2019 08 31 TST AVM MP 3 2 1

Z názvu značky Audio Video Manufaktur lze poměrně jednoduše extrapolovat všechno, co o ní do začátku potřebujeme vědět - tedy že jde o malosériového výrobce audiovizuální techniky, sídlícího v Německu. V městečku Malsch na dohled od francouzských hranic jen kousek nad Štrasburkem vyrábí společnost už od roku 1986 to, čemu v hrdém mottu říká "audiofilská mistrovská díla". V prostředku nabídky stojí série Evolution a v ní najdete i multiplatformový zdroj MP 3.2.

V trošku vulgárním zjednodušení by se dalo říct, že valná většina produktů od AVM vypadá dost podobně - typická firemní designová linka, stavící na jednoduchosti a čistotě, je totiž skutečně mimořádně silně cítit napříč celou nabídkou a tak ani MP 3.2 není žádnou výjimkou.

Nejdostupnější ze série komponentů MP, neboli Media Player, je tedy podobný svým katalogovým souputníkům - šasi je krásně zpracované, pevné a vyrobené z hliníku. Ve své čistotě a praktické absenci viditelných šroubů tvoří hezký, moderně působící čistý objekt, který svými proporcemi 43 x 32,5 x 10 cm (š x h x v) a váhou 10 kg představuje důstojný kus elektroniky. Extravagantněji smýšlející zákazník si může připlatit za lesklý chromovaný čelní panel.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 2

Všechno zásadní je pak orientováno na středu přední stěny, ať už mluvíme o obdélníčku modře zářícího displeje s jemnou kresbou, nebo o úzkém slotu mechaniky, která s chutí polkne CD, ač na SACD si netroufá. Po levé straně otvoru najdete pětici malých tlačítek pro základní pohyb v menu nebo třeba volbu digitálního filtru (plus velké spínací tlačítko poblíž okraje), po straně pravé zase základní pětici tlačítek pro ovládání přehrávání a velké tlačítko, které poslouží pro vyjmutí kompaktního disku.

Pohled na pod převisy ukrytou zadní stěnu odhalí široké spektrum konektorů, takže Media Player snadno poslouží i jako DAC. Krom Wi-Fi a ethernetového konektoru (tedy streamování) přijme Evolution MP 3.2 data také z připojené paměti přes USB, ale i přes šestici poměrně klasických digitálních vstupů - dvě optiky, dva koaxy, jeden AES/EBU a jedno asynchronní USB typu B pro spojení s počítačem. Přes koax a optiku pak můžete data poslat v digitální podobě také ven.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 3

Zpracovaná data pak neméně klasicky pošlete do dalších částí řetězce přes analogové cinche nebo XLR konektory. No a pak už je tu jen napájecí zásuvka s mohutnou spínací kolébkou, trojice 3,5 mm jacků, z nichž dva mohou spouštět další komponenty v sestavě a jeden přijímá pokyny externího čidla dálkového ovládání a USB port, do kterého patří datová paměť s aktualizacemi softwarové části přístroje, pokud by náhodou nebylo možné připojit se k internetu.

Osazená mechanika pochází z portfolia značky Teac a je usazená na pevné základně a vrstvách tlumícího materiálu, takže by měla být dobře odolná vůči vibracím. Digitálně-analogový převod má na každém kanálu na starost dvojice čipů Cirrus Logic WM8741 v symetrickém zapojení. Čip podporuje audio signály v PCM podobě až do 24 bit / 192 kHz a u DSD až do 2,8 MHz.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 4

Nejpohodlněji se MP 3.2 ovládá přes aplikaci pro iOS a Android zařízení (i když pěkné dálkové ovládání s displejem je také překvapivě dobré), kde si užijete jak streaming z lokálních zdrojů, tak třeba služby jako Quobuz nebo TIDAL (ovšem bez podpory MQA) a také široké portfolio internetových rádií.

Výrobce v podstatě úplně mlčí o jakýchkoliv technických parametrech svého zařízení, poslední doposud nezmíněnou, ale o to pro někoho možná důležitější vymožeností je možnost digitální regulace hlasitosti, takže MP 3.2 lze použít rovnou v kombinaci s aktivními reprosoustavami nebo koncovými stupni.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 5

AVM Evolution MP 3.2 jsme poslouchali v běžných redakčních kombinacích - tj. místo OPPO UDP-205 s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, s Grandinote Shinai opět přes Harbeth nebo třeba s Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2 přes KEF LS50 či s Cambridge CXA80 přes Fischer&Fischer SN-70. Zkoušeli jsme také kombinaci s Acoustic Energy AE-1 v minimalistické aktivní sestavě (nicméně regulace hlasitosti externím předzesilovačem přinesla vždy lepší rozlišení, dynamiku, ale třeba i barvy nástrojů). O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

Měkce, bohatě a poddajně, kulatě a jednoduše příjemně zahrál přehrávač basové spektrum v Cohenově "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) - přehrávač vyznává spíše měkčí, uvolněnější bas, který má ale o to výraznější objem a pocit hustoty a hmotnosti. Nečekejte takový ten technicistně precizní, zaříznutý bas s perfekcionisticky vysochanými konturami, je to spíše rozlévající se temná energie, která dá i u menších reprosoustav pocit skutečné přítomnosti basové energie. Neznamená to, že by to ale byla jednotlivá mručící plocha, struktura basu je dobře naznačena, čitelnost je i v oné vřelé měkkosti dobrá.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 6

Vstřícné ladění zvuku MP 3.2 pěkně podtrhlo vokál Amber Rubarth ve "Full Moon in Paris" ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804) - hlas zněl jemně, šťavnatě, byl klidný a uvolněný, s takovým tím hedvábným dotekem, kočírujícím ostrost a přílišnou prezentnost sykavek. A přesto tu opět není nouze o detail a prokreslení, je tu rozlišení patřící do úrovně drahého hi-fi - nejsnáze právě na lidském hlasu poznáte, že jaksi větší disciplínu a konkrétnější zvuk nabízí přehrávač přes své digitální vstupy (v čele s USB), než v roli přehrávače CD.

Ani v nejvyšších frekvenčních patrech se od Evolution MP 3.2 nedočkáte žádných jedovatostí nebo tvrdostí - cinkot činelů v "Shiny Stockings" od Boba Larka a DePaul Unviersity Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) byl pěkně frázovaný a vlastně lehký a svižný, možná trochu zvonivý, ale prostý ostrosti, spíše stále hladší a jemnější. Objemově nebo energií pak výšky nijak nevyčnívají, naopak jsou dobře integrované a opět se nedá říct nic, než jde o kultivovaný a příjemný přednes, který se drží v nekonfliktních vodách.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 9

S ohledem na kategorii je pak vysloveně dobrá dynamika přístroje, jeho schopnost vystihnout jak lehká ťuknutí, tak razantní údery v "Percussion Du Africa" (Dununba | "AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10). Ne že byste měli pocit nějakého makrodynamicky mocného zvuku, který je schopen bortit stěny, ale v důstojně klidném přednesu vám přesto MP 3.2 dá najevo živost a důraznost skladby. Opět je to ladění nikoliv na efekt, ale na klidný, uvolněný poslech - lehkost, s níž přehrávač pokračuje dál a dál k dynamičtějším a dynamičtějším okamžikům, však rozhodně stojí za dané peníze za pochvalu.

Jste-li příznivci analytického technického zvuku a ještě si nedejbože tento vjem spojujete s německými komponenty (ať už ta poměrně rozšířená fáma vznikla kdy a kde chtěla), pak vám asi zvuk AVM obecně úplně blízký nebude. Na slovanském mužském sboru v podání Cantus ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) bylo znát, že sbor je složený z velkého množství individualit, celý přednes je slušně kontrolovaný, ale celistvá uvolněnost, směrující vaši pozornost k hudbě jako celku, je to, co nejlépe charakter AVM vystihuje. Ne že byste nevnímali informace v množství, které byste u drahého hi-fi očekávali, ale jsou prezentované v klidu a bez snahy jimi ohromit nebo je vytáhnout silou do popředí.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 10

V "The Dance" Floriana Couteta ("Räumlichkeit und Transparenz" | 2015 | stereoplay) bylo zase se stejnou uvolněnou nenásilností patrné, že zvuk je organizovaný, ač ne takovým tím audiofilsky utaženým způsobem, že scéna má jak šířku, tak hloubku a v ní zasazené nástroje, ač opět nikoliv monitorově "pinktlich" a že přehlednost je prostě dobrá, ale nesnaží se vyrobit před vámi hologram, nýbrž předestřít spíše větší hudební stěnu s decentní plasticitou a bezproblémovou orientací.

Hebká plynulost, lehce měkčí, lehce robustnější, s důrazem na celistvost a bohatost, provází vlastně všechny skladby - rytmus "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl volnější, ale rozhodně patrný, MP 3.2 si možná plyne trochu svým způsobem, ale s lehkostí a příjemností, která nechá víceméně zmizet třeba ostřejší náturu činelů v toto mixu a to aniž byste měli pocit "rozmazanosti". Celé ladění je zřetelně mířená na uvolněný a pohodový poslech - a funguje to.

2019 08 31 TST AVM MP 3 2 12

Nejdostupnější Media Player nebo chcete-li Multiformátový Přehrávač od německých AVM beze zbytku zapadá do firemního portfolia svým designem, svým zpracováním, svou vpravdě solidně univerzální výbavou i tím, jak v konečném důsledku zní. A to je vlastně příjemně, v reálu ne úplně daleko od vyšších podobně koncipovaných souputníků v portfoliu firmy. Pokud tak hledáte primárně D/A převodník a síťový přehrávač s doplňkovou možností přehrát si v solidní kvalitě CD a nebo pokud hledáte univerzální základ minimalisticky pojaté designové sestavy s aktivními reprosoustavami, pak může být MP 3.2 váš kůň - protože právě v širokém záběru a hlavně bezkonfliktním, snadném každodenním soužití po zvukové i technické stránce je jeho největší síla.

Kč 114 646,- - standardní provedení

Kč 136 025,- - chromovaný přední panel

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široká výbava

+ nenáročnost soužití - po zvukové i komfortní stránce

+ kultivovaný a hladký zvuk

+ konektivita

ZÁPORY

- v roli čistého CD přehrávače je spíše průměrný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista