V severní části Španělska se nachází autonomní společenství Aragonie – v nevelké městečku Barbastro tam už přes 20 let vznikají stolky a stojany, které si za cíl více než potěchu oka kladou potěchu uchu za pomoci co nejefektivnější kontroly vibrací a rezonancí. Ty mohou negativně ovlivnit výsledný zvuk komponentů. Ručně vyráběné racky Artesanía Audio pak používají i firmou přímo vyvinuté nebo různorodé high-tech materiály – to platí i pro střední model řady Exoteryc.
Základní charakteristikou všech modelových provedení je skutečnost, že nejde o žádná skládaná řešení – je tak dobré si rozvážit, kolik polic budete potřebovat, neb další jednoduše přidat nejdou (respektive jdou, ale protože výšku vnitřní konstrukce a celkého stolku zadáváte při výrobě, snížíte si tím přidáním výšku jednotlivých pater). Celý rack řady Exoteryc je na míru postavený a velmi pečlivě a pěkně svařený podle onoho prvotního zadání. Trošku to ztěžuje manipulaci (třeba testovaná verze s dvěma řadami po třech patrech vážila zhruba půl metráku), o dost pak zlepšuje pevnost a stabilitu.
Vizuálně je rack mimořádně technicistní záležitostí, je s podivem, jak dokáže kombinovat minimalistické linie, strohou techničnost a jistou formu kultivované esteticky – za to poslední snad může celkově velmi pěkné zpracování a drobné detaily, které rozbíjí onu účelnost strohost.
Základním stavebním prvkem jsou svislé nohy o průměru 6 cm – jsou to duté profily, které jsou vyplněné směsí elastomeru a blíže nespecifikovaných „zvláštních částic“ (těžko soudit, zda jde o křemičitý písek, nějakou formu kovových kuliček nebo něco podobného) za účelem snížení rezonančního kmitočtu. Dole má každá noha šroubovací nožičku, díky které lze rack stavět výškově a která umožňuje i případné vyrovnání polohy na nerovné podlaze. Nožička zapadá do tlumené půlkulaté základny. Obdoba této základny je i na vrcholku nosné nohy (a i tady je z nerezové oceli) a tam lze posadit speciální příplatkovou desku pro gramofony.
Při poklepu na nohu neuslyšíte absolutně nic – kov je totálně mrtvý, perfektně tlumený. Výrobce věnoval pozornost i takovému detailu jako je barevný nátěr (samozřejmě dostupný v libovolném odstínu RAL) – je poměrně hrubá, což pomáhá zabránit vzniku otisků prstů, ale prý funguje i jako difúzní prvek pro akustickou energii, byť tam vliv už bude absolutně minimální. Nicméně pozornost i k takhle nepodstatnému detailu o ledasčem vypovídá.
Na základní ultra pevnou konstrukci navazuje přes několik styčných bodů také vnitřní struktura, zavěšená trošku jako „ježek v kleci“. Výsledkem je prakticky plovoucí prvek, nesoucí komponenty. Styčným bodem jsou hroty z nerezové oceli, které dosedají na speciální tlumící teflonové válečky s průměrem 3,8 cm. Výrobce uvádí celkem trojici různých oddělovacích prvků (ony teflonové válečky, ale třeba i antivibrační nožičky, na nichž leží komponent), zabraňujících přenosu energie z hlavní struktury do té vnitřní plovoucí, ale samozřejmě i opačným směrem.
Hodně zajímavé je řešení umístění opěrných nožiček, na nichž leží komponenty. Kombinují teflon s měkkou vrstvou a lze je šroubovat do jedné z předpřipravených pozic na instalovaných ramenech z nerezové oceli – tím snadno nastavíte optimální místo, kde se bude jeden každý komponent opírat a můžete experimentovat, jestli lépe funguje opřít nožičky nebo přímo šasi přístroje. Nosnost celého racku je u třípatrové verze udávána na 320 kg, takže se nemusíte bát ani těžších přístrojů.
Pokud chcete, můžete si dokoupit další izolační vrstvu pro své komponenty, konkrétně desky z krionu. Jde o prakticky nerezonující materiál, označovaný za umělý kámen – zhruba 2/3 tvoří směs minerálů, zbylou 1/3 pryskyřice a pojiva. Nosnost jedné desky je 200 kg. Cílem je nabídnout další vrstvu, která potlačuje vibrace.
Posledním příslušenstvím, které se k nám dostalo jakou součást Exoteryc racku byla řada „tlumičů“ – Artesanía Audio vyrábí „závaží“ s kruhovou podobou, dole mají měkkou kontaktní plochu a k dispozici různou váhu až po masivních 12,5 kg pro velké zesilovače. Jednoduchý prvek má (podle popisu na nálepce nahoře) „eliminovat parazitní rezonance a potlačovat magnetické rušení a RFI v digitálních systémech“. Přidaná váha a potlačení rezonancí spolu tak nějak intuitivně souvisí, jak by kus kovu měl zabránit vniknutí radiofrekvenčního rušení nebo magnetického pole do komponentů je otázkou.
Rack Exoteryc jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě (prostě proto, že se fyzicky kamkoliv jinam nevešel) při příležitosti přestavování racku spolu s výměnou Kinki Studio EX-P7 / EX-B7 za Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR. Právě zejména novou sestavu jsme nejdříve zkusili dát na Exoteryc a pak teprve do klasického stolku (který je sám o sobě velmi pevný, ač nijak speciálně ošetřený). V rámci zkoušení jsme zkoušeli umístit i OPPO UDP-205 a Métronome DSC1. Poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione na kabelech Nordost Heimdall 2 a přes pračku GMG Power Harmonic Hammer 3000P.
Na basech v „Ptáci jsou hloupí“ (Ondřej Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) bylo slyšet zpevnění a zkonkrétnění, výraznější, než třeba při podložení komponentů specializovanými nožičkami typu Nordost Sort Kones nebo IsoAcoustics Orea. Zejména u zdrojových komponentů a předzesilovače jsme rozdíl zaznamenali jasně, čím „křehčí“ komponent (ať už ve smyslu zpracovávání nízkoúrovňového signálu nebo mechanického pohybu – třeba při čtení disků), tím výraznější vliv.
Zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) pocitově vystoupil a lépe se oddělil, zněl konkrétněji. Nejsou to dramatické změny, ale jako rozdíl v úrovni volby nožiček / podložek nebo třeba výměny kabelu zaznamenáte. A pokud už máte opravdu high-endovou sestavu, dost možná každá taková drobná změna už není jen něco, nad čím byste mávli rukou, ale ten kousek otevřenosti a zřetelnosti navrch se stane relativně návykovou součástí každodenního poslechu.
Drobné detaily výšek v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) také působily konkrétnějším dojmem, jakoby lépe artikulované, možná spíše o něco hlasitější. Rozdíl ani tady není ve stylu „bez toho nemohu žít“, ale je slyšitelný a je příjemný.
Díky o krok jasnějšímu přednesu se zdálo, že i „Sea Nature“ a razantní bicí nebo kytarová linka (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) byla živější, intenzivnější. Krůček směrem k lepší čitelnosti udělala pak i Hollandova „Ario“ („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2), tam zase konkrétně v pocitu košatějšího, širšího a hlubšího prostoru.
U všech výše zmíněných kvalit bylo trochu cítit i vliv krionové desky, nijak překvapivě opět zejména u citlivých komponentů – je to vliv (minimálně v našem případě) poměrně nevelký, spíše skutečně doplňující, ale třeba pod gramofonem nebo pod elektronkovými přístroji se sklony k mikrofoničnosti je to další smysluplný izolační bod.
Otázka, zda může rack ovlivnit zvuk asi není k zodpovězení nijak složitá – zejména u mechanicky citlivých komponentů jednoznačně ano. Tak náročná a poctivá konstrukce, jakou nabízí španělský Exoteryc od Artesanía Audio pak v tomto světle musí patřit mezi ta nejúčinnější řešení. Připočtěte k tomu možnost přesného nastavení „polic“, možnost doplnění o ještě dále zlepšující krionové desky (nebo, pokud chcete mít stoprocentní pocit, také o dále tlumící zátěže, jejichž výraznější vliv jsme ale nedokázali stoprocentně určit a rozlišit od subjektivního pocitu) nebo možnost volby povrchové úpravy dle vlastního vkusu a máte kompetentně navržený, poctivě provedený a poslechově funkční rack – tak jako u jakékoliv jiné zakázkové výroby ale také poměrně šťavnatě drahý. Chcete-li nicméně svým prvoligovým komponentům za stovky a stovky tisíc dopřát optimální pracovní prostředí, řešení typu Artesanía Audio Exoteryc bez diskuse dává smysl.
MĚŘENÍ
Měření vibrací probíhalo s akcelerometrem přilepeným na šasi zcela běžného zesilovače, který bude na vibrace náchylnější než komponenty, které dle očekávání na takto provedeném racku budou stát, tj. výsledek při měření může být výraznější, než v reálu.
Červená křivka – standardní spektrum vibrací, přístroj na velmi pevném dřevěném stolku
Zelená křivka – přístroj položený na nožičkách přímo na horním patře racku
Světle zelená křivka – přístroj položený navíc na krionové základně
od EUR 4 490,- (cca 116 500,-)
EUR 8 990,- (cca 233 500,-) – testovaná verze 3+3
EUR 590,- (cca 15 500,-) – 1ks krionové police
EUR 149,- (cca 4 000,-) až EUR 529,- (cca 14 000,-) – tlumící závaží 1,4 až 12,5 kg
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3126-artesania-audio-exoteryc#sigProId19b911fab4
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bytelná a „mrtvá“ konstrukce
+ možnosti nastavení a přizpůsobení
+ slyšitelně i měřitelně pomáhá komponentům, zejména přehrávačům a gramofonům
+ možnost konfigurace pro malé i velké sestavy
ZÁPORY
- cena je dost šťavnatá
- minimálně v redakční sestavě měla tlumící závěží spíš pocitový vliv
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Dream Audio | www.dreamaudio.sk