Plzeňská značka RIHA má portfolio o šíři, kterou by jí mohl leckterý globální brand závidět. Stačí se podívat na firemní web, abyste zjistili, že pod značkou RIHA dostanete reprosoustavy pasivní, aktivní i vestavné, zesilovače integrované i dělené, elektronické výhybky, řešení napájení, kabeláž a dokonce i projekční desky.
A nejen to - jen pasivní reprosoustavy jsou k dispozici ve třech základních verzích Basic, Plus a ES (podle kvality komponentů) a v mnoha modelových řadách - třeba nejpopulárnější Plus má verze Piko, Nano, Mikro, Kilo, Mega, Tera, Peta a Zetta. A to třeba Mikro má ještě dalších 5 rozměrů a podob ozvučnice. Když jsme u téhle řady, jejím nejvyšším modelem je dvoupásmový sloupek Mikro D Plus s měniči v D´Appolito rozložení.
RIHA Mikro D Plus jsou poměrně vysoké, štíhlé a hluboké (130 cm x 21 cm x 35 cm), jejich fortelná stavba z MDF profilů tloušťky 2,8 cm přispívá k celkové váze 33 kg, která je rozložena na kovových profilech se silentbloky pro minimální přenos vibrací. Skoro všechny firemní modely jsou na povrchu okrášleny matnými italskými polyuretanovými laky (vzhledem k zakázkové výrobě ale můžete mít i dýhu nebo prostě cokoliv si umanete), které jsou jednak moderní a jednak odolné - efektně vypadá zejména zakulacení na hranách, přispívající k jistým způsobem záměrné industriální syrovosti designu.
Jak už bylo řečeno, Mikro D Plus mají tři měniče v D´Appolito zapojení, tedy středobas nahoře téměř u hrany, pod ním tweeter a pod ním další středobas. Mohutný a prvotřídně zpracovaný výdech bassreflexu (práci s kovovými částmi v RIHA opravdu umí) je naopak úplně dole u podlahy.
Pohled zezadu odhalí jen čistou stěnu, u jejíž paty se nachází informativní štítek, skrze nějž proniká zásuvka speakON konektoru; firma RIHA (pokud to náhodou ještě nevíte) zastává filozofii praktičnosti a protože speakON nejen, že optimálně přenáší výkon, ale nedá se ani špatně zapojit či se velmi obtížně poškozuje, tak je zde osazen. Je pravda, že krom absence klasické audiofilské estetiky (a téměř úplné absence kabelů s tímto zakončením) nemá toto řešení slabých stránek.
V RIHA zvolili pro Mikro D Plus vysokotónovou kopulkou o průměru 2,7 cm a dvojicí středobasových kónusů o průměru 17,6 cm. Všechny reproduktory pochází z katalogu severských SEAS. Dvoupásmová koncepce pracuje v rozsahu 41 - 20 000 Hz (+/- 3 dB), s citlivostí 89 dB / 2,83 V / m se řadí mezi citlivější a díky jmenovité impedanci 4 ohmy by měla být snadno rozehratelná.
RIHA Mikro D Plus jsme poslouchali v plzeňské poslechové místnosti firmy a to na dobře známé firemní elektronice - předzesilovači Line-4-DAC a koncovém stupni B200. Jako předřazený zdroj signálu tu bylo OPPO BDP-93 jako transport, alternované zakázkovým PC se softwarem foobar2000 pro přehrávání FLAC souborů. Vše bylo kompletně propojeno kabeláží RIHA už kvůli rozsáhlému použití speakON a powerCON konektorů.
Basů v nahrávce "Hrr na ně" od Nerez je hodně na jakékoliv sestavě, ale jen ta opravdu dobře fungující zvládne předat tu rezonující mohutnost zblízka sejmutého kontrabasu s dostatečnou razancí, objemem a pevnými konturami a zároveň dostatečně poddajně, aby působil nástroj přirozeně. Mikro D Plus i přes svou relativně štíhlou stavbu (ale to je vlastní všem firemním produktům, zdá se) zvládnou spodní tóny dotlačit hodně do hloubky a nástroji dají spoustu energie, takže vám pěkně zatřese podlahou i hrudníkem. Silou, autoritou a švihem Mikro D Plus rozhodně nešetří, napjaté tóny neční svým objemem ze zvukového celku a v kombinaci s B200 neschází s ohledem na kategorii nic.
