Kanadská firma IsoAcoustics se letos dostává na dohled prvnímu kulatému jubileu – antivibrační řešení s jejich značkou se poprvé objevila v lednu 2012. Základem firemní nabídky jsou různorodé stojánky a podložky pod komponenty i reprosoustavy, většinu jich firma nabízí pro studia a profesionály, ale čím dál více jich také míří do domácností audiofilů. To platí i pro nejnovější přírůstky – masivní antivibrační desky Delos a kompaktnější (a dostupnější) sérii zaZen.
Slovo zazen je původem z japonštiny a označuje meditaci vsedě. Zklidnění a naprosto klidné usazení pak má přinést – patrně také v zenovém duchu – antivibrační deska zaZen i vašim komponentům v čele s gramofony. Je k dispozici ve dvou verzích, lišících se nepatrně výškou a zhruba o polovinu v nosnosti (model I lze zatížit zhruba 11 kg a model II zhruba 18 kg).
Provedením je deska zaZen II zcela jednoduchá, díky šířce 43,2 cm, hloubce 38,1 cm a výšce 4,2 cm se na ní vejdou běžné „konfekční“ komponenty. Povrchové provedení je v trochu nepraktickém černém polomatu (otisky prstů a prach budou vidět asi tak po pěti vteřinách), ale zpracování je hezké a vzhled celkově elegantní a decentní.
Výrobce nespecifikuje, z čeho je vlastně blok vyrobený, pravděpodobně půjde ale o MDF profil. V rozích je na spodní straně instalována čtveřice nožiček, stavících na technologii z nožiček řady Gaia.
Důležité je vědět, že podložka podobného typu je vhodná pro komponenty s tvrdými nožkami – má-li totiž výrobek již nějakou formu odpružení, mohlo by „dvojité izolování“ naopak způsobit vzájemnou interakcí snížení vlivu, spíše než zvýšení.
IsoAcoustics zaZen II jsme zkoušeli pod gramofonem Rega Planar 1 a VPI Scout, ale také pod OPPO UDP-205 nebo Cambridge CXC. Zkouška pod Crayon CIA-1, Emotiva XSP-1 nebo Kinki Studio EX-P7 ukázala, že pod elektronikou je rozdíl ve zvuku prakticky nerozeznatelný (i když se někdy zdálo, že v určitých ohledech podložka zlepšila čitelnost zejména na basech), zato pod gramofonem zejména u vyšších hlasitostí poměrně zřetelný. Následující popis se soustředí na vliv pod gramofony.
Hadenův kontrabas v „My old flame“ („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) byl jakoby utaženější a lépe definovaný, zdál se lépe konturovaný a měl také pocitově lepší impakt, každé brnknutí znělo důrazněji a déle.
U zpěvu LP v její „Muddy Waters“ („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) zase zaZen II zajistí lepší čitelnost při vyšší hlasitosti – jako kdyby střední pásmo bylo méně zahlcené, klidnější, otevřenější.
Na cinkotu v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) zas získáte pocit, že lehoučké dozvuky se protáhnou, že prostě slyšíte zakončení tónů hlasitěji nebo snad kontrastněji. Není to dramatický skok, ale krok jako když dáte zesilovač o něco hlasitěji to je.
Reprodukce pak působí o něco živější, dynamika v „Modul 60“ z deska „Awase“ od Nik Bärtsch’s Ronin (2018 | ECM | EMC 2603) byla výraznější, gramofon se projevoval energičtěji a důrazněji, jako kdyby uměl na podložce soustředit více energie.
V „There is a kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) byl zase patrný lepší prostor, jakoby méně soustředěný v prostředku, roztaženější v pravolevém směru a slyšitelně také hlubší, s nástroji, které díky tomu tak nějak lépe vynikají.
Antivibrační řešení kanadské značky IsoAcoustics obecně, zdá se, prostě fungují a zaZen II není výjimkou. Byť jej výrobce doporučuje i pod komponenty, tak tam je třeba dát spíš pozor na to, abyste nezvolili přístroj příliš těžký nebo mající své vlastní výrazně odpružené nožičky, jinak ale pro dobrý pocit za rozumné peníze poslouží zaZen II i tam. Opravdový rozdíl ale nastal při použití pod gramofonem, kde nebylo o rozdílech pochyb. Pokud tak chcete celkově zvýraznit zvuk svého gramofonu (nebo tedy i jiného komponentu, který je citlivý na vibrace), IsoAcoustics zaZen II je jednoduché, elegantní a finančně víc než dostupné řešení.
MĚŘENÍ
Vibrace byly měřeny pomocí akcelerometru Audiomatica ACH-01 a systému Clio Pocket 2.1. Akcelerometr byl připevněn k boku zesilovače Cambridge CXA81, antivibrační plošina byla položena na zakázkovém nábytku z 5 cm masivního dubu o čisté hmotnosti cca 80 kg. Hrály obě reprosoustavy při napětí 2,83 V.
CSD z výstupu akcelerometru bez použití zaZen II
CSD z výstupu akcelerometru s použitím zaZen II
cca Kč 6 500,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3017-isoacoustics-zazen-ii#sigProIdf5bbbd355d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ nepřemrštěná cenovka
+ pro gramofony nebo citlivé komponenty slyšitelný přínos
+ kompaktní a estetické řešení
ZÁPORY
- podložení třeba firemními nožičkami řady Orea funguje lépe
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz