Z názvu značky Audio Video Manufaktur lze poměrně jednoduše extrapolovat všechno, co o ní do začátku potřebujeme vědět - tedy že jde o malosériového výrobce audiovizuální techniky, sídlícího v Německu. V městečku Malsch na dohled od francouzských hranic jen kousek nad Štrasburkem vyrábí společnost už od roku 1986 to, čemu v hrdém mottu říká "audiofilská mistrovská díla". V prostředku nabídky stojí série Evolution a v ní najdete i multiplatformový zdroj MP 3.2.
V trošku vulgárním zjednodušení by se dalo říct, že valná většina produktů od AVM vypadá dost podobně - typická firemní designová linka, stavící na jednoduchosti a čistotě, je totiž skutečně mimořádně silně cítit napříč celou nabídkou a tak ani MP 3.2 není žádnou výjimkou.
Nejdostupnější ze série komponentů MP, neboli Media Player, je tedy podobný svým katalogovým souputníkům - šasi je krásně zpracované, pevné a vyrobené z hliníku. Ve své čistotě a praktické absenci viditelných šroubů tvoří hezký, moderně působící čistý objekt, který svými proporcemi 43 x 32,5 x 10 cm (š x h x v) a váhou 10 kg představuje důstojný kus elektroniky. Extravagantněji smýšlející zákazník si může připlatit za lesklý chromovaný čelní panel.
Všechno zásadní je pak orientováno na středu přední stěny, ať už mluvíme o obdélníčku modře zářícího displeje s jemnou kresbou, nebo o úzkém slotu mechaniky, která s chutí polkne CD, ač na SACD si netroufá. Po levé straně otvoru najdete pětici malých tlačítek pro základní pohyb v menu nebo třeba volbu digitálního filtru (plus velké spínací tlačítko poblíž okraje), po straně pravé zase základní pětici tlačítek pro ovládání přehrávání a velké tlačítko, které poslouží pro vyjmutí kompaktního disku.
Pohled na pod převisy ukrytou zadní stěnu odhalí široké spektrum konektorů, takže Media Player snadno poslouží i jako DAC. Krom Wi-Fi a ethernetového konektoru (tedy streamování) přijme Evolution MP 3.2 data také z připojené paměti přes USB, ale i přes šestici poměrně klasických digitálních vstupů - dvě optiky, dva koaxy, jeden AES/EBU a jedno asynchronní USB typu B pro spojení s počítačem. Přes koax a optiku pak můžete data poslat v digitální podobě také ven.
Zpracovaná data pak neméně klasicky pošlete do dalších částí řetězce přes analogové cinche nebo XLR konektory. No a pak už je tu jen napájecí zásuvka s mohutnou spínací kolébkou, trojice 3,5 mm jacků, z nichž dva mohou spouštět další komponenty v sestavě a jeden přijímá pokyny externího čidla dálkového ovládání a USB port, do kterého patří datová paměť s aktualizacemi softwarové části přístroje, pokud by náhodou nebylo možné připojit se k internetu.
Osazená mechanika pochází z portfolia značky Teac a je usazená na pevné základně a vrstvách tlumícího materiálu, takže by měla být dobře odolná vůči vibracím. Digitálně-analogový převod má na každém kanálu na starost dvojice čipů Cirrus Logic WM8741 v symetrickém zapojení. Čip podporuje audio signály v PCM podobě až do 24 bit / 192 kHz a u DSD až do 2,8 MHz.
Nejpohodlněji se MP 3.2 ovládá přes aplikaci pro iOS a Android zařízení (i když pěkné dálkové ovládání s displejem je také překvapivě dobré), kde si užijete jak streaming z lokálních zdrojů, tak třeba služby jako Quobuz nebo TIDAL (ovšem bez podpory MQA) a také široké portfolio internetových rádií.
Výrobce v podstatě úplně mlčí o jakýchkoliv technických parametrech svého zařízení, poslední doposud nezmíněnou, ale o to pro někoho možná důležitější vymožeností je možnost digitální regulace hlasitosti, takže MP 3.2 lze použít rovnou v kombinaci s aktivními reprosoustavami nebo koncovými stupni.
AVM Evolution MP 3.2 jsme poslouchali v běžných redakčních kombinacích - tj. místo OPPO UDP-205 s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, s Grandinote Shinai opět přes Harbeth nebo třeba s Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2 přes KEF LS50 či s Cambridge CXA80 přes Fischer&Fischer SN-70. Zkoušeli jsme také kombinaci s Acoustic Energy AE-1 v minimalistické aktivní sestavě (nicméně regulace hlasitosti externím předzesilovačem přinesla vždy lepší rozlišení, dynamiku, ale třeba i barvy nástrojů). O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Měkce, bohatě a poddajně, kulatě a jednoduše příjemně zahrál přehrávač basové spektrum v Cohenově "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) - přehrávač vyznává spíše měkčí, uvolněnější bas, který má ale o to výraznější objem a pocit hustoty a hmotnosti. Nečekejte takový ten technicistně precizní, zaříznutý bas s perfekcionisticky vysochanými konturami, je to spíše rozlévající se temná energie, která dá i u menších reprosoustav pocit skutečné přítomnosti basové energie. Neznamená to, že by to ale byla jednotlivá mručící plocha, struktura basu je dobře naznačena, čitelnost je i v oné vřelé měkkosti dobrá.
Vstřícné ladění zvuku MP 3.2 pěkně podtrhlo vokál Amber Rubarth ve "Full Moon in Paris" ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804) - hlas zněl jemně, šťavnatě, byl klidný a uvolněný, s takovým tím hedvábným dotekem, kočírujícím ostrost a přílišnou prezentnost sykavek. A přesto tu opět není nouze o detail a prokreslení, je tu rozlišení patřící do úrovně drahého hi-fi - nejsnáze právě na lidském hlasu poznáte, že jaksi větší disciplínu a konkrétnější zvuk nabízí přehrávač přes své digitální vstupy (v čele s USB), než v roli přehrávače CD.
Ani v nejvyšších frekvenčních patrech se od Evolution MP 3.2 nedočkáte žádných jedovatostí nebo tvrdostí - cinkot činelů v "Shiny Stockings" od Boba Larka a DePaul Unviersity Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) byl pěkně frázovaný a vlastně lehký a svižný, možná trochu zvonivý, ale prostý ostrosti, spíše stále hladší a jemnější. Objemově nebo energií pak výšky nijak nevyčnívají, naopak jsou dobře integrované a opět se nedá říct nic, než jde o kultivovaný a příjemný přednes, který se drží v nekonfliktních vodách.
S ohledem na kategorii je pak vysloveně dobrá dynamika přístroje, jeho schopnost vystihnout jak lehká ťuknutí, tak razantní údery v "Percussion Du Africa" (Dununba | "AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10). Ne že byste měli pocit nějakého makrodynamicky mocného zvuku, který je schopen bortit stěny, ale v důstojně klidném přednesu vám přesto MP 3.2 dá najevo živost a důraznost skladby. Opět je to ladění nikoliv na efekt, ale na klidný, uvolněný poslech - lehkost, s níž přehrávač pokračuje dál a dál k dynamičtějším a dynamičtějším okamžikům, však rozhodně stojí za dané peníze za pochvalu.
Jste-li příznivci analytického technického zvuku a ještě si nedejbože tento vjem spojujete s německými komponenty (ať už ta poměrně rozšířená fáma vznikla kdy a kde chtěla), pak vám asi zvuk AVM obecně úplně blízký nebude. Na slovanském mužském sboru v podání Cantus ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) bylo znát, že sbor je složený z velkého množství individualit, celý přednes je slušně kontrolovaný, ale celistvá uvolněnost, směrující vaši pozornost k hudbě jako celku, je to, co nejlépe charakter AVM vystihuje. Ne že byste nevnímali informace v množství, které byste u drahého hi-fi očekávali, ale jsou prezentované v klidu a bez snahy jimi ohromit nebo je vytáhnout silou do popředí.
V "The Dance" Floriana Couteta ("Räumlichkeit und Transparenz" | 2015 | stereoplay) bylo zase se stejnou uvolněnou nenásilností patrné, že zvuk je organizovaný, ač ne takovým tím audiofilsky utaženým způsobem, že scéna má jak šířku, tak hloubku a v ní zasazené nástroje, ač opět nikoliv monitorově "pinktlich" a že přehlednost je prostě dobrá, ale nesnaží se vyrobit před vámi hologram, nýbrž předestřít spíše větší hudební stěnu s decentní plasticitou a bezproblémovou orientací.
Hebká plynulost, lehce měkčí, lehce robustnější, s důrazem na celistvost a bohatost, provází vlastně všechny skladby - rytmus "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl volnější, ale rozhodně patrný, MP 3.2 si možná plyne trochu svým způsobem, ale s lehkostí a příjemností, která nechá víceméně zmizet třeba ostřejší náturu činelů v toto mixu a to aniž byste měli pocit "rozmazanosti". Celé ladění je zřetelně mířená na uvolněný a pohodový poslech - a funguje to.
Nejdostupnější Media Player nebo chcete-li Multiformátový Přehrávač od německých AVM beze zbytku zapadá do firemního portfolia svým designem, svým zpracováním, svou vpravdě solidně univerzální výbavou i tím, jak v konečném důsledku zní. A to je vlastně příjemně, v reálu ne úplně daleko od vyšších podobně koncipovaných souputníků v portfoliu firmy. Pokud tak hledáte primárně D/A převodník a síťový přehrávač s doplňkovou možností přehrát si v solidní kvalitě CD a nebo pokud hledáte univerzální základ minimalisticky pojaté designové sestavy s aktivními reprosoustavami, pak může být MP 3.2 váš kůň - protože právě v širokém záběru a hlavně bezkonfliktním, snadném každodenním soužití po zvukové i technické stránce je jeho největší síla.
Kč 114 646,- - standardní provedení
Kč 136 025,- - chromovaný přední panel
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/2318-avm-evolution-mp-3-2#sigProId126afe6980
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/2318-avm-evolution-mp-3-2#sigProId858d27fa68
--- --- --- --- ---
KLADY
+ široká výbava
+ nenáročnost soužití - po zvukové i komfortní stránce
+ kultivovaný a hladký zvuk
+ konektivita
ZÁPORY
- v roli čistého CD přehrávače je spíše průměrný
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz