..Esperanza do češtiny přeloženo znamená naděje, či očekávání..
Její jedinečnost je něco, co přesahuje její úžasné hudební dovednosti.
PAT METHENY
Jak už svým jménem naznačuje a tímto albem potvrzuje, je Esperanza Spalding NEJvětší "nadějí" současné JAZZové hudby. BEZ přehánění, bude-li takto Esperanza Spalding pokračovat, propracuje se až na samý JAZZový VRCHOL a bude jednou z NEJvýraznější osobností pestré škály mnoha různorodých hudebních stylů spadajících pod jednotné označení JAZZ.
JAZZ, co je to vlastně jazz? Definic a vysvětlení je MNOHO - jedna z nich praví, že jde o "zkomoleninu" názvu začátkem minulého století v New Orleans (kolébce JAZZu) velmi populárního parfému jas(mine).
Název již dříve recenzovaného vynikajícího alba JAZZových super velikánů KEITHa JARRETTa a CHARLIE HADENa je tedy opravdu "supervýstižný" a já osobně se domnívám, že ESPERANZA SPALDING(ová) má našlápnuto minimálně stejně "vysoko". Skvělá basová virtuozka (nástroj je o něco větší než ona), která se ve svých pouhých 24 letech stala vyučující na Berklee College of Music, je na svém 3tím řadovém albu autorkou téměř všech skladeb (8 z 11ti), a hned od prvního poslechu je jasné, že tím hlavním hnacím duchem celého alba "Společnosti komorní hudby" je hlavně a převážně právě jen ona. Chamber Music Society, je někdy/někde mylně uváděno jako druhé Esperanzino album po vynikajícím, 70 týdnů se v žebříčku Billboard držícím "Esperanza" z roku 2008. Jim ale ještě předcházel beze slov/textů zpívaný pouze v menším nákladu a u jiné společnosti v roce 2006 vydaný debut "Junjo".
I když se Esperanza zrovna neprezentuje jako mimořádná vokalistka (svým zpěvem i schopností improvizace vám připomene jména jako Bobby McFerrin, Iva Bittová, Jana Koubková či Manhattan Transfer - při vší úcte k jmenovaným - snad ještě lepší), je to právě její jemný křehký, avšak vždy s absolutní jistotou vedený vokál(ek), který vás vede bludištěm jejích složitých, přesto však příjemně poslouchatelných hudebních kompozic.
Hned v krátké úvodní skladbě letošní novinky (v JAZZových žebříčcích AMAZONu, iTUNES a dalších už stihlo obsadit 1. místo) "Little Fly" na text básně William(a) Blake(a) z roku 1793 vás Esperanza musí nadchnout svým čistým, jasným, místy snad až "jemným křehkým", současně ale pevným, pružným a neuvěřitelně přesně vedeným hlasem.
Plynule pokračujeme do podobně stavěné druhé "Knowledge of Good and Evil", kde se o vedení skladby přetahuje Esperanzin (tak trochu jamující) hlas - v mnoha snad až většině skladeb Esperanza svůj hlas používá jako další NÁSTROJ - s violoncellem (pro hudební kariéru se Esperanza "rozhodla" již v dětských letech, když v televizi viděla vystoupení právě violoncelisty světové extratřídy Yo Yo Ma). Ani jeden sólista však "nehodlá" z boje odstoupit, takže jejich souboj dostává vyšší tempo, oba se dostávají více do ráže, je to ale jen chvilka, nastupující basa přináší hluboké a hlubší tóny a uklidnění, po ní nastupuje sólující klavír (něžně zpěvem doprovázený) a pak už klid... Blížíme se k závěru skladby, skvělý propletenec bicích, ženského scatujícího hlasu s občasnými "prozvuky" klavíru a smyčců s vítězícím hlasem Esperanzy nás doprovází až do konce této 8mi minutové věru výstižně nazvané skladby.
V závěru druhé části 4té skladby alba "Chacarera" Esperanza prokazuje svůj neskutečný cit pro hudbu a rytmus, to něco co se prostě NEDÁ naučit, to "něco" co prostě musíte "shůry" dostat/obdržet, to něco čeho Esperanza dostala věru VRCHOVATOU dávku.
..nechci předbíhat, nechci přehánět - ale existuje možnost, že nejlepší nejvýraznější JAZZová osobnost příštích desetiLETí bude žena..
DRAMAticky je vystavěna následující "Wild is the Wind" (jedna ze tří skladeb alba, kterou si Esperanza nesložila sama), kde ... ale to je škoda slov - to prostě MUSÍTE slyšet!
Naopak jak pohlazení, působí trochu netradiční duet s brazilskou super-star Milton Nascimento (který svým postavením a popravdě tak trošičku i "výrazem/zpěvem" připomene FRANKa SINATRU) , to byla 6tá "Apple Blossom".
8má "What a Friend" vám svým rozmáchnutím připomene snad až PATa METHENYho (v kombinaci s Manhattan Transfers .-) - vůbec skladatelská i interpretační pestrost alba mladé NADĚJE je neuvěřitelná až OBDIVUHODNÁ - mladá pěkná vynikající skladatelka hráčka na basu a zpěvačka a producentka vlastních alb.. No já snad budu i ZÁVIDĚT ,-)
Zatímco vokální vtípky (styl) proslavené hlavně Bobby McFerrin(em) lze tu a tam zaslechnout na celém tomto albu, 10tá "Inútil Paisagem" je neskrývaně stavěna/složena ve stylu jeho skladeb, nicméně žádná kopie, jde o původní skladbu jejímž autorem je Antonio Carlos Jobim (jeho (a STAN GETZovu) "The Girl From Ipanema" určitě znáte) - vše ale v jasné ORIGINALní živelné úpravě/verzi Esperanza Spalding.
Mladá, okouzlující, nadaná skladatelka a interpretka Esperanza Sparing u mne opravdu "zabodovala" a věřím že tak bude i u vás
..popravdě pánové,
myslím, že NEmáte šanci jí odolat..
PS: K jejím blížícím se 6a20tým narozeninám 18. října Esperaze (a nám) lze jen přát, aby i nadále stoupala podobným tempem a když to vyjde, ať to zní jakkoliv neuvěřitelně, pak by se snad měl obávat i (sám) Miles Davis..
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Classic Music Distribution
http://www.classic.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 222 583 272