Střední pásmo je pak výtečně transparentní a zdálo se, že působí o něco méně techničtěji, než u jiných soustav značky. Třeba zpěv Toma Jonese v "Did trouble me" byl pěkně zafixovaný uprostřed hudební scény, zvuk transparentní a velmi nadprůměrně detailní, přitom realistický v tom smyslu, že ukázal stejně tak jemné nádechy zpěváka, jako třeba limity nahrávky jako takové. Je to věcné, přirozené a hlas je konkrétní a snadno čitelný. Je poddajnější, než je u RIHA zvykem, ale stále nijak neexhibuje, drží se rovnosti a věrnosti.
Stejně tak i pásmo nejvyšší, třeba linka činelů v "You owe me some kind of love" Chrise Isaaka, funguje stejně přímo, čistě a technicky precizně jako je u RIHA zvykem (jejich reprosoustavy ostatně hrají všechny v podstatě stejným charakterem, což bývá neklamným znamením, že návrhář ví co chce a jak toho dosáhnout). Kov činelu je jasný, doznívá dlouho a je monitorově konkrétní, barva kovu je realistická, podaná prostě a jednoduše bez příkras tak, jak ji zvukař nahrál.
Dynamicky jsou Mikro D Plus také v normě, nebo dokonce spíš nad normou své cenové hladiny. Možná jsou o dýchnutí klidnější, než jsme u RIHA zvyklí, ale v reálném světě je v rámci jejich pořizovací ceny nutné je pochválit, jak málo makrodynamických limitů vnímáte v "Under My Spell" Oskara Rózsy. Ta nezkrocená výbušnost a ochota tlačit, tlačit a tlačit je jedním z úhelných kamenů firemního zvuku. Nutno také dodat, že velkou měrou se za tím skrývá sladění sestavy předzesilovač + zesilovač + reprosoustavy + kabely, kde je všechno vyvíjeno jako jeden celek. Příjemné na koncepci D´Appolito je to, že proud energie tryskající do místnosti je méně ovlivňovaný parametry akustiky prostoru. Právě jako jeden celek pak dobře funguje i nízkoúrovňová dynamika - zemětřesení Mikro D Plus stále nezpůsobí, ale očekávání vzniklá na základě jejich rozměrů rozhodně překonají.
V "Like Minds" Garyho Burtona nás zase zaujalo, jak civilně a "normálně" Mikro D Plus předávají informace. Linky nástrojů jsou oddělené, sledovatelné a srozumitelné bez větší námahy, čistota je také přirozená, celý zvuk je prostý efektů a také vyslovené studené techničnosti, byť jsou to právě technická preciznost a věrnost signálu ať už je jakýkoliv, s nimiž reprosoustavy pracují a které si v reprodukci kladou za cíl. Přednes je pak pevný, konkrétní, není to studiová rozborka až do těch nejjemnějších nuancí, ale už nemáte pocit, že by ani v nahrávce, kterou důvěrně znáte, scházela nějaká vrstva, byť může být lehounce odsunutá v pozadí.
Prostor Stingovy "Roxanne" byl jistý, čitelný a nekomplikovaně srozumitelný (a on by vlastně ten popis šel vztáhnout na všechny aspekty reprodukce). Stabilita prostorového podání je velice dobrá, byť Mikro D Plus mají jistou směrovost a jisté nároky na pozici posluchače - nemůžete u nich sedět úplně blízko, i když by to jejich rozměr teoreticky umožňoval, nemůžete sedět ani úplně "rozvalení", ani postávat; budete-li ale s chutí poslouchat, budete se největší pravděpodobností tak nějak automaticky sedět ve vhodné výšce.
Reprosoustavy RIHA Mikro D Plus vypadají i fungují právě tak, jak byste čekali, pokud jste se někdy s nějakými jinými modely stejné značky potkali nebo o nich jen četli - jak už bylo řečeno, firma v podstatě opakuje svůj úspěšný vzorec, drží se svých standardů a prostě jí to funguje. Mikro D Plus jsou možná o fousíček komornější a kultivovanější, než ostatní doposud poslouchané modely, ale stejně jako vše ostatní i tady stojí za to poslouchat celý ekosystém RIHA od (před)zesilovače (nebo ještě lépe už od napájení) až po reprosoustavy. Pak dostanete spoustu energie, spoustu důrazu, živost a přímost - a taky své nahrávky naservírované tak, jak jsou. Mikro D Plus nejsou levné, ale stojí za vyzkoušení - pokud se vám zvuk RIHA zalíbí, pak už jen budete hledat to správné cenové patro, v němž zakotvit.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 69 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1542-riha-mikro-d-plus#sigProId012853cf79
--- --- --- --- ---
KLADY
+ odolné zpracování
+ moderní design
+ dynamika a energie
+ díky D´Appolito "snesou" i horší akustiku
ZÁPORY
- patrně jen téměř nevyhnutelná nutnost využití systému RIHA
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz