Roland Gauder již dlouho a rád spoléhá zejména na kouzlo měničů Accuton a originální konstrukce z hliníkových podkov – právě takovými řešeními uspěla značka Gauder (původně Isophon), ovšem za cenu…inu, vysoké ceny. Protože se ale Gauder rozhodl potěšit svými kreacemi také méně nekompromisně bohatou část trhu, stvořil deriváty svých top modelů a omezil hlavně konstrukční pracnost hliníkových ozvučnic tím, že je prostě vynechal a vsadil na mnohem obvyklejší dřevo.
Proto i vyšší model z této „odlehčené“ řady, Cassiano MK II Black Edition, spoléhá na ozvučnici z MDF profilů a vrstvy překližky, kde jedinou větší rovnoběžnou plochou v praxi zůstává čelní stěna s měniči. Boky se kapkovitě klenou k tenounkému pásku zadní stěny a prostor pro vznik stojatého vlnění tak není velký.
Reprosoustavy jsme viděli opatřené pěknou pravou dřevěnou dýhou (na výběr je z několika), můžete je ale mít také v černém nebo bílém laku. Zpracování je vkusné, ozvučnice pak poměrně robustní – s výškou 110 cm, šířkou 21 cm a hloubkou 41 cm váží poctivých 30 kg. Počítáme v to i kovové nožky, které vybočují do stran a díky šroubovacímu mechanismu umožňují snadné srovnání vodorovné polohy. Mají ale i jiný účel – zvedají ozvučnice dostatečně vysoko, aby spodní bassreflex měl prostor k „dýchání“. Druhotným účelem je to, že díky přizvednutí máte přístup k třístupňovému systému, kde pomocí přehození spojky můžete jemně regulovat basovou sekci v rozsahu -1,5 / 0 / +1,5 dB.
Vpředu oproti modelu Vescova MK II Black Edition přibyl jeden basový měnič, jinak jsou reprosoustavy prakticky totožné. Jsou tedy použity vybírané měniče Accuton s lehkými a tvrdými keramickými membránami, u výškového měniče je pak možnost připlatit si za (upřímně naprosto famózní) diamantový výškáč.
Nejzajímavější je ale u Gaudera unikátní přístup ke konstrukci frekvenčních výhybek a ani třípásmové Cassiano MK II Black Edition nejsou výjimkou. Gauder se totiž snaží o maximální strmost frekvenčních filtrů a dosahuje hodnot přes 50 dB na oktávu, což je nevídané.
Reprosoustavy lze díky dvěma párům terminálů WBT provozovat také v režimu bi-amping. Více se nicméně nedozvíte, Gauder krom čtyřohmové impedance vlastně žádné technické parametry nezveřejňuje.
Gauder Cassiano MK II Black Edition jsme poslouchali v ostravském showroomu dovozce a to na stejné sestavě jako Gauder Vescova MK II Black Edition - na systému zahrnujícím zejména Meitner MA3, Audio Research Reference 80S a kabeláž s filtrací od Shunyata Research. Pro porovnání byly další modely Gauder (Vescova MK II Black Edition nebo Arcona 80 MK II), ale i klasické portfolio podobně osazených modelů Estelon.
Přestože Cassiano MK II Black Edition nejsou nějak drasticky velké, jejich basový rozsah je velmi výrazný a snadno zaplní i větší prostory. Váha, ale i důraz a konkrétnost linky baskytary a klavíru v „Never Felt Less Like Dancing“ od Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) jsou působivé, hutné tóny vyplní místnost od podlahy po strop s klidem a sebejistotou. Basy mají nejen váhu, zvládají také bez problémů reprodukovat strukturu tónů, je to zvuk nenásilně tvarovaný a velmi kultivovaný.
V Tallisově „Gloria“ od Chapelle du Roi („The Complete Works“ | 2004 | Brilliant | 93612) zněly hlasy sboristů s výtečnou plasticitou, oddělené a dospěle formované, bez potíží srozumitelné a klidné. Na vokálech je cítit lehká stopa po přítomnosti elektronek od Audio Research a vůbec Gauder znějí s velmi důstojnou transparentností, odpovídající nárokům „drahého zvuku“. Schopnost přesné a čisté artikulace zůstává reprosoustavám i při nízkých hlasitostech, neztrácí se čitelnost a konkrétnost. Zvuk je i tady velmi pevný a konkrétní.
Výšky jsou takové, jaké si zaplatíte, dalo by se říct. Přestože činely v „The Red One“ od Pata Methenyho a Johna Scofielda („I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7423 8 27765 2 9) zní velmi dobře a s pěkným rozlišením i při použití keramického tweeteru, jak jednou zaslechnete tu brilantní čistotu, jasnost a lehkost diamantové verze, téměř není cesty zpět. Zvuk keramiky je ale jakoby plnější, i když oproti diamantu o něco kratší. Máte ale i tak pocit zřetelné plochy činelu s mnoha, mnoha informacemi - Cassiano MK II Black Edition mají „drahý zvuk“ jak se sluší a patří.
Také s dynamikou nemají Cassiano MK II Black Edition problém, zejména v běžně velkém prostoru showroomu Tykon naplnily místnost energií jedna báseň. „Ben’s Farm in Vermont“ Davida Cheskyho („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361) nicméně působí díky kontrole a přesnosti reprodukce živě i při nízké hlasitosti, nejen nahlas. Možná i lehký akcent basové složky pomáhá k dojmu dynamické autority.
Už jsme nakousli to, že s diamantovým výškáčem působí Cassiano MK II Black Edition zřetelně analytičtěji než s tím keramickým, ale i v této základní verzi byla „Fuori il danaro!“ z Pucciniho „La Bohéma“ (Solti / LSO / John Alldis Choir | 1988 | BMG | 74321 39496 2) dobře srozumitelná. I lehounké činely, ševelící v pozadí, jsou dobře odhalené, stejně tak jasně a konkrétně vnímáte barvy jednotlivých hlasů, hlavně se to všechno děje při běžné úrovni hlasitosti, není třeba ji šponovat.
Podání prostoru Elgarova „Violin Concerto in B minor, op. 61“ s Hilary Hahn a LSO pod taktovkou Sira Colina Davise (2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326) bylo zajímavé. Celá scéna je odsunuta směrem za reprosoustavy víc, než je obvyklé a i když je méně vzdušná, než u diamantové verze, stále je to samozřejmě organizovaný, bezproblémově poskládaný prostor s jasně rozloženou šířkou i hloubkou. Ani komplexní momenty s mnoha nástroji neztrácí svou čistotu a přehlednost, jak se nakonec na takhle drahé reprosoustavy sluší a patří. A opět je fajn, že i při běžné poslechové úrovni umí Cassiano MK II Black Edition zachovat svou informativnost.
Reprosoustavy pak zvládají i reprodukci kvalitativně nijak výjimečných skladeb typu „Hymn“ od Ultravox („Dancing with the Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220). Jako kdyby nestály v cestě, přeci jen víc slyšíte nahrávku samotnou, případně nějakou typickou charakteristiku poslechového řetězce, než Cassiano MK II Black Edition samotné. Hudba má dobrý rytmus, plnost a čistotu, slyšíte právě i ony nedokonalosti, ale naštěstí ne tak syrově, aby kazily poslehcový zážitek. Skvělé je to, že si můžete nastavit hlasitost dle libosti a pořád je poslechový zážitek zábavný.
Zvuk Cassiano MK II Black Edition není úplně typický, možná by se dal nejlépe popsat jako velmi neutrální s lehoučkým dotekem sladké vrstvy tam, kde je to potřeba pro příjemný poslech. Jistě oceníte sebevědomou pevnost a konkrétnost, analytičnost, která ale nesklouzává k suché strohosti a hlavně možnost hrát prakticky cokoliv a jakkoliv nahlas, protože reprosoustavy hrají snadno a dospěle, čímž nechávají vyniknout vaši muziku a váš systém. Pokud můžete, vřele doporučujeme přikoupit si vskutku výjimečně dobrý diamantový tweeter, ale i pokud to je již příliš velký finanční zásah, stojí tyhle Gaudery za pozornost každému, kdo má rád přirozený a „normální“ přednes.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením (koberce, sedačky, akustické prvky Artnovion,…).
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na celkovém ladění je patrná snaha o víceméně „rovné“ ladění, zvlnění křivky je samozřejmě částečně způsobené akustikou prostoru. Je vidět o nepatrný kousek nižší průměrná energetická úroveň vysokotónového měniče, stejně jako záměrná špička součtu energie basáků a bassreflexu v oblasti 70 – 80 Hz, která stojí za pocitem velmi nadstandardní plnosti a síly reprodukce. Přestože první náznaky reprodukované energie jsou vidět na 25 Hz, v plné síle hrají reprosoustavy spíše až od nějakých 40 Hz.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance těchto reprosoustav má velmi netradiční průběh. Poměrně zřetelné množství rezonancí na nižších frekvencích (malé nespojitosti a zákmity na křivce) mluví o patrně záměrně zvoleném menším tlumení, téměř absentující první peak zase o neobvyklém přístupu ke konstrukci frekvenční výhybky. I tak lze odhadnout ladění systému někam na 35 Hz. Křivka nemá žádné výraznější a vysloveně náročné pasáže, ale v některých momentech se dotýká ultra nízké úrovně 2 ohm, takže u komplexnějšího hudebního materiálu s výraznějším podílem basů už budou klást při vyšších hlasitostech velké nároky na kvalitu a stabilitu zesilovačů.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 430 000,- - keramický tweeter
Kč 580 000,- - diamantový tweeter
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3573-gauder-cassiano-mk-ii-black-edition#sigProIde8ae784c57
--- --- --- --- ---
KLADY
+ diamantový výškáč je excelentní
+ mohutný basový základ z (relativně) skladného objemu
+ konkrétní zvuk
+ velmi pěkná transparentnost
ZÁPORY
- vyžadují pečlivé párování s kvalitní elektronikou
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz