Značka PSB pochází z Kanady a je sesterskou společností stále ještě o něco známějšího producenta elektroniky NAD - zakladatel Paul Barton si hrál s reprosoustavami v Ottawě už od roku 1972, takže historii jeho projektu upřít nelze. Podobně jako NAD, i PSB nabízí spíše jednodušší vnější slupku a v dané ceně se pak snaží nabízet co nejvíce "uvnitř". Sloupek X1Tje právě takový - "hodně beden za nemnoho peněz".
Po vzhledové stránce by šlo Imagine X1T popsat hlavně jako "jednoduché" - ostatně prakticky všechny modely napříč sériemi i cenovými hladinami mají u PSB hodně blízké až jednotné vizuální pojetí. Mírně klenutý čelní panel je vizuálně rozpůlený svislou linkou, je provedený v lesku, zatímco zbytek skříně je řešený naprosto klasicky - tedy pravoúhle a s povrchem pokrytým strukturovaným černým vinylem.
Vizuální oživení přináší dvě žluté membrány pod kovově se třpytícím tweeterem, všechny tři měniče jsou usazeny v poměrně výrazných zvukovodech. Dole pod nimi se pak otevírá i relativně výrazný průduch bassreflexového otvoru.
Ačkoliv výrobce tvrdí, že X1T mají "slim" design, zase tak malé nejsou - čtyři stabilitu zajišťující nevelké nožky totiž nesou skříň z MDF profilů, která má výšku 89,9 cm, šířku 20,8 cm a hloubku 39,5 cm. Stabilizace nožkami je u relativně úzkého kabinetu důležitá, protože reprosoustavy váží už znatelných 17,3 kg.
Zadní pohled odhalí vaničku s dvěma páry reproterminálů v naprosto klasické podobě, jinak není na zadní straně co vidět - X1T mají koncepci "vše vpředu" i kvůli tomu, aby bylo možné je snadno provozovat i blíže zadní zdi.
O nejvyšší tóny se stará titanová kopulka o průměru 2,5 cm - v motoru jsou neodymové magnety a vš je chlazeno ferrofluidem. Kvůli křehkosti je membrána překrytá ochranným můstkem.
Středům a basům jsou vyhrazeny dva 13,3 cm široké žluté kónusy s výrazným fázovým nástavcem, závěsy z gumy jsou velké a velmi poddajné. Základem membrány je běžný polypropylen, do něhož je přidána trocha keramiky pro zpevnění. Oba středobasové měniče využívají celý vnitřní pracovní objem 40 litrů.
Dvou a půl pásmové X1T dělí svou práci na úrovních 800 a 1 800 Hz. PSB udává frekvenční odezvu 35 - 23 000 Hz ve standardním tolerančním pásmu +/- 3 dB, s poklesem -10 dB by měly reprosoustavy sáhnout až na 30 Hz a naopak ve velmi úzké toleranci +/- 1,5 dB pracují od 48 do 20 000 Hz. Citlivost 90 dB / 2,83 V / m patří k poměrně vysokým a jmenovitá impedance 8 ohm přiznává propad na poloviční hodnotu, což je stále ještě bezproblémové.
PSB Imagine X1T jsme poslouchali na běžných redakčních sestavách, to jest hlavně v kombinaci s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, kde alternovaly Harbeth Monitor 30, také ale hrály ys Teac NT-503 a Emotiva XPA-DR2 místo KEF LS50 nebo s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC, kde nahrazovaly Fischer&Fischer SN-70. Připojili jsme k nim ale také analogový řetězec VPI Scout / Grandinote Celio / Grandinote Shinai.
Spodní frekvence jsou s ohledem na velikost ozvučnic zprvu až překvapivě velké a robustní - není to hutný, mocný bas, spíše objemný, nadýchaný a vlastně příjemně "do klidu" posunutý spodek, který ale v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) odklepával rytmus s uvolněnou houpavostí a ačkoliv nemáte pocit velkého fyzického tlaku, hloubka i drajv jsou solidní.
Imagine X1T se snaží být při velmi solidní čistotě také hlavně poslechově příjemné. Na vokálech Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) bylo cítit mírný dotek vřelosti a onu obtížně definovatelnou "lidskost", tedy kombinaci jisté hebkosti, plnosti a přitom lehkosti. Hlasy nejsou úplně velké, jak byste možná mohli čekat, ale jsou v dané ceně kompaktní a dobře čitelné, byť nijak nedominující.
Činel v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl trochu cinkavý, tenčeji a lehčeji posunutý, zato však se solidně oddělenými cinknutími a jemňoučký, klidný - máte jistotu, že objemu bude vždy dost, že se výšky neztratí a dojem lehce "naleštěného" zvuku kompenzuje právě ona celková lehkost, díky níž zvuk netahá za uši.
Očekáváte-li díky sloupové podobě Imagine X1T nějaký příval zvuku, můžete být vlastně relativně zaskočeni tím, jak spíše kompaktně a decentně reprosoustavy hrají. Ani dynamikou se nesnaží o nějakou divokou působivost a okázalost, i zde zůstává spíše důraz na klid. Ne snad, že by smyčcovým nástrojům Turtle Island Quartet v intenzivních momentech "Voodoo Child" ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) v kontextu dané třídy chyběl drajv nebo důraz, ale nečekejte prudkou údernost, spíše rozvážná nadechnutí a hladivější charakter, který svádí k uvolnění se zavřenýma očima, než k rozdivočení srdečního rytmu.
V Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) bylo znát, že Imagine X1T na první dobrou prezentují spíše hudbu jako celek, velmi homogenním způsobem. Zprvu to může i díky celkově klidnému charakteru působit jako nedostatečná detailnost, ale uvolněte se a nalaďte se na notu hudby samotné a čistota i informativnost jsou tu za tím lehoučkým jemně sametovým dotekem v naprosto korektní míře. Nečekejte, že by snad PSB zkoušely zaostřit na ty nejjemnější nuance, tady mnohem spíše oceníte to, jak nenuceně všechno funguje a jak je zvuk solidně čitelný i při běžné hlasitosti - opět bez efektů a podbízivosti.
Ona "cudná spořádanost" (o kolik nudněji to zní takto napsané, o tolik příjemněji se to poslouchá) se projevovala i v podání hudební scény. Prostor v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) se zdál být dobře zorganizovaný, s dobře ukotvenými nástroji i zpěvem, hudba nepůsobí zaostřeným hyperdetailním dojmem, nicméně má co má mít - vnímáte šířku a také hloubku, přiměřené, realistické proporce (tedy zvuk ani malý, ani velký) a všechno tak nějak v klidu podané a dostatečně zřetelné.
"Ain´t No Grave" Johnnyho Cashe ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) má často tendenci znít poněkud ostře a teprve opravdu high-endová aparatura umí hrany ve vyšším pásmu zkrotit a zvládnout. Imagine X1T je nicméně svou měkčí, jemnější charakteristikou umí také "filtrovat" a nechat valnou většinu ostrosti zmizet, takže zbývá klidný hudební zážitek, kde se můžete neúnavně a dlouho soustředit na ten charakteristický hlas i na obsah hudby samotné.
Sloupky PSB Imagine X1T jsou decentními a hlavně finančně atraktivně posazenými reprosoustavami, které si na nic nehrají. Krom materiálové a estetické stránky, které možná už nejsou ani úplně aktuální, ani tak úplně korespondující s vysokými evropskými nároky, nejde vůči těmto sloupkům říct křivé slovo. Jejich zvuk je nepodlézavý, klidný, příjemně kulatý, umí sáhnout do basu, ale nepřehání to s objemem, díky výraznějším, ale přesto neukřičeným výškám pak působí vcelku živě a libě - důležité ovšem je, že zvuk PSB vás možná nedonutí extaticky hýkat po prvních tónech, ale po čtvrtém pátém poslechnutém albu oceníte, že není nic, co by vás nutilo snižovat hlasitost nebo vnímat cokoliv jiného, než příjemně plynoucí hudební reprodukci. To za danou cenu rozhodně není málo.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.
Přes jisté zdůraznění pásma 45 - 130 Hz působí X1T vlastně vzorně lineárním dojmem, zejména v kontextu cenové hladiny. Zvláštní, ale pro PSB ne úplně netypické, je chování tweeteru - nad 15 kHz energie prudce přibývá, byť trošku roste již od nějakých 4 kHz. Vzato kolem a kolem je ale chování sloupků dané cenové kategorie výtečné, nástup kolem 40 Hz pak působí také velmi důstojně.
U impedance (červená křivka) je patrné, že ač se kolem 200 Hz dotýká úrovně 4 ohm, celkově se drží výrazně výš. Nejsou tu patrné žádné záchvěvy kabinetů či jakékoliv prudké změny. U elektrické fáze (černá) je patrný poměrně velký výkyv kolem 90 Hz, nicméně ve spojení s velkým impedančním peakem by to nemělo znamenat příliš vysokou potřebu proudu na straně zesilovače. Celkově tak lze X1T označit za snazší partnery pro elektroniku. Z pozice sedla v basové části impedanční křivky lze odhadnout naladění bassreflexu na cca 47 Hz.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 20 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1869-psb-imagine-x1t#sigProId21801c9970
--- --- --- --- ---
KLADY
+ atraktivní cena
+ příjemně vstřícné zvukové podání
+ solidní po všech (zvukových) stránkách
+ solidní hloubka basu
ZÁPORY
- chybí pocit estetické a materiálové hodnotnosti
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz