Jeden z nejpopulárnějších německých výrobců reprosoustav - již 46 let fungující značka Magnat - pomalu reorganizuje svoje výrobní portfolio. Prvním krokem je vytvoření základní hi-fi série, kterou výrobce nazval Signature 500 a tvoří tak protipól topmodelů Signature 1000; již brzy katalog doplní ještě Signature 900 a Signature 700, vše navržené ve stejném duchu, samozřejmě přizpůsobeném té které cenové úrovni. Důležité je, že všechny nové řady mají společného jmenovatele - charakteristický dvojitý tweeter.
Ačkoliv Magnat pasuje řadu Signature 500 mezi své "audiofilské", tedy na stereo zaměřené, řady, sestává tato z dvou sloupků různých velikostí, jedné regálovky, centru a subwooferu, takže se rozhodně nezříká ani multikanálového nasazení.
Na vrcholu nabídky je Signature 507, středně velký sloupek, který ale ani tak nevybočuje z ranku dostupného hi-fi. Ozvučnice mají naprosto klasické pravoúhlé tvary, oživením standardního provedení s vinylovým povrchem je přisazený kontrastní čelní panel - u černého dekoru je to černý lak, u hnědé verze antracitový mat. Působí to dobře a moderně, taktéž zpracování není na danou cenu špatné, byť třeba uchycení mřížky přes trny místo magnetů už není dnes úplně standardní.
Ozvučnice stojí na dvou příčně umístěných nosných prvcích, zakončených nožičkami, ať už měkkými kopulkami nebo klasickými hroty. Samotné nosné prvky jsou černé a nožičky kovově lesklé, což vytváří další kladný estetický bod pro Signature 507.
Zepředu má sloupek osazenu celkem pětici měničů, nahoře je středotónový reproduktor, pod ním v obdélníčku dva rozdílně velké tweetery a ještě kousek pod nimi dvojitý basák. Na zadní stěně je vespod dvojice úzkých bassreflexových nátrubků klasického plastového provedení a neméně obvyklá vanička s dvěma patry reproduktorových terminálů pro případný bi-amping / bi-wiring.
Kabinety jsou vyrobeny z MDF profilů typ, váží 18,8 kg při výšce 103 cm, šířce 20,5 cm a hloubce 33,2 cm.
Signature 507 jsou označeny jako čtyřpásmové. O nejnižší frekvence pečuje dvojice reproduktorů s kónickými membránami o průměru 16,5 cm, střední pásmo zajišťuje prakticky identický reproduktor, tedy opět s membránou z potaženého papíru, a nejvyšší frekvence jsou pak rozděleny do dvou pásem - je tu větší měkká látková kopulka o průměru 3 cm s výraznou obrubou doplněná o 2 cm širokou kopulku super tweeteru - taktéž z měkké látky.
Oba vysokotónové reproduktory používají neodymový magnetický systém a jsou zapuštěny do poměrně ostře tvarovaných zvukovodů. Středotónový a oba basové měniče používají větranou cívku a ferritový magnetický systém, který firma označuje jako FE Driver Dynamics.
Magnat udává pracovní frekvenční rozsah 23 - 53 000 Hz (ač bez udané tolerance), charakteristickou citlivost 92 dB (opět nicméně bez kontextu) a jmenovitou impedanci "4 až 8 ohm", což je zvláštně definovaný rozsah, často se vyskytující u německých výrobců.
Magnat Signature 507 jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde jim společnost dělal přehrávač Magnat MCD 850, streamer Audio Pro Link 1 a zesilovač Magnat RV 4, oboje napájené přes ISOL-8 Substation Integra. Porovnávat jsme mohli s Q Acoustics 3050i, Monitor Audio Bronze 6 nebo třeba PSB Alpha T20, stejně jako se zbytkem řady Signature 500. Propojeno bylo kabely WireWorld a Oehlbach.
Když uslyšíte zblízka sejmuté klepnutí do ozvučnice kytary v "Let it rain" od Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023), Magnat nabídnou vlastně nepřehnaný, neefektní objem se zjevnou snahou o plnost. Není to suchý, zaříznutý zvuk, ale ani předvádějící se opulentní basový efekt. V rámci segmentu je čitelnost a spořádanost basu výtečná, stejně jako je dobrá kontrola, takže bas zarezonuje, aniž by hučel. Signature 507 nabízí důstojnou hloubku, energii i konkrétnost basu dle standardů solidního hi-fi.
Na vokálu Doris Day v "Penny from heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) se ukázalo, jak opravdu pěkně otevřené a čisté středy Signature 507 nabízí, rozhodně více, než by napovídala cena u takhle velkého sloupku. Vokál zněl hezky, v horní části spektra byly jasné, ale ne agresivní sykavky, hlas měl své místo i dobře definované kontury a už takovou tu samozřejmost, s níž zpěv kultivovaně vede nahrávku. Zvuk měl o něco větší než obvykle slýchané proporce a ačkoliv Signature 507 nemají "monitorový" charakter, detailnost a čitelnost patří ve třicetitisícové sféře k tomu výtečnému.
Cinkot a další zvuky z nejvyššího konce spektra ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byly jasné, v požehnaném objemu a bez sebemenšího náznaku vadnutí. A přesto se jaksi Magnatům daří nepůsobit vysloveně nacinkaně nebo nepřiměřeně energicky, je to prostě jen jako kdyby Signature 507 zajistily, že i jemné tóny dostanou dostatek prostoru. Je ale fakt, že ostřejší hrany na výškách (ať už u nahrávek nebo elektroniky) se tu výrazně projeví. Na to, že jsou tu dva reproduktory, tak jejich práce je precizně sladěná a není mezi nimi slyšet nějaká mezera.
Na orchestrální a výbušné "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) bylo znát maličko měkčí a klidnější charakter Signature 507, ale přestože zvuk se nesnaží nějak efektně akcentovat energii nahrávky, v dynamickém momentu vám dá pocítit "dýchání", tj. ten moment, kdy dynamika skutečně zabere, kdy je cítit solidní tlak a solidní rychlost. Magnat drží pohromadě i při vyšší hlasitosti a přenesou už velmi solidní část dynamických špiček, v rámci své kategorie nabízí prostě velmi solidní a jistou dynamiku.
Zejména neuvadající zřetelnost výškového pásma (ale rozhodně i velmi pěkná otevřenost pásma středního) má za následek pocit, že v "Symfonii č. 8 v G-dur op. 88" Antonína Dvořáka ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) je hudební dění dobře organizované a slušně čitelné. Ne snad, že by zvuk patřil mezi analytické, ale čistota je velmi dobrá a reprosoustavy už hrají ve standardu opravdového hi-fi, s více než dobrou jistotou, pevností a konkrétností.
Opět patrně kvůli zdvojenému systému vysokotónových reproduktorů se Signature 507 ukázaly v praxi jako trošku (ale nijak kriticky) směrové. Po troše natáčení ale byla hudební scéna v "Quiet corners and empty spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) dobře rozložená v pravolevém směru, bylo cítit zafixování trošku do středu scény, ale ta byla dobře přehledná a s nástroji solidně lokalizovanými, bez pocitu zmatečnosti. Jednoduše opět solidní hi-fi úroveň.
Pokud si chcete užít schopnosti Signature 507 na maximum, stojí za to je trošku "přitlačit", respektive nehrát úplně potichoučku. Jednak to Magnaty nerozhází a jednak ze sebe vydají pěknou porci energie v solidně kontrolovaném celku a tak si užijete jak basové hřmění ve "Flight of the cosmic hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145), tak pěkně definovaný zvuk banja, aniž by se jedno nebo druhé ztrácelo či dominovalo. Magant hrají již se slušnou plností a přitom neztrácí čistou lehkost.
Všeobecně lez říct, že nová řada Signature 500 se povedla a vlajková loď Signature 507 to jen potvrzuje. V rámci cenové kategorie nabízí tento sloupek velmi solidní úroveň z každého úhlu pohledu - kombinuje klasickou a moderní estetiku, materiály vypadají solidně a navíc se výrobci povedlo zvládnout i potenciálně problematický systém dvojitého vysokotónového reproduktoru, takže zvuk je dobře integrovaný, pěkně vyrovnaný a zřetelný, aniž by se ale tlačil kupředu takříkajíc "na sílu". Patrně by se dalo říct, že jde o klasické hi-fi reprosoustavy v tom smyslu, v jakém byste to chápali před 15, 20, 30 lety. Je to tedy zvuk zaměřený na čistotou, vyrovnanost a nepřikrášlenou autentičnost tak moc, jak jen si to lze v kategorii do 30 000,- Kč přát, aniž by to ale znamenalo nějakou inklinaci k technicistnímu nebo efektnímu přednesu.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, hodně polic s komponenty a několik akustických panelů) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
S ohledem na cenovou kategorii je působivé, že Signature 507 skutečně nabízí frekvenční rozsah sahající bez omezení až ke 40 Hz, na slíbených 23 Hz se pak skutečně nachází jakýsi první záchvěv energie, jakkoliv na úrovni cca -15 dB. Propad na 180 - 200 Hz je charakteristikou místnosti, jinak je ale frekvenční pásmo rozumně vyrovnané. Je tu vidět přídech na "hezkých" vyšších basech, stejně jako zřetelný nárůst energie v pásmu výšek nad 3 000 Hz, oboje je ale v míře naprosto přiměřené. Vzhledem k cenové kategorii vlastně není žádný důvod ke stížnostem a zejména práce středotónového měniče je skvěle vyrovnaná, mírný zdvih na obou koncích pásma by neměl vést k pocitu nacinkanosti nebo basové těžkosti.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Na průběhu impedanční křivky je vidět první sedlo, naznačující naladění bassreflexu na cca 40 Hz, následuje ho relativně výrazný propad k úrovni cca 3 ohm, který by mohl být poměrně náročným oříškem pro základní zesilovače - je proto dobré na elektronice nešetřit. Na impedanci není vidět žádná nespojitost nebo jiné známky potenciálně rušivého chování typu rezonancí či stojatého vlnění. Elektrická fáze má klidný průběh, nevybočující z "bezpečných" mezí, ani tady není vidět nic, co by mohlo být nepřiměřenou zátěží pro elektroniku.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 27 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2371-magnat-signature-507#sigProIde72df6b4e7
--- --- --- --- ---
KLADY
+ celkově uhlazený, vyrovnaný zvuk
+ pěkný pocit čistoty a čitelnosti
+ pěkné fyzické zpracování
+ atraktivní cena za plný zvuk
ZÁPORY
- výšky mohou být na některých nahrávkách poměrně dost výrazné
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz
PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz
PRODÁVÁ: Viki | www.iviki.cz
PRODÁVÁ: Hifi Sound | www.hifisound.cz
PRODÁVÁ: HiFiStyl | www.hifistyl.cz
PRODÁVÁ: HiFi Morava | www.hifimorava.cz
PRODÁVÁ: AuVa | www.auva.cz