Značka Onkyo patří mezi velmi zasloužilé výrobce elektroniky, svůj věhlas si kdysi získala i výtečnými stereofonními komponenty, jakkoliv momentální těžiště nabídky leží nezpochybnitelně mezi A/V receivery pro multikanálové systémy domácích kin. Po mírně turbulentním vývoji posledních let se zdá, že firma našla bezpečný přístav pod křídly Voxx International vedle značek jako Klipsch, Jamo a dalších a znovu rozjíždí vývoj i dodávky svých zařízení – první vlaštovkou moderní generace receiverů je TX-NR6100.
V oblasti AVR je prostor jen pro relativně málo překvapení, proto není divu, že TX-NR6100 vypadá právě tak, jak máme všichni u této kategorie pevně vžito. Jde o nijak překvapivě tvarované pravoúhlé šasi se spíše účelným, nežli elegantním pojetím. Střízlivé linie čelního panelu oživuje hlavně velký ovladač hlasitosti, zbytek prvků je konvenční a rozložený tak, že navzdory jisté generičnosti vytváří „Onkyo-vzhled“.
Uprostřed je nevelký, ale dobře čitelný displej, pod ním řádka tlačítek pro přímou volbu vstupu, ještě o kousek níž ovládání tónových korekcí. Svižný přístup tlačítkem máte i při přepínání poslechových režimů (Hudba / Filmy / Hry) nebo zapnutí Pure Audio funkce, která vynechává vše „zbytné“ pro minimalizaci rušení.
K přístroji připojíte vpředu i sluchátka s velkým jackem, stejně tak je tu vstup měřícího mikrofonu a USB port pro datové paměti, z něhož si snadno přehrajete hudbu.
Ani zadní rozložení konektorů nijak nepřekvapí, pokud jste již někdy dříve viděli A/V receiver. U horní hrany, pod dvojicí antének určených bezdrátové komunikaci (je samozřejmě možnost spojení do sítě kabelem, anténky jinak slouží pro Wi-Fi i obousměrný Bluetooth), je vyskládáno osm HDMI portů. Dva výstupní (jeden s podporou eARC), šest vstupních. Všechny podporují HDCP 2.3, po třech z nich umí HDMI standard 2.1, zbylé tři 2.0.
Relativně skromná je digitální konektivita. Je tu další USB pro datové paměti, je tu ale jen jeden koaxiální a jeden optický vstup. Na druhou stranu, dominantní je v běžné domácnosti HDMI připojení, takže to není výtka. Potěší dnes už ne úplně standardní DAB / FM konektor, fajn je také phono vstup, naopak čtyři páry cinchových analogových linkových vstupů už dnes asi využije málokdo. Jeden pár cinchů funguje jako smíšený linkový výstup pro druhou zónu nebo pre-out, připojit přes vyhrazené výstupy jde dokonce dva subwoofery. Sedm párů nijak překvapujících základních reproterminálů potvrzuje koncept 7.2.
Onkyo se pyšní u tohoto přístroje certifikací THX Certified Select, která má zajistit stejnou hlasitost a kvalitu zvuku jako v běžném kině, pokud sedíte zhruba 3,5 metru od reprosoustav – alespoň tak to výrobce prezentuje. Samozřejmostí u nové generace receiverů je podpora 8K/60p přenosu obrazu, stejně jako všechny ty magické kontrastní formulky jako HDR10+, HLG nebo Dolby Vision. Je tu i funkce Quick Media Switching (takže nebudete při přepínání vstupů čekat s pohledem na černou obrazovku). Hráčům moderních her jsou určeny Variable Refresh Rate a Auto Low Latency Mode, případně i Quick Frame Transport, vše zajišťující plynulý obraz s rychlou odezvou.
Platforma SMART AV Receiver zajišťuje kompatibilitu s multiroom řešeními, podporuje Amazon Music HD, Spotify, TIDAL nebo třeba TuneIn a pracuje i s hlasovými asistenty, zvládá ovšem i Sonos, AirPlay 2, DTS Play-Fi nebo Google Chromecast. Opět vše, co vyžadují nejnovější standardy.
Vzhledem k počtu zesilovačů a výstupů je samozřejmá podpora Dolby Atmos a DTS:X včetně všech předcházejících formátů prostorového zvuku. Vnitřní platforma umí také přepočítávat starší a „méněkanálové“ stopy na ty aktuální, abyste mohli plně využít všech vám dostupných kanálů. Přepočítávání zajišťuje také funkce Vocal Enhancer, už podle názvu jasně akcentující hlasový rozsah tak, aby se mluva lépe „vyloupla“ z košatých zvukových stop. Poslední přepočítávací funkcí je Stereo Assign Mode – do všech prostorových kanálů pustí stereofonní signál, ovšem optimalizovaný tak, aby nevznikl „guláš“.
Za zmínku asi stojí také fakt, že jako první ochutnávka spolupráce s vývojovým týmem Klipch je tu možnost automatické optimalizace podle konkrétního modelu této značky – konkrétně jsou v nabídce nastavení pro řady Premiere a Reference Premiere. Dané nastavení optimalizuje přechodové frekvence a další parametry.
A/V receiver se neobejde bez kalibračního řešení – optimalizaci akustiky místnosti zajišťuje pro Onkyo systém AccuEQ. Ten pracuje na bázi detekce vzdálenosti, přechodové frekvence jednotlivých pásem a „oťukání“ velikosti ozvučnic, načež podle toho přizpůsobí akustický tlak daného kanálu. Modul AccuReflex následně poupraví fázové posuny, aby zajistil homogenní zvukové pole ve standardu Dolby Atmos.
Integrované zesilovače mají deklarovaný výkon 175 Wattů na každý kanál do zátěže 6 ohm, pracují prý ve frekvenčním rozsahu 10 – 100 000 Hz a mají odstup signálu a šumu 106 dB, aniž by ani při plném výkonu překročily celkové harmonické zkreslení na úrovni 1%.
TX-NR6100 jsme zkoušeli v rámci naší hlavní redakční sestavy, tedy ve společnosti OPPO UDP-205 a Zidoo Z9x, primárně jako stroj sám o sobě, ale také ve spojení s Métronome DSC1. Připojeno bylo vždy na Xavian Quarta Evoluzione, GMG Power Harmonic Hammer 3000P a to kabely Nordost Heimdall 2. O dalších detailech sestav se můžete dočíst v pravém sloupci -->.
Nejdříve jsme začali zkoušením streamované hudby – z lokálních i internetových zdrojů všechno načítá rychle a bez problémů, celkově je ovládání TX-NR6100 bezproblémové. Zdálo se, že i po kalibraci má Onkyo lehký akcent na bohatost a objem, jinými slovy jde o mírně basovější zvuk, jak ukázala basa v „Remember Hymn“ od Robert Balzar Trio a Johna Abercrombieho.
Přestože je cítit, že spodní oktávy jsou ráznější, hlas Barryho Gibba ve „While I Play“ nebyl upozaděný a naopak zněl dobře zafixovaný veprostřed hudební scény. Přesto bylo cítit, že třeba výšek v divokém cinkotu činelů z „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra je zase o kousek víc. Jsou v kvalitě a rozlišení zcela odpovídající cenové úrovni a připomíná to dobře skutečnost, že adekvátní „vstupní“ receiver před 10 – 15 lety rozhodně nezněl takhle sebevědomě.
Když přijde na dynamiku filmových scén, jako je ikonický příchod T-Rexe v „Jurském Parku“, kde temné a nijak hlasité dunění rozechvívá vodu v kaluži, Onkyo udrží slušnou autoritu a i z neproporčně dražších reprosoustav vykouzlí férově ohraničený bas. Díky jeho proporcím a hutnosti, které má zesilovač v genech, zní hlubokooktávové dunění důrazně a mohutně.
Nebo když přijde na doslova výbušný útěk z podzemních pokladnic v „Harry Potter a Relikvie Smrti“, kde všemožně prskají kouzla, tříští se věci a nakonec i zdi a skla, spousta těch ostrých, jasných zvuků zní přes Onkyo dobře. Nejsou nijak ultra pronikavé, zní vcelku v klidu a reprodukce je organizovaná s ohledem na kategorii přístroje velmi slušně – rachot, cinkot a břink má mnoho různých odstínů.
Všeobecně je zvuková stránka spíše lehce akčnější, mírně efektní, ale vlastně v souladu s požadavky sytého filmového zážitku. Je zajímavé, že tu Onkyo působí dynamičtěji, odvážněji a intenzivněji než při reprodukci hudby.
Co se týká průchodu obrazu, nezaznamenali jsme žádný výrazný processing, který by obraz dramaticky ovlivňoval, použitý čipset odvádí bezproblémovou práci a definice obrazu tak bude mnohem spíš na vašem zdrojovém zařízení a zobrazovači.
Onyko TX-NR6100 je po delší (lehce turbulentní) době první nový model této značky a zdá se, že vcelku bez výkyvů navazuje na firemní tradici a navíc – logicky přesně dle požadavků tohoto segmentu – plní to, co má, tedy přináší podporu současných standardů. Jinak je to klasické Onkyo, o kousek výbušnější u filmů, než u hudby. Jinak ale za férovou cenu nabízí férovou konektivitu, podporu moderních standardů a celkově dobrý výkon, který vás provede vaší filmovou sbírkou a na okraj toho všeho bez problémů zprostředkuje také hudební složku. To vše s mírným, ale vlastně zábavným efektem.
Kč 22 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/av-receivery/4023-onkyo-tx-nr6100#sigProId4ffe1b9250
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová cena
+ snadné nastavení včetně AirPlay / Wi-Fi
+ příjemný počet HDMI rozhraní
+ pohodlné ovládání, nepříliš komplikované a zároveň intuitivní
+ férový zvuk dané třídy
ZÁPORY
- někdy bylo překvapivě slyšet větráček
- relativně nižší množství digitálních vstupů mimo HDMI
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz