Němečtí SPL jsou léta letoucí zárukou přesného a čistého studiového zvuku, v době relativně nedávné se však pustili také do světa hi-fi – i tam ale přenáší velkou měrou svého „profi“ ducha, ostatně pojmenovávají tuto řadu Professional Fidelity. V Sound Performance Labs pak myslí i na analogové nadšence, protože součástí jejich nabídky je kompaktní a přesto široce nastavitelný gramofonový předzesilovač prostého jména Phonos.
Komponent je navržen v duchu všech výrobků této značky – praktický, čistý a jednoduchý, můžete si jej pak vybrat v černé, stříbrné nebo sexy červené. Na nizkoučkém čelním panelu najdete dva otočné prvky pro nastavení kapacity (pro MM – off pro definici impedance pomocí kabelu / 150 / 220 / 330 pF) a impedance (pro MC – 100 / 220 / 470 / 2 200 / 4 700 / 10 000 ohm), horizontální přepínač pro výběr typu zesílení, další pro zisk ve třech stupních (standard / -10 / +4 dB) a poslední horizontální páčka vpašuje do signálové cesty subsonický filtr. Zcela u pravého kraje je pak páčka vertikální pro zapnutí a vypnutí. Mimo to je vpředu už jen logo a jasná stavová dioda.
Zezadu není nic navíc – napájecí zásuvka s malou vypínací kolébkou, jeden pár vstupních cinchů a jeden pár výstupních, mezi nimi zemnící kolík. Nic víc.
Phonos má standardní zesílení 46 dB pro MM přenosky a 67 dB pro MC přenosky, výše zmíněným přepínačem lze zisk ještě zvýšit. Pro takové úrovně už musí být obvody skutečně pečlivě zbaveny šumu. SPL pro to používá svou technologii mimořádně vysokého pracovního napětí 120 V, kterou pojmenovává VOLTAiR.
Obvodové řešení pro RIAA kompenzaci stojí na základech definovaných slavným britským vývojářem Douglasem Selfem. Jeho hlavní ideou je to, že větší množství malých kondenzátorů funguje lépe, nežli několik velkých, ať by výsledné hodnoty byly identické. V předzesilovači Phonos najdete pouze styroflexové kondenzátory. Styroflex® je styren-butadienový blokový kopolymer (SBC) s vlastnostmi termoplastického elastomeru (S-TPE), vhodný pro vytlačování (včetně vyfukovaných i litých fólií) a vstřikování.
Stabilní napájení zajišťuje zapouzdřený toroidní transformátor, proud stabilizuje čtveřice kondenzátorů o celkové kapacitě 8 800 uF.
Phonos je maličký přístroj, aby dobře zapadl do celé řady. Váží 3,2 kg při šířce 27,8 cm, hloubce 30 cm a výšce 10 cm, z které ovšem celkem velká část připadá na nožičky.
Velmi solidní jsou udávané technické parametry SPL Phonos. U MM zesílení ve standardním režimu zisku nabízí šum na úrovni -85,3 dBu a dynamický rozsah 131,3 dB, přičemž u MC za stejným podmínek jde k -61,7 dBu a na 128,7 dB. Jsou to až „neanalogové“ úrovně. Phonos pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 – 100 000 Hz (-3 dB) a přeslechy mezi kanály mají hodnotu -80 dBu (1 kHz).
SPL Phonos jsme poslouchali v brněnském showroomu basys.studio, kde phono doplňoval firemní předzesilovač Director Mk2 a výkonový stupeň Performer s1200. Poslouchalo se na gramofonu ELAC Miracord 80 a kvality phono předzesilovače se srovnávaly s tím v Rotel RA-6000. Propojeno bylo kabeláží Cardas Crosslink a Clear Cygnus, hrály ELAC Concentro S 503. Čistotu napájení zajišťoval IsoTek V5 Aquarius.
„L.O.V.E. and You & I“ od Jazzanova („In Between“ | 2002 | Jazzanova Compost Records | JCR 025-1) nás rozhodně překvapila suverenitou, respektive pevností a utažeností basového spektra. Údernost je až „nevinylová“, přitom ale zůstává v hudbě i její objem a tučnost, není to jen pevně definovaná kontura. Hloubka je odpovídající, méně přesné phono předzesilovače patrně vzbudí dojem výraznějšího zastoupení spodní části spektra, ale SPL hraje přesně, čistě a velmi konkrétně, aniž by sklouzlo k suchosti – hudba stále dokáže dýchat.
Hlas Marianne Faithfull ve „Witches‘ Song“ („Negative Capability“ | 2018 | Panta Rei | 53842 1761) zazníval opět až překvapivě konkrétně. Phonos nabízí přímý, jasný a nezkreslený vzhled do nahrávky, až analytický, s výraznou pevností a zřetelností. Zcela tu chybí nějaké „líbivé“ zabarvení, překvapilo nás však hlavně to, jak málo šumu je v pozadí. Respektive, ani v tichých pasážích a při vysoké hlasitosti není přítomen prakticky žádný, možná i to budí onen dojem, že hraje spíše digitální zdroj, nežli gramofon. A opět to není jen tenká, technicky precizní slupka, ale zvuk nepostrádá plnost a šťavnatou podstatu lidského těla.
Jemňoučce hrající činel v Caveově „Higgs Boson Blues“ z živáku „Live at KCRW“ (2013 | Kobalt | BS006V) je často sotva slyšet, mnohé phono předzesilovače (respektive analogové řetězce) nemají dost rozlišení nebo tichý zvuk maskuje výše zmíněný šum. Protože ten tu prakticky absentuje, působí kovové ševelení nadprůměrně „normálním“ dojmem, dobře zaslechnete činel i mezi prim hrajícími ostatními nástroji a zpěvem. Ani vysoká hlasitost pak nevede k žádné agresivnosti nad rámec té přirozené kovovým instrumentům.
Moderní „Trouble’s What You’re In“ od Finka („Wheels Turning Beneath My Feet“ | 2012 | Just Isn’t Music | GBCFB1200607) je plná energie a drajvu, Phonos má dynamickou rezervu, která to v pohodě zvládá. Výsledek je svým způsobem civilní, trochu studiový, bez pompy a efektů – přesto jasně vnímáte nadhled a jistotu, s níž se každý zvuk probojuje do místnosti. Phonos nekomprimuje, nedusí, nechává naopak energii proudit sebevědomě a autoritativně – tohle není žádný měkký a opatrně něžný gramofonový zvuk, ale autentická dávka síly.
Že umí jít Phonos k podstatě věci a odhalit nahrávku oním až studiově jasným způsobem, to ukázala „The Peppery Man“ od Natalie Merchant („Leave Your Sleep“ | 2010 | Molly Castle Music | USN 0 10900415). Snadná srozumitelnost, klid, díky němuž soustředění a přesnost nepůsobí technicistně a odtažitě a celková pohoda ukazují vřelejší mix s nadhledem a jistotou. Jednotlivé stopy jsou výtečně oddělené, přitom však hudba neztrácí pocit homogennosti celku a organické jednoty – kvalitu definuje sám záznam, respektive jeho interpretace gramofonem a přenoskou. Phonos „drží linii“ a velmi transparentně a hlavně – opakujeme to, protože je to skvělá vlastnost – tak činí bez šumu v pozadí, díky čemuž obraz vyvstává nebývale snadno.
S tou celkově nenápadnou přirozeností odehrál Phonos také „Liberty“ ze stejnojmenné desky Anette Asvik (2020 | nahráno 2011 | Bird Records | NO2Q41101010). Prostor této skladby byl nadprůměrně velký (a rozhodně o dost expanzivnější, než přes Rotel), všechno jako kdyby sedělo na svém místě a to nejen v pravolevém, ale i předozadním směru, takže hudba má plasticitu. Prostorovost je vlastně výborná, snad i díky všeobecně parádní kontrole a pevnosti. Přitom nemáte pocit, že by se dělo něco extra, něco zvláštního – je to přirozené, nenucené a civilní.
Klavírní „Riverside“ od Agnes Obel („Philharmonics“ | 2010 | Universal | BEP011000054) podtrhle zase a znovu víc než dobré, ba vynikající rozlišení SPL Phonos, ukázala nahrávku samotnou, nic k ní nebylo přidáno ani zakrýváno a přesto zůstal hlavním dojmem pocit muzikálnosti a zábavy z poslechu, nikoliv suchá studiová analýza. Jako kdyby tento phono předzesilovač byl opravdu „propustný“ – co je na jeho vstupu, to je i na jeho výstupu, nemodifikované, přesné a velmi čisté. To nicméně bude platit i pro špatné nahrávky / problematická vydání, kdy se stejnou věrností dostanete to méně příjemné.
Značka SPL dělá vynikající věci, o tom není pochyb. Jejich gramofonový předzesilovač Phonos není rozhodně žádná láce, na druhou stranu lecjaké dražší řešení nehraje ani zdaleka tak čistě, tak jasně a tak detailně. Nečekejte, že dostanete vinylově „hezký“ zvuk, Phonos nepřidává žádnou líbeznost nebo laskavost – jednoduše a civilně (prostě „profesionálně“) zesílí to, co do něj pouštíte, nahrávku, gramofon, přenosku, prostě všechno. Máte-li exotičtější MC přenosku, do jisté míry snad (ale to jdeme do extrémů) může být problém „vejít se“ do těch několik pozic nastavení, které předzesilovač nabízí. Na druhou stranu, 9 z 10 gramofonů a přenosek bude plně kompatibilních s možnostmi SPL Phonos. Zařízení nad většinou konkurentů vyniká svým úžasně tichým provozem, výborná je pak přesnost, transparentnost, rozlišení, dynamika – prostě všechno. Takhle má vypadat výtečný gramofonový předzesilovač vyšší ligy.
Kč 49 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/4445-spl-phonos#sigProId1c120e227a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní rozměry
+ snadné nastavení
+ prakticky nulový šum
+ minimální „prskání“ a praskání
+ celková čistota, jasnost a konkrétnost
+ vysoký zisk
ZÁPORY
- možná jen to, že přizpůsobení exotičtějším MC přenoskám může být omezené
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz