Polské Ferrum netřeba představovat, ale pokud přece, tak vězte, že jde o tým lidí, kteří nějakých 20 let vyvíjeli a vyráběli komponenty značky Mytek a po rozchodu s touto americkou značkou si založili vlastní, do které promítli nejen své zkušenosti, ale také poměrně originální nápady. Vrcholem firemní nabídky a esencí jejich filozofie je WANDLA, čili D/A převodník s vysokými ambicemi za racionální cenu.
Co se týká vzhledu a podoby, není tu žádná extravagance, malé, šasi prakticky čtvercového půdorysu sestává z dvou proti sobě přimontovaných kovových profilů tvaru U a charakteristickým rysem je „rezavý“ čtvereček na levé části čelního panelu, v němž najdete prosvětlené stmívatelné logo. Doprostřed zasadil výrobce obdélník dobře čitelného informativního displeje a doprava multifunkční otočný ovladač (slouží i pro regulaci výstupní úrovně). Displej je též dotykový, takže snadno nastavíte jednotlivé položky.
VIDEO
Dozadu se seskládalo až překvapivé množství konektorů. Na výstupu jsou jak cinche, tak XLR, digitální svět dovnitř propustí AES/EBU, koax, optika, USB typu C, ale také dvě HDMI – jedno v relativně standardní podobě ARC pro připojení televize a druhé pro standard I2S. Slovo navíc si zaslouží fakt, že je tu také jeden pár cinchů analogového vstupu, takže WANDLA je vlastně spíše kompaktní předzesilovač.
Jak je u firmy zvykem, najdete tu dva napájecí konektory. Malý, který slouží pro dodávaný zdroj, respektive jakýkoliv jiný s rozpětím 22 – 30 V / 2,5 A a vedle něj velký pro příplatkový adaptivní napájecí zdroj HYPSOS a systém Ferrum Power Link (dva kabely vedou proud a dva poskytují zpětnou vazbu – linearita napájení je tak bezmála perfektní).
To důležité je ale samozřejmě uvnitř a že toho pod relativně konvenčním zevnějškem je dost. V prvé řadě jde o plně symetrickou obvodovou síť, kde většinu prostoru zabírá D/A převodník, ale část je věnována také integrovanému obvodu předzesilovače, který si ve Ferrum konstrukčně přizpůsobují.
Všechny digitální vstupy vedou do čipu ESS Sabre ES9038Pro a díky tomu zvládá WANDLA podporu 32 bit / 768 kHz u PCM a DSD256. Speciální péče je věnována USB, kde si Ferrum připravují svůj vlastní software pro prvotní zpracování dat. Všechny vstupy podporují plné dekódování MQA signálu. Součástí systému je též možnost volby digitálních filtrů a spolu s nimi také možnost využít další filtrování od firmy Signalyst, která je specialistou na digitální data a stojí třeba za upsamplingovou aplikací HQplayer.
Signál dále putuje do proudovo-napěťového převodníku, který je plně vlastní konstrukcí značky Ferrum. Dále probíhá hudba skrze systém DDF nebo Dynamic Digital Filtering. Rozdíly mezi filtry jsou pak slyšitelné a můžete si tak přizpůsobovat WANDLA svému vkusu. Firma navíc slibuje, že s dalšími firmware přijdou i další filtry na výběr.
Zajímavě řešená je regulace hlasitosti, má totiž dvojí podobu. Pro analogový vstup je plně analogová, digitální vstupy jsou ale regulované čistě v bezztrátové digitální doméně. Řízení celého systému má na starosti výkonný čip od ARM.
Zcela excelentní jsou psané technické parametry, ať už je to celkové harmonické zkreslení D/A převodníku na úrovni -121 dB (včetně šumu stále výtečných -115 dB) či -123 dB na analogovém okruhu. Dynamický rozsah činí 127 dB, přeslechy v celém audiopásmu leží na úrovni -100 dB a nižší.
Zařízení má šířku 21,7 cm, hloubku 20,6 a výšku 5 cm. Váží 1,8 kg.
Externí zdroj HYPSOS se i u WANDLA vyplatí – rozdíl není tak drastický jako u jiných firemních modelů, ale posune celkový výkon poměrně signifikantně a můžete-li jen trochu, investujte do něj. Dále pak jako analogový předzesilovač funguje WANDLA obstojně – dejme tomu jako EverSolo DMP-A8. Jinými slovy, není to úplně primární účel tohoto zařízení, ale pokud chcete minimalistický systém, pak proč ne, čistota úpravy úrovně je za dané peníze naprosto fajn.
Ferrum WANDLA jsme poslouchali proti EverSolo DAC-Z8 v sestavě s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, ale také v hlavním systému proti Métronome DSC, kdy se hrálo na Riviera Labs Levante a KEF Blade One Meta. Krátce jsme mohli srovnávat místo Levante i s Moon 791 / Moon 761. O kabelech, filtrech a dalším příslušenství více viz pravý sloupec -->.
Zvuk basy Thomase Morgana v „Beyond Darkness“ z nahrávky „Trios: Chapel“, kterou zplodil spolu s Charlesem Lloydem a Billem Frisellem (2023 | Blue Note | 0602445266494) dokázal WANDLA podat s bytelností a substancí až nečekanou, zejména podtrhnete-li výkon modelem HYPSOS, který výsledek posune snad i o víc, než by za danou cenu měl. Zaujala nás zejména pevnost tónů, jejich skvěle definovaná barevnost a vlastně celkově poměrně průbojnější, tužší a napjatý přednes, který se nebojí „ozvat se“. Hluboké tóny nejsou nijak akcentované co do objemu či proporčního zastoupení, nepřetékají, ale mají poctivou dávku energie – za 70 tisíc (respektive za „skoro sto“ včetně zdroje) je to luxusní výsledek.
Coververze Waitsovy „I Don’t Want to Grow Up“ v podání Petry Haden a Billa Frisella („Petra Haden & Bill Frisell“ | 2004 | Rykodisc | HNCD1472) je o hodně klidnější, než originál, ale zároveň čistěji a jasněji nahraná. Frisellova kytara je excelentně ostrá, bezprostřední a „křupavá“, hlas zní jako zvon, neupejpavý až lehce prezentní a to včetně jadrných sykavek, záznam je prostě podaný právě tak, jak byl zachycený, bez re-interpretace, ale zároveň bez suchosti. Díky tomu všemu je pocit otevřenosti a srozumitelnosti báječný.
„Virginia Moon“, kde pěje Norah Jones trochu netypicky vedle Davea Grohla a jeho Foo Fighters („…featuring Norah Jones“ | 2010 | Blue Note | 50999 9196002 3), má trochu jadrnější mix, můžeme-li to tak eufemisticky nazvat. Jinými slovy, výšky mají tendenci hrát poněkud ostře a nejsou úplně nejbrilantnější, spíš trochu špinavé. Ale Ferrum je jakoby přetaví a utká vysokotónovou nit čistou, svěží, snad s lehce tlumenějšími dozvuky, ale dobrým pocitem soustředěnosti a přesnosti. Chvílemi se zdálo, že jde o zvuk až studiového typu, přímý a nepřikrášlující, ale ani ne ostrý či řezavý vlastní vinou – co pošlete, to dostanete.
Rytmické party polo-elektronické „Basic Instinct“ od amerických The Acid („Liminal“ | 2014 | Mute | 0724596960820) jsou nahrané maličko výrazněji, aby vám hudba hezky tepala v hrudníku. WANDLA & HYPSOS mají skvělou sílu a napětí, kopák je skutečně fyzický, sprásknutí rukou bezmála „live“. Je to rychlý a prezentní zvuk, má sílu i čistotu. Není ovšem tenký, jak se občas u takhle utažené reprodukce stává, má velmi solidní (i když ne obrovské) tělo.
Jistota, s kterou WANDLA (ovšem hlavně s HYPSOS) prezentuje jemné dozvuky a detaily akustických nástrojů i zpěvu v báječně nahrané „Copernicus in Tartu“ od Gabor Juhasz Trio („Planets“ | 2022 | My Reel Club), je působivá. Oproti opravdu drahým high-end řešením není tak komplexní, ale precizní zaostření a vlastně i vynikající transparentnost z pohledu propustnosti kvality signálu jsou skvělé a řadí WANDLA na špičku dané cenové úrovně a výš. Třeba kontrabas má díky přesnému, ale nesterilnímu podání skutečně souzvuk dřeva a kovu, zpěv „prsa“ a slyšíte i zpěvaččiny nádechy, vše organicky zkomponované do přehledného, pevnou rukou řízeného celku.
Opravdu ukrutný rozdíl předvedl WANDLA & HYPSOS oproti DAC-Z8 (který si v běžné hi-fi kategorii vůbec nevede špatně) v podání prostoru Dvořákovy „Serenády pro dechy a smyčce v d moll, op. 44“ na nahrávce Nevilla Marrinera a Academy of St. Martin in the Fields (1983 | nahráno 1981 | Philips | 400 020-2). O kolik víc plastičnosti, hloubky i šířky tu najednou na jinak identickém systému bylo, to bylo fascinující. Charakteristikou tady WANDLA připomíná studiový monitor – soustředěnost, přesnost, konkrétnost, všechno tu je v příkladné míře.
„The Parting Glass“ Australana Vince Jonese („Moving Through Taboos“ | 2004 | Universal | 0602498245903) potvrdila již řečené – co do WANDLA pošlete, to vám zpracované a úhledně zarovnané zase předá na výstupu zpátky. Žádné velké výmysly, žádné přikrášlování, žádné zkreslení – přímý, jasný, technicky brilantní zvuk s famózní pevností se přesto příjemně poslouchá. Není tu totiž v případě nějaké ostrosti taková ta jedovatost nedokonalého zpracování, která tahá za ucho, ale jde o autentickou nedokonalost – špatně se to popisuje, ale poznáte to při poslechu jednoduše tak, že od něj nemáte v tom druhém případě nutkavou potřebu odejít.
Top model WANDLA polských Ferrum (zejména pak podpoříte-li to externím zdrojem HYPSOS) je bohatě a prakticky vybavený D/A převodník, který ale může okrajově posloužit i jako předzesilovač, byť čistě v roli DACu funguje nejlépe. Má skvěle pevný, konkrétní, až prezentní zvukový projev, přitom ale zachovává dekorum neotravnosti a příjemné poslouchatelnosti. Je to tak trochu studiově informativní projev v „balení pro domácnost“. Každopádně patří WANDLA čistě jako D/A převodník mezi špičku své kategorie a jde o skvělé kompaktní řešení.
Kč 69 050,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/4954-ferrum-wandla#sigProIdee8d5a468c
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/4954-ferrum-wandla#sigProId20801fffe5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ variabilita vstupů (zejména analogový vstup je bonus)
+ pevný a konkrétní zvuk (zejména s HYPSOS)
+ možnosti nastavení
+ obstojná regulace hlasitosti pro kompaktní sestavy
+ krásná přirozenost projevu, zřetelný nadstandard dané ceny
ZÁPORY
- podpora pouze USB-C může být limitující pro majitele „klasických“ kabelů
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: TM Sound | www.melodyshop.cz | www.melodyshop.sk
PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz