Britští Monitor Audio patří v mainstreamovaném světě k úspěšným a oceňovaným značkám a umně kombinují všeobecně přijatelnou estetiku i příjemnou zvukovou charakteristiku, ačkoliv se nijak nezříkají hodnot high-fidelity – to je, dalo by se říct, esence toho, co se ukrývá pod pojmem „britský zvuk“. Nejnověji se ho firma snaží aplikovat v již sedmé generaci prostřední řady Silver.
Vrcholným modelem série Silver 7G je pětistovka, neboli Silver 500 7G. Jde o podlahový model s robustní stavbou, přitom ale zachovávající běžně akceptovatelné rozměry. Ozvučnice nijak nevybočují ze standardů, jsou čistě pravoúhlé a vyrobené z MDF panelů s vnitřními příčkami, na povrchu jsou okrášlené pravými dýhami.
Silver 500 7G se v této inkarnaci přibližují estetickým stylem vyšší řadě Gold, zejména pak díky sdružení vysokotónového a středotónového reproduktoru do „kapky“, oddělující je od hlavní masy ozvučnice. Tento prvek přechází organicky do děrovaného krytu vysokotónového měniče a do mělkého zvukovodu pro střeďák. Kousek pod tímto blokem jsou dva velké basové měniče, jejichž koše jsou skryty pod krycími kroužky.
Celá hmota 105 cm vysoké, 23 cm široké a 33,2 hluboké skříně se rozkládá na čtveřici nožek, namontovaných pod dnem na obou diagonálách. Na špičkách hrotů je položena váha 22,5 kg.
V pohledu zezadu se opakuje motiv kapky, tentokrát je ale u paty ozvučnice a nachází se v něm dva páry reproduktorových terminálů. Kousek nad ním a pak ve vrchní části zadního panelu jsou dva otvory bassreflexového systému HiVe II s povrchem, který díky zářezům pomáhá zklidňovat turbulence proudícího vzduchu.
Na zadní straně jsou vidět také hlavy čtyř šroubů – ty jsou na konci dlouhé tyče, tvořící rozpěru mezi magnetickým systémem a zadní stěnou ozvučnic. To pomáhá (dokonce i měřitelně) k lepšímu průběhu odezvy reproduktorů a tím se samozřejmě zpřesňuje zvuk.
Pod krytem na výškách pracuje zlatá kopulka o průměru 2,5 cm. Je zasazená do zvukovodu Unifrom Dispersion Waveguide II, který zvyšuje citlivost a upravuje šířku vyzařování. Kopulka samotná je typu C-CAM, tedy ze slitiny hliníku a hořčíku s povrchovou vrstvičkou z keramiky. Pracovní prostor kopulky je odvětrávaný kolem kruhového magnetického systému, takže energie zadní strany membrány se nevrací a nepůsobí zkreslení.
Středotónový reproduktor má průměr 7,6 cm a kónický tvar membrány. Ta je také z materiálu C-CAM a opatřená Rigid Surface Technology II. Jde vlastně o soustavu prohlubní v kovovém povrchu membrány. Membrána samotná je uchycená na obráceném gumovém závěsu. V podstatě identicky jsou pak konstruované oba basové měniče, mají ovšem průměr pěkných 20,3 cm.
Třípásmový systém má přechodové frekvence nastavené na úrovně 800 a 2 700 Hz, pracuje ve frekvenčním rozsahu 27 – 35 000 Hz (-6 dB „v typické místnosti), přesněji spodní rozsah možná určí ladící kmitočet bassreflexu na 36 Hz. Silver 500 7G mají charakteristickou citlivost 90,5 dB / 2,83 V / m. Ačkoliv je jmenovitá impedance stanovena na 8 ohm, minimum výrobce přiznává na 4,1 ohm.
Silver 500 7G jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde jsme se s nimi nakonec ustálili na sestavě s Musical Fidelity M6si, alternativně s Roksan Attessa Streaming Amplifier. Hrálo se primárně z Roon Nucleus. Pro porovnání byly k dispozici další modely nové sedmé generace řady Silver, ale také různé modely od KEF a dalších značek.
Sloupky Silver 500 7G jsou už poměrně velké a na jejich basu je to znát – v Monitor Audio vždy sázeli na více či méně zvýrazněný bas a výsledky byly vždycky příjemné. Basa v „The Mooche“ Dukea Ellingtona („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byla skutečně hutná, mocně bručivá a bas samotný je houpavě napjatý, preferující objem a váhu, ale nezapomínající na autoritu a ohraničení, které neudělá ostudu v dané třídě. Není to tuhý bas, nemá dokonale nakreslené kontury, ale je krásně vazký, olejovitý a jeho vřelost je vážně moc pěkná. Zároveň ale není ani moc těžký, nezpomaluje výsledný zvuk a nepřekáží vyniknutí vyšších pásem.
Zpěv pětice vokalistů z King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byl také okouzlující – ne intenzitou nebo holografičností, ale hladkým a sladkým, nekomplikovaně vstřebatelným stylem, který hladí na duši, ale i na uši. Přednes je krásně zpěvný, když se ovšem soustředíte, doceníte i důstojnou čistotu a rozlišení, které nenásilně a bezproblémově zapadá do kategorie „mezi 50 a 100“.
Také nejvyšší tóny, třeba řízné činely v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234), jsou v souladu s charakterem nižších pásem – jsou hladké, vlastně i poměrně jemné a hrají tak nějak v klidu. Kontrola je nicméně i tady prostě dobrá, odlišení jednotlivých cinknutí je už bezproblémové a texturovanost je překvapivě střízlivá a autentická. Výšky jsou tak jasné a i když to tu nehýří mikroskopickými detaily a nuancemi, za dané peníze dostáváte fajnové a odpovídající rozlišení.
Přímo fascinující je ale dynamika – velký sloupek má adekvátně velký zvuk a třeba basa v jazzové transkripci Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) byla až neuvěřitelná. Je obrovská, mocná, ale zároveň krásně frázovaná, silná a s takovou tou poddajnou „ducavostí“; hudba díky tomu má šmrnc, váhu a důraz, který vás téměř fyzicky zavalí, ale zůstává přitom pod důstojnou kontrolou. Pro milovníky dynamického poslechu je to rozhodně hodně atraktivní.
Silver 500 7G pak mají i dobré rozlišení a vůbec čistotu, i když pro audiofily, kteří preferují neutralitu a precizní diferencování drobných nuancí to asi tak úplně není. Není to o tom, že byste se v komplexních momentech „Finaletto: Di si felice innesto“ z Rossiniho „Il barbiere di Siviglia“ (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2) nějak ztráceli, nebo že by hudební plocha ztrácela konkrétnost, ale reprosoustavy zcela jednoznačně hrají hlavně tak, aby vynikla bujarost, bohatost, barevnost a vnitřní energie, spíš než aby šlo o rozebírání nahrávky na prvočinitele. Vřelá homogennost má ale rozhodně také dost co říct.
Velké sloupky nabízí velký a prostor vyplňující zvuk, takže prostor hudební scény Mussorgského „Noci na Lysé hoře“ (Moscow Radio & TV Symphony Orchestra | „Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) byl objemný a rozmáchlý tak jako sám zvuk. Není to opět úplně o soustředěné holografičnosti jako spíše o organické „všudypřítomnosti“, kdy vás hudba jednoduše obklopí a rozteče se po místnosti. Přitom ovšem cítíte, že posloucháte dobré hi-fi, pořádek tu je a přehlednost také, stejně jako náčrt i do hloubky.
V čem ovšem tkví největší síla Silver 500 7G, to je atmosféričnost – Gibbova „Christmas Day“ („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) měla okouzlující zvuk, hladký, sladký, plný a velký. Reprodukce není nijak zásadně anaytická, ale přesto vás svou gravitací vtáhne do děje. Hlavně se to ale celé velice příjemně a neúnavně poslouchá, protože je to jednoduše „do hezka“.
Nová generace Monitor Audio Silver 500 7G nabízí za akceptovatelné peníze „něco velkého“ – velkého ve smyslu fyzickém, ale i velkého ve zvuku. Připočtěte k tomu dar příjemné muzikálnosti, mocnou dynamiku a celkově pěkný moderní vzhled i materiálové pojetí a máte sloupek (spíš sloup…), který moc hezky zprostředkovává radost z hudby. Pokud máte rádi zátah pěkně od podlahy, pokud máte rádi plný a barevný zvuk a pokud vám dělá radost spíš organická spojitost zvuku než prosívání nejjemnějších detailů, tak jste na správné adrese – se Silver 500 7G je velká, košatá a energická zábava.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních a zatlumením pomocí koberců, zakázkových panelů s akustickou pěnou a akustickými prvky Sonitus.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Ačkoliv všeobecně se frekvenční odpověď Silver 500 7G drží v běžné toleranci +/- 3 dB mezi nějakými 45 a 17 000 Hz, průběh není úplně typický. Je vidět poměrně citelně vyšší energie vysokotónového reproduktoru nebo naopak drobné potlačení v energii vokálního pásma. Ačkoliv tedy trend je „na rovinu“, jsou tu poměrně zvláštní kontrasty nebo třeba poměrně dosti citelný útlum energie pod úhlem.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Tady je dobře vidět například to, že samotný tweeter bez efektu zvukovodu klesá s energií již od 8 kHz nebo je tu také vidět poměrně strmé filtrování vzájemného přechodů středů a výšek.
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Celkové zkreslení se po celou dobu drží na nízkých až velmi nízkých úrovních a je to zcela bezproblémové.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedanční křivky je prakticky bezproblémový a přiznávané hodnoty 4,1 ohmu se dotýká jen velmi, velmi letmo. Ladící frekvenci bassreflexu lze odhadnout kolem 35 Hz. Je tu vidět několik malých rezonancí – na 88 Hz, 140 Hz a 260 Hz. Elektrická fáze je pak v bezproblémových mezích, proměny křivky jsou podobně jako u impedance ne snad kritické, ale přeci jen ne úplně typické. I tak by snad ale Silver 500 7G neměly být nepřiměřeně náročnými společníky ani pro očekávané zesilovače cenové relace 30 – 40 tisíc.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 64 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3701-monitor-audio-silver-500-7g#sigProId5ea11b5468
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vypadají opravdu pěkně
+ velký zvuk za férové peníze
+ bohatá basová složka (ovšem pod slušnou kontrolou)
+ dynamický projev
ZÁPORY
- není to úplně puristický zvuk, hrají spíše trošku „na obdiv“
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz