Britští výrobci všech možných druhů i cenových hladin audio a video kabeláže započali svou dráhu světem věrného zvuku v roce 1984, jednoho večera při jídle v jihoanglickém Salisbury (kde sídlí třeba Naim Audio nebo nádherná obrovská katedrála). Jeden z tehdejších vedoucích pracovníků Naim řekl své ženě Sally Gibb, aby pro distributory této značky začala vyrábět kabely, protože kvalitní kabely s atypickou DIN koncovkou, kterou je Naim známý, bylo méně než šafránu. A tak vznikl první kabel Chord Chrysalis (kterýžto název je v katalogu dodnes).
Jméno "Chord" bylo zvoleno podle toho, že ve Spojených státech, tehdejším největším odbytišti, říkají kabelům "Cords" a s odkazem na svět hudby (chord = souzvuk). Od té doby vývoj i výroba stále zůstávají ve Spojeném království, byť dnes již v Amesbury 15 km severně od Salisbury.
Dnešní katalog firmy čítá desítky a desítky produktů v celkem sedmi sériích - my jsme měli možnost osahat si reproduktorové kabely tří prostředních řad, tedy Clearway, nejnovější Shawline a jistou dobu nejvyšší Epic.
Reproduktorový kabel ze série Clearway je určený pro systémy "lepšího hi-fi", prostě tam, kde byste řekli, že už je "dobrý zvuk". Za velmi dostupnou cenu nabízí vodiče z kvalitní mědi, bílé a pružné plastové tělo a koncovky v podobě dlouhých tenkých oddělených větví, zakončených příjemnými, byť jednoduchými banánky.
Vodiče mají průřez 2 mm2, mají konfiguraci kroucené dvoulinky a izolované pomocí teflonu, stíněné dvojitou vrstvou hliníkové fólie.
Kabel z vyšší řady Shawline přichází v plastově šedém provedení, což je trošičku škoda - signálové kabely této série jsou totiž vyvedené v nádherné, byť hodně výrazné červené. Shawline staví na stejných vodičích jako model Rumour, který je po dvě dekády nejprodávanějším firemním modelem. Jde o bezkyslíkatou měď s postříbřením a průřezem 1,31 mm2. Stínění je pak hliníkovou fólií ve výrazném opletu. Dielektrikum je opět teflonové.
Nejvyšším z testovaných byl model Epic - ačkoliv zakončení úzkými banánky je stejné jako u předchozích modelů, černé tělo z PVC působí jaksi fortelnějším dojmem. Je o i kvůli průřezu 2,63 mm2, který mají postříbřené vodiče z bezkyslíkaté mědi. Chord si zakládá na velmi důkladném stínění opletem s vysokou hustotou a kovovým páskem. Že je dielektrikem teflon asi netřeba říkat. A je to právě Epic, kde se - dle doporučení výrobce - láme hi-fi a high-end.
Všechny tři kabely jsme srovnávali na dvou sestavách - jednak v kombinaci s OPPO UDP-205 + Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP250 + Harbeth Monitor 30, jednak s Cambridge CXA80 + Cambridge CXC + Xavian Perla. O dalších komponentech testovacích sestav více v pravém sloupci -->.
Mohutnou basovou linku v kytarové klasice Chrise Jonese "No Sanctuary Here" ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay) zvládly všechny tři kabely s poměrně identickým základním charakterem, s plností, s barevností a s takovou uvolněnou klidností. Zdaleka nejlepší byl zvuk Epic Twin a to více, než by napovídal rozdíl cen. Epic už zvládne s přehledem fungovat i s relativně dražší sestavou a nemáte pocit, že by mu něco scházelo - na svou cenu prostě funguje výtečně. Přehoďte na Shawline a zjistíte, že kontury sice trochu změknou a spolu s mírným uvolněním kontroly máte i jakýsi pocit většího "přifouknutí" zvuku, ale v zásadě jde stále o dobrý kabel s obdobným charakterem. Základní Clearway pak dobře poslouží jako základní řešení pro dostupné sestavy se stropem dejme tomu mezi 20 - 30 000,-.
Chord Epic si pak nadstandardně dobře poradil také s vokálem Leonarda Cohena v "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Dobrá kontrola, hutnost, plnost a také pevnost už jsou naprosto v pořádku. Shawline jaksi změkne, jako kdyby přibylo objemu, ale vše se maličko "rozpustilo" a u Clearway se dočkáte v zásadě civilního, měkčího a odpouštějícího, tolerantního, byť trochu "svého" přednesu.
Kulaté tóny kovových perkusí v Brockhausenově "Wolkenmeer" ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byly v podání modelu Epic příjemně krotké, dobře čitelné a už i pěkně prokreslené, Shawline jako kdyby trochu přidal na znělosti, každý tón nabyl na důrazu i říznosti, Clearway pak zase celek zklidnil a maličko omezil znělost.
U dynamiky se nám líbilo, jak opět Epic Twin v klidu a s nadhledem - v kontextu své cenové hladiny - provázel tóny Orffovy "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2), ne na efekt, vlastně už spořádaně. Shawline i Clearway jsou pochopitelně trochu opatrnější, měkčí, ale zároveň to kompenzují jistou větší dravostí.
Vlastně ve všech aspektech jsou všechny tři kabely dobré s ohledem na svou cenovou kategorii - třeba u organizace prostoru "Losing Sleep" od Vangelise ("Voices" | 1995 | Warner Music | 0630 12786 2) se o to správné zaříznutí a lokalizaci postaral Epic, oba zbývající poplatně rozdílu svých cenovek přeci jen nechávají obraz trochu volnější, byť také trochu větší a jaksi nadýchanější, což leckde může být efektní.
Spolu se zvyšující se pozicí ve výrobním katalogu přináší reprokabely Chord více a více muzikálnosti - od decentního polibku v modelu Cleraway, přes solidní dávku v Shawline až po Epic Twin, který prostě hraje s chutí a radostí a Nohavicova "Dlouhá temná struna" ("Babylon" | 2003 | Columbia | 511011 2) byla prostě příjemná, barevná a vtahující.
Průřez reproduktorovými kabely Chord ukázal na jednu věc - všechny sdílí jednotný základní charakter, chcete-li "firemní zvuk". To svědčívá o tom, že jejich konstruktéři vědí čeho chtějí dosáhnout a jak toho mají dosáhnout. Je pravda, že Clearway je vlastně solidní základní kabel k dostupným sestavám, který nepřekvapí, ale rozhodně nezklame, Shawline pak nabízí už dospělejší, plnější a barevnější přednes, byť v porovnání s Epic Twin ještě chybí trošičku živosti - právě poslední jmenovaný kabel už je ale prostě dobrý, nechybí barvy, nechybí plnost a hlavně - hudba je pružná, zábavná, plynulá a ani v sestavě mezi 100 a 200 000,- se Epic Twin neztratí...
EUR 380 (cca 9 900,- Kč) - Epic Twin 2x 2,5 m
EUR 260 (cca 6 800,- Kč) - Shawline 2x 2,5 m
EUR 120 (cca 3 200,- Kč) - Clearway 2x 2,5 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-reproduktorove/1480-chord-clearway-shawline-epic#sigProId28c08de5ba
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dostupné
+ zejména EPIC Twin má velmi dobrý poměr cena / výkon
+ dobré výrobní provedení
ZÁPORY
- nižší dva modely v některých sestavách přeci jen trpí měkkostí
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: 4CE Distribution | www.hifi4ce.eu