Že napájení audio komponentů je věc, kterou byste neměli ve světě čím dál plnějším různých elektrospotřebičů s různou schopností vnášet zkreslení zpět do napájecích rozvodů, rozhodně podceňovat. Německá značka Stromtank, založená bývalou hlavou super prestižního výrobce MBL Wolfgangem Meltzkym, se k této problematice postavila vskutku z gruntu a rozhodla se, že napájecí rozvody z rovnice prostě vynechá.
Už jméno Stromtank (neboli „nádrž na elektřinu“) celkem vypovídá, kterou cestou Němci kráčí. Použití baterií jakožto – při správné exekuci – mimořádně čistého a stabilního napájecího zdroje se zdá nanejvýš logické, jakkoliv jej vídáme v audio oboru jen velice okrajově.
Základem firemní nabídky je „malý“ zdroj S 1000, která má velikost zhruba jako velký integrovaný zesilovač. Šasi přístroje je robustní, přední panel je efektní a krásně zpracovaný, byť zbytek „kapotáže“ je spíše účelný. Lomeným tvarům čelního panelu dominuje kruhový „ciferník“ jako z příběhů o kapitánu Nemovi. Mohutná obruba je estetický prvek, výrazné barevné podsvícení ale indikuje provozní režim – pozice ručičky pak ukazuje, jak intenzivně se zrovna přístroj nabíjí nebo vybíjí. Na čelním panelu je pak spouštěcí tlačítko a tlačítko pro přepnutí provozního režimu, mezi nimi pak ještě řádka svítících diod, které ukazují aktuální stav nabití.
Zadní panel má čtyři výstupní Schuko zásuvky Furutech NCF s kolébkovým vypínačem pro jistič, pak je tu klasická přívodní zásuvka s hlavní vypínací kolébkou. V rámci bezpečnosti je pak spínání jištěno klíčkem, takže úvodní zapnutí je doslova fyzickým prožitkem a cítíte se, jako kdybyste spouštěli malou elektrárnu (a ono to tak vlastně je). Otočíte klíčkem, zapnete hlavní spínač, zapnete vedlejší spínač a S 1000 začne cvakat a klapat, přímo cítíte, jak elektřina vibruje vnitřkem přístroje. Zezadu najdete ještě tři různé servisní konektory, pro uživatele však nedůležité.
S 1000 je pak pěkný kus techniky – při šířce 48 cm, hloubce 47 cm a výšce 22 cm váží tučných 41 kg. Valná část hmotnosti jde na vrub pole baterií – firma v zájmu bezpečnosti a dlouhé životnosti používá materiál LiFePo4, celé pole je pak řízené mikroprocesorem. Kapacita baterií je 1 000 Wh.
Na výstupu dle deklarace najdete čistou sinusovou vlnu o frekvenci 200 – 245 V / 50 Hz (+/- 0,05% tolerance díky řízení procesorem). Trvale umí S 1000 nabídnout 450 VA, po dobu půl hodiny 700 VA, až tři sekundy pak udrží špičku 1 800 VA, takže by dle specifikace měl umět napájet všechny zdroje signálu a běžné menší integrované zesilovače (nebo samozřejmě předzesilovače apod.).
S 1000 (respektive všechny napájecí zdroje Stromtank) nabízí dva základní provozní režimy mimo „vypnutého“ dobíjecího režimu. Ten první spočívá v tom, že S 1000 je připojen na napájecí síť a centrální „ciferník“ svítí modře. V takovém stavu funguje S 1000 jako filtr, respektive regenerátor. Případné výkyvy jsou v tomto režimu kompenzovány polem baterií. V tomto režimu umí S 1000 dodat jakoukoliv potřebnou proudovou špičku (kterou dovolí domácí rozvody) a „vypomoci“ v případě, kdy by normálně elektronika nemohla odebrat dost proudu ze sítě.
Druhý režim je pak úplné oddělení od sítě, charakterizované zeleným podsvícením. Zde dostávají přístroje naprosto stabilní proud pouze z baterií, což dle specifikace v běžném poslechu stačí u S 1000 na 3 – 4 hodiny poslechu (což zkušenosti potvrzují), jakkoliv s vyšší hlasitostí se logicky zásoby vyčerpávají rychleji. Nemusíte se ale bát, jakmile energetické zásoby klesnou na kritické minimum, automaticky se spustí dobíjení (tedy předchozí zmíněný režim).
Stromtank S 1000 jsme poslouchali zejména s Norma Revo IPA-140, OPPO UDP-205 a Métronome DSC1, ale také s Kinki Studio EX-M7, kde se poslouchalo přes Xavian Quarta. Pro zajímavost jsme ale zkoušeli také připojit sestavu Cambridge CXA81 / Teac NT-503 / Cambridge CXC a poslouchat rozdíly přes Fischer&Fischer SN-70. V prvním případě se poslouchalo přes Nordost Heimdall 2 a v druhém přes Dynamique Audio Horizon 2. V hlavní sestavě se porovnávalo s GMG Power Harmonic Hammer 3000P, v druhém s IsoTek EVO3 Genesis One / EVO3 Titan One, primárně ale s připojením přímo do zdi (jakkoliv je přívod hlavní sestavy velmi pečlivě ošetřený). O detailech, příslušenství a dalších součástek sestav se dozvíte v pravém sloupci -->.
V praxi se ukázalo, že S 1000 stačí optimálně pro zdroje signálu, případně pro běžné až nižší hlasitosti při provozu integrovaných zesilovačů – Cambridge CXA81 naprosto neuvěřitelně rozkvetl, byla to obrovská a mimořádně potěšující změna, které třeba IsoTek nedokázal konkurovat. Obdobně parádně rozkvetlo třeba i OPPO, naproti tomu Norma Revo IPA-140 při vyšší hlasitosti už narážela na limity čistě bateriového výstupu.
Na baskytaře v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo cítit, že zejména díky zdrojům signálu napojeným na regenerátor se bas pěkně zarovnal, zároveň se ale celý hlubokotónový základ velmi zklidnil, jakoby trochu zpomalil, zmizelo napětí a určitě se zlepšila artikulace i díky tomu, že tóny působí „kontrastnější“, ale zároveň takéněkdy jaksi civilnější až sušší, prostě podle toho, jaký je zdroj a nahrávka.
„Ailein Duinn“ a zpěv Karen Matheson („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) je velmi pěkně nahraný, ale přesto ne perfektně. Zařazení Stromtank zcela odstranilo jakousi lehkou nervozitu, kterou o sobě dávalo vědět signálové pozadí – jinými slovy, střední pásmo bylo zklidněné a hlas opět díky „mrtvému“ pozadí zněl výrazněji. Díky tomu je i výsledná srozumitelnost mimořádně snadná, protože máte pocit, že detaily jsou excelentně „nakopnuté“ a lépe vnímáte i velmi křehké nuance.
„Křupavý“ kov činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) byl přes S 1000 rázem jemnější, klidnější, hladší, ale přitom neztratil na své konkrétnosti. Máte pocit, že rána do činelu je méně křiklavá, méně důrazná, ale přitom to proti připojení bez filtru zřetelné lépe „zařezává“ – ohraničení tónů je lepší, zlepší se také rozlišení a to skutečně signifikantně.
U zdrojů signálu a u méně výkonných zesilovačů (nebo tedy přesněji při nižších hlasitostech běžného poslechu, kde je využíván jen menší výkon) bylo cítit, že baterie S 1000 dokážou udržet dobře i dynamické špičky v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Zvuk je klidnější, jakoby vyzrálejší a přitom rána do bubnu zůstává ránou. Zvuk zdrojů signálu byl jednoznačně pevnější a samozřejmější, takže působil na jedné straně uklidněnějším dojmem, na druhé straně byl ale zároveň každý úder hmatatelnější, lépe komponovaný.
Nutno přiznat, že to, jak Stromtank S 1000 vyčistí napájení a tím i zvuk zdrojů signálu, je skutečně působivé. Ve „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music& Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111134) bylo cítit, jak se po přepojení ze zásuvky do S 1000 rozkrývá provázání celé scény, jak se doslova „vyleští“ každý tón a všechno se uklidní a otevře, tak, jak je to žádoucí. Pro zdroje signálu je Stromtank hotovým požehnáním a umožní jim zazářit.
Do „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vnesla filtrace pocit větších proporcí, scéna je lépe organizovaná v pravolevé i předozadní ose, čímž působí celek vzdušnějším, jasnějším, snáze srozumitelným dojmem, nástroje jsou konkrétnější, hmotnější, ale ne nějak těžší.
„Breaking Silence“ od Janis Ian („Breaking Silence“ | 1993 | Columbia | 519 614-4) získala po oddělení přístrojů od sítě kupodivu i špetku důrazu navíc, hudba zní relaxovaněji a samozřejměji, hlas je čitelnější a máte pocit celkově přitažlivější reprodukce, která vás tak nějak více objímá a více vtahuje. Je to více hudby a méně techniky.
Bateriový regenerátor s velkou kapacitou je rozhodně dobrou myšlenkou a minimálně v teorii jen stěží můžete poskytnout svým přístrojům kvalitnější přívodní napájení. Německý Stromtank pak tento segment zcela jednoznačně ovládá, zejména díky svým gigantickým top modelům S 5000. Ale jak se ukázalo, i menší S 1000 má své nezanedbatelné přínosy – ano, je to drahé prémiové řešení a ano, už výkonnější integrovaný zesilovač při vyšší hlasitosti může narazit pocitově na limity. Ale na druhé straně při běžném poslechu nebo u zdrojů signálu si buďte jisti, že díky ultra černému signálovému pozadí a dalším benefitům čistého napájení bude vaše hudba znít pronikavěji, čitelněji a zároveň výrazně klidněji, hladčeji a jemněji. Stromtank S 1000 je vysoce funkční prémiové řešení pro prémiové audiosystémy.
Kč 345 600,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3118-stromtank-s-1000#sigProIdf9dce1296b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ z principu nezáleží na přívodní kabeláži
+ výtečný filtr pro zdroje signálu
+ doba výdrže je skutečně dobrá
+ skutečně vyčistí reprodukci, zvuk je jemnější a hladší
+ bytelná konstrukce
ZÁPORY
- cena je prestižní jako celý produkt
- tato konkrétní verze se hodí především pro zdroje signálu / předzesilovače
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: RP Audio | www.rpaudio.cz