Planta (2007 | Decca | 475 9382) byla mohutná, hutná, ale ne pomalá, jakkoliv bylo cítit ve spodních pásmech těžší projev, než v horní polovině spektra. Jakmile si ale uděláte až koncertní hlasitost, PM-6 hrají stále stejně zábavně a jistě, je to prostě a jednoznačně jízda, má to tempo a tah na branku.
Gato Audio PM-6 jsou v prvé řadě stylové, elegantní reprosoustavy, které však výrobce zároveň obdařil i dobrými reprodukčními schopnostmi. Jejich středně velké ozvučnice, elegantní a hladké tvary a celková elegance vlastně poměrně odpovídají i jejich zvukové charakteristice - zvuku je totiž dost, je energický, dynamický, plný a těžší na spodek, ovšem s již dobrým rozlišením a dobrým prostorem. PM-6 zvládnou zaplnit i velké místnosti, umí udržet svou klidnou měkkost i při vysokých hlasitostech a jsou prosté konfliktů. Nestydí se za to, že hrají tak trochu "hezky", už proto, že není zač se stydět. Nejsou to zrovna levné reprosoustavy, ale za své peníze dostanete pěkné provedení, šarmantní tvary a neúnavně, dlouhodobě a univerzálně zábavný zvuk, snažící se přenést barvy a emoce spíše než sebemenší detaily. A vůbec to nevadí, protože si svým projevem rozhodně umí udržet pozornost...
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Naměřená frekvenční charakteristika ukazuje na lehce zdůrazněné spodní pásmo kolem 50 - 60 Hz, střední frekvence jsou pak sice bez studiové preciznosti, přesto bez problémů v toleranci +/- 3 dB, Ring Radiotor ale zjevně není tak energický jako jeho středobasoví kolegové. Naměřený graf tak odpovídá celkovému temnějšímu dojmu z poslechu.
Impedanční charakteristika odpovídá deklarovaných 4 Ohmům, i když poměrně ve velké části se propadá až na 3 Ohmy. Přes vysokou citlivost tak určitě volte stabilní a výkonný zesilovač.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]
Kč 90 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jsou elegantní
+ pěkné zpracování
+ měkký, bohatý, velký zvuk
+ slušná dynamika
ZÁPORY
- mají jasně temnější vyvážení
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: SoundStyle | www.soundstyle.cz