Původem britští Monitor Audio mají poměrně široký záběr v produkci reprosoustav - tři vysloveně lifestyle řady, mnoho vestavených modelů do zdí i stropů, soundbary a hlavně pak šest sérií, sahajících od dostupného hi-fi až po seriózní high-end. Na letošní výstavě v Mnichově firma uvedla "jednoduše" střiženou sérii Monitor, čímž se do té chvíle základní série Bronze posunula do pozice "něčeho maličko lepšího". Ani tak ale ani vrcholný sloupek Bronze 6 nepřesahuje svou cenou třicet tisíc...
Označovat Bronze 6 jako sloupečky je rozhodně na místě - i když mají v zásadě běžnou výšku 103,3 cm, díky šířce 23,5 cm a hloubce 35 cm působí velmi kompaktně, vlastně až nenápadně, k čemuž snad přispívá i zaoblení hran kabinetů. Možná vás v tu chvíli tak trochu překvapí ne úplně malá váha 16,6 kg.
Kabinety z 1,8 cm tlustých MDF profilů stojí na decentních základnách a respektují snad krom již zmíněného zaoblení rohů ty nejklasičtější možné tvary. Na povrchu pak najdete vinylové fólie, ale s důstojným provedením. Na horní desce je úzký gumový proužek s logem výrobce.
Celkem elegantně a čistě pak vypadá čelní stěna - trojice identických kónusů stříbrné barvy nemá viditelné spoje a je orámována decentní hliníkovou linkou, pod nimi se otevírá bassreflexový port typu HiVe II, kolem kterého je opět ona tenounká linka, stejně jako kolem pod mřížkou skrytého tweeteru zlatavé barvy nad zmíněnou trojicí kónusů.
Zadní stěna je mírně vsazená, tři šrouby naznačují osy měničů a dole u paty jsou ve výrazném kruhu reproduktorové terminály v bi-wire / bi-amp konfiguraci, nad nimi je další bassreflexový port. Žádná z částí konstrukce není vysloveně luxusní, ale zpracování je decentní a všechno dohromady prostě tak nějak funguje a působí pěkně.
Všechny měniče pocházejí z firemních kapacit, tónům nejvyšším je vyhrazena "zlatá kopulka" o průměru 2,5 cm, kterou pod tímto názvem Monitor Audio uvedli poprvé v roce 1986. Navzdory barvě je i tady jako nosná část použita typická firemní konstrukce C-CAM (hliníkovo-hořčíková slitina pokrytá vrstvičkou keramiky). Barvu pak tweeter získává zlacením - v Monitor Audio věří, že zlato funguje v určité tloušťce jako ideální řešení pro zpevnění a zároveň tlumení.
Všechny osazené kónické membrány s obrácenými závěsy mají průměr 16,5 cm, všechny jsou opět z materiálu C-CAM. Ta nejvýše posazená má vlastní uzavřenou pracovní komoru a je vyhrazena pro střední pásmo, dva spodní měniče mají k dispozici zbytek ozvučnice a oba bassreflexy, aby se mohly basové tóny řádně nadechnout. Všechny tři reproduktory pak jsou k přední stěně přitlačovány za pomoci dlouhé tyče, utažené ze zadní strany již zmíněnými šrouby, což přispívá k celkové pevnosti kabinetů i zvuku.
Bronze 6 jsou koncipovány jako 2,5 pásmové, ve výhybce se stanovými přechodovými body na 150 a 2 500 Hz jsou osazeny polypropylenové kondenzátory a výrobce udává velmi zajímavé parametry. Jde zejména o vysokou citlivost 90 dB / W / m nebo celkový frekvenční rozsah 34 - 30 000 Hz (ovšem bez udané tolerance). Výrobce pak udává jmenovitou impedanci 8 ohm.
Monitor Audio Bronze 6 jsme měli možnost poslouchat v říčanském studiu Elektronet. Poslouchalo se přes Primare I35, přehrávač Marantz CD6006 a hlavně také gramofon Technics SL-1200GR, propojeno bylo kabely AudioQuest základních řad. Srovnávali jsme s Cabasse MC40 Java a Klipsch RF-7 II.
Na rytmické basové lince v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo jasně znát, že i Bronze 6 akcentují právě toto pásmo (a přes svou poměrně kompaktní velikost jich tak může leckde být "až moc"), bas je ale hutný, poddajný a vlastně dost měkký, přesto dobře reagující a jednotlivé noty tak příjemně odkapávají do poslechového prostoru, nenuceně, volněji, ale sytě a kulatě. Není to zařezávající, precizně definovaný bas, ale spíše do příjemna laděný základ hudby, který se nenásilně poslouchá.
Obdobný, i když o něco menší pocit barevnosti a sytosti je patrný i ve středním pásmu, energický zpěv Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) zněl hebce, hladce a s nenásilnou kultivovaností. Ani tady není patrná snaha vytáhnout z nahrávky i ten poslední detail, spíše dát na srozuměnou tělesnost, robustnost a plnost. Energie z reprodukce netryská, spíše se tak příjemně line a nechává hlasy houpavě, poklidně doplynout až k uším.
Na nejvyšším konci spektra, třeba v činelech Brubeckovy "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) je pak také znát snaha o hezký, zábavný přednes - činel je lehounký a trochu cinkající, možná o něco tenčí v poměru k prezentaci středních a hlubokých tónů, ale zase hlaďoučký a jemně nadýchaný, snadno a zřetelně se rozléhající. Tóny mají velký objem, přes svou jemnost se nikdy nedostanou do pozadí a stále zůstávají čitelné.
Dynamicky pak fungují Bronze 6 také dobře, byť mohou působit maličko nenápadně - třeba záběry smyčců ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) se nehrnou vysloveně kupředu, ale navzdory uvolněnosti nejde o nějaký líný či pomalý zvuk, spíše neuspěchaně nenásilný, sytý a nabízí se i slova jako "komfortní" či "pohodový". Hudba o sobě umí dát vědět podobně jako nenápadná, malá vlna na moři, která má ale sílu a umí s vámi pohnout.
Zvukový charakter Monitor Audio Bronze 6 by se asi dal označit také jako kompaktní - za žádných okolností se nesnaží akcentovat detaily a jednotlivosti, ale naopak drží vše pohromadě, nenásilně a příjemně. Pokud si chcete nechat předestřít jen hudbu jako takovou a nebaví vás objevovat kdejaké delikátní šustnutí v pozadí, pak fungují velmi solidně. Claptonova "Before You Accuse Me" z "MTV Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367) byla velmi ukázněná, celistvá a pokud chcete nějakou nuanci slyšet, musíte se na ni soustředit a pak objevíte, že tam je. Ta celková integrovanost pak budí dojem, že k sobě vše bezešvě sedí a vy se tak můžete soustředit na hudbu samotnou bez nutkání zkoumat technickou stránku věci.
Tento charakter pak podtrhuje ještě to, že díky celkové spojitosti působí i podání prostoru hudební scény v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) příjemně, nenásilně a v pravolevém směru jistě. Je zvláštní, že máte pocit, že hudba se odehrává trochu nad reprosoustavami. Nástroje jsou oddělené, byť ani tady nemáte pocit, že máte před sebou jednotlivé instrumenty, ale velký celek.
V čem se Monitor Audio Bronze 6 daří, to je schopnost jednoduše, uvolněně, příjemně a s muzikální jemností prezentovat vlastně jakýkoliv hudební materiál. Nikdy nezažijete nepříjemné hrany či tahání za uši, v každém jednom okamžiku se hudba jen tak nekonfliktně line, svým uvolněným a klidným způsobem - i Cashova trochu syrová "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) měla trochu hladší, vřelejší, jemnější podobu, která zklidnila hrany této na dostupnějších systémech často ostřejší skladby. Není to vysloveně intenzivní zážitek, který by se vám vryl pod kůži, ale ta snadnost, se kterou se všechno děje, tak je mimořádně příjemná a dlouhé hodiny poslouchání jsou tak naprosto neúnavné.
Sloupečky Monitor Audio Bronze 6 nabízí trochu do svého vlastního stylu zabalenou muzikálnost se špetkou vřelosti, nabízí měkčí, kultivovaný a snad jen na basech přeci jen zdůrazněný přednes (takže se nenechte oklamat jejich kompaktností - může jich být v místnosti opravdu hodně), který je ale naprosto neúnavný, je to hebký, sladký poslechový zážitek, který nekomplikovaně naservíruje cokoliv, ať už si chcete jen tak přes den něco pustit, nebo si večer udělat intimní poslechový zážitek jen sami pro sebe. Možná vizuálně i zvukově pracují Bronze 6 s jistou dávkou efektu, ale jako takový příjemný všeuměl pro každou příležitost za férové peníze Bronze 6 obstojí dobře.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, s velmi malým zatlumením pouze dvěma závěsy a bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to šlo.
Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vše - s ohledem na poslechový prostor - vlastně až neuvěřitelně v pořádku. Výrazný peak mezi 80 - 100 Hz je celkem běžným jevem u Monitor Audio a přestože Bronze 6 nejsou nějak fantasticky "rovné", s ohledem na cenu i jejich hezký zvuk jsou od 200 do 20 000 Hz bez problémů v běžné toleranci +/- 3 dB, jsou prosté nějakých divokých propadů nebo peaků. Nástup Bronze 6 lze pak vypozorovat na nějakých 50 Hz, slibovaných 34 Hz se odehrává s poklesem nějakých 15 dB, ale v reálu v běžném prostoru zvládnou Bronze 6 i tak působivých 40 Hz. Tohle je s ohledem na cenu a zamýšlený charakter reprosoustav prostě vkusný průběh.
Na impedanci (červená) je vidět že nikde neklesá pod 4 ohmy, je zcela prostá nějakých velkých peaků, propadů nebo i jakýchkoliv stop po nežádoucích rezonancích kabinetu. V kombinaci s téměř plochou křivkou elektrické fáze (černá), která také nemá žádné patrné výrazné výkyvy, lze říct, že Bronze 6 jsou velmi snadnou zátěží pro jakýkoliv zesilovač.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 27 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1816-monitor-audio-bronze-6#sigProId98f9990ec1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pohledné (pokud nebudete zkoumat detaily příliš zblízka)
+ sladce muzikální a jemný přednes
+ sytý a hutný zvuk
ZÁPORY
- basové pásmo je (místy velmi) zdůrazněné
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Panashop | www.panashop.cz
DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz