Americká firma Revel o sobě říká, že již od založení v roce 1996 staví všechny své reprosoustavy striktně na základě vědeckých poznatků a ladí je k maximální zvukové přesnosti, což je ostatně v souladu s přísně technickým přístupem celé skupiny Harman, která je lídrem v používání špičkových vývojových postupů a technologií, stejně jako v akustických výzkumech. Základem firemní nabídky je řada Concerta2 (první generace přišla na trh roku 2005), v níž najdete i kompaktní sloupek F35.
F35 jsou od pohledu vlastně čisté a konzervativní sloupky, okořeňující jednoduché základní tvary klenutými boky, což samozřejmě přispívá i k eliminaci velké části nežádoucích vnitřních stojatých vln. Na předním panelu najdete výškáč v typickém oválném zvukovodu, od jehož okraje směrem dolů je vyrovnána trojice identických měničů. Na zúžené zadní straně je vertikálně uspořádaná dvojice výrazných bassreflexových výdechů a pod ní vanička s jediným párem vzhůru nakloněných reproterminálů.
Do škatulky obvyklých řešení spadají F35 také svými fyzickými vlastnostmi – kabinet z 2,5 cm tlustých MDF profilů je 102 cm vysoký (počítaje v to i nožky), široký je 21 cm a hluboký 31 cm, přičemž jako celek váží 18,6 kg. Klasické jsou také tři horizontální příčky uvnitř skříně, zpevňující prostor kolem (středo)basáků.
Nejvyšší frekvence vyzařuje hliníková kalota o průměru jednoho palce, která technologicky vychází z vyšší série Performa3. Měnič je zasazený v poměrně výrazném zvukovodu Acoustic Lens čtvrté generace, který je v takové či onaké podobě k nalezení na všech firemních modelech. Toto „oko“ zvyšuje účinnost reproduktoru, stejně jako upravuje jeho směrové vyzařování. Za měničem pak je poměrně velká odvětrávaná komora, zajišťující nízký rezonanční kmitočet 800 Hz.
Pod výškáčem je trojice zcela identických, pěti a čtvrt palcových kónusů. Jejich koše jsou zakryté jednoduchými, čistými kroužky, což jde ruku v ruce s černou barvou hliníkových membrán. Reproduktory sází na konstrukci s klasickou měkkou gumovou vlnkou závěsu i na běžnou středovou prachovku. V magnetickém systému najdete keramický magnet a former ze skelného vlákna.
Za zmínku stojí také konstrukce bassreflexových portů CPG (Constant Pressure Gradient). Jednoduchými slovy to znamená, že jak vnitřní náběh, tak vnější výdech trubky jsou tvarované, což pomáhá zoptimalizovat protékání vzduchu skrze reflex.
Revel F35 jsou koncipovány jako 2,5 pásmové s tím, že pozice měničů i následná konstrukce výhybky jsou propočítané a optimalizované firemním softwarem v souladu s v úvodu zmiňovanou špičkovou technologickou výbavou firmy. Frekvenční výhybka je nastavena na úrovně 575 a 1 800 Hz.
O F35 se dále dozvíte, že mají jmenovitou impedanci 6 ohm a charakteristickou citlivost 90 dB / 2,83 V / m. Frekvenční odpověď firma nedefinuje jinak, než že jsou to reprosoustavy plnorozsahové. Konkretizuje však spodní hranici 55 Hz (-3 dB), respektive 46 Hz (-6 dB) až 35 Hz (-10 dB).
Reprosoustavy jsme poslouchali v showroomu dovozce v Července, kde se používal zesilovač Arcam HDA SA30, streamer HDA ST60 a dále třeba Roon nebo AudioQuest Niagara 7000, k porovnání jsme měli JBL L100 Classic, JBL L52 Classic nebo JBL Stage A190, propojeno bylo kabely AudioQuest.
Hluboké tóny Sanbornovy „Medley“ („Another Hand“ | 1991 | Elektra | 7559-61088-2) vyzářily relativně stále subtilní sloupky s nebývalou ochotou, je to šťavnatý a vespod lehce akcentovaný přednes, který sází na kulatost jaksi měkčí kontury, ovšem nabízí za to fyzičtější podstatu. Zvuk má komfortní kontrolu a celkovou kultivovanou příjemnost, nesnaží se hrát nějak obzvlášť analyticky, zato příjemně a plynule.
Zpěv Susan Graham v Berliozově „Méditation“ z „La Mort de Cléopâtre“ (Sir Simon Rattle / Berliner Philharmoniker | 2008 | EMI | 50999 2 16224 0 3) zněl také líbezně, teplejší, hladký a jemný, přesto dobře informativní a srozumitelné. Tady už také nebyl pocit nadstandardního objemu, je to spíše realistické a uměřené. Jako kdyby vokální pásmo nebylo úplně dopředné, tak v poklidu se vznáší – klidné a řekněme elegantní.
I na výškách ve „Spirits (Having Flown)“ („Spirits Having Flown“ | 1994 | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2) zněly F35 vlastně celkově nenápadně a uklidněně, přesto třeba rozlišení štětečku bylo rozhodně velmi solidní. Je to velmi audiofilský zvuk, dalo by se říct. Žádné tlaky, ale přesto dobrý pořádek. Ani tady nejdou reprosoustavy k nejjemnějším nuancím, dávají přednost celistvé organičnosti.
Důstojný zvuk je patrný i na větších skladbách, jako je Beethovenova „Eroica“ na nahrávce s Georgem Szellem a Cleveland Orchestra („Symphonies No. 3 & No. 8“ | 1991 | nahráno 1957 | SONY | SBK 46 328). Neočekávejte od Revelů nějaké hromobití, prim hraje organizovaná přehlednost a celkově kompaktní, zarovnaný přednes. Že F35 fungují dobře dokazuje to, že čitelnost je výtečná už při nízkých poslechových úrovních, ale ani při těch vysokých, které naštěstí pořád F35 nepřetíží, nedostanete takovou tu mrštnou výbušnost – je to jednoduše klidné.
Audiofilskou náturu stvrdila reprodukce von Weberova „Klarinetového koncertu č. 1 v f moll, op. 73“ v podání Sharon Kam („Clarinet Concertos“ | 1996 | Telarc | 2564 69718-6). Přednes byl vzdušný a lehký, čitelnost informací, odstínů a třeba i dozvuků je dobrá, nijak šokující, leč velmi přirozená. Nečekejte žádné trylky nebo jiskřičky, nejsou tu efekty, zvuk je uhlazený, příjemný a naprosto nekonfliktní a uspořádaný tak, že s ním můžete strávit stejně snadno jednu písničku, jedno album i jeden den.
Ta nepřekvapující, ale vlastně ničím nerušivá samozřejmost a přirozenost se dotýká i schopnosti Revelů podat prostor nahrávek. Nemáte pocit, že by tohle bylo nějak jedinečné nebo něčím zvláštní, ale čím déle posloucháte, tím „normálnější“ se reprodukce jeví – třeba nástroje oktetu i ženský vokál v „Hommage á T.S. Eliot“ od Sofie Gubaiduliny („Offertorium“ | 1989 | Deutsche Grammophon | 00289 479 1518) jsou posazené na pěkné, nijak obrovské, ale bezproblémově zorganizované scéně, která má jasně zakotvený pravolevý, ale už i předozadní rozměr. Taktéž v tomto ohledu dominuje organičnost projevu.
Methenyho lehce nacinkaná a nabasovaná „James“ z alba „Offramp“ (1984 | nahráno 1982 | ECM | 817 138-2) proplouvala skrze Revely s pohodou, zjemněnou cinkavostí na výškách a naopak trošku ztučnělými spodky, což vytváří příjemnou, kultivovanou, neúnavnou charakteristiku, kde fakticky zaslechnete již celou podstatu nahrávky a přestože je jemnější, energie je tak akorát, abyste mohli hudbu prožít, ale aby vás neutahala. Je to vlastně báječně pohodový poslech.
Revel F35 svým způsobem dávají na vědomí jim vlastní zvukovou charakteristiku už lehce nenápadným, nevyčnívajícím vzhledem. Stejně tak, jak nekřiklavě působí navenek, tak kultivovaně a urovnaně působí při poslechu – mají maličko zdůrazněný bas, aby byl zážitek trochu šťavnatější, ale jinak jsou vyrovnané, čisté a prezentují nahrávku libovolného druhu s klidným nadhledem. V dané cenové relaci představují F35 dobrou investici pro každého, kdo chce hudbu slyšet pohodově, ukázněně a příjemně, v dospělém a civilizovaném formátu.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 80 metrů čtverečních, velmi vysokým šikmým stropem, firemními akustickými panely AQ a se spoustou nepravidelně rozestavěné audio techniky a reprosoustav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je vidět, že F35 jsou naladěny spíše tak, aby stály rovnoběžně se zadní zdí, kdy celé středovýškové pásmo vykazuje výtečnou linearitu. V přímé ose je vidět naopak trochu více energie na výškách, což na druhou stranu může být účinné pro vyladění zvuku pro osobní preference. Mezi 70 a 90 Hz celkem výrazně vrcholí energie basové sekce, je tu síla zjevně záměrně trochu přidaná, aby přednes nebyl suchý. Celkově jsou Revel F35 velmi vkusně vyladěné, byť jim stojí za to věnovat při natáčení patřičnou pozornost.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Akustická čočka kolem tweeteru funguje velmi dobře, vertikální směrovost je minimální.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Zde je zase dobře vidět naladění jednotlivých komponentů, kdy nejvyšší z kónusů hraje zřetelně výše, než čistě basová dvojice.
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Harmonické zkreslení je vyjma oblasti pod 40 Hz fantasticky nízké, v mnoha místech až o 5-10 dB nižší, než bývá běžný standard.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
I na těchto dvou grafech je pak vidět ultra nízká úroveň zkreslení, navíc je v zásadě uniformní. Můžete si být jisti, že F35 slyšitelně nemohou reprodukovaný signál zabarvovat množstvím zkreslení.
Waterfall
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance se v průměru drží nad úrovní 5 ohm, jakkoliv se zejména mezi 100 a 200 Hz propadne i ke čtyřohmové hranici. Ladící kmitočet systému je vidět na zhruba 45 Hz. Na 280 – 290 Hz je patrná velmi malá rezonance, ve frekvenční odpovědi se však nijak neprojevuje. Impedance možná trochu kupodivu není mezi 2 a 3 kHz kompenzovaná do roviny, ačkoliv ani tak nepředstavují F35 nijak dramatickou zátěž. Všeobecně si F35 zaslouží dobrý zesilovač, neb budou hrát tak, jak je zapojíte…
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 62 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/4193-revel-f35#sigProIdee99a968c2
--- --- --- --- ---
KLADY
+ harmonicky neutrální a elegantní zvuk
+ hezky zpracované
+ umí citelně brouknout
+ celkově neúnavná a kultivovaná reprodukce
ZÁPORY
- je to přeci jen klidnější zvuk, který nemusí sednout každému vkusu a/nebo sestavě
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AQ | www.aq.cz